zuziku
15.01.10,16:59
Chcem sa spýtať účtovníkov ako riešia faktúrácie za spracovanie účtovníctva napr. teraz na prelome rokov. Máme takých ktorým spracovávame pravidelne účtovníctvo, tým fakturujeme ešte do roka 2009 ale čo s takými čo Vá doklady donesú až v 2010, vystavíte faktúru do roku 2010.Tak som to ja robila a jedna pani na DU má k tomu výhrady, vraj jej mám dokázať že som to nerobila v 2009
Iwett
15.01.10,16:03
A ona vie dokázať, že si to nerobila v roku 2010? Keď doklady zaúčtuješ v januári, správne sa vystaví faktúra s dátumom vystavenia v januári. A nevidím dôvod, prečo by mala mať nejaké výhrady.
zuziku
15.01.10,16:06
ale ja nie som platitel DPH a výnosy si účtujem do roka 2010 a tým firmám to dávam do účta do nákladov ako nevyfakturovanú dodávku
Johanka
15.01.10,16:15
Keď dodáme službu v januári, tak je deň dodania v januári. Keď príde igelitkár v apríli, lebo zaspal dobu, tak bude deň dodania vtedy, kedy bude služba dodaná - možno aj v júni :).
Ak Q-platitelia dane nosia doklady po skončení príslušného štvťroku, faktúrujeme im vtedy, keď je práca dokončená, odovzdaná. Ani mesačným nefaktúrujeme každý mesiac, keď im chýbajú doklady a pokiaľ nie je mesiac zaúčtovaný - faktúrujeme až po skončení prác.
zuziku
15.01.10,16:27
No ja mesačným keď máme dohodnutú sume fakturujem mesačne aj keď mi nič nedoniesol, lebo tak to máme v zmluve. Inak by som asi nevykryla niektoré obdobia s peniazmi
Johanka
15.01.10,16:31
A keď už klient nikdy viac nepríde :) ? Aj to sa stáva ...
Johanka
15.01.10,16:34
Chcem sa spýtať účtovníkov ako riešia faktúrácie za spracovanie účtovníctva napr. teraz na prelome rokov. Máme takých ktorým spracovávame pravidelne účtovníctvo, tým fakturujeme ešte do roka 2009 ale čo s takými čo Vá doklady donesú až v 2010, vystavíte faktúru do roku 2010.Tak som to ja robila a jedna pani na DU má k tomu výhrady, vraj jej mám dokázať že som to nerobila v 2009
Pozri si § 29 Zákona o správe daní a poplatkov. Nájdeš tam kto dokazuje (správca dane ;)) a kto preukazuje.
evina
15.01.10,17:17
ale ja nie som platitel DPH a výnosy si účtujem do roka 2010 a tým firmám to dávam do účta do nákladov ako nevyfakturovanú dodávku

A prečo by si si neúčtovala. Príjem je v roku 2010 a v JÚ sa časovo táto operácia nerozlišuje ... Tým, ktorým sa účtovníctvo spracováva január až marec 2010 je x-tisíc....
zuziku
15.01.10,17:42
my vedieme podvojné účtovníctvo
evina
15.01.10,18:51
my vedieme podvojné účtovníctvo

Aj tak..... Ty robíš prácu v roku 2010 /pre nich je to náklad 2009 ako píšeš vyššie/. Firma XY si môže dať k Vám spraviť napríklad revíziu účtovníctva za rok 2006, z Vášho pohľadu opäť príjem 2010.....obdobie, ktorého sa účtovníctvo týka je dôležité pre Vašich partnerov .....
mariana11
19.01.10,15:52
Ja som ohladom uctovania Fa za uctovnictvo podala dopyt na DRSR. Prikladam odpoved.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s § 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Zásady pre tvorbu a použitie rezerv sú definované v ustanoveniach § 19 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Podľa § 50 ods. 6 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva na účte 326 ? Nevyfakturované dodávky sa účtujú položky neúčtované ako obvyklé záväzky, napr. nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky (tzn. služba bola poskytnutá, nebola vyúčtovaná, ale suma nevyúčtovaného záväzku je známa).
Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napr. ak na základe účtovného dokladu účtovná jednotka získala informáciu o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Ak služba nebola do dňa zostavenia účtovnej závierky (§ 17 ods. 8 zákona o účtovníctve) prijatá a nebolo o budúcom záväzku účtované cez tvorbu rezerv, náklad je zaúčtovaný na príslušnú skupinu účtov 5xx v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k poskytnutiu služby.
Podľa § 3 ods. 2 zákona o účtovníctve náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom, pritom je povinná dodržiavať ustanovenia § 4 ods. 2 zákona.

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Keďže som sa stretla pri účtovní faktúr za spracovanie účtovníctva s viacerými postupmi, chcela by som Vás požiadať o vysvetlenie: Faktúra za spracovanie účtovnictva vystavená v januári 2010 a aj služba, teda spracovanie účtovnej agendy bolo v roku 2010. Ide o doklady za december. Ostatne mesiace boli faktúrované priebežne v roku 2009. . Ako sa to má zaúčtovať u odberateľa? Stretla som sa s účtovaním cez rezervy. Ale rezervy podľa zákona sa vytvárajú na spracovanie daňového priznania a účtovnej závierky, výročnej správy, zostavenie daň.priznania ... atď, ale nie na spracovanie účtovníctva za predošlý rok. Preto by podla mňa táto faktúra mala byť nákladom roka 2010. Niekto to účtuje cez účet 518/326 - nevyfaktúrované dodávky, ale to tiež podla mňa nie je správne, keďže nejde o službu, ktorá bola vykonaná v roku 2009, ale v roku 2010.