Olívia0909
14.01.10,18:38
Dobrý večer,chcem Vás poprosiť o radu ohľadne zrušenie BSM ešte počas trvania manželstva-rozvod sa naťahuje a nie je jasné,kedy bude ukončený. S manželom nežijeme spolu 4 mesiace,je nezamestnaný,nič neplatí.Bojím sa,že mi narobí dlhy- vysoké faktúry za telefón,požičané peniaze od ľudí,...
Je možné zrušiť BSM a akým spôsobom? Mne to už v našich zákonoch vyzerá tak, že on má na všetko právo a ja mám iba povinnosti! :mee:
Ďakujem za odpoveď.
Mária27
14.01.10,19:06
§ 148 obč. zákonníka (zánik BSM)

(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

Súd vždy veľmi skúma "závažné dôvody". Nestačí, že spolu nežijete. Musí to byť márnotratné správanie sa manžela, nehospodárne zaobchádzanie so spoločným majetkom, nevytváranie majetku rodiny, nezabezpečovanie rodiny, vyhýbanie sa práci, ničenie majetku, skrátka, keď BSM neplní svoju funkciu.

Mysli aj na to, že BSM sa zruší až právoplatným rozhodnutím súdu (nie spätne). Až potom môžeš žiadať zase o vyporiadanie BSM (nedá sa to spojiť). Kým vám nevyporiadajú BSM, stále ste právne akoby podieloví spoluvlastníci.
Olívia0909
15.01.10,19:02
Mária ďakujem za odpoveď.Neviem,ako by to súd posúdil-manžel je nezamestnaný,pije a mne sa stále vyhráža,aké mi narobí dlhy a všetko budem len ja platiť.On sa v podstate chce nechať vydržiavať.Zatiaľ sa nič také vážne nestalo,ale bojím sa,že ozaj niečo vymyslí,len aby sa mi pomstil za rozvod.Keď som sa informovala u advokátky,povedala mi,že po rozvode ja nemusím dávať žiadosť na vysporiadanie BSM ale mám počkať, či to urobí on.V podstate všetko,o čo sa jedná, som kúpila ja a aj to splácam. Ale z tvojej odpovede som pochopila,že žiadosť na vysporiadanie treba dať v každom prípade.
Mária27
16.01.10,16:22
Po rozvode do vyporiadania budete právne na tom ako podieloví spoluvlastníci (nakladanie s vecami). Právnička asi myslela nehnuteľné veci, ktoré po troch rokoch bez vyporiadania zostanu tomu, kto ich používa. Ak máte v BSM aj nehnuteľnosť, po troch rokoch sa stanete podielovými spoluvlasstníkmi každý 1/2. Čo je pre teba lepšie?
Olívia0909
16.01.10,18:16
u nás ide iba o hnuteľný majetok,bežné veci-PC,TV,... v podstate som všetko kúpila ja z uveru na moje meno.Ja od neho nechcem žiadne splátky na úver,ale chcela by som si nechať aj veci kúpené z úveru.Neviem,či to takto bude možné.Všade sa za všetko platí-advokát,notár,... tak sa s ním chcem dohodnúť. ak sa chce o to biť,mám počkať,či podá návrh na súd alebo notárovi manžel sám?