dorwin
15.01.10,21:44
Ahojte,

dnes mi prisla registracna karta "Osvedcenie o registracii pre DPH - prijemca/dodavatel sluzby z/do ineho clenskeho statu" - ako neplatca DPH (paragraf 7a)

dostal som identifikacne cislo pre dan SKxxx

tak. a teraz by som sa chcel opytat:
1. ide vlastne o IC DPH (VAT NUMBER)? alebo je to DIC pre styk so subjektami v EU a mimo SR?
2. musim ho uvadzat aj na fakturach na slovensko? alebo pouzijem DIC co mam pridelene?
3. je potrebne o tomto prideleni informovat subjekty, ktore fakturuju mne v ramci Slovenska (napr. mobilny operator)?

ide mi o to, ze ci teraz musim vsetko obehat + zmenit peciatky atd.atd.

dakujem
Aljok
15.01.10,21:40
Citát z materiálu DR SR ( ktorý nájdeš v tejto téme :http://www.porada.sk/t125491-dr-sr-povinnost-registracie-neplatitela-dph-ktory-dodava-al-prijima-sluzby-z-cs.html )

Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo
dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp. pri dodaní služieb do iného členského štátu. Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň v daňovom priznaní).

T.j. pridelené IČ DPH (podľa §7a) používaš len pri nákupe tovaru (dodaní služieb) z EÚ + pri dodaní služieb do EÚ.
Čo sa týka tuzemska si stále neplatiteľom DPH.
Anik
16.01.10,22:02
Dobrý večer
dievčence prosím Vás poraďte mi má povinnost registracie neplatitela dph živnostník, ktorý dodáva služby- montáž - napr. lešenia na stavbe
-fakturuje českej fy - práce vykonáva aj v iných štátoch, myslím že Česká fy je platcom DPH
Anika
marek.so
17.01.10,13:27
Zdravim. Rád by som sa spytal ako to vlastne teraz bude ak SZČO dodava sluzby - stavebnictvo ,do ineho statu EU slovenskej SRO registrovanu na DPH v danom state. Pre SRO je to asi nezmenene DPH odvedie v tom danom state.
A SZČO?
- ma povinnost tiez sa registrovat state v ktorom dodava sluzbu (aj ked je to len jednorazovo) a odviest DPH tam alebo nie
- faktury s DPH alebo bez?
Ďakujem
Anik
17.01.10,14:42
dobrý deň
posúvam
Anika
Aljok
17.01.10,15:52
Dobrý večer
dievčence prosím Vás poraďte mi má povinnost registracie neplatitela dph živnostník, ktorý dodáva služby- montáž - napr. lešenia na stavbe
-fakturuje českej fy - práce vykonáva aj v iných štátoch, myslím že Česká fy je platcom DPH
Anika

Musíš si správne zaradiť službu, ktorú živnostník poskytuje. T.j. ak je podľa §15/1, tak je povinný sa registrovať podľa §7a.

Ak poskytuje len služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, tak povinnosť registrácie v tuzemsku podľa mňa nemá, lebo je to služba podľa §16/1:
§ 16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Aljok
17.01.10,16:27
Zdravim. Rád by som sa spytal ako to vlastne teraz bude ak SZČO dodava sluzby - stavebnictvo ,do ineho statu EU slovenskej SRO registrovanu na DPH v danom state. Pre SRO je to asi nezmenene DPH odvedie v tom danom state.
A SZČO?
- ma povinnost tiez sa registrovat state v ktorom dodava sluzbu (aj ked je to len jednorazovo) a odviest DPH tam alebo nie
- faktury s DPH alebo bez?
Ďakujem
Nakoľko miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza musíš sa informovať v príslušnom štáte či Ti tam vznikne povinnosť registrácie....
martina2006
17.01.10,16:44
Prosím o radu, ak SZČO neplatca DPH vykonáva zváračské práce pri výrobe vagonov v Českej republike, faktúru vystavuje firme,
ktorá má pridelené IČ CZ je povinný registrovať sa podľa par.7
zákona o DPH a podávať súhrný výkaz? Ďakujem.
Aljok
17.01.10,18:38
Prosím o radu, ak SZČO neplatca DPH vykonáva zváračské práce pri výrobe vagonov v Českej republike, faktúru vystavuje firme,
ktorá má pridelené IČ CZ je povinný registrovať sa podľa par.7
zákona o DPH a podávať súhrný výkaz? Ďakujem.

Citát z materiálu DR SR (v prílohe):

Od 1.1.2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľnej osobe uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľnej osobe. Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:
- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,
- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,
- ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
- sprostredkovateľské služby,
- dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),
- nehmotné služby uvedené v § 16 ods. 17 zákona o DPH poskytnuté zdaniteľnej osobe, ktoré zahŕňajú:
· prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
· reklamné služby,
· poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
· bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
· poskytnutie zamestnancov,
· nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
· poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
· telekomunikačné služby,
· služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
· služby dodávané elektronickými prostriedkami.

Ak by sme zváranie klasifikovali ako práce na hnuteľnom hmotnom majetku (?), tak má povinnosť registrácie podľa §7a:

§ 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
Franta
02.02.10,09:55
Dobrý deň Vám všetkým prajem :-)

Chcel by som sa spýtať, ako je to v mojom prípade. . . poskytujem fotografické služby tu na Slovensku, mám zmluvu s firmou, ktorej sídlo je v ČR, ale majú na Slovensku zástupcu, so sídlom na Slovensku. . . odmeny za vykonané fotografovanie sú mi vyplácané zo slovenského účtu, na fakrúre však uvádzam údaje firmy v ČR, takže aj IČ DIČ a IČO.

musím sa aj ja registrovať na DÚ podľa paragrafu 7a ?

ďakujem za akúkoľvek odpoveď :-)

Pekný deň.
kylie
02.02.10,10:01
Dobrý deň. Moj klient má podobný problém. Na základe zmluvy o dielo fakturuje českej firme, platcovi DPH v Čechách, montážne práce. Ale miesta výkonu práce na základe uvedenej zmluvy su rozne Nemecko, Južná Afrika, Kongo... Obrat pre DPH nepresiahol. Ako je to tu s registráciou?
Milan Benka
02.02.10,19:06
Dobrý deň Vám všetkým prajem :-)

Chcel by som sa spýtať, ako je to v mojom prípade. . . poskytujem fotografické služby tu na Slovensku, mám zmluvu s firmou, ktorej sídlo je v ČR, ale majú na Slovensku zástupcu, so sídlom na Slovensku. . . odmeny za vykonané fotografovanie sú mi vyplácané zo slovenského účtu, na fakrúre však uvádzam údaje firmy v ČR, takže aj IČ DIČ a IČO.

musím sa aj ja registrovať na DÚ podľa paragrafu 7a ?

ďakujem za akúkoľvek odpoveď :-)

Pekný deň.

Pozrite, či Vaša činnosť spadá pod §16/3 zák. 222/2004 Zz.
Franta
03.02.10,10:47
Pozrite, či Vaša činnosť spadá pod §16/3 zák. 222/2004 Zz.
Ďakujem za odpoveď. . . myslím že moja činnosť spadá pod §16/3. . takže nie je dôležité, aké údaje sú uvedené vo faktúre?. . že je to na Českú firmu?
Blankake
03.02.10,11:06
Dobrý deň Vám všetkým prajem :-)

Chcel by som sa spýtať, ako je to v mojom prípade. . . poskytujem fotografické služby tu na Slovensku, mám zmluvu s firmou, ktorej sídlo je v ČR, ale majú na Slovensku zástupcu, so sídlom na Slovensku. . . odmeny za vykonané fotografovanie sú mi vyplácané zo slovenského účtu, na fakrúre však uvádzam údaje firmy v ČR, takže aj IČ DIČ a IČO.

musím sa aj ja registrovať na DÚ podľa paragrafu 7a ?

ďakujem za akúkoľvek odpoveď :-)

Pekný deň.
Myslím, že miestom dodania je v tomto prípade prevádzkareň, teda podľa toho, či spĺňa podmienky.
Tie fotografické služby sa poskytujú v tej prevádzkarni?

Citát z metodického pokynu DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004:

"Ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto,
kde má táto osoba prevádzkareň. Iba v prípade, ak má prevádzkareň minimálnu veľkosť
a súčasne stále prítomné ľudské a technické zdroje, považuje sa za prevádzkareň podľa § 4
ods. 7 zákona o DPH. Je potrebné, aby prevádzkareň spĺňala kritérium stálosti a mala
adekvátne vnútorné usporiadanie, najmä čo sa týka ľudských a technických zdrojov
a zároveň, aby bola schopná dodané služby prijať a využiť."
jmparazit
03.02.10,12:21
Ako zistim či je Slovenský podnikateľ platca DPH na Slovensku alebo len v zahraničí?
Franta
03.02.10,12:49
Myslím, že miestom dodania je v tomto prípade prevádzkareň, teda podľa toho, či spĺňa podmienky.
Tie fotografické služby sa poskytujú v tej prevádzkarni?

Citát z metodického pokynu DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004:

"Ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto,
kde má táto osoba prevádzkareň. Iba v prípade, ak má prevádzkareň minimálnu veľkosť
a súčasne stále prítomné ľudské a technické zdroje, považuje sa za prevádzkareň podľa § 4
ods. 7 zákona o DPH. Je potrebné, aby prevádzkareň spĺňala kritérium stálosti a mala
adekvátne vnútorné usporiadanie, najmä čo sa týka ľudských a technických zdrojov
a zároveň, aby bola schopná dodané služby prijať a využiť."
Nie, fotograficke sluzby poskytujem externym zakaznikom. . . cize nie v prevadzkarni. Konkretne sa jedna o skolsku fotografiu a na slovensku sidli zastupca firmy a tento zastupca prijma peniaze zo skol a vyplaca odmeny fotografom. Fakturujem vsak na hlavnu firmu v Cechach :-)
astensova
04.02.10,10:33
Prosím mám otázku. SZČO neplatca DPH má uzavretú zmluvu o obchodnom zastúpení z s.r.o platcom DPH v ČR. Tento neplatca uzatvára kúpne zmluvy iba v tuzemsku a zasiela ich do ČR. S.R.O. mu vypláca províziu a prepláca náklady za PHM, telefón a paušálnu čiastku. Musí sa registrovať ako platca DPH podľa §7a? Ďakujem
astensova
04.02.10,10:53
posúvam
astensova
04.02.10,12:05
Prosím mám otázku. SZČO neplatca DPH má uzavretú zmluvu o obchodnom zastúpení z s.r.o platcom DPH v ČR. Tento neplatca uzatvára kúpne zmluvy iba v tuzemsku a zasiela ich do ČR. S.R.O. mu vypláca províziu a prepláca náklady za PHM, telefón a paušálnu čiastku. Musí sa registrovať ako platca DPH podľa §7a? Ďakujem

Posúvam
astensova
04.02.10,13:28
POSúVAM POSúVAM
astensova
04.02.10,20:54
posúvam
Milan Benka
05.02.10,12:16
Prosím mám otázku. SZČO neplatca DPH má uzavretú zmluvu o obchodnom zastúpení z s.r.o platcom DPH v ČR. Tento neplatca uzatvára kúpne zmluvy iba v tuzemsku a zasiela ich do ČR. S.R.O. mu vypláca províziu a prepláca náklady za PHM, telefón a paušálnu čiastku. Musí sa registrovať ako platca DPH podľa §7a? Ďakujem

Ano.
saskia26
06.02.10,12:26
Prosím o radu: SZČO neplatca DPH bude dodávať inžinierske služby do V. Británie zdaniteľnej osobe. Chápem správne, že sa musí zaregistrovať podľa § 7a zákona o DPH?
Dodanie týchto služieb spadá pod § 16 ods. 17c?
Blankake
06.02.10,12:41
Prosím o radu: SZČO neplatca DPH bude dodávať inžinierske služby do V. Británie zdaniteľnej osobe. Chápem správne, že sa musí zaregistrovať podľa § 7a zákona o DPH?
Dodanie týchto služieb spadá pod § 16 ods. 17c?
Áno, je potrebné sa zaregistrovať podľa par. 7a.

Ale služby uvedené v par. 16 ods. 17 sú "Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16"
A ods. 16 sa týka služieb dodávaných iným ako zdaniteľným osobám, takže podľa mňa sa Vás tento odsek netýka:

"Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava."
saskia26
06.02.10,20:10
Áno, je potrebné sa zaregistrovať podľa par. 7a.

Ale služby uvedené v par. 16 ods. 17 sú "Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16"
A ods. 16 sa týka služieb dodávaných iným ako zdaniteľným osobám, takže podľa mňa sa Vás tento odsek netýka:

"Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava."

Takže pokiaľ ide o dodanie zdaniteľnej osobe, tak sa bude riadiť podľa § 15 ods. 1, miesto dodania bude V. Británia a prechádza daňová povinnosť na príjemcu, správne? Uvedie služby len v súhrnnom výkaze?
Blankake
06.02.10,20:23
Takže pokiaľ ide o dodanie zdaniteľnej osobe, tak sa bude riadiť podľa § 15 ods. 1, miesto dodania bude V. Británia a prechádza daňová povinnosť na príjemcu, správne? Uvedie služby len v súhrnnom výkaze?
Áno, daňová povinnosť prechádza na príjemcu služby, a osoba registrovaná podľa par. 7a nemá žiadne povinnosti ako platca DPH, čiže neodvádza daň, nepodáva DP, len musí štvrťročne odovzdávať súhrnný výkaz.
Inečka
08.02.10,12:30
Dobrý deň,
podnikateľ vykonáva práce na českej nehnuteľnosti (rôzne opravy). Má slovenský a zároveň aj český živnostenský list.
V ČR je aj platiteľom DPH. V podstate na Slovensku žiadnu činnosť nevykonáva, má tu ale trvalé bydlisko, takže robí slovenské daňové priznanie. Je povinný sa zaregistrovať
podľa § 7a a podávať súhrnný výkaz v SR zo služieb, ktoré vykonáva v ČR ako český platiteľ DPH? Myslím si že asi nie, ale istá si nie som.
Mária.K.
08.02.10,16:02
Dobrý deň,
podnikateľ vykonáva práce na českej nehnuteľnosti (rôzne opravy). Má slovenský a zároveň aj český živnostenský list.
V ČR je aj platiteľom DPH. V podstate na Slovensku žiadnu činnosť nevykonáva, má tu ale trvalé bydlisko, takže robí slovenské daňové priznanie. Je povinný sa zaregistrovať
podľa § 7a a podávať súhrnný výkaz v SR zo služieb, ktoré vykonáva v ČR ako český platiteľ DPH? Myslím si že asi nie, ale istá si nie som.
Súhrnný výkaz sa podáva na služby dodané v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. Práce na českej nehnuteľnosti sú dodané podľa § 16 ods. 1. Nie je potrebná ani registrácia podľa § 7a a ani podávanie súhrnného výkazu na tieto služby.
Mária.K.
08.02.10,16:12
Prosím mám otázku. SZČO neplatca DPH má uzavretú zmluvu o obchodnom zastúpení z s.r.o platcom DPH v ČR. Tento neplatca uzatvára kúpne zmluvy iba v tuzemsku a zasiela ich do ČR. S.R.O. mu vypláca províziu a prepláca náklady za PHM, telefón a paušálnu čiastku. Musí sa registrovať ako platca DPH podľa §7a? Ďakujem
Takúto službu som v § 16 nenašla, takže riadiť by sme sa mali § 15 ods.1 zákona o DPH - miesto dodania by malo byť tam, kde má sídlo odberateľ služby, t.j. ČR. Slovenský neplatiteľ DPH by sa mal registrovať podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH a následne poskytnuté služby uvádzať v súhrnnom výkaze.
Inečka
09.02.10,09:50
Súhrnný výkaz sa podáva na služby dodané v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. Práce na českej nehnuteľnosti sú dodané podľa § 16 ods. 1. Nie je potrebná ani registrácia podľa § 7a a ani podávanie súhrnného výkazu na tieto služby.

ďakujem za odpoveď.
Blankake
12.02.10,17:20
Možno niekomu pomôže priložený súbor, ktorý som našla na nete, pri určení povinnosti sa registrovať/platiť DPH
sybila3
15.02.10,16:41
podnikateľ má okrem toho že je szčo aj s.r.o., kde nemá príjmy výdavky, nič. Ale teraz sa rozhodol, že začne s ňou niečo robiť, takže prvé by chcel byť platcom DPH od 1,4,2010. Kde nájdem tlačivo na registráciu a dokedy by sa mal zaregistrovať?
vierka22
20.02.10,14:14
Dobrý deň, chcem sa spýtať, lebo nemám v tom jasno SZČO neplatca dane faktúruje nemeckému podnikateľovi služby /potubárčinu/, ktoré sa vykonávajú v Maďarsku podáva súhrnný výkaz a má sa zaregistrovať . Faktúra je za december 2009 a platba prišla v januári. Kto platí v tomto prípade daň? Nemecký podnikateľ. SZČO faktúruje bez dane nie je platca. Ďakujem za skorú odpoveď. Vierka 22
Monika Kováčová
21.02.10,21:21
Má nezdaniteľná osoba povinnosť registrácie v zmysle § 7a v prípade, ak jej platiteľ DPH z IČŠ EÚ dodáva službu licenčný poplatok??? (konkr. platba za používanie licencie = zahraničná zdaniteľná osoba opakovane dodáva)

v par. 69 ods. 3 sa píše: (3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

- tak ak PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou NIE JE registrovaná pre daň podľa §7 .... nemusí sa registrovať?
- aká je to PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná pre daň podľa §7???



nejako tomu stále nerozumiem
Aljok
22.02.10,09:05
Má nezdaniteľná osoba povinnosť registrácie v zmysle § 7a v prípade, ak jej platiteľ DPH z IČŠ EÚ dodáva službu licenčný poplatok??? (konkr. platba za používanie licencie = zahraničná zdaniteľná osoba opakovane dodáva)

Podľa mňa nie. Povinnosť registrácie podľa § 7a majú iba ZO.

v par. 69 ods. 3 sa píše: (3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

- tak ak PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou NIE JE registrovaná pre daň podľa §7 .... nemusí sa registrovať?

Kto je zdaniteľnou osobou nájdeš v § 3.
PO, ktorá nie je ZO a nie je registrovaná pre daň sa nemusí registrovať podľa §7a.

- aká je to PO, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná pre daň podľa §7???

Je to PO podľa §3/4, ktorá je registrovaná pre daň podľa § 7, pretože nadobudla v kalendárnom roku tovar z iných ČŠ v hodnote 13 941,45 eur.

nejako tomu stále nerozumiem

Takto to chápem ja...
vierka22
22.02.10,15:42
Ešte raz to vysvetlím osoba SZČO neplatca DPH faktúruje nemeckému /dnes som sa dozvedela, že platcovi DPh/ služby potrubárčinu. Ešte táto SZČO nie je registrovaná, chcem vedieť, či sa mala dať registrovať na DÚ a posielať štvrťročne súhrnný výkaz. Faktúra bola vystavená v decembri a peniaze prišli v januári a v tomto prípade bude daň platiť nemecký platca Dph. Ďakujem za odpoveď. Vierka 22
JAJA11
01.05.10,20:44
Zistila som, že môj klient, neplatca DPH vystavil v apríli fa nemeckému platcovi DPH za prekladateľské práce. Ja som mu však zabudla povedať, že prv než takéto práce vykoná, musí sa zaregistrovať na DÚ podľa paragrafu 7a. Som z toho taká nervózna, že neviam ani nájsť, akú pokutu mu môže daňový úrad vystaviť za to, že sa nezaregistroval pred uskutočnením služby :mee: Kde to nájdem ? :mee:
katjab
02.05.10,08:08
SZČO neplatca DPH vykonáva prieskum trhu na Slovensku - sprostredkovanie pre Maďarskú spoločnosť, ktorá je platcom DPH. SZČO nie je zaregisrovaná podľa § 7a, nevedela o tejto zmene od 01.01.2010. Faktúry vystavovala pre Maďarskú spločnosť mesačne samozrejme bez DPH.
Tento týždeň v madarsku majú audit, a žiadli od nej IČ DPH.
SZČO samozrejmu ju nemá.
Poradte postup, čo má robiť SZČO pri tejto situácii?
Spätne sa zaregistrovať od 01.01.2010 podľa § 7a, a odovzdať aj keď oneskorene súhrnný výkaz za vystavené faktúry?
Aké pokuty na ňu čakajú od DÚ?
JAJA11
02.05.10,19:19
SZČO neplatca DPH vykonáva prieskum trhu na Slovensku - sprostredkovanie pre Maďarskú spoločnosť, ktorá je platcom DPH. SZČO nie je zaregisrovaná podľa § 7a, nevedela o tejto zmene od 01.01.2010. Faktúry vystavovala pre Maďarskú spločnosť mesačne samozrejme bez DPH.
Tento týždeň v madarsku majú audit, a žiadli od nej IČ DPH.
SZČO samozrejmu ju nemá.
Poradte postup, čo má robiť SZČO pri tejto situácii?
Spätne sa zaregistrovať od 01.01.2010 podľa § 7a, a odovzdať aj keď oneskorene súhrnný výkaz za vystavené faktúry?
Aké pokuty na ňu čakajú od DÚ?

Nik eše neriešil takýto problém? :mee:
JAJA11
03.05.10,15:11
:mee:
Zistila som, že môj klient, neplatca DPH vystavil v apríli fa nemeckému platcovi DPH za prekladateľské práce. Ja som mu však zabudla povedať, že prv než takéto práce vykoná, musí sa zaregistrovať na DÚ podľa paragrafu 7a. Som z toho taká nervózna, že neviam ani nájsť, akú pokutu mu môže daňový úrad vystaviť za to, že sa nezaregistroval pred uskutočnením služby :mee: Kde to nájdem ? :mee:

nik ešte nespravil takúto chybu? :mee:
Monika Kováčová
03.05.10,15:31
môj klient poskytol službu 12.4., registroval sa nejakého cca 20.4. Konzultácia s DR asi v tom zmysle, že veď dátum v súhrnnom výkaze nebude, takže na to sa príde "len" pri kontrole a sankcie vôbec nevedeli aké budú... Najdôležitejšie je registrovať sa čo najskôr a podať SV.
JAJA11
03.05.10,16:35
môj klient poskytol službu 12.4., registroval sa nejakého cca 20.4. Konzultácia s DR asi v tom zmysle, že veď dátum v súhrnnom výkaze nebude, takže na to sa príde "len" pri kontrole a sankcie vôbec nevedeli aké budú... Najdôležitejšie je registrovať sa čo najskôr a podať SV.

Ďakujem :) Aspoň, že nie som jediná, čo si to neuvedomila :o
ekopo
03.05.10,16:47
prikladám odpoveď z drsr na danú problematiku :


REGISTRÁCIA § 7a

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).


dokument je aj v téme otázky a odpovede....DPH
JAJA11
03.05.10,17:02
16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.[/QUOTE]

A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku? :o
Blankake
03.05.10,17:09
16

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku? :o[/QUOTE]
Prekladateľské práce sú služby podľa par. 15 ods.1, čiže SZČO (neplatca DPH) sa musí zaregistrovať podľa par. 7a a podať SV.

Prikladám citáciu z metodického pokynu DRSR k určeniu miesta dodania služby:
"Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:

- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,

- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,

- ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,

- sprostredkovateľské služby,

- dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),

- nehmotné služby, ktoré zahŕňajú napr.:

• prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,

• reklamné služby,

• poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,

• bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby,

• poskytnutie zamestnancov,

• nájom hnuteľného hmotného majetku okrem krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

• poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,

• telekomunikačné služby,

• služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,

• služby dodávané elektronickými prostriedkami."
JAJA11
03.05.10,17:22
A týka sa to aj prekladateľskej práce - SZČO, neplatca DPH prekladala nemeckému platcovi DPH návod a projekt na používanie vykurovacieho systému dodaného touto nemeckou firmou pre stavbu realizovanú na Slovensku? :o

(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Len mňa mýli to podčiarknuté - preklad sa týkal dokladov ohľadom vykonania prác na vykurovacom systéme pre nehnuteľnosť na Slovensku. Čo má prednosť pri určovaní miesta zdaniteľného plnenia. ?
Blankake
03.05.10,17:25
(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Len mňa mýli to podčiarknuté - preklad sa týkal dokladov ohľadom vykonania prác na vykurovacom systéme pre nehnuteľnosť na Slovensku. Čo má prednosť pri určovaní miesta zdaniteľného plnenia. ?
Podľa mňa sa to netýka prekladateľských služieb (aj keď v tomto prípade súvisia s nehnuteľnosťou). SZČO má živnosť na prekladateľské služby?
JAJA11
03.05.10,17:27
Podľa mňa sa to netýka prekladateľských služieb (aj keď v tomto prípade súvisia s nehnuteľnosťou). SZČO má živnosť na prekladateľské služby?


Áno :o
Blankake
03.05.10,17:32
Áno :o
Tak to by som považovala za dodanie služby podľa par. 15 ods.1 a je potrebné sa registrovať.
Ale je zaujímavé sa zamyslieť aj tým smerom, že sa preklad týkal nehnuteľnosti.;)
JAJA11
04.05.10,10:39
A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....
cicus
21.07.10,21:01
dobry den,
klient je registrovany podla 7a... prijal sluzbu - prepravu EU v hodnote 250Eur a aj nakupil tovar v EU za 8300 Eur..... vsetko bez DPH... teraz sa len chcem uistit, ci som dobre pochopila... nerobi sa samozdanenie, ale sa zaplati dan 1624Eur... je to spravne?
sitk
03.08.10,08:36
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Živnostník - neplácta DPH poskytuje služby podľa §16, ods. 3 - organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí. Podujatie bude na území SR, ale odberateľom je firma v ČR - registrovaná v ČR pre DPH. Musí sa živnostník registrovať u nás kvôli DPH a musí podať súhrný výkaz DPH? Faktúra bude vystavená s DPH alebo bez DPH? Ďakujem za odpovede.
JAJA11
03.08.10,08:41
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Živnostník - neplácta DPH poskytuje služby podľa §16, ods. 3 - organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí. Podujatie bude na území SR, ale odberateľom je firma v ČR - registrovaná v ČR pre DPH. Musí sa živnostník registrovať u nás kvôli DPH a musí podať súhrný výkaz DPH? Faktúra bude vystavená s DPH alebo bez DPH? Ďakujem za odpovede.

Do súhrnného výkazu idú iba služby podľa paragrafu 15. ods. 1. čiže táto nie.
V prípade neplatcu DPH, faktúruje bez uvedenia DPH. :o
bendo
07.09.10,08:36
A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....

toto práve hľadám aj ja... poradí niekto?
mlyn16
07.09.10,08:56
Aby som mohla odpovedať, je potrebné vedieť, či ste registrovaná osoba alebo neplátca DPH?
bendo
07.09.10,09:05
Jedná sa o neplatcu DPH, registrovaného podľa §7a, ktorý poskytuje montážne práce do ČR.
bendo
07.09.10,10:05
A ešte by som potrebovala, čo všetku musím uviesť na faktúre, aby bola správne vystavená (Okrem tých bežných údajov) Myslím na text o povinnosti zaplatiť DPH vo svojom štáte....


Jedná sa o neplatcu DPH, registrovaného podľa §7a, ktorý poskytuje montážne práce do ČR.

Aby informácie boli komplentné, potrebujem správne zaradiť poskytované služby, konkrétne sa jedná o montážne práce vykonávané pred konaním výstavy vo Švédsku - zhotovenie výstavného stanu a následne jeho demontovanie po skončení výstavy (pre českého odberateľa).
Teraz váham, či sa jedná o služby podľa §16 ods. 3 - kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a podobné služby, vrátane ich organizovania a snimi súvisiace doplnkové služby alebo to bude §15 ods. 1?

Ďakujem za každú radu...
bendo
10.09.10,08:37
Prosím, neporadí niekto?
JAJA11
10.09.10,09:33
Prosím, neporadí niekto?

Ešte je dôležité, kde budete vykonávať tie práce: Na Slovensku alebo vo Švédsku ?
bendo
10.09.10,11:38
vo Švédsku
Badko
18.12.12,14:27
Dobrý deň,
firma neplátca dph ide vystaviť faktúru za službu - monitorink v SR - do krajiny EU Cyprus
je povinný zaregistrovať sa podľa par.7a a podávať SV?
Badko
18.12.12,14:43
Dobrý deň,
firma neplátca dph ide vystaviť faktúru za službu - monitorink v SR - do krajiny EU Cyprus
je povinný zaregistrovať sa podľa par.7a a podávať SV?

Odpovedám sama - dúfam, že správne
zdaniteľná osoba je povinná registrovať sa:
pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká daňová povinnosť podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH alebo
pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH.
Medzi vyššie uvedené služby patria napr.: sprostredkovateľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave (nakladanie, vykladanie tovaru), ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, nájom hnuteľného majetku s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, reklamné, poradenské, inžinierske, technické právne, účtovné, audítorské prekladateľské a tlmočnícke služby, nájom zamestnancov, telekomunikačné služby, služby televízneho a rozhlasového vysielania, služby dodávané elektronicky.
Ankaa7
14.01.13,18:38
Chcem sa opýtať, ak sa stanem plátcom DPH podľa §7a (budem príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu), tak budem musieť automaticky platiť DPH aj z tovarov, ktoré budem prijímať z iných členských štátov? (ročne nedosiahnem hodnotu tovaru 13 941,45 €).