Sykorka21
19.09.05,12:40
Ahoj všetci, mám menší problém, som neplatca DPH a uctujem leasing osobneho vozidla. Je absolutne jasne, ze narok na odpocet DPH nemam, ale co v takom pripade, ze nie som ani platca DPH, ako stanovim vysku istiny a ocenim vozidlo na odpisovanie? Je OC vratane DPH? alebo uplatňujem aj ako neplatca DPH túto v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci ZD? Vo všetkých príručkách a literatúre k leasingu som našla iba príklady platcov DPH.
Ak máte niekto skúsenosti, alebo viete ako na to prosím poraďte.
Dakujem vopred
porfin
19.09.05,10:54
myslím si, že OC je cena aj s DPH, tak ako pri ostatnom tovare a majetku ktorý lupuješ, pretože nie si plátcom DPH.
Sany
19.09.05,11:01
pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny NIE JE DPH.
Paula
19.09.05,11:04
pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny NIE JE DPH.Aha, som sa pomýlila potom súhlasom.
KEJKA
19.09.05,19:00
pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny NIE JE DPH.súhlasím, postpne ako sa platia splátky - tak vyčríslená DPH sa účtuje do nákladov 548, alebo výdavky ovplyvnujuce ZD
Jano11
22.09.05,07:05
Chcem sa opýtať na takúto otázku. Živnostník neplatca DPH splatil poslednú
splátku na leasing v máji tohto roku. Môže od 1.1. 2006 previesť tento osobný
automobil do osobného uživania? Potom by nemusel platiť cestnú daň, ale
zrejme je potrebné na DÚ vyplniť zrejme nejake tlačivo pri odhlasení tohto
auta, aby bolo všetko v poriadku. Aký je presný postup v tomto smere?
KEJKA
22.09.05,07:13
Chcem sa opýtať na takúto otázku. Živnostník neplatca DPH splatil poslednú
splátku na leasing v máji tohto roku. Môže od 1.1. 2006 previesť tento osobný
automobil do osobného uživania? Potom by nemusel platiť cestnú daň, ale
zrejme je potrebné na DÚ vyplniť zrejme nejake tlačivo pri odhlasení tohto
auta, aby bolo všetko v poriadku. Aký je presný postup v tomto smere?ak živnostní bude mať preradené auto do osobného užívania, nemôže si uplatňovať náklady súvisiace s týmto autom. Ušetrí akurát tú cestnu daň - DMV
Jano11
22.09.05,07:22
Ano Lida to viem ,že si nemôže uplatňovať náklady na prevádzku auta, mňa
skôr zaujímal administratívny postup , odhlasenia auta na DU.
Johanka
22.09.05,07:43
Nakoľko sa jedná o "starý" leasing, treba auto po skončení leasingu zaevidovať do majetku firmy. Potom ho môžeš preradiť do osobného užívania aj na druhý deň. Po preradení treba do 15 dní túto skutočnosť oznámiť daňovému úradu.
silmol
17.02.09,08:39
Ahojte
chcela by som sa opýtať ako je to u neplatcu DPH a leasingu auta. Zaujímalo by ma či do OC vstupuje aj DPH alebo nie.
Lebo podľa zákona o dani z príjmov par.25 ods.6 do OC pri finančnom prenájme nevstupuje DPH. DPH ide priamo na účet 548.Preto som volala na DU, aby som sa uistila a tam mi povedali presný opak. Že tam vstupuje aj DPH. Tak ja neviem.Som z toho debil.
Prosím o odpoveď.
Ďakujem
Lianka
17.02.09,17:25
Tiez vychadzam z § 25, ods. 6. DPH uctujem na 548, resp. do rezie v JU.

§ 25
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.

Hadam sa niekto vyjadri, kto ma iny nazor.
Marína
17.02.09,22:08
silmol, pozri v priloženom linku ako krásne účtovanie leasingu napísala Alenka(Aljok) http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html (http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html)
a koľkí jej príspevok ocenili, čiže s ním súhlasili.
silmol
18.02.09,09:33
Tak potom ak som to správne pochopila tak DPH ide na účet 548 a nevstupuje do OC leasingu a potom aj odpisy sa počítajú z OC bez DPH. A čo v takom prípade keď mám splátkový kalendár a v mesačných splátkach nie je rozpísaná DPH ? Neukracujem ho o mesačne o DPH zo splátok?Alebo mu to mám vypočítať?
Jana Acsová
18.02.09,18:11
Tak potom ak som to správne pochopila tak DPH ide na účet 548 a nevstupuje do OC leasingu a potom aj odpisy sa počítajú z OC bez DPH. A čo v takom prípade keď mám splátkový kalendár a v mesačných splátkach nie je rozpísaná DPH ? Neukracujem ho o mesačne o DPH zo splátok?Alebo mu to mám vypočítať?Nič nepočítate. Ste zodpovedná za preukázanie všetkých účtovných operácií na základe správne vyhotovených dokladov. Ak ich nemáte, vyžiadajte si ich od leasingovej spoločnosti. Už sa na Porade spomínalo, že niekedy je potrebné dokumentáciu vyžiadať dodatočne. Forma splátkového kalendára je rôzna a nemusela sa k Vám dostať tá správna. Nebolo by to prvýkrát. Vy musíte vedieť, čo potrebujete k oceneniu majetku, účtovaniu úroku, istiny, DPH ... Ak to budete vedieť z dokladov, máte v ruke tie správne. Ak nie, je potrebné si správne doklady vyžiadať.
Jana Acsová
18.02.09,18:13
koleso
10.03.09,21:37
Ahojte
chcela by som sa opýtať ako je to u neplatcu DPH a leasingu auta. Zaujímalo by ma či do OC vstupuje aj DPH alebo nie.
Lebo podľa zákona o dani z príjmov par.25 ods.6 do OC pri finančnom prenájme nevstupuje DPH. DPH ide priamo na účet 548.Preto som volala na DU, aby som sa uistila a tam mi povedali presný opak. Že tam vstupuje aj DPH. Tak ja neviem.Som z toho debil.
Prosím o odpoveď.
Ďakujem
Ja do OC pri leasingu u neplatcu DPH dávam len poplatok za zmluvu a kúpnu cenu auta. DPH aj u neplatcu DPH nie je súčasťou OC a pri účtovaní splátky dávam ju na účet 548 pri každej splátke a tiež z akontácie. Mne na daňovom úrade už viackrát poradili také somariny.
andy22
17.03.09,21:28
Zdravím, čítam všetko možné o leasingu, ale môj problém som zatiaľ nevyriešila. Auto kúpené na leasing v 12/2008, zaplatená 1.zvýšená splátka a 1. splátka leasingu + popl. za sprac.LZ, poistky.. všetko uhradené v 12/2008/...ale ŠPZ na dopr.inšpektoráte až v 01/2009 aj prihlásenie k cestnej dani v 01/2009. Môže sa za týchto okolností v roku 2008 uplatniť do nákladov 1/36 OC?? Vďaka za odpoveď, či radu..
andy22
18.03.09,07:23
POradí mi niekto?? Vďaka
jacekova
26.03.09,14:15
dobry den.
zobrali sme osobny automobil na lízing z VUB lizing. v splátkovom kalendári je rozpisana istina, urok a poistne, ale chýba tam DPH. nakoľko DPH nevstupuje do OC auta, vyžiadala som si nový splátkový kalendár. odpísali mi:"Keď že je predmet lízingu použitý tak sa DPH nevyčísluje."
prosím poradte, čo teraz???
kori
26.03.09,14:22
a je to lízingová zmluva alebo zmluva o úvere(alebo iná)
Anja111
27.03.09,06:46
a je to lízingová zmluva alebo zmluva o úvere(alebo iná)
Príspevok č. 50:
http://www.porada.sk/t86663-p5-lizing.html#post1001425
Rakova
27.03.09,13:03
čo v takom prípade, ak som dala DPH - u neplatcu, do obstarávacej ceny. Ako to opraviť?
kori
27.03.09,13:12
čo v takom prípade, ak som dala DPH - u neplatcu, do obstarávacej ceny. Ako to opraviť?
a v ktorom účtovnom období ste to takto účtovali (2008 alebo skôr)
Rakova
27.03.09,13:24
ešte v roku 2007 a druhé auto 2008. Našla som si na porade tabulku a tu dph-čku som automaticky zaradila do OC. booožee
kori
27.03.09,14:24
2008 - opraviť.ak ste už podali DP, tak podajte opravné.

rok 2007 - správne by bolo podať dodatočné DP. V účtovníctve chybu opravte v r.2008(ak ešte nie je uzavretý) a to opravným účtovným zápisom.
Aťka
14.01.12,21:58
ahojte, ako je to s tou DPH v roku 2011/2012, zmenilo sa nieco? neviem to nikde najst :(. dakujem
Richard
09.02.12,14:56
treba pozriet zako o DPH je aktualizovany