albiwatt
14.01.10,21:13
Sme po rozvode, všetko však zatiaľ nasvedčuje tomu, že pri troške šťastia snáď bude možné i vysporiadanie BSM dohodou. Bola by som vám preto veľmi zaviazaná, ak by ste mi pomohli zorientovať sa v nasledovných otázkach:

1) Na rozdelení hnuteľných vecí sa s ex-manželom vieme dohodnúť, ibaže to výsledné rozdelenie po stránke finančného ohodnotenia týchto vecí ani náhodou nevyzerá pol na pol. Z hľadiska našich potrieb, praktického využitia týchto vecí a podľa ďalších subjektívnych kritérií je však pre každého z nás oveľa prijateľnejšie a výhodnejšie.
Je tu potrebné za každú cenu sa držať princípu zhodnosti podielov oboch partnerov alebo je to fakt iba otázka toho, na čom sa dohodneme? Má takéto prípadné "asymetrické" rozdelenie i nejakú oporu v zákone?

2) Je potrebné takto vzájomne dohodnuté rozdelenie hnuteľných veci dokumentovať i priložením nejakého podrobného zoznamu alebo postačuje i nejaká zjednodušená forma? Lebo jedna hrôzostrašná rada, ktorú sme dostali, odporúčala vypracovať kompletný zoznam vecí z celej domácnosti i počtami kusov a s ich cenami (ktoré ale bohužiaľ bez znalca určiť nevieme), podľa druhej by zasa pri hnuteľných veciach údajne mala postačovať i ústna dohoda...

3) Spôsob vysporiadania nehnuteľných vecí máme viac-menej dohodnutý (prevod vlastníctva na jedného a vyplatenie toho druhého). K akému termínu ale treba vzťahovať ceny týchto nehnuteľností? K termínu právoplatnosti rozsudku o rozvode alebo k termínu uzatvorenia takejto dohody, popr. k nejakému inému? Lebo od nášho rozvodu sa ceny nehnuteľností dosť podstatne menili i v priebehu pár mesiacov (pokles neraz i o desiatky tisíc eur)...

Za každú radu vám už vopred ďakujem a želám všetkým pekný a úspešný deň.
Mária27
14.01.10,20:54
Dohoda je dohoda, aj keby mal dostať všetko len jeden. Na požiadanie sa dáva potvrdenie o rozdelení majetku písomne. Môžete si dať aj potvrdenie, že ste už vyporiadaní, alebo budete vyporiadaní po uhrade nejakej sumy, bez akéhokoľvek rozpisu.

BSM zaniká rozvodom, k tomuto dátumu sa aj veci ohodnocujú. Vyplatiť sa môžete aj z hnuteľných vecí, nielen z nehnuteľností. Na ocenenie nepotrebujete znalca, ak sa na hodnotách dohodnete.
Flinstone
15.01.10,05:46
Aspoň tie hodnotnešie veci by som hodil do dohody. Ich finančné ohodnotenie nieje potrebné... Keď sa dohodnete, platí to. Nehnuteľné veci je potrebné v dohode uviesť, komu bude patriť čo, prípadne akú finančnú kompenzáciu sa kto zaväzuje uhradiť, do akej doby...
Vhodné by bolo aby takúto dohodu vypracoval notár, alebo advokát, bude potrebné overiť podpisy pred notárom, aby kataster takúto dohodu akceptoval a vykonal zmenu vlastníctva nehnuteľností.
Dohodu o vysporiadaní BSM môžte spísať až po právoplatnosti rozvodu.
albiwatt
15.01.10,12:29
... Na požiadanie sa dáva potvrdenie o rozdelení majetku písomne. Môžete si dať aj potvrdenie, že ste už vyporiadaní, alebo budete vyporiadaní po uhrade nejakej sumy, bez akéhokoľvek rozpisu.

Ďakujem, no teraz mi pre zmenu nie je jasné to potvrdenie o rozdelení majetku a jeho súvis s uzatváranou dohodou.
Prvým krokom je teda dohoda legalizovaná notárom a druhým potvrdenie o tom, že táto dohoda bola (bude?) zrealizovaná takým a takým spôsobom?
Neviete mi poradiť, kde by som našla vzor takéhoto potvrdenia? Na nete sa mi to zatiaľ nepodarilo...
Je potrebné aj toto potvrdenie nechať nejako úradne overiť?
hena22
15.01.10,12:36
na hnuteľné veci stačí ústna dohoda, je lepšie tiež to aspon hodiť na papier, aj keď podpisy nemusia byť overené.
pri nehnuteľnostiach musí byť dohoda písomná, s overenými podpismi, inak by to kataster nezapísal.
Žiadne ďalšie potvrdenia nepotrebuješ, jedine ak by o prebratí finančnej kompenzácie (ak bola dohodnutá :-) a nebola vyplatená hneď pri podpise dohody)
albiwatt
16.01.10,23:32
Je pravda, že sa akcie z kupónovej privatizácie a cenné papiere do finančného vyrovnania BSM nezapočítavajú?
linner
18.01.10,11:32
Je pravda, že sa akcie z kupónovej privatizácie a cenné papiere do finančného vyrovnania BSM nezapočítavajú?
Cenné papiere a obchodné podiely, získané za trvania manželstva a za prostriedky z BSM, sa až na určité výnimky do vyporiadania BSM vo všeobecnosti započítavajú.
Pre zaujímavosť uvádzam, že napr. podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu publikovaného pod číslom 34/2007 ZSP platí, že pokiaľ jeden z manželov za trvania manželstva nadobudne podiel ako spoločník v s.r.o. z prostriedkov, ktoré patria do BSM (spoločné peniaze), tak hodnota obchodného podielu sa pri vyporiadavaní BSM započítava do hodnoty spoločného majetku, a druhému manželovi prislúcha nárok na vyplatenie zodpovedajúcej protihodnoty. Druhý manžel si ale nemôže uplatňovať žiadne z práv, prislúchajúce spoločníkovi, ani sa domáhať jeho priznania (napr. účasť na valnom zhromaždení, uplatňovanie si hlasovacích práv a pod.). Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.

Samotné akcie z kupónovej privatizácie do BSM nespadajú (boli vystavené výlučne na meno a iba do vlastníctva niektorého z manželov, resp. pre každého z nich zvlášť), no výnosy z nich už rozhodne boli príjmom, ktorý do BSM po vyplatení náležal.