ondro123
15.01.10,22:27
Dobry den,

vyplnam danove priznanie FO-B 2009, pricom som mal aj prijmy v zahranici (GB, plati metoda vynatia prijmov).
Problem mam s riadkom 87 (dan po vynati a zapocte), ktory poskytuje pomocou klucoveho slova "alebo" volbu nasledovnych moznosti:

1) dvojite zdanenie (aplikuje sa r.78)
2) vynatie prijmov (aplikuje sa r.81)
3) zapocet dane (apliuje sa r.78 - r.86)
4) vynatie a zapocet zaroven (aplikuje sa r.81 - r.86)

Moja prva otazka znie :

A) Mozem si zvolit ktorukolvek z dostupnych styroch hodnot (v mojom zaujme co najnizsiu, cize moznost 4) ?
alebo
B) Mam sa drzat pravidla ktore plati v GB a tym padom zvolit metodu vynatia prijmov (r.81, moznost 2)

Druha otazka :

Hypoteticky predpokladajme nasledovny priklad

1500 eur = Zarobok v irskej republike (plati zapocet dane)
200 eur = dan v irskej republike

a zaroven v tom istom roku :

1000 eur = zarobok v GB (plati metota vynatia prijmov)
150 eur = dan.

A) Zadam do r.79 a r.82 rovnaku sumu 1000+1500=2500 eur duplicitne ? (a duplicitne aj zaplatenu dan 200+150=350)
alebo
B) do r.79 zadam 1000 eur pre anglicko, do r.82 zadam 1500 eur pre irsko a osobitne aj dane v tychto krajinach

za odpoved dakujem

Ondro
Rozalka
16.01.10,14:16
B) je správne.
Najprv do celkových príjmov započítaš aj príjmy zo zahraničia, to zn. že
v r. 69 už budú zahrnuté aj príjmy GB aj IRL.
Potom
v r. 79 uvedieš LEN vyňaté (GB), čiže v r. 81 bude daň už len z príjmov tuzemské + IRL.
V r. 82 uvedieš len IRL a vypočítaš daň uznanú na zápočet, teda koľko z celkovej dane vypočítanej v r. 81 môžeš uplatniť daň zaplatenú v IRL.
Daň z príjmov GB v tomto DP neriešiš, pretože ani príjmy v tuzemsku neodaňuješ (sú vyňaté).
Napísala som to dosť zamotane, ale riadky DP ťa pekne vedú, snáď sa ti podarí "vysomáriť sa" z neho.
Johanka
16.01.10,14:51
K druhej otázke (zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti v Írsku) si dovolím pripomenúť, že do § 45 ods.3 Zákona o dani z príjmov pribudlo písmenko :

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
ekopo
16.01.10,14:57
pozri : http://www.porada.sk/t127550-danove-priznanie-fo-vyplnene.html sú tam oba prípady, podstatné je uvedené v zadaní
ondro123
16.01.10,15:23
K druhej otázke (zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti v Írsku) si dovolím pripomenúť, že do § 45 ods.3 Zákona o dani z príjmov pribudlo písmenko :

(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

"... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?
ondro123
16.01.10,15:34
Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

"... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?
Inymi slovami si myslim ze zakon tu jasne nerozlisuje dve moznosti:

a) Prijem v GB neprejde vobec alebo len ciastocne procesom zdanenia z titulu ze poplatnik dane je obcanom inej krajiny

b) Prijem v GB plne prejde procesom zdanenia a uplatnia sa nan v plnej miere anglicke danove zakony (ktore za istych okolnosti umoznuju nulovu sadzbu dane, pricom tieto okolnosti niako nesuvisia s obcianstvom).

Myslim ze moj pripad je pripad b). Je mozne nim argumentovat aj pred danovym uradom ?
Iruška
29.04.10,11:44
Prosím o pomoc. Viem že už je po termíne podania daňovéh priznania typ B ale mám odklad. Prosím o odsúhlasenie či to mám dobre. Práca v ČR po prepočte kurzom príjem r.34 3018,37
poistné r. 35 765,87
ZD r. 37 2,252,50
príjem z prenájmu v SR ZD r.59 3048,20
Základ dane spolu r. 69 5300,70
r.70 -4025,70
r.78 242,25 daň
ďalej som z toho somár
r. 79 2,252,50 /príjem vČR/
r.80 0
ostatné riadky nula čiže neplatím žiadnu daň? Prosím poradiť. Ďakujem pekne
ideno
04.03.12,13:09
Ok dik. Nie som si isty co sa tyka vykladu paragrafu § 45 ods.3 zákona:

"... ak boli prijmy preukazatelne zdanene".

Problem je v tom v anglicku prve 3 mesiace zamestnanec dane neplati, na vyplatnej paske sice normalne figuruje dan, ale danova sadzba v mojom pripade bola 0%. Po troch mesiacoch mi uz automaticky nabehne normalna sadzba.

Ak by bola zvyhodnena danova sadzba pre novych pracovnikov v GB hypoteticky trebars iba 0.01%, tak by sa jednalo o preukazatelne zdaneny prijem.

Mozem si vsak vynat aj prijem za mesiace v ktorych som mal nulovu sadzbu ?

Takže ani po dvoch rokoch žiadna odpoveď ? :). Teraz po tom pátram ako to je ????
ideno
07.03.12,17:51
Halooooo, nikto nevie poradiť????