lienka123123
15.01.10,01:06
Ahojte som nová a začiatočníčka. Potrebujem pomôcť.Prosím, Vás ako účtujete v MRP napr. mzdy.(nemám na mzdy program) Ja to robím cez ID si dám hrubá mzda 522/366 narp. v sume 320,00€a potom cez PD dám úhradu cez banku napr. BV002 366/221 v sume 292,00€ a hotovo.Ale rada by som to urobila cez ostatné záväzky a neviem ako to mám urobiť? Keď si to vložíte medzi ostatné záväzky, dávate si to aj zaúčtovať čo tam mám dať lebo ja to mám zaúčtované cez ten ID hrubé mzdy. Prosím pomôžte mi. Ak by Vás to nezaťažovalo dajte mi tam aj príklad. Ďakujem Vám. O tejto stránke mi poradila kamoška, hovorila že ste super. Ešte raz ďakujem.
Zoltán Kovács
15.01.10,05:58
Ahojte som nová a začiatočníčka. Potrebujem pomôcť.Prosím, Vás ako účtujete v MRP napr. mzdy.(nemám na mzdy program) Ja to robím cez ID si dám hrubá mzda 522/366 narp. v sume 320,00€a potom cez PD dám úhradu cez banku napr. BV002 366/221 v sume 292,00€ a hotovo.Ale rada by som to urobila cez ostatné záväzky a neviem ako to mám urobiť? Keď si to vložíte medzi ostatné záväzky, dávate si to aj zaúčtovať čo tam mám dať lebo ja to mám zaúčtované cez ten ID hrubé mzdy. Prosím pomôžte mi. Ak by Vás to nezaťažovalo dajte mi tam aj príklad. Ďakujem Vám. O tejto stránke mi poradila kamoška, hovorila že ste super. Ešte raz ďakujem.

Tiež to robím cez ID ako predpis HM, odvodov a dane.
lienka123123
15.01.10,20:20
Zoltán, to znamená že vôbec nemusím používať knihy ostatné pohľadávky a záväzky? Ja práve všetko robím cez ID. Ďakujem Ti pekne.
Dav
15.01.10,20:33
Zoltán, to znamená že vôbec nemusím používať knihy ostatné pohľadávky a záväzky? Ja práve všetko robím cez ID. Ďakujem Ti pekne.
Pri mzdách nie.
Ale doporučujem Ti používať "Ostatné pohľadávky" napríklad na zaúčtovanie náhrady škody od poisťovne.
"Ostatné záväzky " - tam mám nahratý splátkový kalendár od elektrární, nájomné, platené na základe zmluvy, daň z nehnuteľnosti, platenie poistného k majetku,(poistky k autám) splátkové kalendáre lízingov. Trochu si na pravidelných platbách posedím na začiatku roka, ale v priebehu roka si len odkliknem príslušný mesiac do Denníka. Číselný rad mám nastavený osobitne pre každú skupinu, napr ELE2010000, POI2010000, Zav2010000 , Leas2010001.
31Jankal
19.01.10,10:58
Dobrý den, prosím Vás ako si môžem cez program MRP vytlačiť odsúhlasenie pohľadávok a závazkov za rok 2009. Nemôžem to tam nájsť. Dakujem
Tamila
19.01.10,16:51
Kniha vydaných fa - výstupy - zoznam faktúr - rozroluješ ponuku výstupných zostáv a nájdeš odúhlasenie pohľadávok.
(dúfam, že som niečo nezabudla, nemám teraz pred sebou MRP)
lienka123123
20.01.10,11:59
Prosím, Vás a na čo sa používa to odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, to musím mať vytlačené? Som začiatočníčka, ďakujem
ZEvina
20.01.10,12:07
Prosím, Vás a na čo sa používa to odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, to musím mať vytlačené? Som začiatočníčka, ďakujem

Vyplýva to zo zákona o účtovníctve § 29. Vytlačené, odoslané odberateľom, dodávateľom, banke, poisťovni... a od nich potvrdené.
lienka123123
20.01.10,12:48
To musím všetkým poslať tie papiere? Veď keď nejaká firma má veľa odberateľov a dodávateľov to sa potom môže zblázniť ked jej začnú chodiť obálky. To mám poslať aj sociálnej poistovni, zdravot. poist.? To bude stát hromadu peňazí, toto ked poviem šéfovi tak sa zblázni koľko to bude stát (poštovné). Prosím vás to robíte všetci? Díkz za odpoveď
Dav
20.01.10,12:52
To musím všetkým poslať tie papiere? Veď keď nejaká firma má veľa odberateľov a dodávateľov to sa potom môže zblázniť ked jej začnú chodiť obálky. To mám poslať aj sociálnej poistovni, zdravot. poist.? To bude stát hromadu peňazí, toto ked poviem šéfovi tak sa zblázni koľko to bude stát (poštovné). Prosím vás to robíte všetci? Díkz za odpoveď
Ak chceš mať správne urobenú inventúru pohľadávok a záväzkov, tak ti doporučujem urobiť odsúhlasenie.
Ak by to bola veľká suma na poštovnom a drobné zostatky, ktoré vieš zdokladovať, urči si v smerniciach a Pokyne ku inventúre, od koľko € zostatku budeš zasielať zostatok na odsúhlasenie. Poisťovniam nemusíš. Ak však máš pochybnosti o zostatku voči poisťovniam a DÚ, potom požiadaj o potvrdenie o nedoplatkoch.
Monika Kováčová
20.01.10,13:08
mimotemy Inventarizáciu môžeš odsúhlasiť aj telefonicky na účely účtovnej závierky. Avšak pre prípad vymáhania dlhu (neuhradená pohľadávka) je dôležité mať dlh potvrdený- platí pre odberateľov.