Tonicka
14.01.10,09:58
dobry den, chcela by som sa spytať za rok 2008 bol zisk 100 000,- sk z toho daň je 19.000,- sk.... daň sa učtuje 591/341 - učtuje sa dan este do roku 2008???? je to danový naklad??? ak ano ako to potom ovplyvni danove priznanie.. zaklad dane do DP sa napise 100.000,-sk vyrata sa dan a napise sa... ale nerozumiem lebo v suvahe a vo vykaze nebudem mat tento základ.. mohli by ste mi poradit.. potrebujem to surne.. dakujem velmi pekne..
Johanka
14.01.10,10:08
Veľmi stručne:
DP sa robí ako prvé. Daň vypočítanú v DP následne zaúčtuješ a zostavíš účtovnú závierku.
Johanka
14.01.10,10:10
Postupy účtovania PÚ §10

(1) Daň z príjmov je súčasťou nákladov účtovnej jednotky a účtuje sa na účtoch účtovej skupiny 59 – Dane z príjmov a prevodové účty.

(2) Pri dani z príjmov sa osobitne účtuje
a) daň z príjmov splatná za bežné účtovné obdobie a zdaňovacie obdobie (ďalej len „splatná daň z príjmov“),
b) daň z príjmov odložená do budúcich účtovných období a zdaňovacích období (ďalej len „odložená daň z príjmov“).

(3) Zo základu dane z príjmov a sadzby ustanovenej osobitným predpisom4) sa na účely účtovania dane z príjmov vypočíta splatná daň z príjmov. Splatná daň z príjmov sa účtuje na ťarchu účtov 591 – Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti a 593 – Splatná daň z príjmov z mimoriadnej činnosti a v prospech účtu 341 - Daň z príjmov.

atď.
IvoM
14.01.10,10:11
Bodaj by daňovým nákladom bol /Ináč logicky to ani nie je možné/.:) Áno predpis dane z DP 591/341 sa vždy účtuje do toho obdobia, za ktoré sa podáva DP. V súvahe a výsledovke po zdanení /teda zaúčtovaní daňovej povinnosti/ je čistý zisk teda v Tvojom prípade 81 tis SKK a pred zdanení hrubý zisk, teda 100 tis. SKK.
Tonicka
14.01.10,10:18
ok dakujem.. a ked som to tak nespravila.. ja som dan zauctovala az v roku 2009 za rok 2008. čo teraz??
Johanka
14.01.10,10:43
Začni používať Postupy účtovania ;), hľadaj "opravy chýb minulých účtovných období". Je o tom veľa popísané aj na Porade.
Mery977
10.03.10,15:02
ahojte poraďaci
ak mám základ dane vrátane pripočítateľných položiek kladný ale idem tento zisk umoriť stratou v plnej výške, účtujem o splatnej, či odloženej dani? prosím poraďte mi, ďakujem
Mery977
10.03.10,15:03
alebo tam vôbec neúčtujem o dani, keďže ten zisk si celý umorím stratou??

už som to našla, takže aj tak vďaka