elastina777
16.01.10,18:14
Vlastníme byt v 6 - bytovom dome, ja tu bývam už od malička, ale s manželom sme majitelia cca od decembra 2008. Máme susedu, ktorá tu ovláda všetkých a všetko ako dom stojí. V roku 1999 sa založilo spoločenstvo a odvedy je ona predsedníčka. V novembri 2007 sa rozhodla dať dom do správy firme o ktorej sa kolujú veľmi zaujímavé správy. Rozhodla sa tak, ked sme jej vytkli, že nedodržuje žiadny zákon o spoločenstve, že nevedie účtovníctvo a vôbec nič, čo jej zákon prikazuje.
To bolo v skratke, čo bolo predtým. Teraz máme správcu, ktorý nám ešte ani raz neukázal výpis z účtu, nezmenil zápis v registri spoločenstiev, nedal voliť o novom predsedovi, stále je predsedníčkou pani od roku 1999, nemáme sme žiadne zápisnice zo schôdze, žiadny finančný plán. V dozornej rade sú stále evidovaní členovia, ktorí už ani nie sú vlastníkmi bytov. Keď som sa spýtala správcu, že kedy nám mieni doniesť výpis z účtu, tak sa mi vysmial, že on nie je povinný! Susedy sa zhodli, že ho nepotrebujú, že mu plne dôverujeme.
Asi pred rokom sa rozhodlo, že sa spravia plastové dvere, nebola žiadna schôdza nič, jednoducho prišla nejaká firma a dvere spravila, nemali sme ani na výber z troch firiem, kedže dvere stáli takmer 60tisíc korún.
Teraz po rade právnika zvažujem dať trestné oznámenie.
Prosím ak má niekto podobné skúsenosti, bola by som veľmi vďačná keby mi vedel poradiť.
Halli
16.01.10,18:46
Vlastníme byt v 6 - bytovom dome,........V roku 1999 sa založilo spoločenstvo a odvedy je ona predsedníčka. V novembri 2007 sa rozhodla dať dom do správy firme o ktorej sa kolujú veľmi zaujímavé správy. .
Je Vás tam 6 a ONA sa rozhodla dať Vás do správy niekomu??? tak to mi teda nesedí:rolleyes:...inak takých príspevkov je tu viac a točíme potom dokolečka dokola, akoby povedal Sito :D...tak skús si najprv niečo počítať.;)
Mária27
16.01.10,18:56
. V roku 1999 sa založilo spoločenstvo a odvedy je ona predsedníčka. V novembri 2007 sa rozhodla dať dom do správy firme o ktorej sa kolujú veľmi zaujímavé správy. Rozhodla sa tak, ked sme jej vytkli, že nedodržuje žiadny zákon o spoločenstve, že nevedie účtovníctvo a vôbec nič, čo jej zákon prikazuje.
...Teraz máme správcu, ktorý nám ešte ani raz neukázal výpis z účtu, nezmenil zápis v registri spoločenstiev, nedal voliť o novom predsedovi, stále je predsedníčkou pani od roku 1999, nemáme sme žiadne zápisnice zo schôdze, žiadny finančný plán. V dozornej rade sú stále evidovaní členovia, ktorí už ani nie sú vlastníkmi bytov. Keď som sa spýtala správcu, že kedy nám mieni doniesť výpis z účtu, tak sa mi vysmial, že on nie je povinný!

Vy nemáte správcu, len predsedníčka si dala nejaké veci robiť inému. Stále je ona štatutár, aj za správu zodpovedná.

V dome sa rozhoduje väčšinou vlastníkov, treba tú väčšinu presvedčiť. Ale nazerať do dokladov má právo každý vlastník.
Mária27
16.01.10,19:06
Pre nás sa tu otázky opakujú, ale pýtajú sa stále noví ľudia. No a mnohí ľudia si myslia, že nespravodlivosti sa najlepšie riešia trestným oznámením, že všetko je trestný čin.
Halli
16.01.10,19:12
Jedni nechcú SBD, druhí nechcú SVB, tretí nechcú vôbec nič a štvrtí chcú úplne všetko ...a tak si tu žijeme :D
sito
17.01.10,05:28
Vlastníme byt v 6 - bytovom dome, ja tu bývam už od malička, ale s manželom sme majitelia cca od decembra 2008. Máme susedu, ktorá tu ovláda všetkých a všetko ako dom stojí. V roku 1999 sa založilo spoločenstvo a odvedy je ona predsedníčka. V novembri 2007 sa rozhodla dať dom do správy firme o ktorej sa kolujú veľmi zaujímavé správy. Rozhodla sa tak, ked sme jej vytkli, že nedodržuje žiadny zákon o spoločenstve, že nevedie účtovníctvo a vôbec nič, čo jej zákon prikazuje.
To bolo v skratke, čo bolo predtým. Teraz máme správcu, ktorý nám ešte ani raz neukázal výpis z účtu, nezmenil zápis v registri spoločenstiev, nedal voliť o novom predsedovi, stále je predsedníčkou pani od roku 1999, nemáme sme žiadne zápisnice zo schôdze, žiadny finančný plán. V dozornej rade sú stále evidovaní členovia, ktorí už ani nie sú vlastníkmi bytov. Keď som sa spýtala správcu, že kedy nám mieni doniesť výpis z účtu, tak sa mi vysmial, že on nie je povinný! Susedy sa zhodli, že ho nepotrebujú, že mu plne dôverujeme.
Asi pred rokom sa rozhodlo, že sa spravia plastové dvere, nebola žiadna schôdza nič, jednoducho prišla nejaká firma a dvere spravila, nemali sme ani na výber z troch firiem, kedže dvere stáli takmer 60tisíc korún.
Teraz po rade právnika zvažujem dať trestné oznámenie.
Prosím ak má niekto podobné skúsenosti, bola by som veľmi vďačná keby mi vedel poradiť.

Jednoduché počty na základe 182/1993, § 7c

Predseda môže byť len jeden. Predseda nemusí bývať v dome. V tom prípade o jeho funkcii rozhoduje šesť vlastníkov bytov v dome. Ak sa niekto mimo domu prihlási vykonávať predsedu.

Predseda býva v dome, tiež rozhoduje šesť vlastníkov, keby on nesúhlasil, ostatní piati by nemali koho voliť.

Rada vlastníkov, dozorný, kontrolný orgán domu.

Minimálne traja členovia, ale môže byť aj päť, teda najlepšie nepár, aby pri hlasovaní rady nedošlo k remíze. A pokiaľ je predseda z domu, nemôže byť členom rady.

Toto, teda voľby by sa mali konať každé tri roky. Zákon to vyžaduje, no prax je všeliaká, aj pričinením vlastníkov, nezáujmom, alebo neoverenou dôverou.

Je možne mať aj SVB a určité veci si dá dom spraviť niekomu inému na základe mandátnej zmluvy.

Je možnosť SVB zrušiť a dohodnúť na zmluve o výkone správy so správcom. Na to potrebujete súhlas 2/3 vlastníkov.

Vlastník má právo na všetky informácie týkajúce sa domu. Ten kto dom spravuje má povinnosť mu ich predložiť!!!

Keď toto všetko zlyhá, jedincovi, vlastníkovi neostáva nič iné len sa obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

Ale vždy je lepšie postupovať kolektívne v súlade so zákonom a bez sudcu.