Ivana K
15.01.10,15:56
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať niekoho, kto má s tým skúsenosti, či sa tvoria opravné položky k dlhodobým pohľadávkam v stavebnej spoločnosti, ktorá má podľa zmlúv dohodnuté zádržné, ktoré je splatné až po piatich rokoch. Ďakujem predom za odpoveď :confused:.

Postupy účtovania PÚ § 18 ods.8 - Opravná položka k dlhodobej pohľadávke a k dlhodobému finančnému majetku, ktorým sú pôžičky, ak je zostatková doba splatnosti tejto pohľadávky alebo pôžičky dlhšia ako jeden rok, upravuje hodnotu tejto pohľadávky a pôžičky na jej súčasnú hodnotu, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery.
Ivana K
16.01.10,16:19
Nikto mi nevie poradit?? Nikto neúčtuje zádržné? :(
plavčík
16.01.10,16:27
...síce neúčtujem o zádržnom...no našla som totot:

Fakturácia "zádržného"
účtovanie dlhodobej pohľadávky
http://www.porada.sk/t18119-uctovanie-dlhodobej-pohladavky.html
snáď pomôže...
Ivana K
16.01.10,16:32
účtovať zádržné viem.. ide o opravné položky, ktoré je potrebné tvoriť k 31.12...ale velmi pekne ďakujem plavčíkovi za snahu..:)
plavčík
16.01.10,16:59
myslí, si, že ku všetkému "majetku" treba robiť opravné položky ak spĺňajú to, že sa očakávame zmenu - napr.súdny spor, neuhradenie pohľadávky...
KEJKA
16.01.10,17:06
ved si to odcitovala v zadaní, tak neviem, prečo dávaš otázku, ved citované postupy sú jasné.
Treba robiť opravnu položku.
Ivana K
16.01.10,17:12
ano, vyzera to tak, len som chcela, aby mi to niekto odobril.. citala som taky nazor, ze to robia iba spolocnosti, ktore podliehaju auditu.. ale podla zakona to vyzera, zeby to mali robit vsetci..
nela07
04.02.11,10:46
Ahojte, máme vystavené faktúry v roku 2010 so splatnosťou v r. 2010. Zmluvne je však dohodnuté zádržné na tieto diela na 1 rok a na niektoré až 5 rokov. Podľa toho, čo som tu čítala je potrebné to preúčtovať na 311AE - pohľadávky krátkodobé do 1 roka a 315 pohľadávky dlhodobé nad 1 rok. Je ale potrebné tvoriť opravnú položku na tieto pohľadávky ak je zmluvne uvedená splatnosť dlhšia ako vo faktúre (vo faktúre je splatnosť 30 dní od vystavenia na celú sumu vrátane zádržného)? Ďakujem.
KEJKA
04.02.11,19:03
vyššie v téme máš citát z Postupov, téma je podľa mňa jasne vyriešená.