Michal84
14.01.10,10:29
Zdravim vas...

Chcem sa spýtať, či existuje možnosť, ako žaúčtovať pohonné hmoty k daňovému priznaniu za rok 2009 bez toho aby to bolo potrebné dokladovať bločkami.... som živnostník a používam svoje auto na podnikateľské učely

ďakujem
Xanti
14.01.10,09:32
Zdravim vas...

Chcem sa spýtať, či existuje možnosť, ako žaúčtovať pohonné hmoty k daňovému priznaniu za rok 2009 bez toho aby to bolo potrebné dokladovať bločkami.... som živnostník a používam svoje auto na podnikateľské učely

ďakujemA máš ho prihlásené na daňovom úrade k dani z motorových vozidiel?
Ak nie tak si nič nemôžeš do nákladov.

A ak áno tak bez bločkov to nepôjde, ako zdokladuješ a čím koľko si PHM spotreboval? Jedine cez amortizáciu v cestovných príkazoch.
Michal84
14.01.10,10:02
je prihlasene na danovom urade a mam zaplatenu cestnu dan. Minuleho roku som si vypisolal vyuctovanie cestovnych nakladov a vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty,(zo statistickeho uradu som mal priemerne ceny PHM). Pravidelna cesta bola z Popradu do Brna, pocet kilometrov, z technikckeho preukazu priemerna spotreba a uctovnicka mi nejakym vzorcom vypocitala tieto naklady a tvrdila ze k takemu to systemu niesu potrebne blocky...

Prosim ako to je vlastne?
katarina.j
14.01.10,10:07
pri kazdom vyuctovani prac.cesty aby si si mohol uplatnit cest.nahrady musis mat doklad o phm
Xanti
14.01.10,10:09
je prihlasene na danovom urade a mam zaplatenu cestnu dan. Minuleho roku som si vypisolal vyuctovanie cestovnych nakladov a vyuctovanie zahranicnej pracovnej cesty,(zo statistickeho uradu som mal priemerne ceny PHM). Pravidelna cesta bola z Popradu do Brna, pocet kilometrov, z technikckeho preukazu priemerna spotreba a uctovnicka mi nejakym vzorcom vypocitala tieto naklady a tvrdila ze k takemu to systemu niesu potrebne blocky...

Prosim ako to je vlastne?
No účtovníčka Ti trošku zavarila. Lebo naozaj sú potrebné doklady k takému výpočtu. Ak Ti príde na kontrolu DU, môže sa stať, že TI to všetko z nákladov vyhádžu a budeš dodaňovať.
andrea palcova
14.01.10,10:21
v prílohe prikladám vyjadrenie DR SR, v ktorom sa uvádza, že doklady k PHM sú potrebné.
serena
14.01.10,11:22
ahojte
Ja by som mala jednu otazocku: Mozeme pouzivat blociky za PHL z Rakuska? Aj tam sa plati v EUR a aj u nas.
Michal84
14.01.10,11:23
rozumiem tohoto roku musim dokladovat spotrebu PHM dokladmi >>> ale muselo to byt aj v rokoch 2007 a 2008? myslim ci bol v tych rokoch sposob ako zauctovat spotrebu PHM ale nemusel som k spotrebe prilozit doklady....

a ak to je tak ze doklady boli potrebne existuje nejsky sposob ako to napravit?

dakujem za odpovede
serena
14.01.10,11:33
rozumiem tohoto roku musim dokladovat spotrebu PHM dokladmi >>> ale muselo to byt aj v rokoch 2007 a 2008? myslim ci bol v tych rokoch sposob ako zauctovat spotrebu PHM ale nemusel som k spotrebe prilozit doklady....

a ak to je tak ze doklady boli potrebne existuje nejsky sposob ako to napravit?

dakujem za odpovede

Od roku 2008 treba mat doklad o zakupeni PHM.Predtym stacilo vytlacit cenu PHM z internetu -- cenu zo dna, ked si bol na sluzobnej ceste.
Katka2
14.01.10,11:41
A máš ho prihlásené na daňovom úrade k dani z motorových vozidiel?
Ak nie tak si nič nemôžeš do nákladov.

K tomuto by som sa chcela spýtať: Je podmienkou, aby som mohola uplatniť výdavky na motorové vozidlo mať zaplatenú daň z motorových vozidiel? Je mi jasné, že mám povinnosť zaplatiť túto daň ako podnikateľ a ak ju nezaplatím, tak bude zle, ide o to, že či podmienkou na uplatnenie nákladov je mať zaplatenú DZMV. Môj názor je, že nie, rada sa nechám poučiť :) Ďakujem
Xanti
14.01.10,12:55
K tomuto by som sa chcela spýtať: Je podmienkou, aby som mohola uplatniť výdavky na motorové vozidlo mať zaplatenú daň z motorových vozidiel? Je mi jasné, že mám povinnosť zaplatiť túto daň ako podnikateľ a ak ju nezaplatím, tak bude zle, ide o to, že či podmienkou na uplatnenie nákladov je mať zaplatenú DZMV. Môj názor je, že nie, rada sa nechám poučiť :) Ďakujem
No ja sa opýtam protiotázkou.
Na základe čoho si chceš uplatňovať napr. PHM, amortizáciu ( ak nie je auto v majetku firmy ) resp. opravy , PHM, PZP, a ostatné ak je v majetku firmy a nemáš zaplatenú daň z motorových vozidiel?

Potom by tieto náklady boli nedaňové.

Zdroj http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/etrend-radi-dan-z-motorovych-vozidiel-2009.html

Daň musia platiť všetci tí podnikatelia, ktorí pri výkone svojej činnosti používali v roku 2008 osobné alebo nákladné motorové vozidlá a chcú, aby náklady s nimi súvisiace sa zahŕňali do účtovníctva medzi výdavky znižujúce ich daňový základ.
Katka2
14.01.10,15:24
Ja som nepísala, že nemá auto zaradené v majetku firmy, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. :rolleyes:

daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Auto bolo využívané na podnikanie, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel /zaplatiť ju mal, ale vylučuje to zároveň nárok na uplatnenie výdavkov, keď to auto mal zaradené v majetku podniku, má preukázateľné náklady,... ani pri odpise nie je podmienka, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, len že musí byť auto evidované a využívané v súvisloti s dosahovaním zdaniteľných príjmov/.

Ďakujem za názor, ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Evanka
14.01.10,15:30
Ja som nepísala, že nemá auto zaradené v majetku firmy, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel. :rolleyes:

daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

Auto bolo využívané na podnikanie, len nemá zaplatenú daň z motorových vozidiel /zaplatiť ju mal, ale vylučuje to zároveň nárok na uplatnenie výdavkov, keď to auto mal zaradené v majetku podniku, má preukázateľné náklady,... ani pri odpise nie je podmienka, že musí mať zaplatenú daň z motorových vozidiel, len že musí byť auto evidované a využívané v súvisloti s dosahovaním zdaniteľných príjmov/.
Ďakujem za názor, ak sa mýlim, opravte ma prosím.

Uplatnenie výdavkov nesúvisí so zaplatením dane z MV, ale nakoľko nebola táto povinnosť splnená, možno ani nebola splnená ohlasovacia povinnosť, je potrebné čím skôr tak urobiť a nevyhnete sa plateniu pokuty za nesplnenie uvedených povinností.

O ktorý rok sa jedná? Ak sa to týka roku 2009, tak je posledný deň na zaplatenie dane z MV je 1.2.2010
Katka2
14.01.10,15:37
Tie pokuty sú mi jasné, to bola skôr taká otázka, že ak tak podnikateľ neurobí, že si nesplní ohlasovaciu povinnosť, nezaplatí DZMV, a niekedy po pár rôčkoch by prišla daňová kontrola, či by mohla napadnúť len to, že nie je daň zaplatená a ani ohlasovacia povinnosť splnená.... Alebo aj všetky výdavky spojené s týmto automobilom šup von :-)
Blankake
14.01.10,15:46
Podľa mňa uplatnenie si daňových výdavkov súvisiacich s používaním vozidla nie je podmienené úhradou dane z motorových vozidiel v danom termíne. Ak ju uhradí teraz a podá DP (samozrejme k tomu pribudnú sankcie), tak sa tie výdavky na auto môžu považovať za daňové.


Evanka ma predbehla :-)
Blankake
14.01.10,15:48
Tie pokuty sú mi jasné, to bola skôr taká otázka, že ak tak podnikateľ neurobí, že si nesplní ohlasovaciu povinnosť, nezaplatí DZMV, a niekedy po pár rôčkoch by prišla daňová kontrola, či by mohla napadnúť len to, že nie je daň zaplatená a ani ohlasovacia povinnosť splnená.... Alebo aj všetky výdavky spojené s týmto automobilom šup von :-)
Ak by prišla kontrola po rokoch, tak by tá pokuta bola oveľa vyššia než ktorú by zaplatil ešte teraz.
Katka2
14.01.10,16:00
Ďakujem vám za odpovede:).
serena
14.01.10,19:42
ahojte
Ja by som mala jednu otazocku: Mozeme pouzivat blociky za PHL z Rakuska? Aj tam sa plati v EUR a aj u nas.


Prosim pomoze mi niekto?
Katka2
14.01.10,19:51
Prosim pomoze mi niekto?

No ak to boli PHL nakúpené v súvislosti s výkonom činnosti na dosahovanie zdaniteľných príjmov, tak prečo nie?
katarina.j
14.01.10,19:52
Prosim pomoze mi niekto?
samozrejme ze si môzes uplatnit phm v pripade, ze si to zdokladujes ako sluzobnu cestu do Rakuska za podnikatelskym ucelom
serena
14.01.10,20:01
dakujem za odpovede
mondes
14.01.10,20:36
pri kazdom vyuctovani prac.cesty aby si si mohol uplatnit cest.nahrady musis mat doklad o phm
Ale keď tie bločky nemá, nemôže si uplatniť len tú amortizáciu?
katarina.j
15.01.10,19:53
Ale keď tie bločky nemá, nemôže si uplatniť len tú amortizáciu?
od r.2008 musis mat blocky za phm.
mondes
16.01.10,10:22
Áno ja viem, že bločky sú potrebné. Ale keď si benzín nedám do N, len amortizáciu aj tak musia byť? (To v prípade, ak nemám bločky, tak aspoň tú amortizáciu).
JarkaL
16.01.10,10:27
Do nákladov dávame buď bločky za nakúpené PHM (podľa zákona o dani z príjmov) alebo uplatňujeme cestovné náhrady podľa zákona o cest. náhradách - tam je jasne napísané, že sa preplatí náhrada za PHM podľa spotreby a amortizácia. Nemyslím si , že by bolo správne uplatniť len amortizáciu.