vegoska
16.01.10,07:34
Poprosim vas o radu, ako si urcit ceny vyrobkov? Niekto mi poradil, ze mam spocitat vsetky mesacne naklady a vydelit priemernym poctom vyrobenych vyrobkov za mesiac a dostanem vyrobnu cenu.

Takze napr:

naklady 1000 €
vyrobky 300

1000/300 - 3.33 € priblizne

material na jeden vyrobok 2 €

takze 3,33 + 2 € - 5,33 €

Lenze problem je v tom, ze ak to urobim takto, ta cena je vysoka a mozem si k tomu priratat najviac tak 10%, aby som vyrobky predala.

Ak by som si len zaratala material + nejaku sumu nizsiu ako 3,33 €, isla by som urcite do straty? Keby v takomto pripade by som mala rychlejsie predane vyrobky a vyssiu sumu zarobenu, z ktorej mozem potom rychlejsie nakupovat dalsi material a vyrabat dalsie vyrobky a mat rychlejsie dalsiu vyssiu sumu na mojom ucte, bola by to lepsia cesta??

Prosim radte:-) Dakujem velmi pekne:-)
vegoska
16.01.10,06:54
Este dodatok - uz potom nemam ani sancu umiestnit vyrobok v obchode ani s takou cenou, ked vyratam naklady/pocet vyrobkov. A to je este cena bez DPH.
riccado
16.01.10,13:34
ono sa to tusim vola, ze fixne a variabilne vydavky.

ak vyrobis mesacne 300 ks, tak tie vydavky na 1 ks su 3,33 EUR, ale ak tych kusov vyrobis 1000 kazdy mesiac, tie vydavky na 1 ks su uz len 1 EUR.

material stale predstavuje 2.- EUR na kazdy kus, takze to neries, to neovplyvnis.

uz si len realne odpovedz na otazku, ci dokazes predat napr. tych 1000 ks mesacne, a za aku cenu a vtedy budes vediet, ci dokazes vyrabat zisk, alebo stratu...
Ingrid Ondruskova
16.01.10,13:39
Možno by nebolo zlé byť konkkrétnejšia...tie náklady 1000 EUR sú akej povahy...kúpila si jednorazovo nejaký stroj? Výrobky si vytváraš sama, alebo niekoho zamestnávaš a pod.
vegoska
16.01.10,14:20
Vobec tomu nerozumiem, tej odpovedi, takze mam ratat naklady delene pocet a dat cenu nad ten vysledok urcite, lebo inak budem stratova? Alebo mozem nizsiu a takto predam viac a mam vyssi zarobok kazdy mesiac a to je dolezitejsie, lebo mozem tocit rychlejsie peniaze a zarabat? Co je ukazovatel ziskovosti a straty? Treba prijat zamestnanca dalsieh, nech vyrobi viac vyrobkov a znizil snakladnu cenu za vyrobok? Ale rastie riziko, ze sa nepreda tolko vyrobkov az, aby som ho zaplatila:-)

Nepocitam ziadne jednorazove nakupenie nicoho, nerozumiem, preco sa uz 3 ludia toho chytili:-) Hovorim o realnych vydavkoch, ktore kazdy mesiac musim platit - platy, najom, odvody, poplatky za predaj, splatka za web + nejaka rezerva na prilezitostne vydavky. Takze ziadne zakupenie stroja, nabytok atd...:-)
BXLmiami
16.01.10,14:47
mimotemyno,neviem odpovedať ani na jednu Tvoju otázku,ale radu pre Teba mám.Na začiatku by si mala spraviť investíciu,ktorá sa Ti rozhodne veľmi vyplatí a síce nechať si to vyrátať dobrým ekonomom.
misomiso
16.01.10,14:49
Na to sa neda odpovedat. Predovsetkym - ty mozes cenu nastavit aj nad vsetky konkurencne produkty, ak mas cim presvedcit ludi, aby si tvoj vyrobok kupili. Je to vec marketingu.

Ak ich nemas cim presvedcit, budes musiet ist z cenou co najnizsie, a tam potom budes zapasit s rentabilitou, a to urcite v dvoch pripadoch:

1. Ak tvoji konkurenti vyrabaju v Azii, alebo inde, kde je nizka cena prace.
2. Ak tvoji konkurenti vyrabaju vo vacsich seriach (neviem, ci mas predstavu, kde asi lezi critical mass v om konkretnom segmente).
misomiso
16.01.10,14:52
mimotemyno,neviem odpovedať ani na jednu Tvoju otázku,ale radu pre Teba mám.Na začiatku by si mala spraviť investíciu,ktorá sa Ti rozhodne veľmi vyplatí a síce nechať si to vyrátať dobrým ekonomom.

Nie som si isty tym, ze ekonom pomoze. Na to, aby ekonom mohol zacat ratat, musi mat vstupne udaje. Tie nema. (Aky je predajny potencial vyrobku?) Je to praca skor pre marketingoveho stratega. Pokial sa naozaj vyznas v oblasti, v ktorej posobis, tak mas urcite spravenu analyzu konkurencie (co ponukaju zakaznikom a za aku cenu), ak nie, potom to za teba tazko spravi niekto iny, ci uz ekonom alebo marketer, pretoze prenho to bude aj tak zo zaciatku spanielska dedina.
camozzi
16.01.10,15:05
Najnižšiu cenu vyrobku určuju naklady. Najvyssiu konkurencia.
Odrazaj sa od fixnych nakladov: energie, zamestnanci, material... Spusteniu vyroby, respektive predaja vyrobkov predchadza marketingovy prieskum. Porovnanim cisel z prieskumu a vlastnych prognoz si lahko urcis rentabilitu vyroby/predaja. Ak sa ti zdaju byt vypocitane zisky male, hladaj riesenia ako ich zvysit: lacnejsi dodavatel materialu, minimalizuj skladove zasoby vyrobkov, prepustaj alebo hladaj novych odberatelov, zvys cenu alebo rozsir portfolio.
pavol54
16.01.10,15:19
Neviem ak kto ale ja to kalkulujem takto:
-Na jeden výrobok potrebujem materiál, ktorého cenu poznám ( t.j. za koľko sa nakúpil včetne dopravy)
-jeden výrobok vyrobím za nejakú dobu aj celkovú cenu práce poznám ( t.j. hrubá hodinová mzda vynásobená číslom 1,352 ti vyjde mzda včetne odvodov, ak vieš ako dlho vyrábaš výrobok si vyrátaš koľko ťa to bude stáť)
-jeden výrobok spotrebuje nejaké množstvo energie stačí sa postaviť pred plynomer alebo el. hodiny a zapísať si stav na začiatku a na konci)
-dlhodobý majetok odpisová sadzba vydelená počtom pracovných hodín v roku.
-dopravné náklady do miesta odbytu alebo aspoň nejaké priemerné vzdialenosti
- nekalkulovateľná réžia cca 3% doterajších nákladov,
zisk cca 10% doterajších nákladov
Z toho uvidíš či s v norme alebo si už mimo, ak si mimo tak sa spýtaj ktorú hodnotu môžeš zmeniť.
-ešte nezabudni kalkulovať s dobou návratnosti vložených prostriedkov
vegoska
16.01.10,16:11
Dakujem vam velmi pekne za pomoc a rady, no je to tazke clovek to zisti az v praxi:-))
misomiso
17.01.10,10:15
[QUOTE=pavol54;1259227celkovú cenu práce poznám ( t.j. hrubá hodinová mzda vynásobená číslom 1,352 [/QUOTE]

V tom koeficiente su zohladnene aj preplatene sviatky a dovolenka?
pavol54
17.01.10,13:48
V tom koeficiente su zohladnene aj preplatene sviatky a dovolenka?

Nie to je len súčet všetkých % odvádzaných zamestnávateľom , taký detail ako platené sviatky, dĺžku prestávky som nebral do úvahy to by asi mohlo vojsť do nekalkulovateľnej réžie.
misomiso
17.01.10,15:06
Nie to je len súčet všetkých % odvádzaných zamestnávateľom , taký detail ako platené sviatky, dĺžku prestávky som nebral do úvahy to by asi mohlo vojsť do nekalkulovateľnej réžie.

No neviem, ci sa to tam zmesti, navyse treba zarat asi aj PNky a tie OCR? ci ako sa to vola...
Danila
17.01.10,15:07
Vobec tomu nerozumiem, tej odpovedi, takze mam ratat naklady delene pocet a dat cenu nad ten vysledok urcite, lebo inak budem stratova? Alebo mozem nizsiu a takto predam viac a mam vyssi zarobok kazdy mesiac a to je dolezitejsie, lebo mozem tocit rychlejsie peniaze a zarabat? Co je ukazovatel ziskovosti a straty? Treba prijat zamestnanca dalsieh, nech vyrobi viac vyrobkov a znizil snakladnu cenu za vyrobok? Ale rastie riziko, ze sa nepreda tolko vyrobkov az, aby som ho zaplatila:-)

Nepocitam ziadne jednorazove nakupenie nicoho, nerozumiem, preco sa uz 3 ludia toho chytili:-) Hovorim o realnych vydavkoch, ktore kazdy mesiac musim platit - platy, najom, odvody, poplatky za predaj, splatka za web + nejaka rezerva na prilezitostne vydavky. Takze ziadne zakupenie stroja, nabytok atd...:-)A sme u korienka Tvojej záležitosti. Ak podnikáš, vedieš účtovníctvo. Teda máš jediná správne informácie. Pre získanie ceny výrobku potrebuješ kalkulačný vzorec.;) Vtedy je to už len zábava...Buď-Alebo.:rolleyes: A nezabudni na nákladovú položku za účinnú reklamu. Bez nej asi veľa nepredáš.