majenka21
19.09.05,06:42
AHojte.. Vie mi niekto poradit? Ak mam zamestnanca, ktory pracuje uz treti mesiac a chce si zobrat 3 dni dovolenky tak ako to bude s odvodmi? Mzdu dostava stale rovnaku (Minimálnu).. Vypocitam denny vymeriavaci zaklad za posledne 3 mesiace a to nasobim s poctom dni ktore odpracoval? A ked ma mesiac 20 dni + 2 dni st. sviatku tak tie tri dni odpocitam od 22 alebo od 20? a potom odvody pocitam len z tych dni co pracoval? dovolenka sa tam nepocita? dakujem..
Fany
19.09.05,05:29
V prvom rade, priemer nie z posledných 3 mesiacov, ale z posledného kalendárneho štvrťroka. Teda napr.dovolenku má v septembri, tak priemer bude za mesiace 4,5,6/05. Objednaj si nejaký počítačový program, všetko si ponastavuješ a v podstate ti bude sám počítať mzdy. Ja mám MRP mzdy a som spokojná, robím na ňom už roky.
STRELEC
19.09.05,06:06
AHojte.. Vie mi niekto poradit? Ak mam zamestnanca, ktory pracuje uz treti mesiac a chce si zobrat 3 dni dovolenky tak ako to bude s odvodmi? Mzdu dostava stale rovnaku (Minimálnu).. Vypocitam denny vymeriavaci zaklad za posledne 3 mesiace a to nasobim s poctom dni ktore odpracoval? A ked ma mesiac 20 dni + 2 dni st. sviatku tak tie tri dni odpocitam od 22 alebo od 20? a potom odvody pocitam len z tych dni co pracoval? dovolenka sa tam nepocita? dakujem..Mám takú teóriu, že nemôžeme všetci robiť všetko. Ani v ekonomickej oblasti (alebo už vôbec nie v ekonomickej oblasti). Na Tvojom mieste by som túto sólo agendu si dal robiť dodávateľsky (zmluva, zodpovednosť za škodu ...). V konečnom dôsledku možno ani neušetríš. Je to ostatne agenda "ako vyšitá" pre "internetovú dodávku" za relatívne malý peniaz.
stonozka
20.09.05,13:12
Dovolenka sa ráta z priemerky. ktorá sa ráta štvrťročne. V októbri budem rátať priemerku za mesiace 7,8,9. Pokiaľ zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, vyrátaš si miesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok (Zákonník práce § 134 ods.) v tomto zákone je vysvetlený priemerný zárobok teda priemerka. Pravdepodobný si vyrátaš: priznaná hrubá mzda je napr. 13.000,- Sk mes. (t.j. 13.000,- x 3 mes. : súčet normohodín za tri predchádzajúce mesiace ) to ti vyjde pravdepodobný priemer.
stonozka
20.09.05,13:38
Vypočítaš si to takto: 6.500/172,5 hod x 150 (odpracované) = 5.653,-Sk a 3 dni dovolenky je 22,5 hod. tie vypočítaš z priemerky teda 22,5 x 56 (napr.) = 1260,- priemerka = náhrada za dovolenku. Potom ju pripočítaš k 5.653,- Sk + 1260 = 6.913,- Sk a vyrátaš normálne odvody do ZP, SP a daň.