Ejo
15.01.10,09:35
Dobrý deň, poprosila by som o ujasnenie niektorých vecí. Klient si ide kupovať auto na leasing - splácať ho bude 6 rokov.
a/ musí byť niekde uvedené jeho IČO?
Toto auto mu zaradím do OM , účtovanie si preštudujem.
b/ je potrebné auto nahlásiť na DÚ, zaplatiť daň, a až potom si uplatňovať výdavky na benzín, opravy, údržbu, poistenie..???
Ďakujem
bv_alexandra
15.01.10,09:02
Dobrý deň, poprosila by som o ujasnenie niektorých vecí. Klient si ide kupovať auto na leasing - splácať ho bude 6 rokov.
a/ musí byť niekde uvedené jeho IČO?áno aj DIč a príp aj IČ DPH ak je platca
Toto auto mu zaradím do OM , účtovanie si preštudujem.je tu velmi dobrá tabulka na účtovanie od Mariny skús si ju nájsť
b/ je potrebné auto nahlásiť na DÚ, zaplatiť daň, a až potom si uplatňovať výdavky na benzín, opravy, údržbu, poistenie..???
Ďakujem
áno až po prihlásení na DU a zaplatení cestnej dane si môžeš uplatnovať tieto výdavky.:)
Ejo
15.01.10,09:23
A keď si to auto kúpi ako fyzická osoba /nebude tam IČO, DIČ/, možem ho preradiť do OM?
Pretože ak ho nechám v osobnom vlastníctve nemože si uplatňovať náhradu, lebo nie je to jeho vlastné auto, ešte je leasingovej spoloč.
Uvažujem správne?
Lianka
15.01.10,10:45
A keď si to auto kúpi ako fyzická osoba /nebude tam IČO, DIČ/, možem ho preradiť do OM?
Pretože ak ho nechám v osobnom vlastníctve nemože si uplatňovať náhradu, lebo nie je to jeho vlastné auto, ešte je leasingovej spoloč.
Uvažujem správne?

Nemozes ho preradit, lebo leasovane auto nie je tvojim majetkom, je majetkom leasingovky.

Bud ho kupis na ICO a zaradis do podnikania.
Alebo ho kupis ako obcan, ale nemozes uplatnovat pausalne nahrady, ani ine vydavky na auto, nakolko auto nie je tvojim majetkom.
Ejo
15.01.10,12:43
Ďakujem, takže som to pochopila správne.
Ejo
26.01.10,18:13
Nemozes ho preradit, lebo leasovane auto nie je tvojim majetkom, je majetkom leasingovky.

Bud ho kupis na ICO a zaradis do podnikania.
Alebo ho kupis ako obcan, ale nemozes uplatnovat pausalne nahrady, ani ine vydavky na auto, nakolko auto nie je tvojim majetkom.
Možno znie blbo otázka, ale može byť, že podnikateľ kúpi auto na leasing, v tech. preukaze je leasingová spoločnosť, a v zmluve o leasingu je uvedené jeho IČO?. Pretože ho kupuje ako podnikateĺ. Može ho zaradiť do OM? Myslím, keď v TP je leasigovka?
Katka2
26.01.10,18:17
§2 písm. m) obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu
Ejo
26.01.10,18:24
§2 písm. m) obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu
Ale keď v TP je leasingovka?
Katka2
26.01.10,20:37
Nemozes ho preradit, lebo leasovane auto nie je tvojim majetkom, je majetkom leasingovky.

Bud ho kupis na ICO a zaradis do podnikania.
Alebo ho kupis ako obcan, ale nemozes uplatnovat pausalne nahrady, ani ine vydavky na auto, nakolko auto nie je tvojim majetkom.

Nedávno som čítala v Poradcovi, že z pohľadu dani z príjmu je jedno, či je majetok kúpený na IČO alebo na rodné číslo. A tu je ešte jeden príspevok - dopyt na DRSR, ktorý je na danú tému:

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím o usmernenie ako vypočítať vstupnú obstarávaciu cenu a daňový odpis v prípade, ak daňovník uzavrel leasingovú zmluvu na kúpu osobného automobilu pred začiatkom vykonávania podnikateľskej činnosti a takto obstarané vozidlo si vložil do obchodného majetku už počas trvania leasingovej zmluvy.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 26 ods. 8 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny zvýšenej o náklady súvisiace s obstarním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri určení tohto spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
To znamená, že ak bola doba prenájmu dohodnutá v leasingovej zmluve napr. 36 mesiacov, daňovník počas týchto 36 mesiacov odpíše hodnotu istiny majetku do daňových výdavkov prostredníctvom dańových odpisov. Ak daňovník bude mať zaradený majetok v obchodnom majetku iba napr. 30 mesiacov doby prenájmu, môže do daňových výdavkov uplatniť odpis tohto majetku iba počas týchto 30 mesiacov doby nájmu.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

hm....
jokar55
27.01.10,17:20
Prosím o pomoc!
Mal som auto na leasing. V lete 2009 som mal autonehodu. V autorizovanom autoservise som dal auto opraviť s tým že autoservis si peniaze za opravu automaticky vyžiada z poisťovne z havarijného poistenia.
Ja som mal zaplatiť len 10% spoluúčasť a DPH.
Medzi tým si ale peniaze z poisťovne vyžiadala leasingová spoločnosť ktorá mi auto zadržala pre jednu omeškanú splátku. auto je už 4 mesiace zadržané u leasingovky ale autoservis mi posiela upomienky za nezaplatenú faktúru za opravu.
Mám od tej leasingovej spoločnosti ešte tri autá, suma od poisťovne vysoko presahovala dlh voči leasingovke. Leasingová spoločnosť si však zvyšné peniaze nechala na účte a každý mesiac mi urobí vzájomný zápočet.
Je to v poriadku?
ĎAKUJEM!
marjankaj
27.01.10,17:38
áno až po prihlásení na DU a zaplatení cestnej dane si môžeš uplatnovať tieto výdavky.:)

Tak toto nebude asi presné.
Ak ho začal používať od 1.1.2009, tak náklady by si mal uplatniť až od januára 2010, keď zaplatí daň z mot.vozidiel?:confused:?
Uplatňovanie výdavkov nie je viazané na prihlásenie k dani z motorových vozidiel ani na zaplatenie dane z motorových vozidiel.