gondoska
14.01.10,11:08
Dobrý deň potrebovala by som poradiť už som si toho dosť prečítala ale aj tak nemám jasno.Som zamestnaná od augusta roku 2002 na dobu neurčitú.1.apríla 2005 som nastúpila na materskú a 24.4.2007 som porodila svoje druhé dietatko tažke som ešte stále na rodičovskej dovolenke,ktorá mi pomaly končí a už som sa informovala u zamestnávateľa či sa budem ˇmocť vrátit - zamestnávatel mi dal odpoveď zatial neoficiálnu, že miesto pre mňa už nebude takže rátam, že výpoveď dostanem a tu znie aj moja otázka keďže som v práci zarábala naozaj minimum či budem mať nárok na odstupné a na akú výšku - personalistka v práci to nazvala dobrovoľné odchodné. Hľadám si teraz nové miesto a pokial by som našla nastúpila by som do práce aj skor teda pre ukončením RD ale zrejme potom by som nárok na odstupné po nájdení nového miesta stratila. Dakujem za odpoved.Denisa
veronikasad
14.01.10,10:15
Dobrý deň potrebovala by som poradiť už som si toho dosť prečítala ale aj tak nemám jasno.Som zamestnaná od augusta roku 2002 na dobu neurčitú.1.apríla 2005 som nastúpila na materskú a 24.4.2007 som porodila svoje druhé dietatko tažke som ešte stále na rodičovskej dovolenke,ktorá mi pomaly končí a už som sa informovala u zamestnávateľa či sa budem ˇmocť vrátit - zamestnávatel mi dal odpoveď zatial neoficiálnu, že miesto pre mňa už nebude takže rátam, že výpoveď dostanem a tu znie aj moja otázka keďže som v práci zarábala naozaj minimum či budem mať nárok na odstupné a na akú výšku - personalistka v práci to nazvala dobrovoľné odchodné. Hľadám si teraz nové miesto a pokial by som našla nastúpila by som do práce aj skor teda pre ukončením RD ale zrejme potom by som nárok na odstupné po nájdení nového miesta stratila. Dakujem za odpoved.Denisa
Kým si na rodičovskej dovolenke, si v ochrannej dobe a zamestnávatel ti nemôže dať výpoveď z dovodu nadbytočnosti. Za rok 2007 ti vznikne aj nárok na riadnu dovolenku, a ak ti bude zamestnávatel ponúkať jej čerpanie po skončení RD, v tomto čase už môžeš dostať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/ Zákonníka práce. Tvoj pracovný pomer vo firme - aj keď si bola na materskej a rodičovskej dovolenke - trval viac ako 5 rokov. Máš nárok na 3-mesačné odstupné. Odstupné sa počíta z priemerného zárobku za predch. kal. štvrťrok. Keďže ty si žiadny nemala, musia ho počítať z pravdepodobného zárobku, t.j. zárobku pracovníka, ktorý v súčasnosti pracuje na tvojej prac. pozícii. Nesmie byť nižší ako min. mzda (ak si mala plný úväzok).

V žiadnom prípade si nedavaj sama žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, lebo nárok na odstupné stratíš. Ak dostaneš výpoveď od zamestnávatela, môžeš skončiť prac.pomer dohodou
ludmilla
14.01.10,10:23
Dôvod skončenia pracovného pomeru je potrebné vo výpovedi alebo v dohode výslovne uviesť. V prípade, ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí jej uplynutím.
Po skončení pracovného pomeru je potrebné kontaktovať miestne príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne. Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidality za fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území SR.
gondoska
14.01.10,10:43
dakujem pekne...tak ak som správne pochopila zamestnávatel mi musí vyplatit odstupné zo zákona nie je to len jeho dobrá voľa pokial so smnou skončí pracovný pomer on? Pokial sa pracovný pomer ukončení dohodou aj tak mám nárok na odstupné?...a ešte nárok na riadnu dovolenku mi vznikne len za rok 2007 prečo len za ten?..pracovala som na plný úvazok. Dakujem
veronikasad
14.01.10,11:27
dakujem pekne...tak ak som správne pochopila zamestnávatel mi musí vyplatit odstupné zo zákona nie je to len jeho dobrá voľa pokial so smnou skončí pracovný pomer on? Pokial sa pracovný pomer ukončení dohodou aj tak mám nárok na odstupné?...a ešte nárok na riadnu dovolenku mi vznikne len za rok 2007 prečo len za ten?..pracovala som na plný úvazok. Dakujem
Nie, nie je to dobrá vôľa zamestnávatela, máš naň nárok zo Zákonníka práce, pokial o skončenie pracovného pomeru dohodou nepožiadaš ty. Ak už budeš mať v rukách výpoveď, môžeš v priebehu plynutia 3-mesačnej výpovednej doby skončiť pracovný pomer dohodou - ak s tým zamestnávatel bude súhlasiť,
Čo sa týka nároku na dovolenku, predpokladala som, že za rok 2005, kedy si išla na prvú MD si si ju pred nástupom vyčerpala. Ak to tak nebolo, musí ti pri skončení prac.pomeru zamestnávatel preplatiť aj tú.
V rokoch, keď si čerpala len rodičovskú dovolenku ti nárok na dovolenku nevznikol. Za odpracovanú dobu sa považuje len materská dovolenku - aj pri druhom dieťati, keď si vôbec nepracovala.