plavčík
16.01.10,17:20
Prosím, ako mám postupovať, keď firma predala pozemok cez Kúpno predajnú zmluvu v 11/2009. Od kupcu dostala zaplatené. No do dnešného dňa sme od katastra nedostali potvrdenie, že to prešlo katastrom. No na portály katastra už to nemáme zapísané, ale predmetný pozemok mám kupujúci na seba.

Ako mám postupovať ...ide závierka a daň z nehnuteľností a ja nemám od katastra dátum prepisu. Čiže nemám vyradený pozemok z účtovníctva a zároveň neviem urobiť daň z nehnuteľnosti, lebo neviem kedy to prešlo na nového majiteľa . Písala som na kataster a odpovedali mi, že oni mi nič nepovedia/nepošlú/, lebo vraj je to v "obálkovárni" v Žiline a kedy to oni pošlú nemôžu nijako ovplyvniť.

Čo s tým? Prosím poraďte.

ĎAKUJEM
plavčík
16.01.10,17:01
posúvam
Johanka
16.01.10,17:24
Účtovanie je jednoduché - podľa § 2 ods.2 Postupov účtovania
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.
plavčík
17.01.10,14:08
Johanka - Ďakujem.
Ak som správne pochopila, tak keď máme na kúpnej zmluve dátum v 11/2009, tak týmto dátumom to vyradím z majetku.
No a daň z nehnuteľnosti za túto nehnuteľnosť / pozemok/ vlastne neplatím, lebo pozemok k 31.12.2009 nemám v majetku.

Je to takto správne?
andreaS
17.01.10,14:43
dan z nehnutelnosti sa plati vzdy vopred za dany rok...

ak ste tuto nehnutelnost vlastnili k 1.1.2009, tak ste mali podat do konca januara danove priznanie k dani z nehnutelnosti a potom cakat na vymer a zaplatit ho... tymto je dan vyrovnana...

novy vlastnik bude zase dan platit az za rok 2010...

aj keby ste nehnutelnost nasledne predali 2.1., tak dan ste povinny platit vy...

este ale netreba zabudat na dan z prijmu z predaja tejto nehnutelnosti...