Zuzanka1973
14.01.10,09:09
Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom poplatku za platobný rozkaz.
Poslali sme na súd platobný rozkaz, zaplatili poplatok a teraz sa dĺžnik rozhodol doplatiť svoj dlh. Chcem sa opýtať či nám súd v prípade pozastavenia návrhu vráti poplatok, alebo si ho máme žiadať doplatiť dĺžnikom.

Ďakujem.
Mgr.Shrek
14.01.10,10:18
Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom poplatku za platobný rozkaz.
Poslali sme na súd platobný rozkaz, zaplatili poplatok a teraz sa dĺžnik rozhodol doplatiť svoj dlh. Chcem sa opýtať či nám súd v prípade pozastavenia návrhu vráti poplatok, alebo si ho máme žiadať doplatiť dĺžnikom.

Ďakujem.

Ak sa ešte nezačalo konať, a vezmete návrh späť, poplatok Vám vráti súd. Poplatok však bude krátený o 1%, najmenej však 6,63 EUR.
§ 11 zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch
Ak sa už konať začalo a návrh vezmete späť, navrhujem žiadať o zaplatenie dlžníka.
buchač
14.01.10,10:22
Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom poplatku za platobný rozkaz.
Poslali sme na súd platobný rozkaz, zaplatili poplatok a teraz sa dĺžnik rozhodol doplatiť svoj dlh. Chcem sa opýtať či nám súd v prípade pozastavenia návrhu vráti poplatok, alebo si ho máme žiadať doplatiť dĺžnikom.

Ďakujem.

Inak odpoviem ....

Keby mi dlžnik zaplatil dlhovanú sumu , ako v Tvojom prípade ....s radosťou oželiem ten poplatok ....;)
riccado
14.01.10,10:33
zobrat zalobny navrh v casti istiny spat pre spravanie odporcu (zavinil zastavenie konania) a trvat na podanom navrhu v casti prislusenstva (urokov - ak chcete a nahrady trov).

nech kazdy dlznik na vlastnej kozi zisti, ze kazda sranda nieco stoji...
Zuzanka1973
14.01.10,12:32
Súhlasila by som v prípade, ak by bol dĺžnik jeden. Ale ak mám viacero takých, a je tých poplatkov viac, nie je to sranda.

Ale za názor ďakujem.
riccado
14.01.10,12:54
Súhlasila by som v prípade, ak by bol dĺžnik jeden. Ale ak mám viacero takých, a je tých poplatkov viac, nie je to sranda.

Ale za názor ďakujem.

presne tak, preco by si mala prichadzat o vlastne peniaze?
nech to cvaka ten, co neplatil vtedy, kedy mal...
riccado
14.01.10,16:12
V zmysle ustanovenia § 369 ods. 1 Obchodného zákoníka ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva.

V zmysle ustanovenia § 96 ods. 1 O. s. p. navrhovateľ môže vziať za konania späť návrh na jeho začatie, a to sčasti alebo celkom. Ak je návrh vzatý späť celkom, súd konanie zastaví. Ak je návrh vzatý späť sčasti, súd konanie v tejto časti zastaví.

V zmysle ustanovenia § 172 ods. 6 O. s. p. zmenu návrhu na začatie konania (§ 95) alebo čiastočné späťvzatie návrhu na začatie konania (§ 96) pred vydaním platobného rozkazu súd vybaví tak, že platobný rozkaz vydá v rozsahu, ktorý vyplýva z navrhovateľom uskutočneného posledného podania pred vydaním platobného rozkazu a odporcovi (odporcom) spolu s návrhom na začatie konania doručí všetky zmeny a čiastočné späťvzatia návrhu na začatie konania uskutočnené v čase od začatia konania do vydania platobného rozkazu. O týchto podaniach pred vydaním platobného rozkazu osobitne nerozhoduje, ak o návrhu na začatie konania rozhodne platobným rozkazom; v konaní nasledujúcom po vydaní platobného rozkazu je predmetom konania takto upravený posledný návrh.

V zmysle § 146 ods. 2 O. s. p. ak niektorý z účastníkov zavinil, že konanie sa muselo zastaviť, je povinný uhradiť jeho trovy. Ak sa však pre správanie odporcu vzal späť návrh, ktorý bol podaný dôvodne, je povinný uhradiť trovy konania odporca.
iriska
14.01.10,17:23
Dalo by sa oznámiť súdu, že v časti x je pohľadávka zaplatená a preto žiadam súd o vydanie platobného rozkazu len pre sumu úrokov od ... do ... a príslušenstva?
riccado
14.01.10,18:37
Dalo by sa oznámiť súdu, že v časti x je pohľadávka zaplatená a preto žiadam súd o vydanie platobného rozkazu len pre sumu úrokov od ... do ... a príslušenstva?

ano, v casti istiny sa navrh zoberie spat a sud vyda platobny rozkaz len na uroky a nahradu trov...
castokrat sa stava, ze istina je zaplatena po podani navrhu a navrhovatel trva na uplatnenom prislusenstve. sudy s tym nemaju ziaden problem a na celom slovensku vydavaju taketo platobne rozkazy, co vlastne aj musia robit (v zmysle horecitovaneho ustanovenia § 172 ods. 6 o.s.p)...
iriska
15.01.10,08:27
fuuu, tak dobre som si myslela :) Aj ja som už videla taký plaťák, nebolo to len zdanie