katarina.j
16.01.10,19:32
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne..:mee:.Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
Johanka
16.01.10,18:37
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne..:mee:.Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
Môžem podčiarknutému rozumieť takto : Automobil je v obchodnom majetku a má zostatkovú cenu 0 (nula) € ?
Alebo bol automobil po skončení doby odpisovania z obchodného majetku vyradený ?
katarina.j
16.01.10,18:46
nebol vyradeny z obch.majetku, len minuly rok skoncili odpisy na auto.
JarkaL
16.01.10,18:50
Len bločky PHM, žiadna amortizácia. Kúpna cena auta je už v nákladoch premietnutá cez odpisy. Knihu jázd mu robíš len preto, aby mal uznané všetky bločky PHM, nielen 80 % - dokonca ju nemusíš robiť v Alfe, stačí aj zošit.
katarina.j
16.01.10,18:54
No Jari ved prave, ked mu robim knihu jazd cez Alfu/mne je to jednoduchsie robit v programe/, tak mi tam automaticky nabehne, ci ma ratat nahradu za PHM alebo pausal.nahradu za pouzitie auta-co som pisala aj vzorce hore. to nemôzem pouzit ani jeden vzorec?lebo v alfe ked to robim, tak mi hned rata....preto sa pytam - kto ma Alfu ako to robi.
JarkaL
16.01.10,18:57
No vzdávam sa, nech poradia tí, čo robia v Alfe, ale myslím, že by sa to tam malo dať "vypnúť", aby to tam nerátalo.
Johanka
16.01.10,19:02
V číselníku áut musíš mať na "karte" konkrétneho auta ( vpravo hore ) označené vlastníctvo "služobné - firemné ".
eričitka
16.01.10,19:08
Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
katarina.j
16.01.10,19:09
V číselníku áut musíš mať na "karte" konkrétneho auta ( vpravo hore ) označené vlastníctvo "služobné - firemné ".
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Tweety
16.01.10,19:10
Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
Áno.
Johanka
16.01.10,19:11
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne..:mee:.Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
K podčiarknutému pár riadkov z Postupov účtovania JÚ ;)
§ 11
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
eričitka
16.01.10,19:14
Ďakujem Tweety, a ešte jedna vec ma napadla. Môžem počas celého roka dávať do nákladov celú sumu a v decembri v rámci uzávierkových účt. úprav vypočítať 20 %, ktoré mi povýšia základ dane, alebo musím v každom mesiace vyčleniť tých 20 %?
JarkaL
16.01.10,19:16
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?

Len bloky PHM, s náhradou by si mala 2x v nákladoch PHM.
Johanka
16.01.10,19:18
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Účtuješ o nákupe PHL, ale daňovým výdavkom podľa § 19 ods.2 písm. l. Zákona o dani z príjmov sú :
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Podčiarknuté v bode 1 Ti počíta "kniha jázd" v Alfe, samozrejme po nakŕmení údajmi o cenách PHL, počte najazdených km a spotrebou .
katarina.j
16.01.10,19:24
Tak ak tomu chapem, tak nebudem učtovat bloky za phm -dam ich do VNZD a zadam tankovanie v knihe jazd-zadam tam udaj o cene phl, najazdenych km a spotrebu-mozem to robit tak? aby som mala podchyteny nakup phl v denniku aj ked bude vo VNZD a odzrkadlim to v knihe jazd. či uz som z toho paf?
veronikasad
16.01.10,20:03
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Katka, nie je to tak. Do VOZD dávaš bloky o nákupe PHM. Na základe prepočtu, ktorý ti robí ALFA na konci roka porovnáš spotrebu a cez interný doklad zaúčtuješ rozdiel.
Kniha jázd je evidenčná - pre potreby kontroly DU a porovnanie spotreby.
babi2
16.01.10,20:34
Ďakujem Tweety, a ešte jedna vec ma napadla. Môžem počas celého roka dávať do nákladov celú sumu a v decembri v rámci uzávierkových účt. úprav vypočítať 20 %, ktoré mi povýšia základ dane, alebo musím v každom mesiace vyčleniť tých 20 %?
Ak nie si plátcom DPH, môžeš aj tak, v roku dávať všetko do výdavkov a na konci roku si vypočítaš z toho 20% a o túto čiastku ponížiš daňové výdavky na PHM
katarina.j
16.01.10,21:27
Katka, nie je to tak. Do VOZD dávaš bloky o nákupe PHM. Na základe prepočtu, ktorý ti robí ALFA na konci roka porovnáš spotrebu a cez interný doklad zaúčtuješ rozdiel.
Kniha jázd je evidenčná - pre potreby kontroly DU a porovnanie spotreby.
dakujem ti velmi pekne, ocenujem:)
Marína
16.01.10,23:02
Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.


Áno.
Táto otázka s odpoveďou je doplnená v prílohe tohto http://www.porada.sk/1206211-post53.html príspevku. Link na aktuálny súbor neviem priložiť, stránka drsr je mimo prevádzky. Nachádza sa aj tu,na porade, teraz ho neviem nájsť.

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.

Dodatok 19.1.2009
Pridávam link na Zmeny týkajúce sa uplatňovania výdavkov(nákladov) na spotrebované pohonné hmoty (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf)
serena
18.01.10,11:58
Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?
serena
18.01.10,12:31
Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?

Cakam na odpoved. Dakujem. A este: ako to bolo v predch.rokoch? Tak od r.2005.
serena
18.01.10,19:39
Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?


Prosim, odpovie mi niekto?
Džudi
18.01.10,19:55
Záleží na tom aký postup si zvolíš Ty : dá sa aj v rámci uzávierkových operácií - a ja to používam ak si to podnikateľ nevyplácal v hotovosti, len si tie náklady chce premietnuť do daňový výdavkov - vtedy účtujem cez ID.
A ak má dostatok financií v pokladni a vypláca si tieto náhrady vtedy som to účtovala cez VPD každý mesiac- vyplatené z pokladne. Ale myslím že oba spôsoby sú akceptovateľné.
serena
19.01.10,22:14
Záleží na tom aký postup si zvolíš Ty : dá sa aj v rámci uzávierkových operácií - a ja to používam ak si to podnikateľ nevyplácal v hotovosti, len si tie náklady chce premietnuť do daňový výdavkov - vtedy účtujem cez ID.
A ak má dostatok financií v pokladni a vypláca si tieto náhrady vtedy som to účtovala cez VPD každý mesiac- vyplatené z pokladne. Ale myslím že oba spôsoby sú akceptovateľné.


Ked cez ID,tak potom len zapísem do VOZD-prev.rez., a hotovo?
serena
22.01.10,11:29
Ked cez ID,tak potom len zapísem do VOZD-prev.rez., a hotovo?

Prosííím.............
serena
22.01.10,21:26
Ked cez ID,tak potom len zapísem do VOZD-prev.rez., a hotovo?


Kto mi napise odpoved?
Zdenka175
22.01.10,21:52
Serena - PHM sa účtuje ako nákup materiálu.
marjankaj
22.01.10,22:02
Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?

Čie je to auto? Podnikateľa? Zamestnanca? Aké stravné si vyplácala? Komu? Zamestnancovi?
serena
23.01.10,19:48
Pouziva vlastne auto na podnikanie:
Vypocitam nahradu za spotr.PHM + nahradu za km, a stravne. ´V predchadzajucich rokoch som robila tak, ze na konci mesiaca som zapisala do VOZD-prev.rez. a do Vyd.hot. Lenze niekde som citala, ze vydavky suvisiace s pouzivanim sukr. mot. voz. sa uctuju v ramci uzavierkovych oper. To znamena, ze az na konci roka treba dat vsetko do VOZD-prev.rez. Ci nie?
serena
24.01.10,20:01
Pouziva vlastne auto na podnikanie:
Vypocitam nahradu za spotr.PHM + nahradu za km, a stravne. ´V predchadzajucich rokoch som robila tak, ze na konci mesiaca som zapisala do VOZD-prev.rez. a do Vyd.hot. Lenze niekde som citala, ze vydavky suvisiace s pouzivanim sukr. mot. voz. sa uctuju v ramci uzavierkovych oper. To znamena, ze az na konci roka treba dat vsetko do VOZD-prev.rez. Ci nie?


:mee::mee::mee: Prosim, napiste mi odpoved. DAKUJEM.
marjankaj
24.01.10,20:28
:mee::mee::mee: Prosim, napiste mi odpoved. DAKUJEM.

Odpoveď máš v príspevku č.23
A nenapísala si aké stravné mu to vyplácaš.
serena
24.01.10,20:58
Odpoveď máš v príspevku č.23
A nenapísala si aké stravné mu to vyplácaš.


Ano mozem aj cez ID na konci r., a vtedy to dam len do VOZD-prev.rez.a nikde inde?
Stravne - podla tych cas.pasiem, ked je na prac.ceste.
serena
25.01.10,10:45
Ano mozem aj cez ID na konci r., a vtedy to dam len do VOZD-prev.rez.a nikde inde?
Stravne - podla tych cas.pasiem, ked je na prac.ceste.

:confused::confused::confused::confused:
Enyma
10.03.10,14:40
Dobry den, auto sluzobne zapisane na firmu - ukonceny leasing v roku 2006, zostalo v majetku firmy s 0 hodnotou. Uctovnictvo robim od roku 2008 do nakladov davam nakup PHM - nafta - podla blockov z ERP - rezia VOZD, na konci roka urobim spotrebu PHM podla najazdenych km podla knihy jazd a ak mam v blockoch viac nakladov - oductujem z rezie - rozdiel medzi skutocnou spotrebou a zauctovanymi blockami. Do nakladov taktiez davam naklady za opravu auta, dan za motorove vozidlo, havarijne poistky za toto vozidlo. Myslim si, ze uctujem spravne, ale potrebujem odobrenie.

Dakujem enyma
Dajanka
11.03.10,08:25
Aj ja to takto účtujem, len PHM dávam na nákup materiálu počas celého roka.
Michelle22
11.03.10,09:51
Ahojte ... práve čítam vašu debatku a tak mi nedá pripojiť sa...ja účtujem PHM ako réžiu,mali sme aj daň.kontrolu a bolo to v pohode,no teraz čítam,že to má byť materiál? Klient,má tiež auto po leasingu je platcom DPH a bločky za PHM mu dávam v plnom rozsahu-vedie si knihu jazd.
lenkam68
11.03.10,09:59
Ahojte ... práve čítam vašu debatku a tak mi nedá pripojiť sa...ja účtujem PHM ako réžiu,mali sme aj daň.kontrolu a bolo to v pohode,no teraz čítam,že to má byť materiál? Klient,má tiež auto po leasingu je platcom DPH a bločky za PHM mu dávam v plnom rozsahu-vedie si knihu jazd.
A čo postupy účtovania JÚ?

§11 Zásoby

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
marjankaj
11.03.10,10:04
A čo postupy účtovania JÚ?

§11 Zásoby

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.


No ja by som si pod palivom predstavoval uhlie, drevo, naftu, plyn na kúrenie. Pohonné látky by mohli byť niečo iné.:confused::confused::confused:

Palivo asi nebudú pohonné látky.
Zita5
11.03.10,10:07
Michelle22
11.03.10,10:21
Super,ďakujem..... odteraz PHM účtujem ako palivá. No nedá mi to,prečo potom keď sa uplatňujú cestovné náhrady ide všetko do réžie? Asi je to blbá otázka.....
monikago
11.03.10,10:55
ja účtujem PHM do réžie, mali sme aj daňovú kontrolu a nemali na nič takého výhrady, že aby som to dávala inde
Zdenka175
11.03.10,11:48
ja účtujem PHM do réžie, mali sme aj daňovú kontrolu a nemali na nič takého výhrady, že aby som to dávala inde
V podstate nákup materiálu a prev. réžia je to isté. Len keď je nariadenie v JU o účtovaní do materiálu, tak by to tak malo byť.
Zdenka175
11.03.10,11:50
Super,ďakujem..... odteraz PHM účtujem ako palivá. No nedá mi to,prečo potom keď sa uplatňujú cestovné náhrady ide všetko do réžie? Asi je to blbá otázka.....


Keď je auto v majetku tak uplatňuješ bločky PHM cez nákup materiálu. Iné je keď sa robia cesťaky tak potom úhrada cestovného do prevádzkovej réžie.
Ferdo Mravec
15.03.10,23:09
Poprosím o radu..
Keď je auto napísané na SZČO (platca DPH), zaplatené v hotovosti cena bola bez DPH, daňovo neodpisované kvôli strate, tiež sa môžu uplatniť paušálne výdavky 80%? Ako by sa to malo správne zaúčtovať? na konci roka ako čo....????
Mám si všetky bločky z celého roka spočítať???
Ďakujem
marika.
15.03.10,23:22
ja by som sa chcela opýtať mám daňovníka ktorý kúpil auto na leasing v 2 mesiaci 2009 odpísal poslednú čiastku, keďže má auto zapísané na daňovom úrade pod DIČ odpisujem mu len PHM a opravu a údržbu na mot.vozidlo , chcem sa opýtať či si teraz v roku 2010 auto môže prehlásiť na rod.č. aby som mu mohla odpisovať PHM + kilometre? je v tom nejaký háčik že po ukončení leasingu musí daňovník viesť nejaký čas auto pod DIČ? ďakujem
marika.
16.03.10,00:01
pomôže mi niekto? alebo je už neskoro?
marjankaj
16.03.10,00:18
ja by som sa chcela opýtať mám daňovníka ktorý kúpil auto na leasing v 2 mesiaci 2009 odpísal poslednú čiastku, keďže má auto zapísané na daňovom úrade pod DIČ odpisujem mu len PHM a opravu a údržbu na mot.vozidlo , chcem sa opýtať či si teraz v roku 2010 auto môže prehlásiť na rod.č. aby som mu mohla odpisovať PHM + kilometre? je v tom nejaký háčik že po ukončení leasingu musí daňovník viesť nejaký čas auto pod DIČ? ďakujem

Auto sa nezapisuje na DÚ, ale na polícii. Ty ho iba vyradíš z majetku.
Augustin
16.03.10,11:20
Dobrý deň Prosím poradiť.Mám úžitkové auto N1.Auto je na dič.Má 10 rokov.Je odpísané.Nieje zahrnuté vo majetku.Chcem poradiť či je možné použiť paušálne výdavky na km,tak ako na súkromné vozidlo ďakujem.
babi2
16.03.10,11:30
Dobrý deň Prosím poradiť.Mám úžitkové auto N1.Auto je na dič.Má 10 rokov.Je odpísané.Nieje zahrnuté vo majetku.Chcem poradiť či je možné použiť paušálne výdavky na km,tak ako na súkromné vozidlo ďakujem.
To že je odpísané ešte nemusí znamenať, že nie je v majetku, alebo ste ho vyradili? Nedávate si do nákladov jeho údržbu, či iné náklady ?
Augustin
16.03.10,12:14
mne by lepšie vyhovovala paušálna úhrada km.Keď nemám žiadny odpis aj žiadne opravy ,na moje km mi vyhovuje skôr paušál km.Najazdím priemerne 30000 km za rok.Auto mám po synovi a je prepísané na mňa,ale na dič.Len sa chcem opýtať či sa to dá ,keď to mám na dičo.Ja auto nemám v majetku
babi2
16.03.10,12:23
mne by lepšie vyhovovala paušálna úhrada km.Keď nemám žiadny odpis aj žiadne opravy ,na moje km mi vyhovuje skôr paušál km.Najazdím priemerne 30000 km za rok.Auto mám po synovi a je prepísané na mňa,ale na dič.Len sa chcem opýtať či sa to dá ,keď to mám na dičo.Ja auto nemám v majetku
Pozri tu http://hnonline.sk/ekonomika/c1-40836170-do-vydavkov-si-zaradte-aj-pohonne-latky
Augustin
16.03.10,12:27
Ďakujem za informáciu pekný deň