lydkapp
15.01.10,16:16
Ahoj, moze mi, prosim, niekto poradit co so situaciou: pracovny pomer bol ukonceny k 31.12.2009, k tomu aby som mala odpracovane 3 roky mi chyba asi 35 dni, t.z. nemam narok na davky v nezamestnanosti. Vraj sa da na Soc. poistovni platit si dobrovolne poistne za tych 35 dni. Medzitym som sa 7.1.2010 zaregistrovala na Urade prace, ale to sa da odhlasit, ak by som si na SP vybavila to dobrovolne poistne..... Neviem, ci som to popisala dost jasne :confused:. Budem vdacna za akukolvek overenu (prip. aj neoverenu informaciu).
terezamaria
16.01.10,07:19
Ahoj, moze mi, prosim, niekto poradit co so situaciou: pracovny pomer bol ukonceny k 31.12.2009, k tomu aby som mala odpracovane 3 roky mi chyba asi 35 dni, t.z. nemam narok na davky v nezamestnanosti. Vraj sa da na Soc. poistovni platit si dobrovolne poistne za tych 35 dni. Medzitym som sa 7.1.2010 zaregistrovala na Urade prace, ale to sa da odhlasit, ak by som si na SP vybavila to dobrovolne poistne..... Neviem, ci som to popisala dost jasne :confused:. Budem vdacna za akukolvek overenu (prip. aj neoverenu informaciu).

Pokiaľ máš zdravotné problémy, najlepšie by bolo, keby si išla na PN-ku počas 42 dňovej ochrannej doby. Pokiaľ zdravotné problémy nemáš a lekár Ti PN-ku nevypíše, budeš poberať len sociálnu dávku.

V prípade, že by si mala PN-ku vypísanú, ju zanesieš na Sociálnu poisťovňu, ktorá Ti ju bude vyplácať od prvého dňa vzniku.Na ÚPSV a R odovzdáš len jej kópiu.
lydkapp
17.01.10,19:11
Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ však viem, nemám nárok na žiadne peniaze (podľa pracovníčky SP), len ak by sa mi podarilo ostať na PN. Je to pravda?
Xanti
17.01.10,19:15
Ahoj, moze mi, prosim, niekto poradit co so situaciou: pracovny pomer bol ukonceny k 31.12.2009, k tomu aby som mala odpracovane 3 roky mi chyba asi 35 dni, t.z. nemam narok na davky v nezamestnanosti. Vraj sa da na Soc. poistovni platit si dobrovolne poistne za tych 35 dni. Medzitym som sa 7.1.2010 zaregistrovala na Urade prace mala si počkať, prihlásiť sa ako dobrovolne nezamestnaná osoba na ZP, a na SP si dať prihlášku na platenie poistenia v nezamestnanosti, za tých chýbajúcich 35 dní. Ked by si splnila podmienku 1095 dní poistenia, tak sa trebalo odhlásiť zo SP, a zaevidovať na UP. , ale to sa da odhlasit, ak by som si na SP vybavila to dobrovolne poistne.No zrejme by som sa odhlásila z UP, a urobila to vyššie aby som získala potrebný počet dní poistenia v nezamestnanosti a mohla poberať podporu v nezamestnanosti.... Neviem, ci som to popisala dost jasne :confused:. Budem vdacna za akukolvek overenu (prip. aj neoverenu informaciu).v texte.
Xanti
17.01.10,19:17
Ďakujem za odpoveď. Pokiaľ však viem, nemám nárok na žiadne peniaze (podľa pracovníčky SP), len ak by sa mi podarilo ostať na PN. Je to pravda?
Po skončení prac. pomeru si v ochrannej lehote 42 dní, kedy ak ochorieš tak dostaneš nemocenské dávky.

Takže je to pravda, pracovníčka SP ti poskytla informácie k tvojej situácii. No nedala návod ako to zlepšiť.
lydkapp
17.01.10,19:39
Xanti, ďakujem za radu. Asi to urobím tak ako hovoríš, len to skúsim prezistiť na tej úžasnej SP. Ale čo s tými dňami od ukončenia PP 31.12.2009 do dňa kým sa prihlásim na dobrovoľného platiteľa, čo bude cca 20 dní? Som nepoistená alebo ???
arizona
17.01.10,19:42
Musíš pokračovať v téme, kde si začala TU: http://www.porada.sk/t128433-ukoncenie-pp-a-co-dalej.html
Lebo nikoho nenapadne hľadať odpoved kade-tade...
Xanti
17.01.10,19:43
Xanti, ďakujem za radu. Asi to urobím tak ako hovoríš, len to skúsim prezistiť na tej úžasnej SP. Ale čo s tými dňami od ukončenia PP 31.12.2009 do dňa kým sa prihlásim na dobrovoľného platiteľa, čo bude cca 20 dní? Som nepoistená alebo ???
Lydka nemusíš zakladať novú tému, stačilo toto napísať do tejto tvojej témy http://www.porada.sk/t128433-ukoncenie-pp-a-co-dalej.html

Co sa týka tých 20 dní to neurobíš nič. V podstate teraz si nezamestnaná. A od prihlásenia na SP musíš platiť tých chýbajúcich 35 dní. Malo by to tak ísť a cca niekedy od 1 marca by si mohla poberať podporu v nezamestnanosti, no dovtedy musíš byť dobrovolne nezamestnaná a platiť si odvody aj na ZP.
mysimis
17.01.10,19:43
Prečo si nepokračovala v písaní v príspevku kde si dostala odpoveď? Je ťažké odpovedať na niečo, kde chýba začiatok.
Infarkt
18.01.10,06:32
Xanti, ďakujem za radu. Asi to urobím tak ako hovoríš, len to skúsim prezistiť na tej úžasnej SP. Ale čo s tými dňami od ukončenia PP 31.12.2009 do dňa kým sa prihlásim na dobrovoľného platiteľa, čo bude cca 20 dní? Som nepoistená alebo ???

Zlúčené !!!
Nezakladaj nové témy na pokračovanie !!! Ako spomínali ostatní, ťažko sa odpovedá, keď chýba začiatok a potom tu vzniká "BORDEL" ;) :) :D
lydkapp
18.01.10,08:38
Sorry, ale včera ma už nepustilo ani odpovedať a ani dať otázku do novej témy, a ešte som sa potrebovala opýtať na tie dni, ktoré mi ostali od 1.1.2010 do prihlásenia na SP. Čo s nimi? Som vlastne nepoistená?
Xanti
18.01.10,16:01
Sorry, ale včera ma už nepustilo ani odpovedať a ani dať otázku do novej témy, a ešte som sa potrebovala opýtať na tie dni, ktoré mi ostali od 1.1.2010 do prihlásenia na SP. Čo s nimi? Som vlastne nepoistená?
Odpísala som Ti.
UP neplatí za teba poistenie do SP. Len do ZP. Si nezamestnaná.
tino PP
12.02.10,06:10
dobry,poradte my, od 2.2.2010 som na PN, dna 5.2. 2010 som cez svojho pravnika podal okamzite ukoncenie pracovneho pomeru podla §69 odsek 1 pismo b, z dovodu nevyplatenia mzdy za posledne 3 mesiace. PN som este poslal svojmu zamestnancovi. 12.2.2010 chcem ukoncit PN,bo sa mi naskytla nova praca. otazka znie komu mam poslat ukoncenie PN??? vopred vam dakujem za pomoc i radu.
lydkapp
13.02.10,19:01
pokiaľ viem, PN platí zamestnávateľ, ak zamestnancovi trvá pracovný pomer alebo je v ochrannej dobe 42 dní po skončení prac.pomeru /vtedy platí zamestnávateľ prvých 10 dní, potom platí SP/ ale čo sa týka paragrafov ???
rodina1
14.02.10,11:11
dobry,poradte my, od 2.2.2010 som na PN, dna 5.2. 2010 som cez svojho pravnika podal okamzite ukoncenie pracovneho pomeru podla §69 odsek 1 pismo b, z dovodu nevyplatenia mzdy za posledne 3 mesiace. PN som este poslal svojmu zamestnancovi. 12.2.2010 chcem ukoncit PN,bo sa mi naskytla nova praca. otazka znie komu mam poslat ukoncenie PN??? vopred vam dakujem za pomoc i radu.
Dôležité je, k akému dátumu ti skončil PP. Ak PP bol ukončený k 5.2., ukončenie PN už zasielaš do SP sám.
drobeceva
14.02.10,11:31
pokiaľ viem, PN platí zamestnávateľ, ak zamestnancovi trvá pracovný pomer alebo je v ochrannej dobe 42 dní po skončení prac.pomeru /vtedy platí zamestnávateľ prvých 10 dní, potom platí SP/ ale čo sa týka paragrafov ???
V zmysle Zákonníka práce má z-c nárok na 7 dní paragrafov v roku. Ale iba počas trvania pracovného pomeru. Z otázky mi nie je celkom jasné , či z-c už ukončil PP. Ak áno, tak paragrafy mu predchádzajúci z-ľ neprepláca a ÚP tiež nie.
Laco-monter
14.02.10,11:36
Čo ďalej po skončení PP ??

ODDYCHOVAŤ !

Potom sa uvidí .
drobeceva
14.02.10,11:38
Čo ďalej po skončení PP ??

ODDYCHOVAŤ !

Potom sa uvidí .
;) hľadať, hľadať, hľadať a neprestať dúfať, že niečo sa predsa len nájde...:)
brčko
14.02.10,11:53
lydka,
predpokladám tvoj PP trval "vkuse" 2roky a necelých 11mesiacov?

nie je také lahké sa odhlásiť a nanovo prihlásiť na UP. Ak sa odhlásiš z registrovania dobrovolne (t.j. podla § 36 ods.1 písm. m) zákona o službách zamestnanosti), tak ťa zeregistrujú najskôr po uplynutí 3och mesiacov
JankaV
14.02.10,15:15
Z prečítaného som situáciu pochopila tak, že skončí PP, odrobené 2,5 roka, nárok na podporu nemá, predpokladám, že za pár mesiacov si robotu nájde, tak je dobré byť dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, pretože aj keď si nájde robotu, zas o ňu príde a znovu by nemala nárok na podporu.
Chcem sa opýtať, či môže byť dobrovoľný plátca poistenia a zároveň evidovaná na úrade práce.
Ďakujem za pomoc.
Dana1
14.02.10,18:31
áno, aj evidovaný nezamestnaný môže byť dobrovoľným platcom poistenia v nezamestnanosti.
JankaV
15.02.10,16:07
Danka, ďakujem.
brčko
17.02.10,12:36
Pri zaevidovaní na UP od 1.10.2010 bude platiť, že ak v posledných štyroch rokoch ste nemali len PP na dobu určitú alebo dobrov.poistenie, tak sa sledujú len tri roky pred zaevidovaním a treba byť v týchto posledných troch rokoch aspon dva roky (2x365dní) poistený v nezamestnanosti. Dávka sa ráta z obdobia "posledných" dvoch rokov pred zaevidovaním.

Pri prac.pomere na dobu určitú to ostáva po starom, sledujú sa štyri roky a treba byť poist.v nezam. aspon dva roky.

Nie je to ešte v zbierke zákonov, no je to schválené parlamentom 11.2.2010.
vid: http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3148#IIICit
(schválené znenie je úplne dole)

A odstránili aj ten kiks, na základe čoho by denný vym.základ mala byť suma podla § 138 ods.9. Nespravili to však tak, ako pri nem.poistení, že sa pravdep. VZ ráta ako minimálny odvod deleno 30 (čo by bolo podla mna jednoduchšie a aj spravodlivejšie), ale sa pravdepodobne bude deliť počtom kalend.dní v mesiaci, kedy sa žiada o podporu.
Peter_TO
24.02.10,11:19
Zdravím ľudia. Potreboval by som poradiť. 28.2.2010 mi skončí PP. Zamestnaný som od 5.10.2008.

Chcel by som ísť na PN, ibaže neviem postupnosť a kde to treba nahlasovať. Je treba ísť ešte tento mesiac za lekárom a stihnúť to pokial pracujem, alebo sa môžem prihlásiť na úrade práce a až následne ísť za lekárom? Zamestnaný som bol prvý krát, tak vôbec neviem ako postupovať. A vzhľadom na to že mám odpracovaný len rok, tak žiadne peniaze by som nedostával, čiže to chcem vyriešiť aspoň takto na určitý čas.

Za odpovede vopred všetkým ďakujem.
veronikasad
24.02.10,11:28
Zdravím ľudia. Potreboval by som poradiť. 28.2.2010 mi skončí PP. Zamestnaný som od 5.10.2008.

Chcel by som ísť na PN, ibaže neviem postupnosť a kde to treba nahlasovať. Je treba ísť ešte tento mesiac za lekárom a stihnúť to pokial pracujem, alebo sa môžem prihlásiť na úrade práce a až následne ísť za lekárom? Zamestnaný som bol prvý krát, tak vôbec neviem ako postupovať. A vzhľadom na to že mám odpracovaný len rok, tak žiadne peniaze by som nedostával, čiže to chcem vyriešiť aspoň takto na určitý čas.

Za odpovede vopred všetkým ďakujem.
Máš dve možnosti
1. začiatok PN-ky pred skončením pracovného pomeru. Doklad o Pn odovzdáš svojmu zamestnávateľovi. Do skončenia prac.pomeru (max. 10 dní) ti bude vyplácať náhradu príjmu pri DPN zamestnávateľ, potom PN-ku odstúpi sociálnej poisťovni. Pracovný pomer skončí dohodnutým dňom. Nemocenské bude naďalej vyplácať sociálna poisťovňa. Na úrade práce ťa zaevidujú až po skončení PN-ky.

2. Ukončíš pracovný pomer, zaeviduješ sa na úrade práce a potom pôjdeš k lekárovi. Nemocenské ti bude od 1. dňa vyplácať sociálna poisťovňa, Doklad o trvaní PN spolu s potvrdením o príjme od zamestnávateľa odovzdávaš priamo v sociálnej poisťovni.
Peter_TO
24.02.10,11:35
Ďakujem veľmi pekne.

A ešte podotázka. Ktorá z týchto možností je rozumnejšia?
veronikasad
24.02.10,14:45
Ďakujem veľmi pekne.

A ešte podotázka. Ktorá z týchto možností je rozumnejšia?
ak chceš šetriť financie zamestnávatelovi na náhrade príjmu počas DPN - isť sa zaevidovať na úrad práce a potom PN.