Leila2006
14.01.10,14:20
Ahojte, prosím o radu a vaše názory, čo sa dá vo veci robiť. Klient účtujúci v JÚ žiada o úver. V r.2009 dosiahol dosť veľkú stratu a nemá odvahu predložiť k žiadosti o úver DP s takým výsledkom. Z výdavkov hlavne typu prevádzková réžia som už čo-to poprehadzovala do osobnej spotreby, aby sme to trochu skorigovali, ale stále je tam strata a veľmi sa s prev.réžiou a materiálom ani nedá manipulovať, lebo už bola pouplatňovaná aj dph. . Napadlo ma nasledovné: bol by problém vylúčiť jednoducho z daňových výdavkov nejakú časť povedzme odvodov jeho alebo jeho zamestnancov a tým trochu zlepšiť ZD?Ako by sa na to asi díval DÚ pri prípadnej kontrole? Ako ste riešili podobnú situáciu? vopred dík.
hanelie
14.01.10,13:33
Napadlo ma nasledovné: bol by problém vylúčiť jednoducho z daňových výdavkov nejakú časť povedzme odvodov jeho alebo jeho zamestnancov a tým trochu zlepšiť ZD
chceš mať problémy? ty mu nemanipuluj so ZD,
Danila
14.01.10,13:35
Leila, Leila, Ty si účtovníčka, alebo podvodníčka? :eek:
Leila2006
14.01.10,13:44
uf, baby, ale ste mi dali....ono je to ten paradox, že teraz by bol rád, keby aj nejakú tú daň platil, len aby ten úver dostal. ale je fakt, že na to mal myslieť skôr. asi máte pravdu, nemontovať sa do toho...dík
Danila
14.01.10,13:46
uf, baby, ale ste mi dali....ono je to ten paradox, že teraz by bol rád, keby aj nejakú tú daň platil, len aby ten úver dostal. ale je fakt, že na to mal myslieť skôr. asi máte pravdu, nemontovať sa do toho...díkVidíš Leila, ako funguje prevencia na Porade? Lepšia prevencia, ako represia.....Porada je skvostná vec.:);)
Leila2006
14.01.10,13:53
Vidíš Leila, ako funguje prevencia na Porade? Lepšia prevencia, ako represia.....Porada je skvostná vec.:);)

je fakt, že niekedy sa do problému vložím až príliš aktívne bez domyslenia možných dôsledkov, ale nestojí to za to. A naše služby tiež len odtiaľ-potiaľ. ešte raz dík.
magnum
15.01.10,06:37
napriek vsetkym upozorneniam si myslim ze v uctovnictve je na optimalizaciu priestor a bola by z toho zaujimava tema, tiez je to pracou uctovnika inak pisat cisla do koloniek zvladne aj cviceny foxterier...
Zoltán Kovács
15.01.10,06:52
Čo tak neuplatniť si odpisy majetku, ak samozrejme má nejaký.
Mária.K.
15.01.10,07:42
napriek vsetkym upozorneniam si myslim ze v uctovnictve je na optimalizaciu priestor a bola by z toho zaujimava tema, tiez je to pracou uctovnika inak pisat cisla do koloniek zvladne aj cviceny foxterier...
Ja si myslím, že priestor na optimalizáciu je v správnej daňovej optimalizácii - a to je o niečom inom. Lenže na daňovú optimalizáciu si firmy odborníkov nezavolajú a čakajú, že sa to dá zvládnuť účtovníctvom. Účtovník spravidla nie je osobou, ktorá môže hovoriť do obsahu uzatváraných zmlúv, do stratégii rozvoja firmy...a o množstve ďalších skutočností, ktoré vplývajú na výšku základu dane a na optimalizáciu dane. Účtovník je osoba, ktorá má zaúčtovať všetky účtovné operácie v súlade so zákonom o účtovníctve, postupmi účtovania a ostatnými predpismi. T. j. účtovník nie je osoba, ktorá má právo nejakým spôsobom meniť prvotné doklady, resp. rozhodovať o tom, že niektorý doklad nezaúčtuje.

Pre doplnenie:
Niekoľko ustanovení zo zákona o účtovníctve:

§ 8

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu podľa § 20, prípadne konsolidovanú výročnú správu, zverejnila údaje podľa § 21 a má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy.

(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.

(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).
(6) Účtovníctvo účtovnej jednotky sa vedie spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak účtovná jednotka je schopná zabezpečiť trvalosť po celú dobu spracovania a úschovy podľa § 31 až 36.

Akékoľvek zmeny dodatočne robené v účtovníctve, s cieľom meniť obsah účtovného prípadu, prinášajú riziko nesprávnosti účtovníctva a pokút.
magnum
15.01.10,08:17
Ja si myslím, že priestor na optimalizáciu je v správnej daňovej optimalizácii - a to je o niečom inom. Lenže na daňovú optimalizáciu si firmy odborníkov nezavolajú a čakajú, že sa to dá zvládnuť účtovníctvom. Účtovník spravidla nie je osobou, ktorá môže hovoriť do obsahu uzatváraných zmlúv, do stratégii rozvoja firmy...a o množstve ďalších skutočností, ktoré vplývajú na výšku základu dane a na optimalizáciu dane. Účtovník je osoba, ktorá má zaúčtovať všetky účtovné operácie v súlade so zákonom o účtovníctve, postupmi účtovania a ostatnými predpismi. T. j. účtovník nie je osoba, ktorá má právo nejakým spôsobom meniť prvotné doklady, resp. rozhodovať o tom, že niektorý doklad nezaúčtuje.


No napriek tomu ze suhlasim tak musim reagovat tak, ze som odpovedal hlavne na otazku od zadavatelky temy ktora pokial riesi okrem uctovnictva aj uverovu agendu klienta tak vystupuje v pozicii poradkyne a nie uctovnicky. V tom som videl rozdiel a myslim ze pyta radu skor ohladom optimalizacie a v dobrej viere nechce robit machinacie s uctovnictvom.

Alebo budeme radit sposobom aby vsetci ostali maly szco "vyplnaci koloniek" a vsak klient si este zaplati danoveho poradcu, odbornika na odpady, na hygienu, na BOZP, na stavebne konania, na .... Alebo si ich radsej zaplati Leila2006 a poskytne klientovy sirsiu skalu sluzieb. Alebo este lepsi pripad - tieto sluzby bude ponukat Leila2006 a "uctovat" budu jej zamestnankyne?

Z mojej pozicie sa snazim o to aby klient bol uzrozumeny s tym ze jeho konanie pocas roka sa na konci vyhodnoti a aby rozhodnutia pocas roka robil s vedomim, aky vplyv to bude mat na dane, RZZP, odvody a nasledne dochodok v buducnosti, cerpanie PN a pod... Jasne ze je to praca priebezna ale niekedy a niekomu to tak proste nevyjde a stale si myslim ze je priestor aj takto v zavere pri zuctovani na optimalizaciu plne v ramci legislatyvnych poziadaviek.

Schvalne taky obraz za 500 EUR do ambulancie lekara sa da na kolko sposobov zauctovat ;) - je v kompetecnii "uctovnicky" o tom rozhodnut?

V zasade si myslim ze je to otazka pristupu ku klientom co sme schopny ponuknut a splnit a stazovat sa ze si firmy odbornikov nezavolaju nie je na mieste. Skor mi vychadza zo skusenosti ze firmy sa snazia volat tych odbornikov uz tym ze si nechaju spracovat agendu uctovnictva externe len nie vsetky SZCO su schopne vypocut, porozumiet a poskytnut tieto sluzby klientom.
Zoltán Kovács
15.01.10,08:43
No napriek tomu ze suhlasim tak musim reagovat tak, ze som odpovedal hlavne na otazku od zadavatelky temy ktora pokial riesi okrem uctovnictva aj uverovu agendu klienta tak vystupuje v pozicii poradkyne a nie uctovnicky. V tom som videl rozdiel a myslim ze pyta radu skor ohladom optimalizacie a v dobrej viere nechce robit machinacie s uctovnictvom.

Alebo budeme radit sposobom aby vsetci ostali maly szco "vyplnaci koloniek" a vsak klient si este zaplati danoveho poradcu, odbornika na odpady, na hygienu, na BOZP, na stavebne konania, na .... Alebo si ich radsej zaplati Leila2006 a poskytne klientovy sirsiu skalu sluzieb. Alebo este lepsi pripad - tieto sluzby bude ponukat Leila2006 a "uctovat" budu jej zamestnankyne?

Z mojej pozicie sa snazim o to aby klient bol uzrozumeny s tym ze jeho konanie pocas roka sa na konci vyhodnoti a aby rozhodnutia pocas roka robil s vedomim, aky vplyv to bude mat na dane, RZZP, odvody a nasledne dochodok v buducnosti, cerpanie PN a pod... Jasne ze je to praca priebezna ale niekedy a niekomu to tak proste nevyjde a stale si myslim ze je priestor aj takto v zavere pri zuctovani na optimalizaciu plne v ramci legislatyvnych poziadaviek.

Schvalne taky obraz za 500 EUR do ambulancie lekara sa da na kolko sposobov zauctovat ;) - je v kompetecnii "uctovnicky" o tom rozhodnut?

V zasade si myslim ze je to otazka pristupu ku klientom co sme schopny ponuknut a splnit a stazovat sa ze si firmy odbornikov nezavolaju nie je na mieste. Skor mi vychadza zo skusenosti ze firmy sa snazia volat tych odbornikov uz tym ze si nechaju spracovat agendu uctovnictva externe len nie vsetky SZCO su schopne vypocut, porozumiet a poskytnut tieto sluzby klientom.

Magum s tvojou úvahou v zásade súhlasím. Len mi napadá jedna otázka: 1.Ak klient celý rok neuvažuje o úvere, len na konci roka, ako mám radiť?
2.Ak som platený len ako účtovník (a niekedy aj to mizerne) tak prečo by som mal ponúkať nadstavbu svojej služby, ktorá možno má oveľa vyššiu hodnotu, ako samotné účtovanie?
3. Myslím si, že aj ty sám vieš, že živnostníci aký majú prístup k účtovníctvu. Je to potrebné zlo pre nich, a platba za túto službu záťažou, ktorú by najradšej využívali zadarmo.
Zoltán Kovács
15.01.10,08:45
Ešte dodám, že v 99% externý účtovník je v úlohe "obetného baránka", v tom slova zmysle, že musí účtovať už "spáchané" veci. A nič s nimi nenarobí, prípadne ak je nejaký zádrhel v prípadoch, tak sa snažiť to napraviť.
Mária.K.
15.01.10,09:19
No napriek tomu ze suhlasim tak musim reagovat tak, ze som odpovedal hlavne na otazku od zadavatelky temy ktora pokial riesi okrem uctovnictva aj uverovu agendu klienta tak vystupuje v pozicii poradkyne a nie uctovnicky. V tom som videl rozdiel a myslim ze pyta radu skor ohladom optimalizacie a v dobrej viere nechce robit machinacie s uctovnictvom.

Alebo budeme radit sposobom aby vsetci ostali maly szco "vyplnaci koloniek" a vsak klient si este zaplati danoveho poradcu, odbornika na odpady, na hygienu, na BOZP, na stavebne konania, na .... Alebo si ich radsej zaplati Leila2006 a poskytne klientovy sirsiu skalu sluzieb. Alebo este lepsi pripad - tieto sluzby bude ponukat Leila2006 a "uctovat" budu jej zamestnankyne?

Z mojej pozicie sa snazim o to aby klient bol uzrozumeny s tym ze jeho konanie pocas roka sa na konci vyhodnoti a aby rozhodnutia pocas roka robil s vedomim, aky vplyv to bude mat na dane, RZZP, odvody a nasledne dochodok v buducnosti, cerpanie PN a pod... Jasne ze je to praca priebezna ale niekedy a niekomu to tak proste nevyjde a stale si myslim ze je priestor aj takto v zavere pri zuctovani na optimalizaciu plne v ramci legislatyvnych poziadaviek.

Schvalne taky obraz za 500 EUR do ambulancie lekara sa da na kolko sposobov zauctovat ;) - je v kompetecnii "uctovnicky" o tom rozhodnut?

V zasade si myslim ze je to otazka pristupu ku klientom co sme schopny ponuknut a splnit a stazovat sa ze si firmy odbornikov nezavolaju nie je na mieste. Skor mi vychadza zo skusenosti ze firmy sa snazia volat tych odbornikov uz tym ze si nechaju spracovat agendu uctovnictva externe len nie vsetky SZCO su schopne vypocut, porozumiet a poskytnut tieto sluzby klientom.
Je mi ľúto, ale nesúhlasím ani s týmto názorom. Nemyslím si, že osoba ktorá je zadávateľom otázky je zároveň aj úverovou poradkyňou klienta. Z otázky to nevyplýva. Ona sa pýta len na to, ako môže teraz zmeniť základ dane. Tiež som mala obdobný prípad. Celý rok klient naháňal náklady a nasilu sa snažil dostať do výdavkov aj nemožné, len aby nezaplatil žiadnu daň. 15. marca po skončení účtovného obdobia išiel do banky so žiadosťou o poskytnutie úveru. Banka ho požiada, aby jej predložil účtovnú závierku, daňové priznanie (na čo podľa môjho názoru nemá právo) a keď jej tieto podklady klient poskytol, vyslovila názor:
"Účtovníctvo máte nesprávne, lebo máte nízky základ dane". Dobre som nevyskočila z kože:confused:. Predsa banka nemôže rozhodovať o tom, či účtovníctvo je správne, alebo nie!!! A klient vedel, že úver bude potrebovať už v priebehu účtovného obdobia (čo na rozdiel od neho, ja nie).
Nasledoval obdobný tlak, ako u zadávateľky témy: prepracovať účtovníctvo tak, aby bol aspoň aký-taký základ dane, lebo v účtovníctve bola vykázaná daňová strata v stotisícoch Sk. A u platiteľa DPH, ktorý má takmer z každého účtovného dokladu uplatnený odpočet DPH a všetok majetok obstarávaný na lízing toho veľa nenavymýšľate (zákon nepripúšťa ani prerušenie odpisov a pri uplatnení odpočtu DPH bolo dokumentované, že výdavky sú za účelom podnikania. Ich následné zaúčtovanie ako nedaňový výdavok spochybňuje v prípade daňovej kontroly správnosť odpočtu DPH).
Takže ak som vo svojom príspevku varovala, verte, že viem o čom hovorím.
A ešte k vašej otázke:

Schvalne taky obraz za 500 EUR do ambulancie lekara sa da na kolko sposobov zauctovat ;) - je v kompetecnii "uctovnicky" o tom rozhodnut?
Ak sa bavíme o dopade na základ dane-čo je zmyslom tejto témy, tak je podstatné, či ten obraz je umelecké dielo, alebo nie. Ale predpokladám, že keď stojí 500 €, tak asi je. V takom prípade, je tento obraz podľa § 23 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov z odpisovania (a teda aj z daňových výdavkov) vylúčený. Takže ak v priebehu účtovného obdobia účtovníčka obraz zaúčtuje akokoľvek, dopad na základ dane v konečnom dôsledku by mal byť nula.
Alebo je v kompetencii účtovníčky právne relevantne rozhodnúť, že obraz nie je umeleckým dielom?
magnum
18.01.10,08:27
...ja s uvedenym suhlasim na 100% len prave ako je uvedene klient sa snazil aby nezaplatil ziadnu dan nie aby sa dostal do straty radovo v stotisicoch - to uz je rozdiel - bavili ste sa na tuto temu s podnikatelom? Klient moze byt v zisku a este neplatit ziadnu dan. bol na toto upozorneny v priebehu roka? Hoci aj niekolkokart. Po ukonceni uctovania a ked skonci v strate niekolko stotisic je jasne ze tam uz sa vela spravit neda (najma ak je platca DPH) a este vyslovovat nejake nazory aj z pohladu banky ze uctovnictvo je nespravne je nezmysel a chapem ze to "naserie" s prepacenim. Pytala si sa klienta v priebehu roka ci v dalsom obdobi bude potrebovat uver, alebo ci sa nechysta ist do dochodku? Viem ze je to viac pracne ale klienti ocenia zaujem (teda vecsina). Mozno ze klient si fakt zaplatil malo a potom je pochopitelne ze vystupujes z pozicie uctovnika voci nemu aj ked prave ta pridana hodnota je vystupovat voci klientovi ako ekonom alebo radca. Navyse aj o strate treba uctovat.
Ja osobne minimalne 4-krat do roka (hlavne pred DPH ale aj neplaticom DPH) klientom vytlacim a konzultujem s nimi ako stoja a ake maju zamery aby nas uzavierka neprekvapila a celkom sa to vyplaca...

edit: som pochopil ze ak nie je komunikacia v priebehu roka medzi klientom a ekonomom tak na konci roka sa priestor pre optimalizaciu zmensuje... toto asi nie je dobre.

S tym obrazom to bola recnicka otazka o uctovani ale je v TVOJEJ kompetencii rozhodnut pravne relevantne ci je to umelecke dielo? Pripadne sa o tom radit s klientom?

Tema sa vsak zvrhava to hypotez... sorry
Leila2006
19.01.10,08:51
Ďakujem za všetky reakcie, vidím, že mnohí ste stáli pred podobnou požiadavkou zo strany klienta a vskutku, pokiaľ sa už nejedná len o bežné spracovanie účtovníctva, ale o optimalizáciu a obzvlášť na konci obdobia, nie je to jednoduché. Rok som teda uzavrela, neuplatnila som odpisy, čo to som dala do osobnej spotreby, hlavne z posledného kvartálu, keďže ide o kvartálneho platcu, aj to sa mu už nepáčilo, že mu tým pádom vyšla o niečo vyššia dph, ako boli jeho predstavy, ale stratu chcel silou mocou znížiť. takže tak, nemá to účtovník jednoduché, ako tu už niekto spomenul, obzvlášť, ak väčšina klientov očakáva, že v cene bežného spracovania účtovníctva bude aj daňové a ekonomické poradenstvo.