serena
15.01.10,21:20
Viac prisp.som nasla na : prepl.-ZP, ale prepl.-soc.p. nie.
Potrebovala by som vediet, ze prepl.zo soc.p. mam zapisat minusom do VOZD-platby do fondov a do vyd.v hot. tiez minusom? Lenze, ked takto spocitam VOZD-plat.do fon., tak o tu sumu budem to mat nizsi a vlastne malo by byt vyssi, o tu sumu. Alebo treba to zapisat len do DP?
vanlenka
15.01.10,23:19
Preplatok SP ide do POZD - iný príjem. Nezdá sa mi, že by to bolo správne v kolónke výd.hotovosti dávať mínusom, lebo tú sumu si skutočne zaplatila.
Ejo
16.01.10,19:14
Ak ti preplatia zo soc. poist. preplatok, tak by podľa mňa malo ísť mínusom platby do fondov. Pretože ak by si to dala ako príjem OZD, vo výkaze ku koncu roka by si mala nepravdivú sumu - platby do fondov.
Príklad.
v PD - platba do fondov by to vyzeralo takto:
1. platba do fondov 89,-
2. platba do fondov 89,-
3. platba do fondov 89,-
4. vrátený preplatok -89,-
Ku koncu budeš mať skutočne koľko si mala platby do fondov: 178,-.
Toto je moj názor.
ekopo
16.01.10,19:20
Nie je to také jednoduché. Ak je predpis platenia napr. 89,70 € a podnikateľ zaplatil 97,80 , je preplatok 8,10. Tých 8,10 nie je VOZD, ale VNZD a preto vrátený preplatok môže byť účtovaný mínus VNZD alebo PNZD.
Zdenka 0705
16.01.10,19:37
Szčo sa stala star. dôchodcom v marci 2009. Poistné do SP platila v rovnakej výške aj po tomto termíne, pretože ešte nemala v ruke výmer o priznaní SD. 30.6. 2009 ukončila živnosť.
Je poistné platené naviac VODZ? /ako SD nemusela platiť IP /.
ekopo
16.01.10,19:46
to čo je platené naviac je VNZD
bližšie § 19 zákona o dani z príjmov
Ejo
16.01.10,20:26
Nie je to také jednoduché. Ak je predpis platenia napr. 89,70 € a podnikateľ zaplatil 97,80 , je preplatok 8,10. Tých 8,10 nie je VOZD, ale VNZD a preto vrátený preplatok môže byť účtovaný mínus VNZD alebo PNZD.
Áno v tomto prípade máš pravdu. Ale čo ak SZČO si platí podĺa predpisu 89,70. Účtuje ako VOZD. Ostane na PN-ke, vtedy by do SP platiť nemocenské nemusel. Potom požiada o vrátenie tohto preplatku. Tento preplatok by sa ako zaúčtoval?
ekopo
16.01.10,20:29
tak isto, to čo je povinnosť VOZD, ostatné VNZD, vrátenie -VNZD alebo PNZD

p.s. § 140 zákona o soc. poistení
Ejo
16.01.10,20:36
tak isto
Ja mám taký prípad. Klient si platil odvody do SP podĺa predpisu, účtovala som mu ako VOZD. Po dvoch mesiacoch mi povedal, že on bol na PN-ke, a aby som mu vyžiadala ten preplatok. Ak by mu vrátili, tak keď mám účtovaný predpis ako VOZD, tak preplatok dám mínusom VOZD a tým nemá vplyv na základ dane.
ekopo
16.01.10,20:43
konečný efekt je rovnaký, ale....kde bude napísané, že ti to povedal po dvoch mesiacoch? Zaúčtovaná bude celá suma do VOZD neodôvodnene. Stačí opraviť spätne zápis....
Možno sú aj iné riešenia, ale načo komplikovať....
Ejo
16.01.10,20:47
Ďakujem za názory. Dúfam, že ak by som postupovala, ako som písala, nebol by až taký problém, nakoľko vplyv na ZD nebude mať. A tento postup som mala z porady, že mínusom VOZD.... Názory sa líšia.
ďakujem
ekopo
16.01.10,20:58
Ďakujem za názory. Dúfam, že ak by som postupovala, ako som písala, nebol by až taký problém, nakoľko vplyv na ZD nebude mať. A tento postup som mala z porady, že mínusom VOZD.... Názory sa líšia.
ďakujem
príklad : príde daňová kontrola a uvidí neodôvodnene zaúčtovaný VOZD, nenájde ani opravu zápisu cez ID. Čo urobí? Neuzná prislúchajúcu časť ako VOZD, čiže daňový základ sa zvýši. Nebude je zaújmať, že vrátený preplatok bude niekedy zaúčtovaný mínusom do VOZD - veď to zvyšuje ZD a úradník nebude robiť zápočty......Popisované sa môže veľmi ľahko stať.
serena
17.01.10,20:17
Ja mám taký prípad. Klient si platil odvody do SP podĺa predpisu, účtovala som mu ako VOZD. Po dvoch mesiacoch mi povedal, že on bol na PN-ke, a aby som mu vyžiadala ten preplatok. Ak by mu vrátili, tak keď mám účtovaný predpis ako VOZD, tak preplatok dám mínusom VOZD a tým nemá vplyv na základ dane.

Moj pripad: SZCO bol na PN-ke, platil v celom roku /2006/ odvody tak,ako treba a v r.2009 mu poslali peniaze naspat. V r.2006 som dala vsetko do VOZD-platby do fond. Teraz, v r. 2009 to dam minusom do VOZD-platby do fon.? Budem to mat dobre?
Ejo
18.01.10,07:55
Ja si myslím, ak si to vtedy dávala do VOZD, tak teraz by malo byť mínusom vo VOZD.
Pozrela som si spatne príspevky na porade, a bol tam aj takýto názor.