Babulica
14.01.10,08:19
Zamestnanec je predvolaný na súd - má si zobrat dovolenku alebo mu na súde niečo potvrdia?
Dakujem:)
kimart
14.01.10,07:34
zvyčajne ak niekoho predvolajú na súd, tak mu dajú potvrdenie pre zamestnávateľa
Babulica
14.01.10,07:44
Asi nema ked sa vypytuje. Ale potvrdia mu niečo a ked to prinesie ako co mu to mam dat do mzdy?
Infarkt
14.01.10,07:46
K predvolaniu mal určite pripojené aj tlačivo pre zamestnávateľa, ktoré si dá vypísať a potvrdiť u zamestnávateľa a odovzdá na súde, ktorý mu nahradí mzdu...

V zmysle §136, odst.1 ZP pri predvolaní ku konaniu na súde má nárok na pracovné voľno, ale bez náhrady mzdy...ak to nie je ináč upravené napríklad v kolektívnej zmluve !
Je to občianska povinnosť, ktorú definuje konkrétne §137, odst.4 ZP.
Babulica
14.01.10,07:49
Takže ja mu dám vlastne neplatené volno a štát mu to preplatí...
Dáša_
14.01.10,07:51
Zamestnanec je predvolaný na súd - má si zobrat dovolenku alebo mu na súde niečo potvrdia?
Dakujem:)

je predvolaný ako svedok? Alebo je účastník konania?
Infarkt
14.01.10,07:52
Takže ja mu dám vlastne neplatené volno a štát mu to preplatí...

Hmmm...ak to nemáte upravené ináč napríklad v kolektívnej zmluve ;)
Babulica
14.01.10,08:11
Netuším či je svedok alebo účastník, bol by vtom potom nejaký rozdiel???
Infarkt
14.01.10,08:21
Netuším či je svedok alebo účastník, bol by vtom potom nejaký rozdiel???

NIE...
Babulica
14.01.10,08:30
NIE...

OK díky moc :)
Chobot
14.01.10,10:19
Netuším či je svedok alebo účastník, bol by vtom potom nejaký rozdiel???


NIE...

Ja si myslím, že áno. Ako svedok mu patrí svedočné automaticky po zúčastnení sa súdu ako svedka. Ak je ako účastník, tak náhradu mzdy a iné nároky si uplatňuje až na konci súdneho sporu ako náhradu trov, vtedy nemá nárok na svedočné.

Viac o trovách konania som písal tu:

http://www.porada.sk/152123-post14.html
Infarkt
15.01.10,06:16
Ja si myslím, že áno. Ako svedok mu patrí svedočné automaticky po zúčastnení sa súdu ako svedka. Ak je ako účastník, tak náhradu mzdy a iné nároky si uplatňuje až na konci súdneho sporu ako náhradu trov, vtedy nemá nárok na svedočné.

Viac o trovách konania som písal tu:

http://www.porada.sk/152123-post14.html

Prelúskal som to ;) ... dočítal som sa aj napríklad to, že o súdnych trovách k náhrade bez ohľadu na úspešnosť či neúspešnosť rozhoduje sudca...
Vezmime si hypotetický príklad, že účastník konania v jednom spore absolvuje napríklad 5 pojednávaní a pri každom z nich si dá vyplatiť náhradu mzdy od súdu...tým sa každé jedno potvrdenie a vyplatenie dostane aj do spisu a keď na konci vynesie sudca rozsudok, tak na základe už vyplatených náhrad mzdy účastníkov ich nemôže dať neúspešnemu účastníkovi do náhrad súdnych trov úspešného účastníka...hm :confused:.
Rád by som poznal aj názor niekoho kompetentnejšieho ako sme my...tzn. niekoho z odboru...;)
Dáša_
15.01.10,06:31
Prelúskal som to ;) ... dočítal som sa aj napríklad to, že o súdnych trovách k náhrade bez ohľadu na úspešnosť či neúspešnosť rozhoduje sudca...
Vezmime si hypotetický príklad, že účastník konania v jednom spore absolvuje napríklad 5 pojednávaní a pri každom z nich si dá vyplatiť náhradu mzdy od súdu...tým sa každé jedno potvrdenie a vyplatenie dostane aj do spisu a keď na konci vynesie sudca rozsudok, tak na základe už vyplatených náhrad mzdy účastníkov ich nemôže dať neúspešnemu účastníkovi do náhrad súdnych trov úspešného účastníka...hm :confused:.
Rád by som poznal aj názor niekoho kompetentnejšieho ako sme my...tzn. niekoho z odboru...;)

no ale súd náhradu vypláca iba svedkovi automaticky.
Účastník konania náhradu nedostane vyplatenú od sudu, ale plati ten, kto prehral. Pripadne nikto, ak súd rozhodne, ze nie je narok

Ale v konečnom dosledku, čo sa týka zamestnávateľa, tak je to jedno - neplatené voľno v oboch prípadoch.
Čiže, ak by som bola účastník konania, asi by som si radšej brala dovolenku.
mapope
08.07.10,20:26
zamestnanec mi priniesol 2tlaciva / z 13.6. a z 22.6. / bol na policii vypovedat, ohladom trestneho cinu...

ten prvy doklad, je Predvolanka, kde na druhej strane je aj vyhlasenie zamestnavatela o prijme zamestnanca...
druhy doklad je iba papier, kde na ziadost menovaneho potvrdzuje policajny zbor, ze tam bol...

co mam urobit? dam mu neplatene volno...potvrdim ten prvy doklad na 13.6. .. a co s tym druhym dnom??? nie je to aj tak po lehote??? preplatia mu to na policii??

dakujem
Erislava
28.05.12,06:44
Poprosím o radu ohľadom ušlého zárobku. Zamestnanec ide na súd na vlastný rozvod a žiada potvrdiť výšku zárobku. To by nebol problém, ale ja už teraz viem, že v ten deň bude čerpať dovolenku(aby sa mu neprerušilo poistenie), ale napriek tomu žiada vyplniť potvrdenie, chce si nárokovať ušlý zárobok. Podľa mňa mu v takomto prípade zárobok neujde, či....
Ďakujem za odpoveď.
mattto
28.05.12,06:52
Poprosím o radu ohľadom ušlého zárobku. Zamestnanec ide na súd na vlastný rozvod a žiada potvrdiť výšku zárobku. To by nebol problém, ale ja už teraz viem, že v ten deň bude čerpať dovolenku(aby sa mu neprerušilo poistenie), ale napriek tomu žiada vyplniť potvrdenie, chce si nárokovať ušlý zárobok. Podľa mňa mu v takomto prípade zárobok neujde, či....
Ďakujem za odpoveď.

laicky povedané, dovolenka je platená, takže o zárobok nepríde. Po druhé v konaniach o rozvode sa náhrada trov konania nepriznáva, takže aj keby nemal dovolenku a mal by ušlý zárobok, súd by mu ho nepriznal
Erislava
28.05.12,06:55
Ďakujem