jued
19.09.05,09:38
Vám na Vás jednu prosbu, kto by mi vedel z Vás pomôcť ? Máme dve firmy, potrebujem prefakturovať PHM z jednej firmy na druhú, ale PHM bolo tankované v Nemecku a ČR. Na výpise z účtu mi odpísali sumu už prepočítanú na Sk. Pri vstupe si DPH neuplatňujeme, to znamená , že celá suma ide do nákladov. Ako mám však postupovať pri prefakturácii tejto nafty, budem ju fakturovať taktiež bez DPH ? Vopred ďakujem za Vašu pomoc.
renča1
19.09.05,08:00
ak sa jedná o obidve firmy v SR a sú platcami DPH tak sa bude refakturovať s DPH.
Sany
19.09.05,08:03
Vám na Vás jednu prosbu, kto by mi vedel z Vás pomôcť ? Máme dve firmy, potrebujem prefakturovať PHM z jednej firmy na druhú, ale PHM bolo tankované v Nemecku a ČR. Na výpise z účtu mi odpísali sumu už prepočítanú na Sk. Pri vstupe si DPH neuplatňujeme, to znamená , že celá suma ide do nákladov. Ako mám však postupovať pri prefakturácii tejto nafty, budem ju fakturovať taktiež bez DPH ? Vopred ďakujem za Vašu pomoc.A nešlo by to neúčtovať do nákladov, ale ako pohľadávku voči druhej firme a potom tú pohľadávku uhradiť?
jued
19.09.05,09:05
ak sa jedná o obidve firmy v SR a sú platcami DPH tak sa bude refakturovať s DPH.

1 . Takže napríklad firma PO mala stiahnuté z účtu 5000,-Sk za PHM , táto suma je včetne DPH, DPH si firma neodpočítava.

2. Pri prefakturácii firme FO budem fakturovať nasledovne:
4201,70 Sk bez dane
798,30 Sk DPH
5000,-Sk celkom. Je to tak správne?
Jana Acsová
19.09.05,09:15
Vám na Vás jednu prosbu, kto by mi vedel z Vás pomôcť ? Máme dve firmy, potrebujem prefakturovať PHM z jednej firmy na druhú, ale PHM bolo tankované v Nemecku a ČR.
Neštandardná obchodná operácia. Kontrolu bude zaujímať, prečo sa fakturuje len PHM a či sa nejednalo o službu (napr. prenájom auta a pod.), resp. či si niečo "odberateľ" u "dodávateľa" objednal. Iba po vyjasnení týchto pojmov môžete podľa môjho názoru posúdiť, ako zaťažiť predmetnú transakciu daňou.

Základná otázka:
Prečo dochádza iba k fakturácii DPH?
jued
19.09.05,09:33
Je to blbá situácia. Majiteľ dal vodičovi omylom bankovú kartu z tej druhej firmy, takže sa nejedná o prenájom auta ani o vykonanie nejakej služby. Čo s tým mám robiť?
Jana Acsová
19.09.05,09:37
Je to blbá situácia. Majiteľ dal vodičovi omylom bankovú kartu z tej druhej firmy, takže sa nejedná o prenájom auta ani o vykonanie nejakej služby. Čo s tým mám robiť?Situácia nejasná ale riešiteľnáhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif:
Spísať navzájom uznanie záväzku z titulu omylom použitej platobnej karty a uhradiť si ho (všetko mimo DPH).
Uznanie záväzku pekne spísať, aby bolo zrejmé, že sa jedná o transakciu "mimo DPH".
Nejedná sa v tomto prípade podľa môjho názoru ani o dodanie služby ani o dodávku tovaru.
Predpokladám, že iné výdavky (vzájomné dodávky) sa na danú pracovnú cestu nevzťahujú, aby to nebolo posúdené v súvislosti s iným plnením.
jamajka
19.09.05,09:37
1 . Takže napríklad firma PO mala stiahnuté z účtu 5000,-Sk za PHM , táto suma je včetne DPH, DPH si firma neodpočítava.

2. Pri prefakturácii firme FO budem fakturovať nasledovne:
4201,70 Sk bez dane
798,30 Sk DPH
5000,-Sk celkom. Je to tak správne?
Myslím, že nie. Základ dane bude 5000,00 Sk + 19% DPH t.j. 950,00 Sk
spolu faktúruješ 5950,00 Sk. Suma, ktorá je v nákladoch by pri refekturácii mala byť i vo výnosoch. Opravte ma niekto, ak sa mýlim.
Jana Acsová
19.09.05,09:41
Je to blbá situácia. Majiteľ dal vodičovi omylom bankovú kartu z tej druhej firmy, takže sa nejedná o prenájom auta ani o vykonanie nejakej služby. Čo s tým mám robiť?Doklad o čerpaní PHM by mal následne obdržať ten, kto vyúčtuje ich spotrebu (aj to je možné uviesť v spísaní uznania záväzku).
jued
19.09.05,09:42
Takže nemám robiť prefakturáciu, alebo k tej prefakturácii, ktorá bude bez DPH napíšem tú zmluvu o uznaní záväzku ?
Sany
19.09.05,09:48
Myslím, že netreba robiť prefakturáciu. K dokladu, ktorým ty zaúčtuješ pohľadávku voči druhej firme priložíš uznanie záväzku, druhá firma si zaúčtuje vznik záväzku voči tebe a následne uhradí záväzok.
Jana Acsová
19.09.05,10:01
Takže nemám robiť prefakturáciu, alebo k tej prefakturácii, ktorá bude bez DPH napíšem tú zmluvu o uznaní záväzku ?Účtovný doklad bude uznanie záväzku. Priložiť k bankovému výpisu (podklad k vzniku pohľadávky).

Možný postup:
Prvá strana:
378/221 vznik pohľadávky
221/378 úhrada od FO

Druhá strana:
335/379 vznik záväzku z titulu omylom použitej platobnej karty. Účtovaním simulujem situáciu, že výdavok sa týkal nákupu PHM (podklad uznanie záväzku)
379/221 úhrada záväzku
501/335 vyúčtovanie spotreby PHM

Uvádzané je jeden z možných postupov (ako si s tým poradiťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif).
jued
19.09.05,10:17
Som z toho už celkom blbá. Mám to urobiť nasledovne:
1. PO mala odpísané z účtu naftu - túto sumu zaúčtujem ako ostatné pohľadávky
2. FO na základe dokladu o kúpe PHM (blok z čerpacej stanicej stanice, na ktorom je napísané , že bol platený kartou) vystavím VPD na firmu PO - tento VPD zaúčtujem ako nákup PHM.
3. PO vystaví PPD na adresu FO - zaúčtuje ju ako úhradu poľadávky.

Bude to správne? Lebo inak neviem ako dostať do FO doklad o nákupe PHM.

Podotýkam, že FO je firma , ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve
a PO je firma, ktorá účtuje v podvojnom účtovníctve.
Sany
19.09.05,10:32
PO je správne, k FO sa nechcem vyjadrovať, lebo JÚ sa nevenujem.
Jana Acsová
19.09.05,10:38
2. FO na základe dokladu o kúpe PHM (blok z čerpacej stanicej stanice, na ktorom je napísané , že bol platený kartou) vystavím VPD na firmu PO - tento VPD zaúčtujem ako nákup PHM.
FO uhradí PO záväzok z titulu uznania záväzku (k banke sa pripojí uznanie záväzku ... doporučujem podpísané oboma stranami). Ak je to záväzok z titulu úhrady za PHM, jedna z možností je účtovať to ako výdavok nezahrňovaný do základu dane a do daňových výdavkov to dostať cez nepeňažnú operáciu ... vyúčtovanie spotreby PHM (kde bude dokladovaný aj blok).

Neviem presne aký spôsob používate pri vyúčtovaní spotreby. Uvedený spôsob je opäť iba jedna z možností.
Petronela
19.09.05,10:42
Rozhodne by som to riešila ako Avo, doklad o PHM patrí predsa firme, ktorá robí vyúčtovanie spotreby. Ak úhrada išla omylom z iného účtu , u firmy, ktorá závazok uhradila je to len zálohová platba alebo mylná platba a po poukázaní platby od spoločnosti, ktorá účtuje o PHM účtovať ako o vrátení zálohy alebo mylnej platby.
Jana Acsová
19.09.05,10:45
Som z toho už celkom blbá. Mám to urobiť nasledovne:
1. PO mala odpísané z účtu naftu - túto sumu zaúčtujem ako ostatné pohľadávky
2. FO na základe dokladu o kúpe PHM (blok z čerpacej stanicej stanice, na ktorom je napísané , že bol platený kartou) vystavím VPD na firmu PO - tento VPD zaúčtujem ako nákup PHM.
3. PO vystaví PPD na adresu FO - zaúčtuje ju ako úhradu poľadávky.

Bude to správne? Lebo inak neviem ako dostať do FO doklad o nákupe PHM.

Podotýkam, že FO je firma , ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve
a PO je firma, ktorá účtuje v podvojnom účtovníctve.Bod č 2. nesprávne ... neuvažovala by som s vystavením pokladničných dokladov na úhradu PHM medzi FO a PO. Doporučujem hradiť bankou ... a ako iný záväzok a inú pohľadávku (ale nie je vylúčená ani hotovostná operácia).

Je to už zrozumietľnejšie?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jued
19.09.05,11:13
Je to zrozumiteľnejšie. A potom u FO, ktorá má vlastne zaúčtovať spotrebu PHM , tak ju zaúčtujem ako nepeňažnú operáciu ?
Jana Acsová
19.09.05,15:25
Je to zrozumiteľnejšie. A potom u FO, ktorá má vlastne zaúčtovať spotrebu PHM , tak ju zaúčtujem ako nepeňažnú operáciu ?Je to jeden z možných postupov. Uvádzam ho v príspevku č. 15http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jued
20.09.05,07:38
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.
jued
22.09.05,07:44
Nemá náhodou niekto z Vás vzor zmluvy o uznaní záväzku ? Vopred ďakujem.
Jana Acsová
25.09.05,11:30
Nemá náhodou niekto z Vás vzor zmluvy o uznaní záväzku ? Vopred ďakujem.Uznanie záväzku nie je zmluva.
Je potrebné vyjadriť sa k problému ... k vzniku záväzku:
- kto,
- čo,
- kedy.
A tak ako som uvádzala ... vhodné je v tomto prípade podpísať to oboma zúčastnenými stranami.

1) hlavička dlžníka

2) Vec: uznanie záväzku

3) text:

Subjekt XY týmto uznáva svoj záväzok, ktorý mu vznikol voči subjektu XYZ pri ... tom a tom, vtedy a vtedy. Jednalo sa o nákup PHM firmou XY, ktorá na účely nákupu použila finančné prostriedky firmy XYZ z dôvodu použitia nesprávnej platobnej karty.
Záväzok bude vysporiadaný bezhotovostným prevodom (hotovostnou úhradou) najneskôr v termíne do ...

4) Kde, kedy:

5) Za firmu XY
6) Za firmu XYZ

Úhradu je vhodné zabezpečiť podľa možnosti obratom (resp. bezprostredne po čerpaní finančných prostriedkov), aby nevznikla polemika o prípadnej pôžičke medzi subjektmi.
Jane!
07.03.11,12:33
Ako by sa mal refakturovať nákup phm, ak phm nakúpil na území SR zamestnanec materskej spoločnosti so sídlom v ČR do auta, ktorá má v majetku materská firma so sídlom v ČR, ale pri nákupe použil kartu slovenskej organizačnej zložky? To znamená, že z bankového účtu mi odišla nejaká suma, napr. 100 EUR, to účtujem ako pohľadávku 378/221. Z ČR mi preposlali bloček o tankovaní - tam si mám priznať DPH na vstupe? A ja to potom mám refakturovať už bez DPH?