spigy11
15.01.10,10:35
Dobry den

O co najrpv ide:
Po niekolko rocnych problemoch s bytovym druzstvom, ktore ma v sprave nasu bytovku a tieto problemy uz zacinaju naberat uplne ine rozmery, sme sa rozdhodli vyhladat pravneho a ekonomickeho zastupcu, ktory by nas , vlastnikov bytov, zastupoval v danych veciach, ako je kontrola zrealizovanych projektov ako zateplovanie, schodzky a podobne.

Chcel by som Vas poprosit ci by ste mi mohli v tejto veci uploadovat nejaky template, ktory by sme mohli ako vlastnici podpisat (overeny podpis) a poslat danemu pravnikovi.

Vopred dakujem za Vase navrhy.

S pozdravom

Martin
Mária27
15.01.10,13:23
Ak ho oslovíte obyčajným listom, vysvetlíte o čo ide, on tú dohodu / splnomocnenie pripraví. Podpíšete to potom. Ako právnik si tam určite bude chcieť dať aj svoje pripomienky.
sito
15.01.10,14:00
Dobry den

O co najrpv ide:
Po niekolko rocnych problemoch s bytovym druzstvom, ktore ma v sprave nasu bytovku a tieto problemy uz zacinaju naberat uplne ine rozmery, sme sa rozdhodli vyhladat pravneho a ekonomickeho zastupcu, ktory by nas , vlastnikov bytov, zastupoval v danych veciach, ako je kontrola zrealizovanych projektov ako zateplovanie, schodzky a podobne.

Chcel by som Vas poprosit ci by ste mi mohli v tejto veci uploadovat nejaky template, ktory by sme mohli ako vlastnici podpisat (overeny podpis) a poslat danemu pravnikovi.

Vopred dakujem za Vase navrhy.

S pozdravom

Martin

Predpokladám, že máte so správcom zmluvu o výkone správy. Pokiaľ nie ste spokojní s jeho činnosťou v prospech vášho domu je si to treba vyriešiť v rámci zmluvy o výkone správy. Prípadne zmluvu o výkone správy vypovedať.

Inak konáte v rozpore so Zákonom 182/1993. Správcovi za chrbtom. Zákon vyžaduje ho informovať o takých veciach. A je to podlé.

Paradox: Vy si zvolíte právnika, aby vás zastupoval vo veciach voči správcovi, ktorému asi nedôverujete, ale stále chcete, aby sa staral o váš dom. Len bude robiť to čo povie právnik, ktorému dáte plnú moc na rozhodovanie za vás. A čo vy, vlastníci, budete sedieť na prdely a platiť účty?
Mária27
15.01.10,19:39
Ja predpokladám, že správcu práve riešia, vrátane výpovede zmluvy. Právnika a ekonóma hľadajú pravdepodobne preto, aby kvalifikovane určili škody, ktoré správca napáchal tým, že pri obstarávaní a prácach postupoval v rozpore so zákonom - nehospodáril s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy.

Podľa mňa vlastníci žiaden zákon neporušujú a je ich vecou, čo si chcú platiť.
Zitulda
16.01.10,00:51
Mne ale nesedí v jeho príspevku, čo bude právnik hľadať o tých schôdzach. Však zápisnice zo schôdzí by mal mať u seba predseda členskej samosprávy (za predpokladu, že si to vedie v ažurite), ak nie, tak správca im musí všetky kópie z členských schôdzí,aj správy o činnosti výboru členskej samosprávy ukázať. A ešte otázka...prečo to nesleduje všetko výbor čl.samosprávy, a keď sa im niečo nepozdáva môžu u správcu nahliadnuť do účtov,faktúr, zmlúv ba aj o jednotlivých nákladoch na upratovacie potreby a vyplatené mzdy pre upratovačku či odmeny pre samosprávu. Dokonca teraz sme žiadali, aby nám správca dal presný mesačný rozpis kedy a v ktorom mesiaci sa majú robiť výmeny, či ciachovanie meračov na SV a TUV v jednotlivých bytoch. A financie na FOaÚ mala sledovať a kontrolovať priebežne osoba vo výbore čl. samosprávy. Aj so zateplením...na kontrolu financií, prác aj materialov by mal byť niekto aj z výboru čl. samosprávy a sledovať, aj napriek tomu, že správca musí zaistiť stavebný dozor. Tým iba to chcem povedať, že vo výbore musí niekto sa na to podujať, čo bude to sledovať a aspoň trochu rozumie sa do ekonomiky no musí ho to aj baviť a zaujímať. A člen výboru má iba kvartálnu odmenu...čo je pár babiek za veľa práce a preto na to sa hlavne mladý človek nedá.
sito
16.01.10,01:02
Zák. 182/1993, § 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Pôvodca textu príspevku: spigy11 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/128390-zastupovanie-vlastnikov-bytov-pravnikom-post1257812.html#post1257812)
Dobry den

O co najrpv ide:
Po niekolko rocnych problemoch s bytovym druzstvom, ktore ma v sprave nasu bytovku a tieto problemy uz zacinaju naberat uplne ine rozmery, sme sa rozdhodli vyhladat pravneho a ekonomickeho zastupcu, ktory by nas , vlastnikov bytov, zastupoval v danych veciach, ako je kontrola zrealizovanych projektov ako zateplovanie, schodzky a podobne.

Chcel by som Vas poprosit ci by ste mi mohli v tejto veci uploadovat nejaky template, ktory by sme mohli ako vlastnici podpisat (overeny podpis) a poslat danemu pravnikovi.

Vopred dakujem za Vase navrhy.

Zák.182/1993, 8a, odsek 5 až 7

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

(6) S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nadobudol byt alebo nebytový priestor v dome na základe zmluvy o vstavbe alebo nadstavbe domu, je povinný pristúpiť k zmluve o výkone správy. Prevodom alebo prechodom bytu alebo nebytového priestoru v dome na nového vlastníka odstupuje doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome od zmluvy o výkone správy; záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy zanikajú až ich usporiadaním. Nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome zaväzujú aj právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku vykonané pred prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome.

(7) Ak správca vypovedal zmluvu o výkone správy, nemôže ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Ak do jedného roka nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo, správca je oprávnený previesť výkon správy na iného správcu. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy.

Mária, myslíš, že k takému závažnému rozhodnutiu vlastníkov, aby ich voči správcovi domu zastupoval právnik príde zo dňa na deň?

Vieš čo sa dialo v dome, než došli vlastníci k takému rozhodnutiu? Čo robili vlastníci, aby ich zmluvný vzťah bol so správcom na úrovni s ktorým budú spokojné obidve strany?

Schopný vlastník v dome, nielen schopný, ale každý vlastník má právo, vidieť všetky účtovné doklady, ktoré sa týkajú FOaU, nie len FOaU, ale všetkého čo sa týka ich domu. Schopný vlastník po predložení dokladov dokáže odhaliť nesprávne nakladanie s peniazmi ich domu.

Ak nie je v dome schopný vlastník, ktorý to dokáže, vlastníci môžu tým poveriť kohokoľvek. No musia na to upozorniť správcu. Inak správca nie je povinný mu predložiť doklady o ich dome.

O takých veciach sa rozhoduje na schôdzi a nadpolovičnou väčšinou, prípadne 2/3 väčšinou. Ak to neodsúhlasí nadpolovičná a správca by poskytol údaje komukoľvek, koho požiadala menšina, správca by porušil zákon o ochrane osobných údajov, pretože väčšina mu to nedovolila.

Zo zákona vyplýva vlastníkom právo a povinnosť starať sa o svoj majetok. ich majetok nie je len byt, ale aj podiel na ostatných častiach, zariadeniach domu.

Ak si nájdu právnika, ktorý ich bude zastupovať zadarmo, nemusia platiť. Inak môžu platiť za čo chcú, alebo aj nechcú. Skôr si myslím, že u nich prevažovala tá druhá možnosť, preto ten právnik.

Súhlasím s tým čo si napísala, ale mali by postupovať v súlade so zákonom a zmluvou o výkone správy. Alebo si myslíš, že nie?
sito
16.01.10,01:20
Mne ale nesedí v jeho príspevku, čo bude právnik hľadať o tých schôdzach.

Zitka, správne si to napísala. Čo bude hľadať, riešiť, robiť právnik? Naprávať ich hlúposť, ktorou sa prejavili ako kolektív pred tým, než ho požiadali o zastupovanie. Starali sa, starali??? Keby áno, nepotrebovali by právnika!!!

Osobne si myslím, že sa to netýka len ich domu, ale nájde sa ich viac, alebo nie?
Zitulda
16.01.10,01:25
Nakoniec mám ešte otázku a neberte mi to prosím za zlé. Prečo ste si potom za predsedu výboru čl.samosprávy nezvolili človeka s právnickým vzdelaním, alebo inžiniera ekonóma...mali by ste po starosti a určite by Vás to vyšlo na menej peňazí.
mimotemya s trochou sarkazmu :rolleyes: bude moja otázka.
Neveríte predsedovi Vašej čl. samosprávy?... že by to zvládol, ustriehol prípadne aj skontroloval? alebo mu na to chýba vzdelanie?...nie je právnik či ekonóm a nebodaj je iba obyčajný stredoškolák či dokonca je to žena?... Výbor sa však skladá min. z troch Vami zvolených ľudí z bloku a ich ste volili Vy sami. Natíska sa Vám otázka prečo? som ju položila? Opýtajte sa ma ss-kou, dám Vám odpoveď...tu to rozvádzať nebudem.:cool:
Mária27
16.01.10,07:43
O akom výbore členskej samosprávy i predsedovi sa tu hovorí? Majú správcu a povereného vlastníka, ktorý s ním zabezpečuje styk. Netreba si to mýliť so SVB.

Porada je na to, aby sme radili, nie odsudzovali. Nech sa každý spamätá radšej neskôr ako nikdy!
Zitulda
16.01.10,12:24
O akom výbore členskej samosprávy i predsedovi sa tu hovorí? Majú správcu a povereného vlastníka, ktorý s ním zabezpečuje styk. Netreba si to mýliť so SVB.

Porada je na to, aby sme radili, nie odsudzovali. Nech sa každý spamätá radšej neskôr ako nikdy!
Majka prosím prepáč, ale je to podľa zákona 182/1993 a jeho § 8a/4, kde je uvšedené-citujem:
Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.
Komentár: Zástupca vlastníkov(ďalej len ZV) je laicky označovaný ako dôverník, predseda samosprávy, domovník či správca. Odzrkadluje to mieru nezáujmu o problematiku správy domu...atď sa to môžeš dočítať v publikácii" Správa budov"- číslo 02/2008 na strane 28 pod názvom: Slovníček pojmov z oblasti správy bytových domov.
Takže nehnevaj sa netočila som hlúposť, no a nakoľko (napr:.náš blok s 90 bytmi a už teraz máme 80 bytov prevedených do osobného vlastníctva bol družstevný a SBD ostal správcoma zároveň aj vlasntníkom neprevedených bytov.Tak aj keď ešte zákon 182/1993 nebol v platnosti sme mali výbor členskej samosprávy a samozrejme aj predsedu toho výboru členskej samosprávy.(ďalej len Č.S.) Už od roku 1971, keď sa byty nám odovzdávali ako družstevné sme máme aj svoje číslo Č.S. Od roku 2005 som tým predsedom členskej samosprávy, či podľa zákona ZV bytov ja a teda aj holkou pre všetko. Ak nájdem vyšeuvedenú publikáciu( možná, že vy ju nemáte, tak Oskenujem dve strany a pridám ich do tejto témy, lebo sú tam rozpísané nielen pojmy, ale ajúlohy zástupcu vlastníkov bytov ba aj dokumenty, ktoré by mal zástupca vlastníkov poznať.
sito
16.01.10,12:40
Myslím, že takéto prekáračky poraďákov, starých mazákov, dajú čítajúcim viac ako odpoveď na otázku, koľko je 2 + 2?

Koľko je 2 + 2, sú to tri, je to päť, kto má pravdu, kde je pravda? Odpoveď je jednoduchá.

A hostia sa aj zabavia.
Zitulda
16.01.10,12:58
Na druhý odsek, kde píšeš-citujem- (síce už druhý krát, ale do prvého príspevku sa mi už nedalo...prosím prepáčte mi)
Porada je na to, aby sme radili, nie odsudzovali, nebudem riešiť, a ani to si neobliekam - netýka sa to mňa. iba otázku mám....Majka, myslíš si naozaj, že v príspevku som odsudzovala niekoho? Ale ešte iba tak... ak budeš chcieť, tak si vyhľadaj tieto témy na porade:
1./ Schôdza v bytovke a 2./ Bez zástupcu vlastníkov bytov a poton možná pochopíš o čom som písala (alebo odsudzovala a neradila). Ak si však niekto myslí, že som odsudzovala tak prosím ospravedlnite ma.a ak som porušila etiketu porady,prosím vyvodte voči mne následky...asi nebudem prvý ani posledný člen ktorý bude vylúčený. No a nakoniec trochu humoru... od pondelka 18.2. presne o mesiac budem mať 2.výročie od registrácie sa na porade, v Aavatare mám Slona-on má štyri nohy je veľký ja stará...no tak čo? zakopli sme a spadli, ba dokonca čo som ani nedúfala už mám 100 bodov....ufff tieto moje dva príspevky mi dali zabrať :(:):)
Veď preto som to uľahčiť chcela s tým humorom :(:)
sito
16.01.10,13:14
Až na to stará. Dokázala si toľko spraviť pre ostatných, že v ich srdciach, niektorých nezostárneš. A možno budú spomínať aj vnúčence, nie len tvoje.
Mária27
16.01.10,13:27
Pozri, Zitulda. Ak nejaký časopis uvádza slangové výrazy, najmä pre svojich facility manažérov aby rozumeli ľudu, nebudeme to zavádzať do spisovnej slovenčiny. Keď ste mávali členské schôdze, nebudete ich mávať teraz, keď možno ani jeden vlastník už nie je členom tak, ako nebudeme dnešným deťom rozprávať o súdružke učiteľke, keď oni ani neviedia, čo "súdružka" znamená.

Aj ja som zvažovala slová, musela som aj na tri hodiny odísť, aby som tu nevhodne nezareagovala. Hľadám jasné a stručné slová, aby sa diskusia usmernila a nikoho sa to nedotklo. Ale uznaj, pasujeme sa tu za poraďákov a koľko sme poradili zadávateľovi? Takto začnú všetci pomaly poradu ignorovať ... a závidia nám ju aj v Čechách!
sito
16.01.10,13:32
A veru majú čo. PORADA je PARÁDA!!!
spigy11
16.01.10,17:22
Dakujem Vam vsetkym sa Vase prispevky

Cize aby som veci dobre porozumel, podla zakona by sme mali informovat spravu BD o tom ze nas bude zastupovat pravnik

Ano spominany pravnik by nam zaroven pomohol prejst pod ine BD

Tajomnicka ma vsetko v prdeli a tisko sedi

Mame dvoch neplaticov, s ktorymi sa nic nerobi

Ked sme chceli vidiet uver na zateplenie a podobne veci, povedal ze su to veci BD a nas nemaju co zaujimat

Ok preco pravnik, ja snie som ekonom, ani pravnik, a nikto v nasej bytovke nie je natolko zbehli v tychto veciach, aby sme tedajsiemu spravcovi mohli oponovat. bodka

@Sito vies co je podle, ked zo zhromazdeni nemame ziadne zapisnice, ked pri zateplovani, a dalsich veciach, sme informovani az na koniec ked nastupi pracovna cata

Ked po rekonstrukcii nebytovych priestoroch na bytove jednotky, boli bez nasho suhlasu, tieto dane do prenajmu,

pricom spravu BD vidime tak 3-4 krat do roka.


Urcite budete so mnou suhlasit ked poviem ze su veci, ktore je lepsie pre nechat na praci odbornikom


Co sa tyka pravnika, s nim sme sa uz stretli a a mal moznost si uz prejst niektore materialy, a nebol velmi nadseny z toho co videl


PS: mozete mi prosim poslat nejaky uzitocne web linky, dikes
sito
16.01.10,18:06
Spigy, všeličo som skúsil, zažil v družstevnom, bytovom dome. Ale vždy som jednal najprv so zástupcom družstva, neskôr správcom.

Dokonca som sa s družstvom súdil a súd vyhral. Tak viem niečo aj o podlostiach, ktoré správca robil.

Ja chápem o čo sa snažíte, ale chce to od vás jednotu v postupe so správcom. Ono je to vždy tak, pohár musí pretiecť. A ten váš už pretiekol.

Čo Vám popriať? Skoré vypovedanie zmluvy o výkone správy a správny vyber nového správcu, ak sa nerozhodnete pre SVB.
spigy11
16.01.10,20:03
Vdaka,

Prave preto sa chceme najrpv zjednodit, tym ze posleme pravnikovi list su suhlasom, a on nam posle zpatna pravne vyrozumenie na ktory sa uz budeme musiet riadne podpisat + overenie,

viem ze pravnik nie je lacna vec, ale kedze ideme vsetci vlastnici do toho, po pretanani je to ciastka ktora sa ani neda porovnat s tym o co by sme prisli


k spravcovi uz niekolko krat sme boli za nim, a upozornili sme ho nato ze dalej to takto nejde, zial on to odovodnil, tym ze on je proste taka povaha a rad riesi veci sam bez inych....
sito
17.01.10,04:41
Spigy, vieš ono je to tak, keď chceš poradiť a máš nedostatok informácii, je treba do toho treba pichnúť, aby sa vyvalilo s toho viac informácii.

Toto je jedna, ktorú si doteraz nespomínal.

k spravcovi uz niekolko krat sme boli za nim, a upozornili sme ho nato ze dalej to takto nejde, zial on to odovodnil, tym ze on je proste taka povaha a rad riesi veci sam bez inych....

V prevažnej väčšine je správca kolektív. Ale sú tu aj jedinci, ktorí samostatne spravujú menši počet domov. Podstatná je spokojnosť vlastníkov v ich správe.

On môže byť taká povaha, že všetko sám, ale mal by so svojím majetkom. Nie s majetkom vlastníkov bytov.

182/1993, § 8, odsek 3

Je tých povinností viac, ale toto je základ.

(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.