fairy7
14.01.10,07:44
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť s výpočtom nároku na dovolenku. Začali sme pracovať na 80%, čiže pracujeme 4 dni v týždni po 8 hodín. Náš týždenný pracovný čas je 32 hodín.
Teraz nastal problém s tým, na koľko dní má zamestnanec nárok na dovolenku, keďže zákonník určuje nárok na 4 týždne dovolenky. Má stále nárok na 20 dní alebo sa mu dovolenka kráti?
Prosím, surne.
cacka
14.01.10,07:02
Ja pracujem na polovičný uväzok, ale nárok na dovolenku za rok mám 20 dní. Takže podľa mňarozvrhnutie týždenného pracovného času nemá vplyv na krátenie dovolenky. Keď bude čerpať dovolenku 1 týždeň, tak u teba to budú 4 dni.
ivka70
14.01.10,07:12
Ak to chces v dnoch, kedze zamestnancov tyzden je teraz 4 dnovy, ma narok na 4 tyzdne dovolenky, teda na 16 dni.

Ked si berie tyzden dovolenky, berie si ju len na 4 dni.
fairy7
14.01.10,07:31
Veľmi pekne Vám ďakujem.
Ešte jedna otázočka, ak mi mzdový program nárok na dovolenku neupravil, môžem alebo mám to spraviť ručne?
Tweety
14.01.10,07:33
Veľmi pekne Vám ďakujem.
Ešte jedna otázočka, ak mi mzdový program nárok na dovolenku neupravil, môžem alebo mám to spraviť ručne?
Áno, nie program je zodpovedný za správnosť, ale zamestnanec zodpovedný za mzdy.
mareko
14.01.10,08:54
Re: Čerpanie dovolenky
Chcela by som sa opýtať, či je potrebné na čerpanie dovolenky (za rok 2010) odpracovať 60 dní v roku, ak zamestnanec bol koncom roka 2009 PN, prvých 10 dní v r. 2010 čerpal dovolenku (z roku 2009) a od 11. 1. opäť PN až do napr. 28. 2 . (neodpracoval 60 dní) a dovolenku by čerpal napr. 1. 3. 2010. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem pekne za odpoveď.


Dovolenka za kalendárny rok

§ 101
Na začiatok

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

V uvedenom prípade ešte nevykonal prácu aspoň 60 dní - môže, alebo nemôže čerpať?
ivka70
14.01.10,18:40
Re: Čerpanie dovolenky
Chcela by som sa opýtať, či je potrebné na čerpanie dovolenky (za rok 2010) odpracovať 60 dní v roku, ak zamestnanec bol koncom roka 2009 PN, prvých 10 dní v r. 2010 čerpal dovolenku (z roku 2009) a od 11. 1. opäť PN až do napr. 28. 2 . (neodpracoval 60 dní) a dovolenku by čerpal napr. 1. 3. 2010. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem pekne za odpoveď.

V uvedenom prípade ešte nevykonal prácu aspoň 60 dní - môže, alebo nemôže čerpať?

Na prvy narok na dovolenku v roku je potrebne odpracovat aspon 21 dni.
Cerpanie dovolenky, sviatok sa medzi tieto dni rata.
A dovolenku moze cerpat aj predtym ako mu na nu zo zakona vznikne narok, ak s tym zamestnavatel suhlasi.

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

§ 113

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
mareko
14.01.10,19:26
ivka 70, ďakujem pekne za odpoveď. Potrebovala som si to overiť, aby nevznikol zbytočný problém.
Airam25
15.01.10,09:09
Pekny den,chcem sa spytat: ma zamestnanec(34r.)kt.ma od 1.12.2009 prac.pomer narok na 25dni dovolenky,ak v juni 1998 ukoncil VŠ,1.zamestnanie od 15.11.1999 a do dnesneho dna ma podla zapoctovych listov odpracovanych 9 rokov a259dní ?? Zapocitava sa aj doba VS studia??
Nutricia
15.01.10,09:23
ano započítava sa úspešne ukončené štúdium
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.