noemi-ke
15.01.10,11:27
Rada by som sa s vami podelila o svoj zazitok. Moja sestra je este mlada zena. Ochorela nahle a vazne na ocnu chorobu, preto jej obvodny ocny lekar odporucil navstivit jedneho sukromneho lekara v KE, ktory je medzi odbornikmi vyhlaseny za spickoveho odbornika.
Po objednani prisla na rad az o 3 tyzdne.V jeho super ambulancii, kde v cakarni je mnoho ludi, ju vysetril za cca 10 minut, zaplatila za to cca 28 euro. Navrhol jej viac operacnych ukonov v nemocnici, kde on chodi operovat. Ale aj tie operacie treba zaplatit v hotovosti. Nie je to lacne, cca 200-250euro za jednu operaciu.Plus platit za kontroly u neho v ambulancii.
Totiz, tento lekar nema so ziadnou poistovnou zmluvu. Je to podla Vas seriozne na lekara, za ktorym posielaju pacientov ostatni lekari, ked si nevedia rady? U nas v KE je asi jediny odbornik, asi aj na vychode.
Aky mate na to nazor, pripadne poznate podobneho lekara, vysoko odborneho chirurga na vychode, ktory ma zmluvy s poistovnami.? Nie je unosne, aby sestra tolko platila. je nazamestnana, manzel je robotnik.Musela u neho podpisat zmluvu, ze si tie peniaze nebude vymahat od svojej poistovne.Zaujima ma vas nazopr, pripadne skusenost.Povedali jej viaceri lekari, ze ak jej niekto pomoze, tak tento lekar, no z coho platit.
Lianka
15.01.10,10:32
Mate vedomost o tom, ze lekar nema nema zmluvu so ziadnou ZP, preto treba pocitat s tym, ze vsetky ukony u neho si musite hradit.
Lekara si mozete slobodne zvolit, nikto Vas nemoze nutit chodit k urcitemu konkretnemu lekarovi. Ak je toto lekar, ku ktoremu mate zaujem chodit, musite akceptovat skutocnost, ze vsetky vykony si budete hradit. Ak Vam to nevyhovuje, neostava Vam ine, ako sa obratit na lekara, ktory ma zmluvu s poistovnou.

Osobne poznam lekara, ktory nema zmluvu s poistovnou. Ma dostatocnu klientelu, je to odbornik a ludia ho vyhladavaju. Spolupraca so ZP nie je pre lekarov ziadna vyhra (limity, neskore platby, byrokracia a pod.), tak povazujem z ich pohladu za pochopitelne, ze ak sa vedia "uzivit" aj z prijmov za priamu platbu, rozhodnu sa nemat zmluvy so ZP.
Mária.K.
15.01.10,10:56
Mate vedomost o tom, ze lekar nema nema zmluvu so ziadnou ZP, preto treba pocitat s tym, ze vsetky ukony u neho si musite hradit.
Lekara si mozete slobodne zvolit, nikto Vas nemoze nutit chodit k urcitemu konkretnemu lekarovi. Ak je toto lekar, ku ktoremu mate zaujem chodit, musite akceptovat skutocnost, ze vsetky vykony si budete hradit. Ak Vam to nevyhovuje, neostava Vam ine, ako sa obratit na lekara, ktory ma zmluvu s poistovnou.

Osobne poznam lekara, ktory nema zmluvu s poistovnou. Ma dostatocnu klientelu, je to odbornik a ludia ho vyhladavaju. Spolupraca so ZP nie je pre lekarov ziadna vyhra (limity, neskore platby, byrokracia a pod.), tak povazujem z ich pohladu za pochopitelne, ze ak sa vedia "uzivit" aj z prijmov za priamu platbu, rozhodnu sa nemat zmluvy so ZP.
S týmto súhlasím, ale aj tak si myslím, že celý systém je nedomyslený. Keď to zoberiem v extrémnom prípade:
Povinne zdravotne poistený musí byť každý. Budem abstrahovať od prípadu, že poistné na zdravotné poistenie za mňa platí štát a uvažovať, že som SZČO a platím si ho sama. A môžem ho platiť pri slušnej výške príjmu aj z maxima a aj niekoľko rokov. Celé roky som zdravá a len platím, platím a platím. Potom vážne ochoriem, ale s mojou diagnózou mi vie pomôcť len lekár resp. skupina lekárov, z ktorých ani jeden nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou. A zasa platím lekárovi. Ak nie som PN, prípadne ak aj som a mám ako SZČO slušný príjem, tak naďalej platím aj do ZP a samozrejme aj lekára.
Myslím, že systém by mal byť postavený tak, že ak ja mám povinnosť na zdravotné poistenie platiť, tak by som mala mať aj právo v prípade choroby čerpať z prostriedkov, ktoré som na zdravotné poistenie zaplatila. Chápem, že pre lekára je to takto pohodlnejšie a keď nemusí, prečo by si komplikoval život. Štát by však mal nastaviť systém tak, že keď núti občana platiť, mal by nútiť aj lekára, aby sa v prospech pacienta čerpali zo zdravotného poistenia ním zaplatené prostriedky. A čo sa týka administratívnej náročnosti, to je tiež len vecou systému, ktorý sa vytvorí.
Lianka
15.01.10,11:53
Mária, pisem, aka je realita, nezamyslam sa nad principom alebo moralnou rovinou.

Sama som za posledne roky dala do slovenskeho zdravotnictva vyse 200 tis. Sk, lebo moja choroba si vyzadovala nadstandardne ukony a lieky, ktore len v limitovanej vyske poistovna preplacala (bolo som rada, ze vobec nieco preplatila). Nikto sa nepytal, ci na to mam peniaze - bola som postavena pred otazku, ci mi na rieseni zalezi alebo nie. A pritom islo iba o riesenie dosledkov, ktore sposobili v minulosti "obycajni" odborni doktori - ako ich ja nazyvam. O slovenskom zdravotnictve by som mohla rozpravat... Iste nie som jedina, co mam takuto skusenost. Aj v sucasnosti si platim sukromneho lekara, aj ked to nie je malo penazi, ale uz si nedovolim riskovat, ze nejaky "bezplatny" zase nieco zfusuje.

V podani trestneho oznamenia na toho predchadzajuceho (ci dvoch predchadzajucich) som nevidela zmysel, bolo by to zrejme len tvrdenie proti tvrdeniu.
Zoltán Kovács
15.01.10,12:00
Myslím si, že celý systém zdrav.starostlivosti je postavený na solidárnosti. Ak by nebol, tak veľa chorých ľudí by nemali možnosť sa dať liečiť. Totiž keby bol chorý človek, ktorý platil z min.VZ odvody (či ako szčo, alebo ako zamestnanec, resp. samoplatiteľ), tak podľa vás z tej sumy aký úkon by sa dal prefinancovať?
noemi-ke
15.01.10,12:09
Kazdy ma na to iny nazor. Moja sestra sa liecila u zmluvneho lekara, az ju "doliecil."teraz peniaze na toho sukromneho nema, on sa ani nepytal, ci na to ma, asi je to pre neho samozrejme, takze, sestra ma smolu. nemas peniaze, nemas narok byt zdravi - vidiet.
Danila
15.01.10,12:14
Myslím si, že celý systém zdrav.starostlivosti je postavený na solidárnosti. Ak by nebol, tak veľa chorých ľudí by nemali možnosť sa dať liečiť. Totiž keby bol chorý človek, ktorý platil z min.VZ odvody (či ako szčo, alebo ako zamestnanec, resp. samoplatiteľ), tak podľa vás z tej sumy aký úkon by sa dal prefinancovať?Zoli, ide o to, že všetko je to o prerozdeľovaní zdrojov. Vieme, kto ich tvorí, vieme, kde sú potrebné a vieme, kde sa najviac neefektívne topia. Je ale absurdné, aby jeden lekár za úkon pacienta ošklbal, a o niekoľko kilometrov ďalej iný lekár vyriešil problém bezplatne. Ak však na to niekto má, nech si nadštandartné služby platí. Nie každý však na to má, a nie vždy z vlastných príčin. Nevýrobné sféry boli vždy závislé od prerozdeľovania nadhodnoty z výrobnej sféry. Nadhodnota bola vždy. Len tie toky občas tiekli proti prúdu......
Lianka
15.01.10,12:22
Danila, keby ti lekari boli aspon porovnatelne kvalitni. Zial, je to o tom, ako pise noemi: Nemas peniaze, nemas zdravie. Tak sa musis rozhodnut sam, ci tie peniaze niekde zozenies, lebo chces byt zdravy alebo co.. nechas to tak? Prejdes k inemu lekarovi (bezplatnemu)? Vypytas si vynimku od poistovne (ta ta odporuci na ich zmluvneho lekara)? Najdes si sponzora (to zrejme nie je realne)? Pozicias si (uff)? Mas ine moznosti? Dalsie ma uz nenapadaju.

Ad noemi: Lekar sa ta pytat nebude, ci na to mas - je len povinny ta oboznamit o tom, ze vykony su na priamu uhradu. Ale ak sa rozhodnes chodit k nemu, nie je jeho zalezitostou, aby zistoval, ci na to mas alebo nemas peniaze. Je vhodne sa dopredu informovat, kolko cela liecba, alebo jednotlive etapy, ukony budu stat, aby clovek dal dokopy peniaze aspon na ucelenu etapu, nielen jej cast.

Aj toto je "vydobytok" demokracie. :(

Viem, o com pisem, ale ok, uz budem ticho :cool:.
Mária.K.
15.01.10,12:39
Mária, pisem, aka je realita, nezamyslam sa nad principom alebo moralnou rovinou.

Sama som za posledne roky dala do slovenskeho zdravotnictva vyse 200 tis. Sk, lebo moja choroba si vyzadovala nadstandardne ukony a lieky, ktore len v limitovanej vyske poistovna preplacala (bolo som rada, ze vobec nieco preplatila). Nikto sa nepytal, ci na to mam peniaze - bola som postavena pred otazku, ci mi na rieseni zalezi alebo nie. A pritom islo iba o riesenie dosledkov, ktore sposobili v minulosti "obycajny" odborni doktori - ako ich ja nazyvam. O slovenskom zdravotnictve by som mohla rozpravat... Iste nie som jedina, co mam takuto skusenost. Aj v sucasnosti si platim sukromneho lekara, aj ked to nie je malo penazi, ale uz si nedovolim riskovat, ze nejaky "bezplatny" zase nieco zfusuje.

V podani trestneho oznamenia na toho predchadzajuceho (ci dvoch predchadzajucich) som nevidela zmysel, bolo by to zrejme len tvrdenie proti tvrdeniu.
Tiež z vlastnej skúsenosti:
Mala som klienta, ktorý 10 rokov platil zdravotné poistenie z maxima. Po celú tú dobu nebol chorý, takže zo zdravotného poistenia ani nič nečerpal. Tohto roku ochorel. Naši lekári povedali, že to nevedia liečiť. Išiel na operáciu do Rakúska -tam sa za pekné peniaze na operáciu podujali. Odtiaľ sa už vrátil len v truhle. :mee::mee::mee:A pozostalí zaplatili nemalú sumu za operáciu, prevoz lietadlom a výdavky s tým súvisiace.
Takže áno. Solidárny systém musí byť, aby aj ten, kto nemá peniaze, mal právo na ošetrenie a liečbu. Ale zároveň by mal byť vytvorený taký zdravotný systém, že ak existuje dostupná možnosť, mal by mať pacient aj právo na liečbu u odborníka, ale nielen formálne právo, postavené na solventnosti pacienta, ale právo reálne, na základe reálnej možnosti čerpania prostriedkov pre lekára, pre ktorého je neefektívne venovať sa nadbytočnej byrokracii. Tomuto odborníkovi je potrebné vytvoriť také podmienky, práva a povinnosti aby pacient mal aspoň reálnu šancu dať sa liečiť, keďže reálny výsledok môže byť vždy neistý.
Mám pocit, že takýto systém vyhovuje všetkým okrem pacienta. Zdravotnej poisťovni - lebo nemá výdavky, lekárovi - lebo sa nemusí trápiť s nadbytočnou byrokraciou. Len pacient, pre ktorého by mal byť zdravotný systém vytvorený a za ktorého je vždy povinnosť nejakým spôsobom platiť, ostal akosi bokom...
Hrozím sa vízie, že všetci špičkoví lekári budú súkromní lekári bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou.
Danila
15.01.10,13:19
Danila, keby ti lekari boli aspon porovnatelne kvalitni. Zial, je to o tom, ako pise noemi: Nemas peniaze, nemas zdravie. Tak sa musis rozhodnut sam, ci tie peniaze niekde zozenies, lebo chces byt zdravy alebo co.. nechas to tak? Prejdes k inemu lekarovi (bezplatnemu)? Vypytas si vynimku od poistovne (ta ta odporuci na ich zmluvneho lekara)? Najdes si sponzora (to zrejme nie je realne)? Pozicias si (uff)? Mas ine moznosti? Dalsie ma uz nenapadaju.

Ad noemi: Lekar sa ta pytat nebude, ci na to mas - je len povinny ta oboznamit o tom, ze vykony su na priamu uhradu. Ale ak sa rozhodnes chodit k nemu, nie je jeho zalezitostou, aby zistoval, ci na to mas alebo nemas peniaze. Je vhodne sa dopredu informovat, kolko cela liecba, alebo jednotlive etapy, ukony budu stat, aby clovek dal dokopy peniaze aspon na ucelenu etapu, nielen jej cast.

Aj toto je "vydobytok" demokracie. :(

Viem, o com pisem, ale ok, uz budem ticho :cool:.Lianka, ale ja s Tebou a so všetkým tu napísaním môžem len nostalgicky súhlasiť. Poukázala som na zodpovednosť štátu. Ak je chorý systém, tak nemôže byť zdravý podsystém......:mee: A chráň Boh každého z nás byť chorým viac, ako dovoľujú tabuľky.....tam už pomôže len občas ale predsa pán Boris Kolár. Takých milionárov ja môžem, aj taká solidarita občas bodne.....Výdobytok demokracie? S demokraciou to máš ako s láskou. Nedá sa vyprosiť, ani vyhroziť. Ona musí žiť. ;)
BXLmiami
15.01.10,15:11
Tiež z vlastnej skúsenosti:
Mala som klienta, ktorý 10 rokov platil zdravotné poistenie z maxima. Po celú tú dobu nebol chorý, takže zo zdravotného poistenia ani nič nečerpal. Tohto roku ochorel. Naši lekári povedali, že to nevedia liečiť. Išiel na operáciu do Rakúska -tam sa za pekné peniaze na operáciu podujali. Odtiaľ sa už vrátil len v truhle. :mee::mee::mee:A pozostalí zaplatili nemalú sumu za operáciu, prevoz lietadlom a výdavky s tým súvisiace.
Takže áno. Solidárny systém musí byť, aby aj ten, kto nemá peniaze, mal právo na ošetrenie a liečbu. Ale zároveň by mal byť vytvorený taký zdravotný systém, že ak existuje dostupná možnosť, mal by mať pacient aj právo na liečbu u odborníka, ale nielen formálne právo, postavené na solventnosti pacienta, ale právo reálne, na základe reálnej možnosti čerpania prostriedkov pre lekára, pre ktorého je neefektívne venovať sa nadbytočnej byrokracii. Tomuto odborníkovi je potrebné vytvoriť také podmienky, práva a povinnosti aby pacient mal aspoň reálnu šancu dať sa liečiť, keďže reálny výsledok môže byť vždy neistý.
Mám pocit, že takýto systém vyhovuje všetkým okrem pacienta. Zdravotnej poisťovni - lebo nemá výdavky, lekárovi - lebo sa nemusí trápiť s nadbytočnou byrokraciou. Len pacient, pre ktorého by mal byť zdravotný systém vytvorený a za ktorého je vždy povinnosť nejakým spôsobom platiť, ostal akosi bokom...
Hrozím sa vízie, že všetci špičkoví lekári budú súkromní lekári bez zmluvy so zdravotnou poisťovňou.
Lekár nemá zmluvy so zdravotnou poistovnou,lebo vie,že bude mať dosť pacientov aj tak.A je fakt,že takýchto lekárov bude čoraz viac.Ak sa ktokoľvek pokúsi tomuto lekárovi štátom prikázať niečo,čo nebude akceptovať,zavrie dvere na Slovensku a odíde.Všade ho privítaju s otvorenou náručou,nedostatok lekárov je celosvetový problém a nám platia všetky papiere v celej EU.
Lianka
15.01.10,15:17
Vsimla som si este tuto vetu:


Aky mate na to nazor, pripadne poznate podobneho lekara, vysoko odborneho chirurga na vychode, ktory ma zmluvy s poistovnami.?

Na Vychode nepoznam, ale viem o mnohych ludoch, ktori cestuju za odbornikmi do BA - predsa len tu je zrejme viac moznosti. Chapem, ze je to narocne na cas a financie, ale mozno by stalo za to pouvazovat o tom.
Aankaa
15.01.10,15:32
Ja si myslím, že minulá vláda mala dobré úmysly so zdravotníctvom. Všetci vykrikovali tie 20 korunové poplatky za recepty a málo ľudí si uvedomilo, že sa plánovalo zriadiť súkromné zdravotné účty....
Je totiž nenormálne, aby som si platila tak vysoké zdravotné odvody a pritom lekára vidím tak akurát v lete na kúpalisku :rolleyes:,
Spravodlivosť? Jeden platí maximum, druhý minimum a ďalší nič.... solidárny systém na prd :eek: Kde sú tie vaše zaplatené tisíce, keď platíte za zuby, doplácate lepšie izby v nemocnici, doplácate očkovania, platíte určité prehliadky...
Ak platím viac, nech to vidia z môjho účtu a nech mám určité služby nadštandardné oproti ostatným.... nech nehradí štát z mojich peňazí 9 pôrod 30 ročnej cigánky z osady.
A POTOM BY LEKÁRI NEBOLI NÚTENÍ ROBIŤ IBA PRE " BIZNIS ", /veď aj oni potrebujú žiť/ a NAPĹŇALO BY SA AJ ICH SKUTOČNÉ POSLANIE.
noemi-ke
15.01.10,17:46
Lianka, dakujem za tvoj nazor, mozes odporucit niekoho? Mozno, zeby to sestru aj s cestovanim vyslo lacnejsie, ved poznam pracoviska, ktore su sukromne, no maju nejaku zmluvu s poistovnou, aj ked doplatis, ale nie tolko.

Co sa tyka toho lekara. ja som tam sestru doprevadzala, je to dost odmerany a neprijemny clovek, ale odbornik asi bude, ked tam chodi tolko ludi.
Iny asi na vychode nie je, lebo som tam stretla ludi z PO, RV, MI a pod.
nemyslim, ze trpi nudzou a ma z coho zit, vid zariadenie ordinacie a optiky.
Rada by som sestre pomohla sama, no ani ja nemam na rozhadzovanie a boli ma, aby koli peniazom nevidela.

Prognoza ochorenia sa neda teraz predpovedat- co bude treba a kolko.
BXLmiami
16.01.10,09:01
S týmto súhlasím, ale aj tak si myslím, že celý systém je nedomyslený. Keď to zoberiem v extrémnom prípade:
Povinne zdravotne poistený musí byť každý. Budem abstrahovať od prípadu, že poistné na zdravotné poistenie za mňa platí štát a uvažovať, že som SZČO a platím si ho sama. A môžem ho platiť pri slušnej výške príjmu aj z maxima a aj niekoľko rokov. Celé roky som zdravá a len platím, platím a platím. Potom vážne ochoriem, ale s mojou diagnózou mi vie pomôcť len lekár resp. skupina lekárov, z ktorých ani jeden nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou. A zasa platím lekárovi. Ak nie som PN, prípadne ak aj som a mám ako SZČO slušný príjem, tak naďalej platím aj do ZP a samozrejme aj lekára.
Myslím, že systém by mal byť postavený tak, že ak ja mám povinnosť na zdravotné poistenie platiť, tak by som mala mať aj právo v prípade choroby čerpať z prostriedkov, ktoré som na zdravotné poistenie zaplatila. Chápem, že pre lekára je to takto pohodlnejšie a keď nemusí, prečo by si komplikoval život. Štát by však mal nastaviť systém tak, že keď núti občana platiť, mal by nútiť aj lekára, aby sa v prospech pacienta čerpali zo zdravotného poistenia ním zaplatené prostriedky. A čo sa týka administratívnej náročnosti, to je tiež len vecou systému, ktorý sa vytvorí.
Neviem vybrať časť príspevku a tak reagujem na vetu...mal by nútiť lekára,aby sa v prospech pacienta čerpali zo zdravotného poistenia ním zaplatené prostriedky.A opravujem,nie lekára,lekárovi je jedno,kto platí,ale zdravotné poistovne,kde odvádzate peniaze,aby akceptovali,že zaplatia pacientovi aspon časť,ktorú by platili v štátnom.Stále zabudate,že platia zdravotné poistovne a od nich záleží,či sa s nimi dá dohodnuť alebo nie.Toto nie je o lekároch,ale o Vás,Vašich peniazoch a Vašich zdravotných poistovniach.
Tiež sa stále pozastavujem nad týmto.Ked lekár nemá zmluvu so zdravotnou poistovnou,poistovna nepreplatí v lekárni pacientovi lieky,ktoré tento lekár napíše a tiež ani ak ich doporučí a na jeho doporučenie ich napíše obvodný lekár.Zaujíma ma,či je to v súlade so zákonom,ved lekár síce nemá zmluvu,ale lekáren ano,Vy ano,obvodák ano.Dosť by ma zaujímal názor právnikov na toto.Pretože to by Vám trochu uľahčilo život,zaplatili by ste lekára,ale aspon lieky by ste nemuseli.
pasuliatko
16.01.10,09:47
ak je to skutočne taký odborník tak sa to oplatí.
ja chodím do súkromnej kliniky s kolenom lebo u nesúkromného lekára to je otras. bola som na operácií a platili sme 500 eur a poisťovňa ďalších 500. platím taktiež za kontroly 20 eur ale nedám dopustiť naozaj sa to oplatí.
buchač
16.01.10,17:01
S odborníkmi je to všade na trt makový .....


Letecká nemocnica poslúži starkým

V júli oznámila riaditeľka košickej Detskej fakultnej nemocnice Ingrid Urbančíková, že sťahovanie detských pacientov zo súčasných priestorov do Leteckej vojenskej nemocnice nebude, pretože by bolo nákladné. Predložila preto variant, ktorý ráta s nadstavbou dvoch hrebeňových monoblokov na Triede SNP za cenu osem miliónov eur.

Pôvodne plánovaná prestavba leteckej nemocnice by bola o 22 miliónov eur drahšia. Podľa Urbančíkovej by bolo vzhľadom na ekonomickú krízu nereálne získať finančné prostriedky v takej hodnote.
Priestory leteckej nemocnice budú nakoniec slúžiť pre starých a dlhodobo chorých. V októbri o tom informovala Fakultná nemocnica L. Pasteura. Priestory bývalého vojenského zdravotníckeho zariadenia budú využité pre geriatrických pacientov, oddelenie dlhodobo chorých, aj doliečovacie a gerontopsychiatrické oddelenie.

Návrh detskej i fakultnej nemocnice ostro kritizoval poslanec Národnej rady Viliam Novotný, ktorý predpokladá, že lukratívnu budovu v centre mesta ministerstvo zdravotníctva napokon označí za nepotrebnú a predá.
http://korzar.sme.sk/c/5183178/vojenska-nemocnica-skoncila-otvorili-spickovy-kardioustav.html

Aby som nebol sviniar .....je fakt , že aj starkých je potrebné niekde umiestniť .....
Ale určite nie za takúto cenu ...
Kto pozná priestory a vybavenie , vie , o čom vravím ....o vysokej špecializácii a odbornosti bývalého personálu ani nevravím ....
JA tiež viem , o čom hovorím ....;):rolleyes:

Ešte sa uvidí , ako skončí ....
Prognózy Viliama Novotného sú reálne , ale je to vidím niekde v strede .....

Totiž asi tak , že vznikne vysoko luxusný penzión pre starších ...

Edit príspevku kvôli noemi-ke
noemi-ke
16.01.10,17:55
Preco si citoval mna? ja som o tej nemocnici nic nepisala.....pisala som o nieccom inom, sukromnom lekarstve.
ludmilla
16.01.10,21:59
Tu by som si nedovolila odsudzovať lekárov, náš systém im to umožnil, dal im voľbu, čiže aj lekár je podnikateľ. Keď navštívim takéhoto lekára, za ktorého si sama platím očakávam - minimálne čakacie doby, flexibilné ordinačné hodiny (napr. k môjmu lekárovi chodím po pracovnej dobe t.j. vo večerných hodinách ), lekár má na mňa dostatok času, venuje sa mi, podá mi informácie o mojom stave aj o cenách za jednotlivé výkony, ktoré u mňa bude robiť, očakávam, že bude spolupracovať s inými odbornými lekármi. Za toto som ochotná platiť, ale za istých podmienok - na ktoré sa bohužial v našom systéme zabudlo.
Všetko by bolo v poriadku, keby to fungovalo ako má.
Len pre porovnanie, keďže pracujem v Rakúsku. Funguje to podobne, sama chodím k súkromnému endokrinológovi a popíšem ako to funguje:
Nepotrebujem výmenný lístok, objednám si termín (bohužial čakacie doby sú dlhšie ako u zmluvného lekára) Keď prídem k mojej lekárke čakám najviac 10 minút, i keď nemá zmluvu s poisťovňou, respektíve s mojou poisťovňou, asistent si zoberie moju elektronickú kartičku poistenca a vloží ju do PC, kde sa mu zobrazia všetky dáta, prejdem k lekárke tá sa najprv so mnou rozpráva, urobí vyšetrenie, navrhne liečbu, prípadne vyšetrenie a nakoniec mi všetko vysvetlí v kľude a mám priestor na otázky. Lekárka nemá žiadnu zdravotnú sestru, čiže odbery a všetko ostatné si robí sama. Vrátim sa k asistentovi, kde po celej procedúre mi vráti kartičku a vystaví mi honorárnu jednotku, je to niečo ako faktúra, dostanem ju v dvoch vyhotoveniach, pričom na jednej z nich je uvedené "pre zdravotnú poisťovňu", zaplatím buď kartou, alebo v hotovosti.
Po výsledky si nejdem, lekárka mi ich zašle poštou aj s prídavným listom - odporučením ako mám pokračovať ďalej.
Honorárový list zašlem následne do poisťovne v ktorej som poistená, spolu so žiadosťou o vyrovnanie (keďže si poistenie riadne platím), pridám aj moje číslo účtu.
Zdravotná poisťovňa mi následne vyplatí nie však celú sumu, ale alikvótnu časť, akú by za tento výkon zaplatila zmluvnému lekárovi, t.j. v praxi to robí 80%.
Ak lekár predpíše recept má dve možnosti: žltý recept, ktorý môžem kľudne dať v lekárni, ak mi vystaví biely privátny recept, musím ísť do poisťovne a dať si ho potvrdiť a potom následne do lekárne.
Takto je spokojný aj lekár aj pacient. Platí náš zákazník, náš pán.
Na konci roka mi príde výpis všetkých návštev lekárov, výkonov, ktoré boli na mojej osobe vykonané.
Nehovoriac o iných službách ako napr. keď idem na vyšetrenie, kde musím byť nalačno, k zmluvným laboratóriam, rentgenologickým pracoviskám atď. ihneď po vyšetrení príde milá asistentka a prinesie mi raňajky a dennú tlač a ešte mi dá na výber kávu, čaj, žemlu, rohlík a pod., ale to už je mimotemy
noemi-ke
17.01.10,07:17
Mila Ludmila, tak s takymto pristupom som sa ja spolu so sestou nestretla u tohoto lekara.
Objednani sme boli na urcitu hodinu, cakali sme viac ako hodinu v malickej, ludmi prepchatej cakarni.
vysetrenie prebehlo bez slov, lekar asi lekarke diktoval do PC popis choroby, co my laici nerozumieme, vysvetlenie ziadne, len urceny termin operacie,diagnoza a cena za vykon. ziadna moznost alternetivy, pripadne odporucania.Jedine dal podpisat papier, ze si sestra nebude narokovaz v poistovni preplatenie ani jeho vykonov, ani receptov.
nepaci sa mi ten pristup, no je mioznost, ked iny dobri ociar asi na vychode nie je??
mona091
17.01.10,08:04
uuuf, tieto skusenosti ma zvadzaju k nasledovnemu:

- odvody platiti co najnizsie
- usetrit cca priemerne rocne 36000 sk
- odkladat do sukromneho depozitu napriklad 10 rokov = 360000sk
vysledok:
- z minimalnych odvodov mam na beznu starostlivost
- v pripade vaznych tazkosti mam 360 tisic na starostlivost, kedze s vekom sa zvysuje pravdepodobnost vaznych zdravotnych problemov, to znamena, cim dlhsie si budem setrit, tym lepsie, ale nie do solidarneho - zivotne a ine poistenie to nevyriesi, poplatky su vyssie ako inflacia a bezne zhodnotenie, lepsi vlastny ucet okamzite k dispozicii, ako ucedt v akejkolvek institucii
noemi-ke
17.01.10,08:09
uuuf, tieto skusenosti ma zvadzaju k nasledovnemu:

- odvody platiti co najnizsie
- usetrit cca priemerne rocne 36000 sk
- odkladat do sukromneho depozitu napriklad 10 rokov = 360000sk
vysledok:
- z minimalnych odvodov mam na beznu starostlivost
- v pripade vaznych tazkosti mam 360 tisic na starostlivost, kedze s vekom sa zvysuje pravdepodobnost vaznych zdravotnych problemov, to znamena, cim dlhsie si budem setrit, tym lepsie, ale nie do solidarneho - zivotne a ine poistenie to nevyriesi, poplatky su vyssie ako inflacia a bezne zhodnotenie, lepsi vlastny ucet okamzite k dispozicii, ako ucedt v akejkolvek institucii
Ak je z coho odkladat, tak ano. Ak sa zije od vyplaty k vyplate, tak asi tazko.
ide mi len o to, ze bezny clovek, nemajetny, nema narok na dobreho lekara, lebo na neho nema prachy.AS ked mu zaplati za cca 10 min.28euro, mal by dostat aspon nadstandartny pristup, nie cim skor vysetrit a podat ruku, lebo cakaren je plna.
OPreto som sa obratila s otazkou, ci niekto tu pozna dobreho ocneho chirurga na vychode aj s ludskym pristupom.
mona091
17.01.10,08:20
a sme v "tienoch",

je mnoho akoze zivnostnikov, a vobec mi neprekaza, ze sa vyyhybaju odvodovej povinnosti, pretoze optimalizaciou to naozaj dokazu, takze oni disciplinou, miesto povinnych minimalnych odovodov, mozu odlozit cca 36 t. rocne,

dalej lepsie zarabajuci, ktori miesto roznych zivotnych poisteni so setrenim, radsej nech si odkladaju, (okrem urazovych poisteni, a poisteni chorob),

a ostava skupina malo zarabajucich v hlavnom pracovnom pomere,
su na tom najhorsie,
BXLmiami
17.01.10,10:41
uuuf, tieto skusenosti ma zvadzaju k nasledovnemu:

- odvody platiti co najnizsie
- usetrit cca priemerne rocne 36000 sk
- odkladat do sukromneho depozitu napriklad 10 rokov = 360000sk
vysledok:
- z minimalnych odvodov mam na beznu starostlivost
- v pripade vaznych tazkosti mam 360 tisic na starostlivost, kedze s vekom sa zvysuje pravdepodobnost vaznych zdravotnych problemov, to znamena, cim dlhsie si budem setrit, tym lepsie, ale nie do solidarneho - zivotne a ine poistenie to nevyriesi, poplatky su vyssie ako inflacia a bezne zhodnotenie, lepsi vlastny ucet okamzite k dispozicii, ako ucedt v akejkolvek institucii
36O 000 sk minieš prvý mesiac pri diagnostikovaní a začatí liečby rakoviny,alebo za 3 dni po zrazení autom.
mona091
17.01.10,13:46
36O 000 sk minieš prvý mesiac pri diagnostikovaní a začatí liečby rakoviny,alebo za 3 dni po zrazení autom.


mas pravdu, rozdiel je vsak v tom,

ci okrem zakladneho povinneho poistenia mas vo vrecku aj tych 360 t.,
(pricom rovnaku liecbu dostavas aj pri minimalnych aj pri maximalnych odvodoch)

lebo ak ich nemas, dopadnes tak, ako zadavatelka temy


PS: nikde som nevravela, nebyt poistenim, rozdiel je za kolko,


samozrejme, ze to suvisi s celkovym danovym a odvodovym systemom, zaujimave myslienky navrhol R.S.
buchač
17.01.10,18:29
36O 000 sk minieš prvý mesiac pri diagnostikovaní a začatí liečby rakoviny,alebo za 3 dni po zrazení autom.

Neviem aké su cenové relácie momentálne v nemocniciach ...ale určite sú vyššie , ako keď som ja ležal v špitále ...

V tej dobe / 2001 / bol jeden deň na lôžku cca 950,- Sk ...
Podotýkam , že bez všetkých tých potrebných procesov ....proste len jedlo a postel...

O onkologii sa radšej nevyjadrujem ...
Len tak , ako príklad uvádzam ....

Maximálna cena
1 615,08 € (48 655,90 Sk)
Pacient
0,00 €
0,00 Sk
0,00 % Poisťovňa
1 615,08 €
48 655,90 Sk
100,00 %
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/hycamtin-10339.html
Toto keby si mal človek platit , radšej http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10125.gif
BXLmiami
18.01.10,05:55
Napísala som diagnostika a začiatok liečby.Neviem čísla celkom presne,ale vyšetrovacie metodiky su neskutočne dráhé,len napríklad taká PET v Nitre ked chceš ako samoplatca,tak 1 vyšetrenie je 2000,-ečok,okolo,a ked uvážiš čo všetko treba spraviť,koľko odberov,onkomarkerov a tak.Ludia nemaju predstavu o sumách v zdravotníctve.Do ambulancie som kúpila prístroj na rýchlu diagnostiku cholesterol,triglyceridy atd,ale tam to stojí,nikto vyšetrenie nechce,vychádza 1 vyšetrenie asi na 4 euro x počet vyšetrení.Zbytočný výdavok pre mna.Ale toľko ľudí sa rozčuľovalo,že na vyšetrenie musí čakať,že som si myslela,neviem ako budu spokojní.Hmm,len do momentu ako vidia cenu.Radi počkajú.Ale aspon sa prestali jedovať,že čakajú na vyšetrenie:)
jar88
18.01.10,06:20
Jednoznačne je to poslanie a pre pár vyvolených aj super kšeft.
Nie len dobrý biznis.

Otázka ale stojí inak!!! PREČO je to tak a nie, či je to tak, alebo tak.
BXLmiami
18.01.10,07:23
Tie prístroje stoja miliony.K tomu potrebuješ špeciálne upravené priestory,materiál ktorý k tomu potrebuješ dovážaš výlučne zo západu,technik k tomu bud špeciálne vyškolený v zahraničí ako zamestnenec,VS vzdelaný väčšinou,alebo rovno z Viedne,špeciálne vyškolení lekári ktorých je na svete 5,5.To jednoducho lacnejšie nie je.Pravideľné preukazovanie pre hygienu že je všetko v poriadku,povinné kontroly prístrojov za drahé prachy........neviem čo som zabudla,ale vstupná investícia a prevádzka su vysoké.
noemi-ke
18.01.10,09:32
Lianka
Dakujem za SS, no mne stranka nedovoli ti v ss odpovedat, skusila by som po email.
Lianka
18.01.10,09:54
Lianka
Dakujem za SS, no mne stranka nedovoli ti v ss odpovedat, skusila by som po email.

Emailovu adresu mam v profile. Mas moznost sa k nej dostat, vidiet ju?
noemi-ke
18.01.10,10:03
zaslala som odpoved na tvoju emailovu adresu, dakuem.