nozkar
15.01.10,15:07
Bolo tu dosť popísané o výhradnom distribútorovi a podobne. Ja mám otázočku. Ak si ja kúpim tovar, ktorý má výhradného distribútora na Slovensku a ja s ním nemám zmluvu, niekde v zahraničí lacnejšie(je to dosť časté), môžem mať z toho problém, ak tento tovar budem u nás predávať? Môžem mať nejaký postih, hoci budem mať doklad o kúpe? Vďaka za odpovede
dana9
15.01.10,14:27
Vela zavisi od toho, o aky tovar ide.
Otazne su najma pravomoci vyrobcu a a to ako trva na tom aby sa jeho vyrobky predavali len v ramci oficialnej dealerskej siete,
Dolezity je tiez postoj toho, kto ti tovar v zahranici predal, niekedy moze mat zmluvne osetrene, ze im ty pri kupe tovaru prehalsis, ze si koncovy spotrebitel a ze tovar nebudes dalej predavat, mozu tam byt upravene zmluvne sankcie, pripdne v obchodnych podmienkach. Vyhradny distributor ti v tom moze branit, ak je napr. vyrobcom splnomocneny aby chranil jeho zaujmy,

Dalsou vecou je, akym sposobom budes tovar predavat, a propagovat ci budes opravneny pouzivat oznacenie danej znacky tovaru, ako to bdue so zarukou a podobne.
Dalej, ak by sa napr. stalo ze zarucny autorizovany servis odmietne poskytnut zarucne plnenie, lebo tovar bol kupeny mimo oficialnej dealerskej site, apod. v takych pripadoch nositelom zodpovednoti za vady budes ty ako predavajuci.
nozkar
15.01.10,15:20
Mal som na mysli, že si napr. tovar kúpim cez internet alebo niekde v akcii v obchode za lacnejšie, ako ponúka distribútor. Doklad o kúpe budem mať dodací list, popr. pokladničný blok. Môže ma aj potom postihovať? Môžem potom tovar bez problémov predávať? Neporušil by som žiadny zákon, len by som kúpil a predal.
nozkar
15.01.10,22:29
Tak som si na fóre prečítal snáď všetky príspevky o výhradnom distribútorovi a problémami s tým spojenými, ale nikde som sa nedozvedel ako to v skutočnosti je. Kde sa dá obrátiť na zistenie skutočnosti, alebo kto to vie vysvetliť (zákon,úrad,právnik)? Je teda naozaj nelegálne a postihnuteľné predávať tovar nakúpený niekde v zahraničí za lacnejšie, ak pre daný tovar existuje výhradný dovozca? Aký zákon sa tým porušuje, ak sú všetky doklady v poriadku???
Mária27
16.01.10,16:13
Nič neporušíš, zmluva zaväzuje len výhradného sistribútora a výrobcu (dodávateľa).



Pozri obchodný zákonník § 745 - 749.
Napr.:

Zmluva o výhradnom predaji
§ 745
Základné ustanovenia
(1) Zmluvou o výhradnom predaji sa zaväzuje dodávateľ, že tovar určený v zmluve nebude v určitej oblasti dodávať inej osobe než odberateľovi.

§ 746
Dodávateľ nesmie po dobu platnosti zmluvy dodávať určený tovar priamo ani nepriamo nikomu inému vo vyhradenej oblasti než odberateľovi, prípadne osobám, ktorým to zmluva dovoľuje. Zmluva nezbavuje dodávateľa práva vykonávať propagáciu a prieskum trhu vo vyhradenej oblasti.