ondro123
16.01.10,00:03
Predpokladajme ze v roku 2009 som mal zivnost 4 mesiace v ramci ktorych som zaplatil preddavky do ZP 4*41.37 = 165.48 EUR (do socialnej poistovne nic)

Ako "Preukazatelne zaplatene poistne" v VI. oddieli DP mam chapat teda iba preddavky do ZP 165.48 eur alebo aj pripadny
nedoplatok/preplatok pri RZZP ktore budem podavat neskor (ale vypocitat ho mozem vlastne uz teraz z vymeriavacieho zakladu) ?

Tipujem ze nedoplatok mi navysi realne naklady - ktore by som si rad odratal tiez.

za odpoved dakujem :)

Ondro
Xanti
15.01.10,23:12
Predpokladajme ze v roku 2009 som mal zivnost 4 mesiace v ramci ktorych som zaplatil preddavky do ZP 4*41.37 = 165.48 EUR (do socialnej poistovne nic)

Ako "Preukazatelne zaplatene poistne" v VI. oddieli DP mam chapat teda iba preddavky do ZP 165.48 eur alebo aj pripadny
nedoplatok/preplatok pri RZZP ktore budem podavat neskor (ale vypocitat ho mozem vlastne uz teraz z vymeriavacieho zakladu) ?

Tipujem ze nedoplatok mi navysi realne naklady - ktore by som si rad odratal tiez.

za odpoved dakujem :)

OndroPredpokladám, že účtuješ v JU. Takže len do DP dávaš príjmy a výdavky reálne zaplatené v období od 1.1. až 31.12. daného roka.

Ak si vyrátaš nedoplatok na RZZP a uhradíš ho teraz, tak si tento náklad nemôžeš dať do nákladov predošlého roku. Lebo nebol vtedy reálne uhradený.
ondro123
15.01.10,23:30
Predpokladám, že účtuješ v JU. Takže len do DP dávaš príjmy a výdavky reálne zaplatené v období od 1.1. až 31.12. daného roka.

Ak si vyrátaš nedoplatok na RZZP a uhradíš ho teraz, tak si tento náklad nemôžeš dať do nákladov predošlého roku. Lebo nebol vtedy reálne uhradený.
Ahoj dik, zhruba rozumiem.

Som zivnostnik a neuctujem defakto vobec (vydavky pausalne). Ak by som ako zivnostnik uctoval v akrualnom uctovnictve s casovym rozlisenim nakladov a vydavkov, bolo by realne mozne zaratat nedoplatok do predchadzajuceho roka (2009) ?

myslel som si ze to akym sposobom si ja uctujem veci ako zivnostnik je len moja sukromna vec.
Xanti
15.01.10,23:36
Ahoj dik, zhruba rozumiem.

Som zivnostnik a neuctujem defakto vobec (vydavky pausalne). Ak by som ako zivnostnik uctoval v akrualnom uctovnictve s casovym rozlisenim nakladov a vydavkov, bolo by realne mozne zaratat nedoplatok do predchadzajuceho roka (2009) ? Nie, jedine že by si účtoval v podvojnom účtovníctve. Ale pri JU, je to o realne zaplatených a prijatých peniazoch. Aj FA ak vydáš v decembri ale vyplatia Ti ju v januári tak nemôžeš ju zahrnúť do príjmov predchádzajúceho roka. Aj odvody do ZP a SP ak zaplatíš za december v januári tak ich nemôžeš zahrnúť do výdavkov predošlého roka.


myslel som si ze to akym sposobom si ja uctujem veci ako zivnostnik je len moja sukromna vec.Toto ma rozosmialo v túto neskorú nočnú hodinu, keby si každý účtoval ako sa mu chce tak kam by sme sa dostali? Asi preto sú vytvorené zákony. ;) v texte.
ondro123
15.01.10,23:47
"Nie, jedine že by si účtoval v podvojnom účtovníctve. Ale pri JU, je to o realne zaplatených a prijatých peniazoch. Aj FA ak vydáš v decembri ale vyplatia Ti ju v januári tak nemôžeš ju zahrnúť do príjmov predchádzajúceho roka. Aj odvody do ZP a SP ak zaplatíš za december v januári tak ich nemôžeš zahrnúť do výdavkov predošlého roka. "
Ok dik. Ak som zaplatil poistenie do zdravotnej poistovne za DEC09 dna 7.1.2010, rata sa to v pripade zivnostnika do "preukazatelne zaplateneho poistenia" pre ucely VI. oddielu danoveho priznania DP 2009 ?


"Toto ma rozosmialo v túto neskorú nočnú hodinu, keby si každý účtoval ako sa mu chce tak kam by sme sa dostali? Asi preto sú vytvorené zákony."
Prepac, som laik tak sa vyjadrujem trochu nepresne a "po lopate" :). Mal som na mysli fakt ze v mojom pripade nemusim viest uctovnictvo a ani dokladovat naklady danovemu uradu (aj ked pre vlastne ucely by som si mohol viest trebars aj podvojne, ale to by danovy urad asi u zivnostnika nezaujimalo).
Xanti
15.01.10,23:54
Ok dik. Ak som zaplatil poistenie do zdravotnej poistovne za DEC09 dna 7.1.2010, rata sa to v pripade zivnostnika do "preukazatelne zaplateneho poistenia" pre ucely VI. oddielu danoveho priznania DP 2009 ? nie to je už nákladom roku 2010
Prepac, som laik tak sa vyjadrujem trochu nepresne a "po lopate" :). Mal som na mysli fakt ze v mojom pripade nemusim viest uctovnictvo a ani dokladovat naklady danovemu uradu (aj ked pre vlastne ucely by som si mohol viest trebars aj podvojne, ale to by danovy urad asi u zivnostnika nezaujimalo).
Pohoda neospravedlnuj sa. Aspon som sa zasmiala. Môžeš viesť podvojné účtovníctvo, ale potom aj DP aj výkazy, a všetko okolo toho by si musel podávať spolu s DP. Nedá sa vyrátať podla niečoho, šupnúť tam údaje z druhého.
Proste ideš na paušal. Vyrátaš prerátaš, do príjmov len príjmy reálne uhradené na účet alebo v hotovosti v období od 1.1. do 31.12. detto výdaje.
Všetko po 31.12. je už príjmom resp. nákladom dalšieho roka.
Salvia
16.01.10,13:18
v texte.
Táto diskusia aj mne vyjasnila JU. Mám k tomu otázku : čo v prípade, ak som ukončila živnosť k 30.6.2009 a zaplatila som poistné za jún 7.7.2009 , môžem si to dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane aj keď som to uhradila už po dátume ukončenia podnikania ? veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zuzana
Katka2
16.01.10,13:46
Táto diskusia aj mne vyjasnila JU. Mám k tomu otázku : čo v prípade, ak som ukončila živnosť k 30.6.2009 a zaplatila som poistné za jún 7.7.2009 , môžem si to dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane aj keď som to uhradila už po dátume ukončenia podnikania ? veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Zuzana

Môžeš, akurát to budeš účtovať cez interný doklad v peňažnom denníku ku dňu ukončenia podnikania, teda k 30.06.2009, je to položka upravujúca základ dane pri skončení podnikania.
Salvia
17.01.10,17:52
vďaka za odpoveď.
Salvia
03.02.10,14:05
Ešte by som sa chcela opýtať, či poplatok banke za zrušenie podnikateľského účtu tiež po skončení podnikania môžem dať do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane ( cez ID) ?? vďaka
janapill
04.02.10,17:02
a ak som zaplatila nedoplatok z RZZP za rok 2008 v roku 2009 a uplaňujem pauš.výdavky uvádzam tento nedoplatok v DP pod tabuľ.č.1 preukázateľne zaplatené poistné a príspevky?
A naopak ak mám preplatok tak to mám uviesť do príjmov?