sisade
15.01.10,13:14
Dobrý deň, prosím o radu,
v PÚ som úplný začiatočník,mám zatiaľ len teoret. info.
Mám možnosť za r. 2009 urobiť PÚ firme-sro, ktorá nie je plat.DPH,ZI celé vložené do pokladne,nákup mat a tovaru v hotovosti,2 zamestnanci na PZ, 2 na dohodu, nič zložité.
Ak mám viesť PÚ v exceli, vie mi niekto poradiť, čo všetko je potrebné urobiť, aby boli splnené všetky náležitosti? Budem viesť knihu fa, urobím si pokladňu, ako a kde však robiť predkontácie, samotné účtovanie, atď... Najprv som to zobrala ako výzvu,že sa do účtovania dostanem rovno prakticky a teraz neviem, či to mám zobrať alebo to radšej odmietnuť.

Ďakujem za pomoc.
jacekova
08.02.10,21:26
ak nemate skusenosti s sro a ani poriadny software,tak to neni sranda.... v exceli by som ucto nerobila ani ja (a to sa tym zivim uz nejaky ten piatok)
Dav
19.02.10,21:16
PÚ v exceli sa dá robiť, ale chce to vedieť excel aj účtovníctvo. Robila som to,pohrala som sa s tým, ale neodporúčam začiatočníkom. Princíp : vedie sa Denník. Dátum, doklad, text, MD AE, D AE, suma.
Z denníka sa na vyfiltrujú účty a prekopírujú sa na hárky. Začiatok hárku - počiatočný stav, koniec hárka - prenos alebo konečný stav.
Z hárkov sa prenesú PS, obraty MD, D do Hlavnej knihy.
Na saldokontné účty sú ďalšie hárky - Kniha Došlých, Kniha odoslaných faktúr, Kniha pohľadávok a záväzkov.
Je to ideálne na vytvorenie chýb a bez znalostí logiky účtovníctva sa to veľmi ťažko kontroluje. Taktiež neodporúčam pre firmu, ktorá má veľa účtov, lebo aj tým sa môže zabudnúť na niektorý účet a ...a.... nebude dobre obratovka, nebude dobre HK, do HV sa nedostane zabudnutý účet.
O kartách majetku, analytike na lízingy, ML zamestnancov, platí to isté.
Pre správnosť vytvorených tabuliek odporúčam kúpiť v papiernictve príslušné tlačivá a podľa nich si skontrolovať, či sú tabuľky správne urobené.
A ešte doplním, že začiatočník musí vedieť zostaviť z týchto tabuliek aj Súvahu a výsledovku.
JarkaL
19.02.10,21:20
To by som radšej kreslila šibeničky, keď už nechceš účtovný program.

Súhlasím s Olinkou, viesť podvojné účtovníctvo v exceli sa dá, ale je to náročné, ľahko môžeš urobiť chybu a keď si ešte k tomu začiatočník... Nemala by som na to odvahu.
marjankaj
19.02.10,23:09
Dobrý deň, prosím o radu,
v PÚ som úplný začiatočník,mám zatiaľ len teoret. info.
Mám možnosť za r. 2009 urobiť PÚ firme-sro, ktorá nie je plat.DPH,ZI celé vložené do pokladne,nákup mat a tovaru v hotovosti,2 zamestnanci na PZ, 2 na dohodu, nič zložité.
Ak mám viesť PÚ v exceli, vie mi niekto poradiť, čo všetko je potrebné urobiť, aby boli splnené všetky náležitosti? Budem viesť knihu fa, urobím si pokladňu, ako a kde však robiť predkontácie, samotné účtovanie, atď... Najprv som to zobrala ako výzvu,že sa do účtovania dostanem rovno prakticky a teraz neviem, či to mám zobrať alebo to radšej odmietnuť.

Ďakujem za pomoc.

Ak mi ukážeš ako to sa to v tom exceli robí, tak ti s tým ostatným rád pomôžem. Najlepšie ak priložíš ten súbor v exceli.
Samozrejme predpokladám určitý komfort obvyklý v účtovných programoch.
hena22
20.02.10,05:18
Dobrý deň, prosím o radu,
v PÚ som úplný začiatočník,mám zatiaľ len teoret. info.
Mám možnosť za r. 2009 urobiť PÚ firme-sro, ktorá nie je plat.DPH,ZI celé vložené do pokladne,nákup mat a tovaru v hotovosti,2 zamestnanci na PZ, 2 na dohodu, nič zložité.
Ak mám viesť PÚ v exceli, vie mi niekto poradiť, čo všetko je potrebné urobiť, aby boli splnené všetky náležitosti? Budem viesť knihu fa, urobím si pokladňu, ako a kde však robiť predkontácie, samotné účtovanie, atď... Najprv som to zobrala ako výzvu,že sa do účtovania dostanem rovno prakticky a teraz neviem, či to mám zobrať alebo to radšej odmietnuť.

Ďakujem za pomoc.

Firmu s malým počtom položiek môžeš robiť aj na štartovacej (demo) verzii.
Napr. ja používam v práci MoneyS3, zvykla som si, tak keď mám niečo na doma, používam štartku. Ale myslím, že to umožňuje viac programov napr. j kross. A keď firma nabehne, dokúpi sa ostrá verzia programu :-)

MS3 obmedzenia: 500 položiek denníka, 500 skladových pohybov, 200 položiek adresára a 15 miezd v roku. Ak prekročíš, môžeš účtovať ďalej ale znehodnocuje tlačovky nápisom "neplatné"
Dáša_
20.02.10,05:48
no ja neviem, ked sú dvaja zametnanci, dve dohody, nakupuje sa tovar aj material, teda sa musí aj predávať, možno aj nejaký telefpon, stravné lístky, socialny fond, bankový účet (alebo aj odvody sa odvádzajú v hotovosti?) .... to mi na pár dokladov nevychádza. Neviem, či bude stačiť nejaká demo verzia.
Keď je nákup materialu, niečo sa aj vyrába?