Katka 30
14.01.10,09:04
Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem
Sojka 007
15.01.10,05:34
U nás má jeden zamestnanec bezlepkovú dietu. Tiež preplácame stravu, ale mimo výplaty. Jednoduchšie sú podľa mňa stravné lístky. Vypracujem interný doklad kde je napísaná suma stravného na jeden deň, u nás je to 1,23 eura počet odpracovaných dní v mesiacoch a celková suma. Tú sumu jej dám na účet a následne jej ju mzdárka zdaní vo výplate. Totiž v prípade , že sa strava vypláca v hotovosti treba jej to zdaniť.Ten doklad robím trikrát do roka. Tiež má nárok aj na sociálny fond ak čerpajú vaši zamestnanci príspevok na stravu. Napíš aký je postup v prípade ,ak sa jej dá ten príspevok do výplaty. Tiež to treba ručne počítať, alebo to urobí počítač automaticky?
katka50
15.01.10,05:42
Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem
Príspevok na stravovanie, ak nejde zo soc. fondu vstupuje aj do vymeriav. základu do zdravotnej poisťovne.
Katka 30
31.03.10,06:20
Teraz prišla, že by vzala predsa len tie stravné lístky....žiadny doklad ešte nepriniesla, takže zatiaľ sa len odhlasuje a prihlasuje z obedov ( obed je 2,22 € = 1,22 platí zamestnávateľ a 1,- zamestnanec), neviem v akej výške jej mám objednať stravné lístky (2,70 alebo 3,-), máte niekto skúsenosti ako účtovať stravné lístky (nákup,výdaj,predaj), mám dávať aj nejaké podklady mzdárke? A tiež vzor ako by mala vyzerať interná smernica. Ďakujem za rady.
Xanti
31.03.10,06:25
Teraz prišla, že by vzala predsa len tie stravné lístky....žiadny doklad ešte nepriniesla, takže zatiaľ sa len odhlasuje a prihlasuje z obedov ( obed je 2,22 € = 1,22 platí zamestnávateľ a 1,- zamestnanec), neviem v akej výške jej mám objednať stravné lístky (2,70 alebo 3,-), máte niekto skúsenosti ako účtovať stravné lístky (nákup,výdaj,predaj), mám dávať aj nejaké podklady mzdárke? A tiež vzor ako by mala vyzerať interná smernica. Ďakujem za rady.
Minimálna výška stravných lístkov je 2,70 v nižšej hodnote objednať nemôžeš, lebo budeš porušovať zákon.
Priprav sa na to, že zamestnanci budú tiež požadovať stravné lístky alebo aspoň takú refundáciu ako dostane táto zamestnankiňa nakoľko 55% z 2,70 je 1,485 € a vy zamestnancom preplácate len 1,22 € z hodnoty obeda. Takže asi by som to zvýšila na tú istú sumu.

Zamestnanci by tým pádom mali nižšie doplatky, a firma by prispievala rovnako každému z nich a teda aj tej čo má zdravotný problém a bude dostávať stravné lístky.
blazonko
31.03.10,09:54
Ja mám tiež jednu zamestnankyňu, ktorej dávam stravné lístky. Dokonca jej ich dávam v hodnote 3,- €. Mzdárke dám len na papieri sumu, ktorú jej má zdaniť.

Xanti, a ako zamestnanci zistia, koľko jej na lístok prispievam. Ak sa na to pýtajú, tak im neodpoviem, keďže to sú informácie, do ktorých ich nič. A ak im ona lístky neukáže, nebudú mať ani potuchy, v akej sume ich dostáva.
Xanti
31.03.10,09:59
Ja mám tiež jednu zamestnankyňu, ktorej dávam stravné lístky. Dokonca jej ich dávam v hodnote 3,- €. Mzdárke dám len na papieri sumu, ktorú jej má zdaniť.

Xanti, a ako zamestnanci zistia, koľko jej na lístok prispievam. Ak sa na to pýtajú, tak im neodpoviem, keďže to sú informácie, do ktorých ich nič. A ak im ona lístky neukáže, nebudú mať ani potuchy, v akej sume ich dostáva.
Blázonko,
ja sa nehádam. Ale sú zamestnanci, ktorý vedia aké majú minimálne nároky od zamestnávateľa ak dáva stravné lístky. A taký sa radi o svoje info podelia dalej.
A dalšia vec, prečo mám jednému prispieť viac a druhému menej. Ved nemám diskriminovať, a takto diskriminujem. Nezdá sa Ti?
blazonko
07.04.10,11:45
Jasné, veď aj mne zamestnávateľ prispieva menej, keďže ja sa stravujem v našej jedálni. No už vidím, ako presvedčím riaditeľa. Diskriminácia, nediskriminácia, takých, ktorí by sa do toho obuli, by muselo byť viac. Sama ho neprinútim prispievať viac na stravu pre zamestnancov stravujúcich sa v jedálni.
maad
14.04.10,03:49
Nevie mi niekto poradiť? Čo mám považovať za zdaniteľný príjem pri príspevku na stravnom je to aj tých 55% ktoré prispieva zamestnávateľ zamestnancovi na stravný lístok?
Katka 30
16.04.10,09:23
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
Tweety
16.04.10,09:31
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
Áno, patrí.
adi11
16.04.10,09:36
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?
patrí mu stravné pri PC nad 5 hod.
Čučoriedka 5
16.04.10,09:58
To by som aj ja potrebovala vedieť, mzdárka mi povedala, že žiadne podklady nepotrebuje. Poraďte mi, ak zamestnanec začne pracovnú cestu 7,15 a skončí 13,30 ......patrí mu stravné 3,60 € aj keď sa neodhlásil z obeda, pôjde na obed a pokračuje v práci do 15,00?

Nárok zamestnanca na obed je vtedy ; ako odpracuje viac ako 4 hodiny resp. viac ako polovicu FPČ/deň. V tvojom prípade však neodpracuje, tak mu nevznikne nárok na obed.
Katka 30
19.04.10,08:55
ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
veronikasad
19.04.10,09:09
ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
Ak mu nevznikol nárok na stravný lístok a napriek tomu ide na obed, mal by si ho v plnej výške zaplatiť sám.

Na tento deň má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Tweety
19.04.10,09:12
ďakujem za rady, takže mu patrí 3,60 € za pracovnú cestu, ale keď sa neodhlásil z obeda a ide na obed? Potom mu platíme aj 3,60 € aj 55% z ceny obeda. Neviem či je to správne.
Jemu nárok na zabezp. stravovania v tento deň nevznikol, pretože podľa § 152 ZP neodpracoval viac ako 4 hodiny(ak teda dostal lístok, mal by ho zaplatiť v plnej výške, alebo sa mu nárok na stravenky vyrovná v nasleduj. mesiaci), nárok na diéty podľa Zákona o CN, ako už napísala Veronika má.
Katka 30
19.04.10,10:40
ďakujem za odpoveď
Dana7
19.04.10,11:04
Dobrý deň, zamestnankyňa priniesla potvrdenie od lekára, že sa nemôže stravovať v našej jedálni zo zdravotných dôvodov. Požiadala o finančný príspevok na stravné vo výške príspevku zamestnávateľa na stravovanie zamestnancov 55%. Nechce stravné lístky. Môžeme jej dať sumu príspevku zamestnávateľa do výplaty? To by sa jej však zdanilo. Nestretli ste sa niekto s podobným prípadom. Neviete poradiť? Ako potom účtovať? Ďakujem


Trochu poupravím túto odpoveď. Kľudne to môžete dať aj do výplaty, ale v tomto prípade, ak je to náhrada za stravné lístky, kvôli tomu, že pre diétu sa nemôže stravovať normálne tak sa tento fin. príspevok nezdaňuje podľa § 5 ods. 1 písm. b - ktorý bol doplnený : citujem:
" a finančný príspevok na stravovanie poskytovaný podľa osobitného predpisu, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezepečených zamestnávateľom" - takže nie je to zdaňovaný príjem v takomto prípade a ani nevstupuje do VZ na sociálu a zdravotné poistenie.
V takomto prípade sa to chápe rovnako ako keby dostala SL.
V mojom mzdovom programe mám na to od 1.1. aj zložku mzdy stravné nezdaňované.
Iwett
29.06.10,08:27
Dobrý deň, je možnosť keď zamestnanec ukončil PP dať mu do výplaty počet odpracovaných dní x 1,22 eur ako náhradu stravného? Ďakujem
Tweety
29.06.10,08:29
Dobrý deň, je možnosť keď zamestnanec ukončil PP dať mu do výplaty počet odpracovaných dní x 1,22 eur ako náhradu stravného? Ďakujem
A nemohli ste mu zabezpečiť stravovanie, pretože finančný príspevok je možné poskutnúť len vtedy? Tento príspevok podlieha zdaneniu u zamestnanca. Ak ho poskytnete, musí byť v zákonom stanovej výške, tak ako keby ste poskytli stravovanie.
Iwett
29.06.10,08:32
Ďakujem.Keď je možné zabezpečiť stravovanie, nieje možný finančný príspevok? Keď zamestnanec už u nás nepracuje, a SL sa mu nedali, môžeme mu dať náhradu? A suma náhrady súhlasí?
Tweety
29.06.10,08:57
Ďakujem.Keď je možné zabezpečiť stravovanie, nieje možný finančný príspevok? ÁNo, tak. Keď zamestnanec už u nás nepracuje, a SL sa mu nedali, môžeme mu dať náhradu? A suma náhrady súhlasí?
Musíte sa riadiť týmto: § 152 ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Iwett
29.06.10,09:08
Ďakujem Twetty, tak to malo byť, ale keď sme zamestnancovi SL nedali, a už u nás nepracuje, ako by sa to mohlo vyriešiť ?
Tweety
29.06.10,09:10
Ďakujem Twetty, tak to malo byť, ale keď sme zamestnancovi SL nedali, a už u nás nepracuje, ako by sa to mohlo vyriešiť ?
Tak vám ostáva už len ten príspevok.
Iwett
29.06.10,09:16
Ďakujem, tak dám do výplaty odpracované dni x 1,815Eur, a odvediem z nej daň, aj odvody?
Iwett
29.06.10,10:25
Prosím, poradí mi niekto ako by som to vyriešila? V akej sume môžeme dať zamestnancovi príspevok na stravné ?
Tweety
29.06.10,10:27
Prosím, poradí mi niekto ako by som to vyriešila? V akej sume môžeme dať zamestnancovi príspevok na stravné ?
Veď to máš uvedené v príspevku 22., musí byť rovnaká výška, tak, ako keby ste prispievali na stravné.
Iwett
29.06.10,10:28
Twetty ďakujem, a aká je konkrétna suma príspevku mi môžeš povedať? A celý príspevok vstúpi do hrubej mzdy?
Tweety
29.06.10,10:30
Twetty ďakujem, a aká je konkrétna suma príspevku mi môžeš povedať?
No, to ja neviem, koľko ste prispievali na stravné, musíš pritom dodržať už vyššie uvedený §.
Iwett
29.06.10,10:32
Je to novovzniknutá firma a prvý zamestnanec, ja neviem akú sumu tam mám dať. Ani kam do výplaty.
Iwett
29.06.10,10:51
Mohla by som podľa Vášho názoru dať do výplaty 55% zo sumy 2,70 Eur ? A zahrnúť do hrubej mzdy? Ďakujem
Tweety
29.06.10,10:53
Mohla by som podľa Vášho názoru dať do výplaty 55% zo sumy 2,70 Eur ? A zahrnúť do hrubej mzdy? Ďakujem
ÁNo, mohla.
Iwett
29.06.10,10:56
Ďakujem, tak sa suma musí určite aj zdaniť? Prepáč Twetty, ale neviem sa pohnúť, a potrebujem to urobiť, čím viac čítam, tým menej viem.
Tweety
29.06.10,10:57
Ďakujem, tak sa suma musí určite aj zdaniť? Prepáč Twetty, ale neviem sa pohnúť, a potrebujem to urobiť, čím viac čítam, tým menej viem.
ÁNo, finančný príspevok podlieha zdaneniu.
katka50
29.06.10,11:40
ÁNo, finančný príspevok podlieha zdaneniu.
A zráža sa aj poistné do ZP.
uctovnicka
29.06.10,11:47
Podľa mňa zamestnanec, ktorý si uplatnil stravné pri pracovnej ceste nemá nárok na obed. U nás to veľmi presne sledujem. Predsa nie je možné, aby jeden človek si uplatnil nárok na obed aj pri pracovnej ceste a bol aj na obede. Však vám to navyšuje náklady na stravné. Predstavte si, keď by toto začali robiť všetci zamestnanci?
Iwett
29.06.10,12:25
A zráža sa aj poistné do ZP.
Celé poistné, či len do ZP?
Tweety
29.06.10,13:04
Celé poistné, či len do ZP?
Len ZP.
Iwett
29.06.10,13:12
Ďakujem veľmi pekne.
Tita
01.04.11,16:44
Len ZP.
Dobrý deň, dávnejšie som dávala zamestnancom do výplaty fin.príspevok na stravné a šlo do VZ zdravotky a zdaňovalo sa vrámci rátanej mzdy - teda vstupovalo do ZD pre výpočet dane,nie samostnatne.
moja otazka:
1.
počula som, že daná firma mala neskôr kontrolu zo sociálnej poisťovne a tým sa nepáčilo, že z daného príspevku sa neodvádzali odvody aj im. Počuli ste o tom niekto:)???
2.
Teraz sa rozhodujem akou formou dať jedinemu prvemu zamestnancovi sro do mzdy stravné a či mu vobec môžem dávať takýto príspevok, alebo musím kupovať stravné lístky?? Poradte prosím.