Luocka
15.01.10,15:19
Dobry den, chcem sa Vas opytat ohladom rozsirujuceho studia specialnejpedagogiky mentalneho postihnutia. Mam ukoncene VS II stupen nabozenstvo a dejepis, ked si urobim rozsirujuce studium specialna pedagogika, dvojrocne studium, mozem ucit na specialnej skole vsetky predmety, teda aj matematiku, slovencinu a ine, alebo len nabozenstvo a dejepis, ktore som vystudovala a keby som chcela ucit, aj ine predmety, musela by som si to robit, alebo by som musela ist studovat na specku cele 5 rokov... Dakujem za odpovede...
zdenka131
15.01.10,14:29
Ahoj, na vyučovanie všetkých predmetov na ŠZŠ Ti stačí 2-oj ročné rozširujúce štúdium Pedagogika mentálne postihnutých , nemusíš študovať 5 rokov.
Luocka
15.01.10,14:52
Ja som sa to pytala na fakulte, kde sa to studuje, a mi povedali, ze mozem ucit len nabozenstvo dejepis, to co mam vystudovane... to iste mi hovorila kamaratka... ktora ma to iste... Preto mam v tom chaos... a mozete mi napisat, kde sa to da studovat, pretoze byvam v Kosiciah, niekde v blizkosti... dakujem pripadne na Slovensku
zdenka131
15.01.10,15:22
Absolvent rozširujúceho štúdia špeciálnej pedagogiky získa spôsobilosť na vyučovanie a výchovnú činnosť v školách a školských zariadeniach pre mentálne postihnutých, v špeciálnych triedach základných škôl a pre individuálne integrovaných žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami.
zdenka131
15.01.10,16:08
Sabadka
15.01.10,16:53
Ja som sa to pytala na fakulte, kde sa to studuje, a mi povedali, ze mozem ucit len nabozenstvo dejepis, to co mam vystudovane... to iste mi hovorila kamaratka... ktora ma to iste... Preto mam v tom chaos... a mozete mi napisat, kde sa to da studovat, pretoze byvam v Kosiciah, niekde v blizkosti... dakujem pripadne na Slovensku

Naše učiteľky si robili rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky 2 ročné buď v Blave alebo v Prešove. Dvojročným RŠ získavať špeciálnopedagogickú spôsobilosť, ktorá je podmienkou kvalifikovanosti pre učiteľov v špeciálnych základných školách, špeciálnych trieda pri ZŠ, a pod. Teda ak máš VŠ vzdelanie II. stupňa pedagogického smeru pre špeciálne školy ti stačí rozširujúce štúdium špecpedky nemusí byť 5 ročné. Podľa starej vyhlášky 41/1996 o odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov keď si mala viac ako 5 rokov pedagogickej praxe a spravené rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky uznávalo sa ti to ako náhrada za l. kvalifikačnú skúšku. Žiaľ táto vymoženosť novým zákonom padla, takže jej ukončením si len doplníš len špeciálnopedagogickú spôsobilosť, teda budeš plne kvalifikovaná pre špeciálne školy.
zmurkaz
07.07.10,08:19
Dobrý deň ...som tu nová ... tak mi prepáčte, ak sa pýtam to, čo ste už náhodou preberali ... ale momentálne riešim jednu pre mňa dôležitú otázku...

Mám vyštudovanú VŠ nepedagogického smeru (sociológia) ... o niekoľko rokov som si na tento odbor robila doplnkové pedagogické štúdium (takže môžem vyučovať OBN/ NoS). Teraz by som chcela ďalší predmet - dejepis - stačí mi ho vyštudovať ako rozširujúce štúdium? Alebo musím študovať klasický odbor... 5 rokov :/ ....Ak niektorá viete, prosím, dajte mi vedieť :)
Ďakujem
Eva Šmelková
27.03.11,11:43
Ja sa chcem pridať k predchádzajúcej otázke. Kamarátka absolvovala SPgŠ - preškolský vek a UPJŠ učiteľstvo Vv pre II. stupeň. Kde by mohla absolvovať štúdium, na základe ktorého by jej uznali vysokoškolskú kvalifikáciu pre MŠ, alebo kde by si mohla v záujme možnosti pôsobenia na ZŠ rozšíriť vzdelanie o ďalší predmet (etická, enviromentálna výchova, ruský jazyk...)?
Ramona450
08.05.11,10:10
Dobry den mam jeden dotaz pred 30 rokmi som ukoncila PdF UPJS ucitelstvo pre 1-4 rocnik ucim momentalne prvakov v akademickom roku 2009/2010 som zacala studovat rozsirujuce studium specialnej pdagogiky ktore som ukoncila v maji 2011 kedze neucim v specialnej skole nemoze mi byt uznane to rozsirujuce studium za II kvalifikacnu skusku? Pokial viem tak sa uznava za I kvalifikacnu skusku po 5-10rokoch pedagogickej praxe teda kto ho absolvoval v tomto termine. Ak nie tak ked ostanem v ZS ake mam vyhody mozem za to dostat kredity, alebo musim ist ucit do specialnej skoly a iba tak z toho budem nieco mat? Prvu kvalifikacnu skusku som absolvovala v roku 1999 a este jedna otazka ma na to vplyv riaditel alebo zriadovatel, alebo je na to zakon?
zdenka131
09.05.11,02:36
II. atestácia sa Vám na základe štúdia špeciálnej pedagogiky neuznáva. Uznáva sa iba pri absolvovaní III. stupňa vysokoškolského vzdelania / titul PhD./

Ak pedagogický zamestnanec získa tretí stupeň vysokoškolského vzdelania (získa titul PhD. absolvovaním doktorandského štúdia) v odbore súvisiacom s výkonom jeho pedagogickej činnosti a má najmenej 6 rokov pedagogickej praxe, po 1.11.2009 sa uplatní na neho ustanovenie § 27 ods. 6 zákona, t.j. zaradí sa do kariérového stupňa pedagogický odborný zamestnanec s II. atestáciou. Pri získaní titulu PhD. do 31.10.2009 sa postupuje podľa ustanovenia § 61 ods. 8 zákona.