Januška
15.01.10,18:38
SZČO uhradila v decembri dvakrát tú istú faktúru za dodaný tovar. Na omyl sa samozrejme prišlo ale čo s tou druhou úhradou? Kam to treba zaúčtovať. Je to VOZD alebo nie? Ak áno, potom to uvádzam do knihy pohľadávok voči svojmu dodávateľovi? Nie je to typický preddavok, je to proste omyl. Ćo s tým? Ďakujem za každú radu.
Iwett
15.01.10,17:41
Ak by bola v decembri ešte nejaká faktúra neuhradená od toho dodávateľa, tak to môže byť čiastočná úhrada. Ale ak iná faktúra nieje tak do VNZD.
Januška
15.01.10,18:00
Ďakujem za odpoveď. Máme takúto faktúru.
Iwett
15.01.10,18:02
Tak to môže ísť do VOZD ako čiastočná úhrada.
margaretka71
28.03.10,11:17
Ja mám opačný prípad. Dvakrát nám uhradili nami vystavenú faktúru. Raz v hotovosti a raz poslali úhradu cez účet. Tiež neviem, čo s tým. Priradiť to k danej fa ako PNZD a vznikne mi pri nej preplatok? Nemám ďalšiu faktúru ku ktorej by som tú úhradu priradila. Poradíte mi?
rodina1
28.03.10,11:24
Ja mám opačný prípad. Dvakrát nám uhradili nami vystavenú faktúru. Raz v hotovosti a raz poslali úhradu cez účet. Tiež neviem, čo s tým. Priradiť to k danej fa ako PNZD a vznikne mi pri nej preplatok? Nemám ďalšiu faktúru ku ktorej by som tú úhradu priradila. Poradíte mi?
Druhú úhradu zaúčtovať ako PNZD. Následne poslať odberateľovi z účtu už ním zaplatenú sumu. Potom to bude VNZD. Na výpis z účtu poznačiť, že sa jedná o mylnú platbu.
Zita5
28.03.10,11:52
Druhú úhradu zaúčtovať ako PNZD. Následne poslať odberateľovi z účtu už ním zaplatenú sumu. Potom to bude VNZD. Na výpis z účtu poznačiť, že sa jedná o mylnú platbu.

Nezabudnúť aj na Knihu záväzkov , nakoľko sa jedná o záväzok .
margaretka71
28.03.10,12:08
Ďakujem za odpoveď, iba že teraz som rozprávala z dotyčným SZČO a on mi vravel, že pri vystavení novej faktúry už za rok 2010 mu bude táto uhradená o to menej. Ale ja už mu účtovníctvo nebudem viesť, čiže v Alfe už nové faktúry vystavené ani nemám a tú naviac úhradu neviem priradiť. Tak čo mi poradíte?

Ja som to teraz urobila takto: duplom úhradu som normálne priradila ako naviac uhradenú k danej faktúre ako POZP a tá nová účtovníčka ju potom preúčtuje k novej faktúre. Dobre som to urobila?
Zita5
28.03.10,12:13
Ďakujem za odpoveď, iba že teraz som rozprávala z dotyčným SZČO a on mi vravel, že pri vystavení novej faktúry už za rok 2010 mu bude táto uhradená o to menej. Ale ja už mu účtovníctvo nebudem viesť, čiže v Alfe už nové faktúry vystavené ani nemám a tú naviac úhradu neviem priradiť. Tak čo mi poradíte?

Ja som to teraz urobila takto: duplom úhradu som normálne priradila ako naviac uhradenú k danej faktúre ako POZP a tá nová účtovníčka ju potom preúčtuje k novej faktúre. Dobre som to urobila?

Duplicitnú treba zaúčtovať v čase príjmu do PNZD , ako Vám už bolo poradené vyššie .Túto platbu si zaúčtujte v Knihe záväzkov , čím sa táto suma dostane aj do Výkazu o majetku a záväzkoch ostatné už dorieši účtovníčka v roku 2010 .

K 31.12. je to Váš záväzok platbu vrátiť späť .V roku 2009 neriešte to , čo bude alebo bolo v roku 2010 .
margaretka71
28.03.10,12:18
Tak teraz mi je to už úplne jasné. A ja si robím pri tom zbytočné problémy. Čím viac človek špekuluje, tým sa viac zamotá :) Ponáhľam sa, tak už ani poriadne nerozmýšľam. Ďakujem Vám obom veľmi pekne, že ste mi pomohli v tak horúcom termíne. Pekný deň Vám prajem.