MILP
16.01.10,15:03
potrebujem si overit. sro ma v uzivani auto,ktoreho držitelom je konatel, co aj oznamil na DU. Cestnu dan treba podat za sro, alebo za konatela ako FO, pričom SRO si cestnu dan da do nakladov na zaklade oznamenie, ktore predlozil? prosim o radu. dakujem.
Evanka
16.01.10,14:16
potrebujem si overit. sro ma v uzivani auto,ktoreho držitelom je konatel, co aj oznamil na DU. Cestnu dan treba podat za sro, alebo za konatela ako FO, pričom SRO si cestnu dan da do nakladov na zaklade oznamenie, ktore predlozil? prosim o radu. dakujem.
Ak sa jedná o automobil, ktorý konateľ prenajal spoločnosti, spoločnosť je povinná do 30 dní túto skutočnosť oznámiť príslušnému DÚ. Následne do konca januára nasled roku podá daňové pruznanie z MV a zaplatí daň. (V roku 2010 je termín podania DP do 1.2.2010, nakoľko posledný januárový deň pripadne na deň pracovného voľna).
Ak konateľ iba využíva svoj vlastný automobil na pracovné cesty v súvislosti s činnosťou konateľa, nič sa neoznamuje. Spoločnosť podá DP a zaplatí daň za mesiace v ktorých sa automobil využíval na pracovné cesty.

V každom prípade zaplatená daň z MV je uznateľným výdavkom pre spoločnosť.
MILP
17.01.10,13:55
to mi je vsetko jasne, ale nie som si ista, kto je v tomto pripade daňovník-teda kto je uvedený na DPP k dani z MV. Konatel alebo SRO? vsetko sme si oznamili na DU, pretoze auto sa bude vyuzivat v spolocnosti. vsetko ostatne o cestnej dani viem.
Evanka
17.01.10,14:00
to mi je vsetko jasne, ale nie som si ista, kto je v tomto pripade daňovník-teda kto je uvedený na DPP k dani z MV. Konatel alebo SRO? vsetko sme si oznamili na DU, pretoze auto sa bude vyuzivat v spolocnosti. vsetko ostatne o cestnej dani viem.
s.r.o.
MILP
17.01.10,14:42
SRO? uz styria ludia mi povedali inu odpoved....tak som na pochybach.
truch
17.01.10,14:58
V prvom rade cestná daň neexistuje, je to daň z motorových vozidiel. Evanka má pravdu, platí s.r.o. aj keď nie je majiteľom vozidla,používa ho na svoju činnosť. Veď to by sa potom leasingové spoločnosti- majitelia áut nedoplatili:D
MILP
17.01.10,15:20
pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.
Tweety
17.01.10,15:24
pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.mimotemy
Cestná daň verzus daň z MV, ktoré má menej písmen?
K téme: odhliadnúc od toho, že to prvé pomenovanie je nesprávne. V účtovníckej a daňovej praxi používame správne termíny, pretože nesprávnymi môžeme nechtiac zmiasť tých menej znalých.:)
marina8
17.01.10,15:27
pisem cestna dan , lebo sa mi nechce rozpisovat, kazdy tomu rozumie, takze neviem, co je na tom tak strasne zabavne. dalej, chcela som si to len overit, lebo vravim, ze som mala styri rôzne odpovede, a to ma zmiatlo.

ako 4 rozne odpovede?
pytala si sa ci je danovnikom konatel ako osoba alebo s.r.o.
v prilohe prikladam usmernenie DRSR
MILP
17.01.10,15:36
ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.
Tweety
17.01.10,15:43
ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.
Daňovníkom je v tomto prípade spoločnosť, je to jednoznačné.
evina
17.01.10,15:49
Tu na Porade si dostala stále tú istú odpoveď.


Dokonca si dostala prilepené stanoviská DRSR, tak naozaj neviem... Tam o.i. je napísané:

15. Otázka:
Musí spoločnosť podať daňové priznanie za rok 2009 v prípade, ak konateľ spoločnosti
používal svoje súkromné auto na služobné účely spoločnosti ?
Odpoveď:
Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002
Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov sú osoby definované v § 1 ods. 1
a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno
považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak
7
medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona
o cestovných náhradách sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ, spoločník
spoločnosti, člen združenia a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba
zamestnancom. Spoločnosť ako daňovník / § 85 ods. 2 písm. a)/ je za vozidlo zamestnanca
povinný do 1. februára 2010 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok
2009 a zároveň zaplatiť daň resp. pomernú časť dane.
azla
17.01.10,15:50
3. Otázka:
Ak podnikateľ používa na pracovné účely osobné auto požičané od fyzickej osoby, kto má
povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel ?
Odpoveď:
V ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach sú vymedzení daňovníci dane z motorových
vozidiel. Jedným z daňovníkov je podľa ods. 1 písm. a) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch
vozidla. Pokiaľ držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale vozidlo začne využívať
na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o
miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.

Ak napr. fyzická osoba - nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je
držiteľom, podnikateľovi, ktorý vozidlo použije na podnikanie, daňovníkom dane z
motorových vozidiel je podnikateľ, čiže užívateľ vozidla.
Podnikateľ je ako daňovník dane z motorových vozidiel za vypožičané vozidlo povinný
zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani
z motorových vozidiel (za rok 2009 v lehote do 1. februára 2010).
Ak sa vypožičané vozidlo v priebehu zdaňovacieho obdobia začne používať na podnikanie
resp. sa vozidlo prestane používať na podnikanie, daňovník je povinný vznik ale aj zánik
daňovej povinnosti oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa vzniku resp. zániku daňovej
povinnosti.


...toto platí, ak nepodnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo vašej s.r.o.
evina
17.01.10,15:59
A aby to už bolo úplne jasné:

§ 85 Daňovník
1/ Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

2/ Daňovníkom je tiež a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň ) alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým
marina8
17.01.10,15:59
ja som vystavila priznanie, kde som ako danovnika do hlavicky uviedla spolocnost. nasa danova poradkyna mi povedala, ze to mam prerobit a uviest drzitela vozidla, co je konatel. a styria mi uz takto odpovedali, raz tak, raz tak. preto som na pochybach a stale neviem jednoznacnu odpoved.


posli danovej poradkyni usmernenia co som ti prilozila;);):)
rbernat
17.01.10,16:29
takze ak spravne chapem spominany zakon, tak ak s.r.o. vysle na pracovnu cestu svojho konatela (zamestnanec podla zakona o cestovnych nahradach) a ten pouzije motorove vozidlo, ktoreho majitelom je jeho brat, nikto nemusi platit DzMV a konatel dostane cestovne nahrady za pouzitie "vlastneho" motoroveho vozidla.... spravne?
Evanka
17.01.10,16:38
takze ak spravne chapem spominany zakon, tak ak s.r.o. vysle na pracovnu cestu svojho konatela (zamestnanec podla zakona o cestovnych nahradach) a ten pouzije motorove vozidlo, ktoreho majitelom je jeho brat, nikto nemusi platit DzMV a konatel dostane cestovne nahrady za pouzitie "vlastneho" motoroveho vozidla.... spravne?
Áno, chápeš to správne, aj keď z iného uhla pohľadu je to nepochopiteľné. V takom prípade neplatí daň z MV nikto.
aborik
30.05.10,13:43
nevzťahuje sa potom na prípad, ktorý uvádza rbernat ust. § 85 ods. 1 písm. c)?
potrebujem sa vyhnúť plateniu dane z MV, a presne ten spôsob (s.r.o. ako zamestnávateľ bude platiť cest. náhrady svojmu zamestnancovi, ktorý použije MV svojho príbuzného, t.j. tretej osoby) ma napadol, avšak je tu vyššie uvedené ust.
ďakujem
KEJKA
30.05.10,14:00
nevzťahuje sa potom na prípad, ktorý uvádza rbernat ust. § 85 ods. 1 písm. c)?
potrebujem sa vyhnúť plateniu dane z MV, a presne ten spôsob (s.r.o. ako zamestnávateľ bude platiť cest. náhrady svojmu zamestnancovi, ktorý použije MV svojho príbuzného, t.j. tretej osoby) ma napadol, avšak je tu vyššie uvedené ust.
ďakujem
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
.................
ja si to vysvetľujem tak, že to platí, ak si sro prenajme vozidlo...........
jankajantis
01.06.10,08:12
poradte mi začala som používať MV od 1.5.2010 na podniakteľskú činnosť, dokedy som mam nahlasovaciu povinnosť na DÚ o používané MV.
Ďakujem
evina
01.06.10,08:14
poradte mi začala som používať MV od 1.5.2010 na podniakteľskú činnosť, dokedy som mam nahlasovaciu povinnosť na DÚ o používané MV.
Ďakujem
15.05.2010 30.05.2010
zk24
01.06.10,08:15
poradte mi začala som používať MV od 1.5.2010 na podniakteľskú činnosť, dokedy som mam nahlasovaciu povinnosť na DÚ o používané MV.
Ďakujem

Auto zaradene do obchodneho majetku, alebo je to sukromne auto, ktore budes vyuzivat na podnikatelske ucely?

Lebo v druhom pripade neohlasujes na DU, iba podavas DP DMV do 31.1.2011.
halúzka
01.06.10,08:24
Ja by som povedala že do 30.05.2010 a nie 15.05.2010. viď.§90 odst.2) oznamovacia povinnosť DÚ a do 31.01.2011 podať DP MV za rok 2010 ako uviedla zk24.
evina
01.06.10,08:30
Ja by som povedala že do 30.05.2010 a nie 15.05.2010. viď.§90 odst.2) oznamovacia povinnosť DÚ a do 31.01.2011 podať DP MV za rok 2010 ako uviedla zk24.

áno hovoríš dobre, som sa pomýlila, dík
Jana Acsová
07.06.10,11:04
A ja by som to ešte podľa § 13 ods. 2 (správa daní zákon 511/1992) doplnila, že koniec lehoty je 1 + 30 t.j. 31. mája. Do plynutia lehoty sa nezapočíta deň, kedy nastala skutočnosť určujúca začiatok lehoty.
HankaS
09.06.10,09:18
Dobrý deň prosím o radu, kúpili sme do firmy prívesný nákladný vozík najväčšia prípustná celková hmotnosť je 400 kg. Rok výroby je 2010 a kategéria je O1. Podieha teda povinnosti zaplatiť cestnú daň.
Ale neviem aku sadzbu dane mám použiť. Vozidla EURO 4,5., EURO 3, alebo ostatné vozidla?? Mala by som to vyčítať z technického preukazu, alebo podľa čoho sa mám riadiť? Ďakujem.
Žabinka
09.06.10,09:36
Dobrý deň prosím o radu, kúpili sme do firmy prívesný nákladný vozík najväčšia prípustná celková hmotnosť je 400 kg. Rok výroby je 2010 a kategéria je O1. Podieha teda povinnosti zaplatiť cestnú daň.
Ale neviem aku sadzbu dane mám použiť. Vozidla EURO 4,5., EURO 3, alebo ostatné vozidla?? Mala by som to vyčítať z technického preukazu, alebo podľa čoho sa mám riadiť? Ďakujem.
http://www.porada.sk/t101201-dan-z-motorovych-vozidiel-sadzby-2009-vsetky-kraje.html
Pozri si tabuľku podľa príslušného kraja, pre teba je podstatné
-počet náprav
-celková hmotnosť v tonách
a v príslušnom riadku je základná sadzba dane. Myslím tým v tabuľke pre úžitkové vozidlá.
Pozrela som si všetky kraje a niekde je to definované tak ako píšeš: ostatné vozidlá.
Tamila
09.06.10,10:01
Do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti treba oznámiť daňovému úradu vznik povinnosti na tlačive Oznámenie vzniku-zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel. Daňové priznanie sa bude podávať až do 31.1.2011. V technickom preukaze v kolonke Emisie a spotreba nájdeš typ EURO 3, 4, 5. Ak tam nie je, daj ostatné.
123321
09.06.10,15:03
Pozri si tabuľku podľa príslušného kraja, pre teba je podstatné
-počet náprav
-celková hmotnosť v tonách
a v príslušnom riadku je základná sadzba dane. Myslím tým v tabuľke pre úžitkové vozidlá.
Pozrela som si všetky kraje a niekde je to definované tak ako píšeš: ostatné vozidlá.

No podobný problém riešim aj ja.

Po prvé, ak mám návesovú jazdnú súpravu (používanú v rámci jednej návesovej súpravy), ťahač je kategórie EURO IV, potom sadzbu dane pre náves treba určiť pre kategóriu EURO IV (ako ťahač) alebo sa na emisnú triedu ťahača neberie ohľad a vždy sa určí sadzba pre ostatné vozidlá?

...

Druhá vec, ak má náves v TP uvedené hodnoty:
Najväčšia technicky prípustná/povolená hmotnosť na nápravu (kg) 9 000/8 000

Ktoré z týchto dvoch údajov je smerodajný pri určení numerického súčtu hmotností pripadajúcich na nápravy pre určenie celk. hmotnosti návesu pre výpočet dane z MV? Vždy tá vyššia?

Podobne aj pri motorovom vozidle kategórie N3:
Najväčšia technicky prípustná/povolená hmotnosť (kg) 41 000/32 000

Čo je smerodajné?
Žabinka
10.06.10,06:48
No podobný problém riešim aj ja.

Po prvé, ak mám návesovú jazdnú súpravu (používanú v rámci jednej návesovej súpravy), ťahač je kategórie EURO IV, potom sadzbu dane pre náves treba určiť pre kategóriu EURO IV (ako ťahač) alebo sa na emisnú triedu ťahača neberie ohľad a vždy sa určí sadzba pre ostatné vozidlá?
Týmto som sa nikdy nezaoberala, tak len teoretizujem. Ťahač a náves majú samostatný TP? Ak ano, DzMV by sa mala platiť samostatne za tahač, aj za náves. V TP pozri ako písala Tamila v kolonke emisie, tam sú buď uvedené Emisie v r.49, alebo nie.

...

Druhá vec, ak má náves v TP uvedené hodnoty:
Najväčšia technicky prípustná/povolená hmotnosť na nápravu (kg) 9 000/8 000
Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ťa nezaujíma pre výpočet DzMV. Vychádzaš z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti v tonách - r.32 v TP. A zaujíma ťa počet náprav - r.39.

Ktoré z týchto dvoch údajov je smerodajný pri určení numerického súčtu hmotností pripadajúcich na nápravy pre určenie celk. hmotnosti návesu pre výpočet dane z MV? Vždy tá vyššia?

Podobne aj pri motorovom vozidle kategórie N3:
Najväčšia technicky prípustná/povolená hmotnosť (kg) 41 000/32 000
Detto ako predchádzajúca odpoveď.
Čo je smerodajné?

Odpoveď v texte.
123321
10.06.10,07:54
1. Ťahač aj náves majú samostatný TP resp. osvedčenie o evidencií (podľa roku výroby). Mne nie sú jasné tieto situácie:
a) ťahač (EURO IV) + náves v rámci jednej návesovej súpravy - sadzba pre náves bude pre "ostatné vozidlá" alebo pre "EURO IV"? Všeobecne, či závisí od emisnej kategórie ťahača.
b) ak mám príves, čo sa zmení? Pretože v zákone sa uvažuje len o ťahači + návese ako jazdnej súprave. Pri prívese sa tiež sadzba odvíja od motorového vozidla?
c) Možno uvažovať o ťahači a návese aj ako o samostatných vozidlách (nie v rámci jednej návesovej súpravy)?

2. "Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ťa nezaujíma pre výpočet DzMV. Vychádzaš z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti v tonách - r.32 v TP. A zaujíma ťa počet náprav - r.39."
Pozor, pri jazdnej súprave ťahač + náves ťa zaujíma najväčšia prípustná hmotnosť na nápravu. Preto sa pýtam.

3. "Detto ako predchádzajúca odpoveď."
No lenže tie dve čísla sú uvedené v jednom riadku za sebou a ide o TP z ČR.
Žabinka
10.06.10,08:26
1. Ťahač aj náves majú samostatný TP resp. osvedčenie o evidencií (podľa roku výroby). Mne nie sú jasné tieto situácie:
a) ťahač (EURO IV) + náves v rámci jednej návesovej súpravy - sadzba pre náves bude pre "ostatné vozidlá" alebo pre "EURO IV"? Všeobecne, či závisí od emisnej kategórie ťahača.
b) ak mám príves, čo sa zmení? Pretože v zákone sa uvažuje len o ťahači + návese ako jazdnej súprave. Pri prívese sa tiež sadzba odvíja od motorového vozidla?
c) Možno uvažovať o ťahači a návese aj ako o samostatných vozidlách (nie v rámci jednej návesovej súpravy)?

2. "Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ťa nezaujíma pre výpočet DzMV. Vychádzaš z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti v tonách - r.32 v TP. A zaujíma ťa počet náprav - r.39."
Pozor, pri jazdnej súprave ťahač + náves ťa zaujíma najväčšia prípustná hmotnosť na nápravu. Preto sa pýtam.

3. "Detto ako predchádzajúca odpoveď."
No lenže tie dve čísla sú uvedené v jednom riadku za sebou a ide o TP z ČR.
Výňatok zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
JEDENÁSTA ČASŤ
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL
§ 84
Predmet dane
(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
(2) Predmetom dane z motorových vozidiel nie je vozidlo
a) používané na skúšobné jazdy alebo iné jazdy, ktoré má pridelené zvláštne evidenčné číslo, 40)
b) určené na vykonávanie špeciálnych činností, ktoré nie je určené na prepravu a v dokladoch vozidla je označené ako špeciálne vozidlo. 41)
§ 85
Daňovník
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
§ 86
Oslobodenie od dane
(1) Od dane z motorových vozidiel je oslobodené vozidlo
a) v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaný vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) diplomatických misií a konzulárnych úradov, ak je zaručená vzájomnosť.
(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané
a) ako vozidlo záchrannej zdravotnej služby, 45) vozidlo banskej záchrannej služby, vozidlo horskej záchrannej služby, vozidlo leteckej záchrannej služby a vozidlo požiarnej ochrany,
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
c) ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe,
d) na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3, EURO 4 alebo EURO 5. 45a)
(3) Pri súbehu znížení dane podľa odseku 2 sa uplatní zníženie dane výhodnejšie pre daňovníka.
(4) Vozidlo používané podľa odseku 2 môže vyšší územný celok vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok oslobodiť od dane.
(5) Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní.
§ 87
Základ dane
Základom dane pri osobnom automobile je zdvihový objem motora v cm3 a pri úžitkovom vozidle a autobuse ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav.
§ 88
Sadzba dane
(1) Vyšší územný celok môže na svojom území zaviesť daň z motorových vozidiel všeobecne záväzným nariadením, 42) v ktorom určí sadzby dane, ktoré nesmú byť nižšie ako minimálne sadzby dane uvedené v prílohe č. 4 k tomuto zákonu.
(2) Sadzba dane sa určí pre
a) osobný automobil podľa zdvihového objemu motora v cm3 uvedeného v dokladoch vozidla,
b) úžitkové vozidlo a autobus podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo,
c) vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves; vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla, osobitne ťahač a osobitne náves.
123321
10.06.10,08:37
Ale treba čítať dokonca:
§ 96
Výklad niektorých pojmov


(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4. 38)

(2) Celková hmotnosť vozidla je súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti. V návesových jazdných súpravách sa celkovou hmotnosťou jednotlivého vozidla rozumie numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy.
Žabinka
10.06.10,17:47
Naozaj som nečítala do konca, tu je pár rozoberaných podobných prípadov, možno pomôže:
http://www.porada.sk/t51511-dan-urcenie-hmotnosti.html
http://www.porada.sk/t129452-tahac.html
http://www.porada.sk/t128667-prives.html
123321
11.06.10,10:23
Tam odpoveď na moje otázky nebola, pátral som aj inde, ale zistil som úplne protichodné informácie...

Budem rád, ak mi niekto odpovie, pretože túto problematiku nerieši jasne ani zákon, ani VZN.
certik
14.06.10,10:07
Dobrý deň, chcem sa opýtať, spoločnosť menila svoje sídlo k 23.4.2010, sťahovala sa z Martina do Nitri, auto prepísali na polícii až 22.5.2010. Urobila som dobre keď som auto odhlásila z Martina už k dátumu 23.4.2010 alebo to malo byť až po prepise?
truch
14.06.10,11:22
Dobrý deň, chcem sa opýtať, spoločnosť menila svoje sídlo k 23.4.2010, sťahovala sa z Martina do Nitri, auto prepísali na polícii až 22.5.2010. Urobila som dobre keď som auto odhlásila z Martina už k dátumu 23.4.2010 alebo to malo byť až po prepise?
Používali ste ho na podnikanie od 23.4. do 22.5.?
V Nitre ste ho kedy prihlásili??
123321
16.06.10,14:11
1. Ťahač aj náves majú samostatný TP resp. osvedčenie o evidencií (podľa roku výroby). Mne nie sú jasné tieto situácie:
a) ťahač (EURO IV) + náves v rámci jednej návesovej súpravy - sadzba pre náves bude pre "ostatné vozidlá" alebo pre "EURO IV"? Všeobecne, či závisí od emisnej kategórie ťahača.
b) ak mám príves, čo sa zmení? Pretože v zákone sa uvažuje len o ťahači + návese ako jazdnej súprave. Pri prívese sa tiež sadzba odvíja od motorového vozidla?
c) Možno uvažovať o ťahači a návese aj ako o samostatných vozidlách (nie v rámci jednej návesovej súpravy)?

Odpovie mi niekto na moje otázky? Veď sú to veci z praxe...
jurgensk
10.11.10,23:11
Dobry den! Fakt som zmateny z tolkych nazorov, ktore tu na temu cestna dan su, preto velmi konkretna situacia a otazka: nase OZ si prenajme auto na podnikatelsku cinnost od FO na dobu urcitu. Kto plati cestnu dan???? Mozme si bez problemov odpisovat cestne naklady? Dakujem za zrozumitelne a rychle odpovede!!!
wallie
11.11.10,13:51
čo sa týka určovania hmotnosti u návesovej jazdnej súpravy:

Pre účely určenia základu dane z motorových vozidiel pri úžitkových vozidlách a autobusoch sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 32 osvedčenia. Pri návesových jazdných súpravách sa vychádza z údaja uvedeného na riadku č. 33, pričom počet náprav na uvedenom riadku by sa mal zhodovať s počtom náprav uvedených na riadku č. 39.

Údaje nachádzajúce sa na riadku č. 32 a riadku č. 33 osvedčenia zodpovedajú celkovej hmotnosti určenej v súlade s § 96 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z.

Osvedčenia nie sú vyplňované jednotne a pri návesových jazdných súpravách na riadku č. 33 môže byť okrem údajov o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedený aj údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (tzv. točnicu).

Nakoľko pri návesových jazdných súpravách základom dane je celková hmotnosť jednotlivého vozidla (t.j. numerický súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy), údaj o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu) sa do celkovej hmotnosti nezapočítava.

Na základe uvedeného pri návesových jazdných súpravách základu dane zodpovedajú údaje o hmotnostiach pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedené na r. č. 33, a to bez údaja o hmotnosti pripadajúcej na spájací čap návesu (točnicu).
wallie
11.11.10,13:59
čo sa týka prívesu za auto/prívesný vozík:

Ak prívesný vozík, ktorý má pridelené v SR evidenčné číslo patrí do kategórie O, v uvedenom prípade je predmetom dane z motorových vozidiel v zmysle § 84 zákona o miestnych daniach za podmienky, že sa používa na podnikanie. Do daňového priznania k DzMV sa uvedie osobitne motorové vozidlo a daň vypočítaná pre motorové vozidlo a osobitne pre prívesný vozík, podľa platných sadzieb určených vo VZN pre jednotlivé kraje. (hmotnosť motorového vozidla nehrá žiadnu rolu pre výpočet sadzby prívesného vozíka)
SilviaS
13.12.10,08:20
Dobrý den poradáci:)
Chcem sa opýtať to tlačivo na daň z motorových vozidiel za rok 2010
môžem použiť staré čo, mynulí rok alebo bude nové neviete náhodou??
A chcem sa ešte opýtať daň mám napísať takú aká bola zaplatená v roku 2010 myslím v tom tlačive!!

Díky pekne silvia:)
VieraPopluharova
13.12.10,08:27
Dobrý den poradáci:)
Chcem sa opýtať to tlačivo na daň z motorových vozidiel za rok 2010
môžem použiť staré čo, mynulí rok alebo bude nové neviete náhodou??
A chcem sa ešte opýtať daň mám napísať takú aká bola zaplatená v roku 2010 myslím v tom tlačive!!

Díky pekne silvia:)

Milá Silvia,

daň z motorových vozidiel budeš podávať tlačivo , ktoré je platné pre rok 2010, všetko nájdeš na stránke www.drsr.sk kde sú tlačivá a k nim i poučenia ako to máš vyplniť, čo sa týka výšky dane, musíš si pozrieť do ktorého vyššieho územného celku patríš a tam na ich stránke sú uvedené i sadzby pre daň z motorových vozidiel podľa objemu, náprav a pod. V januári 2010 si podávala za rok 2009 , teraz v januári 2011 budeš podávať za rok 2010.
SilviaS
13.12.10,08:40
Díky pekne za pomoc Silvia:)
truch
13.12.10,09:02
Jednotlivé kraje avizovali zvýšenie dane z motorových vozidiel cca o 10%. Teraz neviem, či platia sadzby ako minulý rok a či to zvýšenie sa prejaví až pri podávaní priznania za rok 2011, čiže až v januári 2012.
VieraPopluharova
13.12.10,13:28
Odpočet DPH na osobný automobil M1 a sadzby dane z motorových vozidiel na rok 2011 a 2010
zmena účinná od 1. januára 2010

Dňa 1. 12. 2009 NR SR schválila zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Týmto zákonom poslanci NR SR novelizovali aj zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Touto novelou boli vypustené ustanovenia, ktoré zakazovali odpočet DPH pri nákupe automobilov kategórie M1. Platiteľom DPH sa tak otvára možnosť, ako nadobudnúť osobný automobil s nárokom na odpočet DPH.

Predmetný zákon upravil ustanovenie § 49 zákona, kde v odseku 7 vypustil písmená a) a b). Rovnako vypustil aj nasledovné odseky 8 a 9, týkajúce sa tiež nadobudnutia osobného automobilu:

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1,25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c)a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d)b) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily, a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.
(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu,26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.
(10)(8) Pri prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu môže platiteľ odpočítať daň len z tovarov a služieb, ktoré použije na prevádzkovanie podniku; platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na udržiavanie a správu konkurznej podstaty, a z tovarov a služieb, ktoré sú hotovým výdavkom správcu konkurznej podstaty a sú pohľadávkou proti konkurznej podstate.

Podnikatelia, registrovaní za platiteľov DPH, si tak môžu od 01. januára 2010 uplatniť odpočet dane z pridanej hodnoty (DPH) aj pri kúpe a nadobudnutí osobného aumobilu kategórie M1. Kategória automobilov M1 zahŕňa autá určené na prepravu osôb, kde je najviac osem sedadiel okrem sedadla vodiča. Do 31. 12. 2009 je možné uplatniť odpočet DPH pri nákup automobilu v kategórie N1, ktoré sú osobné aumobily v úžitkovom prevedení. Pri nadobnutí automobilu a následnom uplatnení DPH na vstupe už tak nebude zohrávať úlohu kategória osobného automobilu. Rovnako bude možné odpočítať DPH aj pri nákupe príslušenstva osobného autmobilu ako napríklad autorádia, reproduktorov, zabezpečovacieho zariadenia a podobne.

Uplatniť odpočet DPH pri nákupe osobného auta sa dotýka všetkých vozidiel, či už nových alebo ojazdených. Rovnako nezohráva rolu, či auto bude kúpené v tuzemsku alebo v inej krajine Európskej únie. V prípade kúpy auta z krajiny Európskej únie pôjde o intrakomunitárne dodanie tovaru, pričom nadobúdateľ - platiteľ DPH daň predávajúcemu vôbec neplatí, ale v daňovom priznaní sa samozdaní a, ak disponuje príslušným daňovým dokladom, uplatní odpočet DPH.

Netreba však zabúdať, že auto kúpené podnikateľom je predmetom dane z motorových vozidiel. Základom dane pri osobnom automobile je zdvihový objem motora v cm3. Sazdbu dane určuje vyšší územný celok pre automobily, ktoré sú registrované na jeho území. Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, a povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára, daňová povinnosť vzniká týmto dňom. Pri zaradení automobilu do podnikania po 1. 1. 2010 je podnikateľ - daňovník povinný podať daňové priznanie za rok 2010 až v roku 2011.

Tabuľka - sadzby dane z motorových vozidiel pre osobné automobily podľa jednotlivých krajov na rok 2011

http://www.eserocka.sk/odpocet_dph_automobil.html

Takže za rok 2010 sa platia sadzby uvedené v spodnej tabuľke a v januári 2012 za rok 2011 sa budú platiť pravdepodobne sadzby vo vrchnej tabuľke, ale tam môže prísť ešte k zmenám.