patys
15.01.10,09:40
chcem sa poradit či máte niekto skusenosti s upravou vody pre domácnost.
Uprava tvrdosti vody +nejaký filter.co je najlepsie použit?
dalid
15.01.10,13:06
Uprava vody pre celu domacnost? Aj na pranie? Pokial iba na pitie, pripadne varenie tak napr. pozri vodne filtre Brita.
Ak by so toto chcel riesit komplexne, tak to bude dost drahe. Dali by sa pouzit iontomenice a podobne nakladne veci.. Na tvrdost vody pri prani sa pouzivaju aj magnety, ale realne neviem povedat ci su aj realne ucinne, alebo je to iba zarobkova cinnost..
Nutricia
15.01.10,13:25
my máme vodu zo studne na žitnom ostrove a mali sme strašne tvrdú vodu 35 nem.stupnov.Kúpili sme úpravovnu vody od spol.Earth Resources KINETICO ale stálo to cez 4tis.Eur.V dvoch velkých tankoch je nasypaná sol na zmäkčovanie cca 250 KG a dávkuje to automaticky chlór do vody.Funguje na princípe tlaku vody,čiže žiadna elektrina.
deane7
15.01.10,13:45
stormcatcher
15.01.10,14:03
viete nieco aj o mechanickej uprave, alebo link na nejake filtre.
ked som mal este klasicke baterie, kazdy mesiac prebrusit a vymenit na nich sitko. pakove vydrzia 2 roky a koniec, uplne sa zadru. ked ich odmontujem a pustim privod vody, tak z trubky mi lietaju sutre aj o priemere 5mm.
deane7
15.01.10,18:18
peterkos2
15.01.10,18:40
Ja mám elektronickú úpravu vody pred kotlom-na prípravu úžitkovej vody 10 rokov,zatiaľ v pohode.Vodný kameň,krorý sa usádza na sitku batérie je mäkký a ľahko odstrániteľný.Výmenník v kotli som čistil len raz, aj to preventívne-nejaký nános tam nebol.Dôležitá je správna inštalácia.Typ EZV 15D-to 15D je priemer potrubia-1/2".Filter predtým-klasika mosadzný so sitkom vnútri
deane7
16.01.10,07:07
Jemu by elektronická úprava nestačila. Na takú vodu ako popisuje treba aj filter ktorý sa bude dať aj snadno vyčistiť. Napadlo ma či by sa tam nehodil pre hrubé čistenie aj filter aký montujú kúrenári a potom niečo na úpravu.
dalid
16.01.10,07:33
Patys - hodilo by sa ak by si dal viacej info. Byvas v dome, zdroj vody je vlastna studna, obecny vodovod, ktora oblast SR, zistoval si uz aka je tvrdost vody u vodarni (ak si napojeny na vodovod) atd???
Seriozne riesenie je ako som u vyssie spominal a aj Nutricia nejaky iontomenic. Teda ak je vlastny/obecny zdroj vody. Ale to je zalezitost par tisic Euro..

http://www.gdwater.sk/vyrobky.html
http://www.aqualive.sk/
http://www.upravavody.info/upravavody.html

Na zaklade tvojich info, neviem co sa hodi pre teba, daj sem viacej info ;)
deane7
16.01.10,08:35
Ja som skôr reagoval na problém ktorý má stormcatcher. Ten jeho problém na mestký či obecný vodovod nevyzerá, skôr nejaká narážaná studňa. Alebo kôš až na dne.
Laco-monter
17.01.10,19:56
my máme vodu zo studne na žitnom ostrove a mali sme strašne tvrdú vodu 35 nem.stupnov.Kúpili sme úpravovnu vody od spol.Earth Resources KINETICO ale stálo to cez 4tis.Eur.V dvoch velkých tankoch je nasypaná sol na zmäkčovanie cca 250 KG a dávkuje to automaticky chlór do vody.Funguje na princípe tlaku vody,čiže žiadna elektrina.

Bývam v bytovke a používam filter Rainfresh FC 200 na ODCHLÓROVANIE pitnej vody.

Zaujímave....
Laco-monter
17.01.10,20:00
Inak uprava vody je dobry biznis, nepredávajú sa tam práve lacné veci a vodu používa každý.
Lenže na Slovensku je to o kultúre myslenia, nekupovať fľašovanú a predraženú vodu v supermarketoch.
Tiež neviem pochopiť prečo je cena spomenutého filtra (FC-200) v zahraničí lacnejšia o 40 %.
LH007
17.01.10,20:20
Zdravým všetkých.
Tvrdosť vody na Slovensku je všeobecne veľký problém. Každý to pozná - zas sa mi pokazila práčka, zas mám kachličky celé špinavé, či opať odišla konvica a ja si nemožem dať kávu. Riešením na jeho odstránenie je filter na užitkovú vodu.

V Domoch sa používaju filtre ktoré slúžia na dvojstupňovú filtráciu. Prvý zachytáva nečistoty zo studné alebo vodovodu a ten druhý obsahuje látku ktorá sa naviaže na molekuly vápnika a horčíka ktoré spôsobujú tvrdosť vody a zabráni sa im usadiť. Veľkým prínosom je aj schopnosť látky vytvárať na potrubý ochanný film, ktorý chráni spotrebiče a potrubie pred agresívnym účinkom vody.

V bytoch sa na ochranu pred tvrdou vodou používajú filtre priamo na zariadenie. napr. práčkový filer zamedzuje tvorbe usadenín z prania alebo umývania riadu a dlhodobo chráni zariadenie.
U bytových spoločenstiev je možnosť zavedenia filtra ako v dome ale vačšieho pre celú bytovku to ochráni všetký domácnosti v nej pred tvrdou vodou. Tu je výhoda možnosti financovania takéhoto projektu z fondu opráv.

Ak to niekoho zaujalo poskytnem bližšie info.
patys
19.01.10,06:21
Byvam v rod.dome,voda z verejneho vodovodu.tvrdost som nemeral ale každý týžden konvica samý kameń,na pračke vyberám preventívne špirálu a vyváram v octovej vode.baterie,wc ani nehovorím.rozvody mám pozinkované maju 10 rokov.neviem čo je dobré použiť.Všade sa dočítam niečo iné.Rozmýslal som aj o reverznej osmoze.Dakujem za rady
kveti
19.01.10,17:23
reverzna osmoza super napad mas predstavu kolko to stoji inak skus firmu pridi technik odmeria vodu navrhne riesenie .odporucam firmi aqua-trade slovensko sidlo vo zvolene
http://www.aqua-trade.sk/
Cecilia
19.01.10,17:37
V Košiciach funguje firma, ktorá ponúka vodné filtre za viac ako 1300 € pyramídovým systémom, splátkovým spôsobom, za každého ďalšieho, ktorého zoženiete dostanete okolo 166 €, resp. Vám odpíšu z dlhu. Aká je potom cena toho filtra na vodu?
kveti
19.01.10,18:12
V Košiciach funguje firma, ktorá ponúka vodné filtre za viac ako 1300 € pyramídovým systémom, splátkovým spôsobom, za každého ďalšieho, ktorého zoženiete dostanete okolo 166 €, resp. Vám odpíšu z dlhu. Aká je potom cena toho filtra na vodu?

ponuka vodne filtre to je ako povedat ze niekto ponuka a predava auta ale kazdy vieme aky je rozdiel medzi trabantom a mercedesom a nehovorme o sposobe predaja ale o technickej specifikacii kvalite servise a konecnej cene
stormcatcher
25.01.10,09:52
Ja som skôr reagoval na problém ktorý má stormcatcher. Ten jeho problém na mestký či obecný vodovod nevyzerá, skôr nejaká narážaná studňa. Alebo kôš až na dne.
zial nemas pravdu. tyka sa to mestskeho vodovodu v ba
deane7
26.01.10,20:22
To máte vo vode aj piesok? Pokiaľ chceš vodu iba prefiltrovať tak jednoduché je niečo takéto:
http://www.powel.sk/?content=filtre.potrubne.home
Do toho sa dá filtračná vložka, neni to drahé.
http://www.powel.sk/?content=filtre.vlozky.home
stormcatcher
01.02.10,15:43
dik. ano, len prefiltrovat. piesk som nezistil ale kamienky ano, a riadne. pozriem sa na tie filtre.