ptom
17.01.10,08:44
Ahojte

tento rok ideme začat stavbu rod. domu, ale stále sa nevieme rozhodnúť medzi tehlou a ytongom.Projek domu je robeni pre porotherm. Jedna sa o dvojpodlažný dom. Spravili som si rôzne porovnania a vychádza nám to približne rovnako jedno je lepšie v tom ine v inom.

Vie nám niekto poradiť z vlastných skúseností, ďakujeme za odpoved
pivko
17.01.10,08:08
Ahojte

tento rok ideme začat stavbu rod. domu, ale stále sa nevieme rozhodnúť medzi tehlou a ytongom.Projek domu je robeni pre porotherm. Jedna sa o dvojpodlažný dom. Spravili som si rôzne porovnania a vychádza nám to približne rovnako jedno je lepšie v tom ine v inom.

Vie nám niekto poradiť z vlastných skúseností, ďakujeme za odpoved
Tak o tom sa tu už toho popísalo že možeš študovať aj celý deň;). Bolo zbytočné zakladať novú tému:(
ciners
17.01.10,08:26
Takto to tazko hodnotit,kazda budova je osobitny "organizmus" a pri jej navrhu sa predpoklada iste chovanie objektu, ista pravadzka atd. A na nieco ine,co sa od budovy pozaduje, je vhodny iny material. Ked Fero chce akumulacnu funkciu,tak postaci z tehal a zatepli, ked Jozo chce aby teplota kolisala zarovno termostatu,tak nebude stavat z tehly, atd atd. Potom tu su aj pevnosti muriva, napatie v stene zavisi od zatazenia, od vzdialnosti nosnych murov atd atd. A potom nakoniec, po premysleni roznych vplyvov sa dostaneme k vhodnemu materialu.
Cize zaver: vsetko to zavisi od toho, co pozadujete od svojej konstrukcie, vseobecne dobru radu nenajdete.
TomasHC
17.01.10,10:39
Par veci co rozhodli v mojom pripade v prospech Ytong:

- rychlost vystavby
- netreba miesacku (nemal som ju kde odlozit)
- lahko sa robia drazky (voda, odpad, elektro...)
- jednoduche dorezavanie tvarnic, minimalny odpad

Pokial mury nejdes robit svojpomocne, tak Ti to moze byt plus/minus jedno :)
220870
17.01.10,10:57
Ak chcete postaviť dom , vysušiť ho a bývať v ňom v priebehu jedného roka tak pálená tehla je lepšia..Inak je to asi úplne jedno.
krvak
17.01.10,11:10
V podstate suhlasim s TomasHC.
Este pridam nieco ja: A preco som nesiel tehla+zateplenie, hoci som bol na 99 % rozhodnuty ist do 30-38 tehla a 15 EPS. Moje financie niesu neobmedzene. Mohol som si vybrat-tehla+EPS, alebo Lambda+solar. Rozhodol som sa pre Ytong Lambda 37.5 a solar. Niekto moze namietat samozrejme, ze radsej by dal rekuperaciu, ze lepsia je tehla, ze lepsie je to a ono. Ja som isiel ku stavebnej firme a dal si to nacenit (mal som 3 cenove ponuky). Lambda vysla vzdy lacneisie o 3500-4500 eur. To je cena solaru - zhruba. Keby som mal 20-30 tisic eur navyse, asi si dam 38 tehla+15 EPS+rekuperacia+solar. Bohuzial nemam. Staviam na juhu Slovenska (KE). Vzhladom na priemerne teploty je to podla mna lepsie riesenie. Radsej si priplatim za trojsklo a Geneo. Nemalo by premna vyznam mat "super stenu" ak by som dal potm dvojsklo, cez ktore by mi teplo unikalo (lebo by som uz na lepsie nemal).
Urobil som si taky priemer co by som chcel a ci na to mam. Moj ciel je priblizit sa k NED a mat podlahove kurenie. Keby som isiel podla projektu, mam stenu 38 tehla, radiator. Za zhruba tie iste peniaze (kriza stlacila ceny) mam Lambdu, podlahove , solar a krb.
ciners
17.01.10,11:20
Ja len podotknem malu poznamku. 2 alebo 3 sklo, to je jedno. Ak cez okna nefuci,tak plocha okna je k ploche ostatneho obalu taka mala, ze tam neusetri clovek ani prd. Dokonca, ak by cez stare okna, co mali U=3 nefucalo, tak vymenou za U=1,1, pri 4 oknach 1500x1800 a dome rozmerov 10*12m sa nakaldy na kurenie zmenia kozmeticky. Najvacsi hltac tepla je vetranie, na to bacha.
krvak
17.01.10,12:06
Ok, skusim trochu naivnej matiky : strata cez okna 30 %. Rocne vykurovacie naklady napriklad 30.000. to znamena ze cez okna mi ujde teplo za 9000 rocne. rozdiel medzi dvojsklom a trojsklom je v cene cca 12000 (v mojom dome-mozno som mal stastie na akciu) Trojsklo usetri napriklad oproti dvojsklu 30 % to je 3000 sk. Navratnost trojskla 4 roky. Preto sa mi zda, ze ma vacsi vyznam ako navratnost zateplenia fasady-samozrejme neriesim strop a ostatne-len som chcel poukazat na rozdiel "lepsie okna" oproti "zateplenie fasady".
ciners
17.01.10,12:33
Problem je v tom, ze ak si odmyslime vetranie, tak strata cez okna je tak 5 percent.A uz sme financne niekde inde.
220870
17.01.10,12:48
Problem je v tom, ze ak si odmyslime vetranie, tak strata cez okna je tak 5 percent.A uz sme financne niekde inde.
Trojsklo usetri napriklad oproti dvojsklu 30 %To vás niekto riadne oje ....l.Rozdiel je W=0,1-0,3.na m2 za 1 hodinu pri rozdieli 1°C.Reálne mi vychádza úspora na 5 kw na rok..Čo je zhruba 0,5€-2€ na m2.
krvak
17.01.10,14:52
Ok, nehadam sa: takze rozdiel je 0.3. Plocha okien je cca 16 m2. Priemerna rocna teplota na slovensku je 10 stupnov(zdroj internet). Ja som v KE, tak nech 13. v dome bude urcite 22-23-(manzelka a dcera). Cize rozdiel je priemerne 10 stupnov denne.
Podme pocitat: 0.3 W*16 m2*10 stupnov je: 48 W na hodinu. za jeden den je to 1152 Wattov a za rok 420.000 Wattov. To by malo byt cca 420 kw. Robim niekde chybu?? Ked Vam vyslo 5?


Upozornujem aj na rosenie dvojskla, kde trojsklo sa rosi omnoho menej. Uz len kvoli tomu dam troj :-)
ciners
17.01.10,15:06
To by malo byt cca 420 kw. Robim niekde chybu?? Ked Vam vyslo 5?


5 percent som pisal, nie 5 kW/h :)
5percent z celkovych strat pripada na stratu oknami, za predpokaldu,ze neprefukuju.
krvak
17.01.10,16:05
No podla nejakeho obrazku, uz neviem, kde na nete som ho videl maju okna stratu 30, strecha 40, stena 20 a podlaha 10 %. Zhruba. A ked je raz U = 1 (dvojsklo) , a U =0.7 (trojsklo a iny ram) tak 30 % rozdiel mi stale vychadza. Zle to pocitam????
ciners
17.01.10,17:18
Tak to je nejaka blbost. Percentualne sa to da vyjadrit pri konkretnom dome. Do toho vypoctu vstupuju plochy jednotlivych konstrukcii (steny, stropy, podlahy,okna,atd) a tieto plochy tam maju velky vplyv. U=1,0 a U=0,7 este neznamena 30percent uspory, nenarasta to linearne s tepelnym odporom.
ptom
17.01.10,17:38
Dakujem za odpovede pozrel som si aj staršie diskusie a priklonil som sa k ytongu.
mendo933
18.01.10,05:36
V podstate suhlasim s TomasHC.
Este pridam nieco ja: A preco som nesiel tehla+zateplenie, hoci som bol na 99 % rozhodnuty ist do 30-38 tehla a 15 EPS. Moje financie niesu neobmedzene. Mohol som si vybrat-tehla+EPS, alebo Lambda+solar. Rozhodol som sa pre Ytong Lambda 37.5 a solar. Niekto moze namietat samozrejme, ze radsej by dal rekuperaciu, ze lepsia je tehla, ze lepsie je to a ono. Ja som isiel ku stavebnej firme a dal si to nacenit (mal som 3 cenove ponuky). Lambda vysla vzdy lacneisie o 3500-4500 eur. To je cena solaru - zhruba. Keby som mal 20-30 tisic eur navyse, asi si dam 38 tehla+15 EPS+rekuperacia+solar. Bohuzial nemam. Staviam na juhu Slovenska (KE). Vzhladom na priemerne teploty je to podla mna lepsie riesenie. Radsej si priplatim za trojsklo a Geneo. Nemalo by premna vyznam mat "super stenu" ak by som dal potm dvojsklo, cez ktore by mi teplo unikalo (lebo by som uz na lepsie nemal).
Urobil som si taky priemer co by som chcel a ci na to mam. Moj ciel je priblizit sa k NED a mat podlahove kurenie. Keby som isiel podla projektu, mam stenu 38 tehla, radiator. Za zhruba tie iste peniaze (kriza stlacila ceny) mam Lambdu, podlahove , solar a krb.
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
pivko
18.01.10,06:56
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
Mne sa zdá až zbytočné 150mm EPS a odpor 7,3 , úplne stačí aj 100-120mm EPS ,alebo 100mm Nobasil FKD.
mendo933
18.01.10,07:37
Pri 150m2 rozdiel 120 vs. 150 je 4,5 m3 co je cca 113€ to je minimalna polozka
cielom prispevku hore som len apeloval na "uspory" krvaka, kde su dost nepresne udaje , to kolko zateplenia je potrebne nech si kazdy vypocita sam. xls. subor som tu uz 2x daval a tam sa uz da pocitat s parametrami okien, tepelnymi ziskami, orientaciou na SV, pri zadani novych cien energii je vypocitat aj navratnost a pod. len sa treba vtom zorientovat
pivko
18.01.10,14:36
Lambda 48€ m2, heluz 38 32,5€ + eps 150mm 3,75€ (pri cene 25€/m3)
lambda R 4,31 za 48€ m2 (pri 0% vlhkosti)
38+15 R 7,3 za 36,25 €

pri takom masivnom zatepleni staci aj tehla 30, co je zas min. 1000ka k dobru
Neviem ake dava zlavy Xella ale u tehiel sa da ist okolo 35% v pohode

mne to vôbec nevychadza tak optimisticky pre lambdu
Odkial si bral cenu HELUZ 38 , 32,5/m2 ? z ich cenníka?
Mne dnes došla ponuka na Heluz aj s dopravou do KOŠIC- V.Pásmo !
a pri tehle 38 STI vychádza m2 na 26,41 EUR
aký máte na to názor?sú to dobré ceny?:confused:
ponúkam Vám nasledovné tvárnice HELUZ.
HELUZ PLUS 30 brúsená - 1,341 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 30 1/2 brúsená - 1,05 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 brúsená - 1,651 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 K-1/2 brúsená - 1,53 EUR s DPH/ks
HELUZ 24 brúsená P10 - 1,616 EUR s DPH/ks
HELUZ 11,5 brúsená - 1,333 EUR s DPH/sk
Lepidlo a zakladacia malta zdarma.
Doprava komplet zdarma.
Palety zálohované 8,51 EUR bez DPH/ks (vratné 12 mesiacov).
Termín dodania 5 dní.
Platnosť ponuky do 28.02 s odberom do konca marca 2010.
mendo933
18.01.10,15:44
Odkial si bral cenu HELUZ 38 , 32,5/m2 ? z ich cenníka?
Mne dnes došla ponuka na Heluz aj s dopravou do KOŠIC- V.Pásmo !
a pri tehle 38 STI vychádza m2 na 26,41 EUR
aký máte na to názor?sú to dobré ceny?:confused:
ponúkam Vám nasledovné tvárnice HELUZ.
HELUZ PLUS 30 brúsená - 1,341 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 30 1/2 brúsená - 1,05 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 brúsená - 1,651 EUR s DPH/ks
HELUZ PLUS 38 K-1/2 brúsená - 1,53 EUR s DPH/ks
HELUZ 24 brúsená P10 - 1,616 EUR s DPH/ks
HELUZ 11,5 brúsená - 1,333 EUR s DPH/sk
Lepidlo a zakladacia malta zdarma.
Doprava komplet zdarma.
Palety zálohované 8,51 EUR bez DPH/ks (vratné 12 mesiacov).
Termín dodania 5 dní.
Platnosť ponuky do 28.02 s odberom do konca marca 2010.
daval som MOC zo septembra. Ja som z TN tak som mal ine ceny, ale -35% sa da v pohode vybavit. Od minuleho roku sli heluz s cenami dole. Stiahli cenu v cenniku aj rabat predajcom (aspon to mi tvrdil v stavebninach). Neviem ci si to prepocitaval kolko stoji dokopy malta na cely system, ak nie tak skus
pivko
18.01.10,16:18
daval som MOC zo septembra. Ja som z TN tak som mal ine ceny, ale -35% sa da v pohode vybavit. Od minuleho roku sli heluz s cenami dole. Stiahli cenu v cenniku aj rabat predajcom (aspon to mi tvrdil v stavebninach). Neviem ci si to prepocitaval kolko stoji dokopy malta na cely system, ak nie tak skus
Však to je ponuka na brúsenú a zakladacia malta aj lepidlo + dopravaśú v cene. /Košice su najďalej 5.pásmo tak že najmenšia zľava/ TN je 1. pásmo tak tam sa možno dá 35%.
mendo933
18.01.10,16:35
Však to je ponuka na brúsenú a zakladacia malta aj lepidlo + dopravaśú v cene. /Košice su najďalej 5.pásmo tak že najmenšia zľava/ TN je 1. pásmo tak tam sa možno dá 35%.
mal som na mysli porovnaj si system klasika+ klasicka malta vs. brusena+ lepidlo ci sa ti to oplati ist do brusenej, lebo ta malta "v cene" to na celom dome vie pekne navysit
220870
18.01.10,16:46
Nič nieje zadarmo.
pivko
18.01.10,16:52
Nič nieje zadarmo.
Samozrejme že nie zadarmo,ale v cene;) A ako sa Vám pozdávajú tie ceny? to množstvo zakladacej malty a lepidla čo je k tehlám je postačujúce ?,alebo koľko treba dokupovať?
Snoophy
18.01.10,17:36
DNes som dostal cenovu ponuku na Ytong a aj na Porfix.
Ytong ponúkli 20% zlava
Porfix Plus 20%
Porfix P3 24%
doplnky 18%
---------------------
To poslali priamo obchodáci...v stavebninách som sa nepýtal ale zajtra sa popýtam koľko oni vedia dať.
Porfix na písal len o doprave do stavebnín.
Ytong doprava do stavebnin zdarma
Na stavbu z výroby bez vykládky 17eur/kamion
Na stavbu s rukou 99eur/kamion
Ytong poslal aj argumenty voči Porfixu prečo si vybrať Ytong a nie Porfix.
STale sa neviem rozhodnúť.
Pravdepodobne si kúpim na garáž (oddelená) porfix a postavím garáž (aspon budem kde mať naradie atd. a nemusim kupovať budu). Uvidím ako sa s ním bude robiť a rozhodnem sa. Dom budem stavať svojpomocne.
Ale na 80% dom bude z Ytongu nakoľko je to časť ktorá nejde tak ľahko vymeniť. To že lepšie izoluje je mi naprd keď budem zateplovať takže plus u Porfixu je ako obyč. Ytong.
Lepšie sa reže čo je vyhovujúce, nemá takú nasiakavosť,
atd....
220870
18.01.10,17:42
Neviem koľko máte zakladacej malty.Spotreba malty závisí od nerovnosti podkladu.Lepidlo dodávané na m3 tehál väčšinou postačuje,presne sa to vyrátať nedá.
Čo sa týka malty určite si môžete na stavbu doviezť 1-3m3 kopaného piesku frakcie 0,2(žltý).Budete ho potrebovať na zahadzovanie dier rýh otvorov po vodároch, elektrikároch, kurenároch a tiež ho môžete použiť na zakladanie stavieb a obsypávanie kanalizačných rúr,elektrikárskych káblov v zemi.K tomu 3-4 vrecká UNI MALT-u.
220870
18.01.10,17:46
DNes som dostal cenovu ponuku na Ytong a aj na Porfix.
Ytong ponúkli 20% zlava
Porfix Plus 20%
Porfix P3 24%
doplnky 18%
---------------------
To poslali priamo obchodáci...v stavebninách som sa nepýtal ale zajtra sa popýtam koľko oni vedia dať.
Porfix na písal len o doprave do stavebnín.
Ytong doprava do stavebnin zdarma
Na stavbu z výroby bez vykládky 17eur/kamion
Na stavbu s rukou 99eur/kamion
Ytong poslal aj argumenty voči Porfixu prečo si vybrať Ytong a nie Porfix.
STale sa neviem rozhodnúť.
Pravdepodobne si kúpim na garáž (oddelená) porfix a postavím garáž (aspon budem kde mať naradie atd. a nemusim kupovať budu). Uvidím ako sa s ním bude robiť a rozhodnem sa. Dom budem stavať svojpomocne.
Ale na 80% dom bude z Ytongu nakoľko je to časť ktorá nejde tak ľahko vymeniť. To že lepšie izoluje je mi naprd keď budem zateplovať takže plus u Porfixu je ako obyč. Ytong.
Lepšie sa reže čo je vyhovujúce, nemá takú nasiakavosť,
atd....
Len pre zaujímavosť.Ytong a Porfix majú jedného a toho istého majitela.:mee:Porfix je omnoho nepresnejší ako Ytong z toho dôvodu musíte rátať aj s väčšou spotrebou lepidiel a omietok.
pivko
18.01.10,17:53
Neviem koľko máte zakladacej malty.Spotreba malty závisí od nerovnosti podkladu.Lepidlo dodávané na m3 tehál väčšinou postačuje,presne sa to vyrátať nedá.
Čo sa týka malty určite si môžete na stavbu doviezť 1-3m3 kopaného piesku frakcie 0,2(žltý).Budete ho potrebovať na zahadzovanie dier rýh otvorov po vodároch, elektrikároch, kurenároch a tiež ho môžete použiť na zakladanie stavieb a obsypávanie kanalizačných rúr,elektrikárskych káblov v zemi.K tomu 3-4 vrecká UNI MALT-u.
Maltou sa vobec nezaťažujem , veď tá sa dáva iba pod prvý rad tehál a urobil som si radosť na staré:D kolená a mám teraz 17mesačného syna tak že mu urobim pieskovisko hoc aj z 5m3 piesku;) a 21 ročný syn bude z neho miešať maltu:D:D:D.A čo tie ceny Heluzu? lebo čo som mal sľubenú super cenu na Leier tak to nevyšlo:mee:
alltracboy
18.01.10,19:22
to lepidlo v cene tehal je vraj iba na obvodove mury, na priecky treba dokupit
220870
18.01.10,19:37
Nemám to presne porátané ale to lepidlo na priečky bude podľa mňa pomerne bezvýznamná finančná investícia.
alltracboy
18.01.10,19:41
to mi dnes hovoril kolega ktory minuly rok zhanal tehly. Mozno je to uz inak.. treba sa opytat.
220870
18.01.10,19:42
Maltou sa vobec nezaťažujem , veď tá sa dáva iba pod prvý rad tehál a urobil som si radosť na staré:D kolená a mám teraz 17mesačného syna tak že mu urobim pieskovisko hoc aj z 5m3 piesku;) a 21 ročný syn bude z neho miešať maltu:D:D:D.A čo tie ceny Heluzu? lebo čo som mal sľubenú super cenu na Leier tak to nevyšlo:mee:
O cenách momentálne neviem nič.V stavebníctve a obzvlášť tento rok je január niečo ako vyčkávacia doba .Všetci vyčkávajú čo urobí konkurencia ,akú cenu dá ,aby ho moholy podliezť a dať ešte nižšiu cenu.Oni dobre vedia že gro ich predaja murovacích materiálov je v marci a apríli.Ak nepredajú vtedy tak za celý rok to potom nedoženú.Ja ak by som mal poradiť ,tak čakajte aj do marca.Sladké rečičky predajcov odbíjajte s úsmevom.:cool:
mendo933
18.01.10,20:09
to lepidlo v cene tehal je vraj iba na obvodove mury, na priecky treba dokupit
napr u heluzu aj prieckovky 11.5 su zs lepidlom, brusene inak ani nepredavaju, ved si tam pekne nahadzuju za maltu
ddr
19.01.10,01:05
musím suhlasiť s lambdou zabudol kolega však dodať jednu podstatnu vec u tohto Ytongu nie! je potrebné zateplovať mury štruktura ytongu je robená tak že je to perfektný izolant tepla pri dodržaní tecnologie pokladky muriva tj.nevytvarani tepelnych mostov je to najvyhodnejšia alternatíva čo sa tyka ivesticie do vykoruvania a unikov tepla nehovoriac o čase stavby:o)
TomasHC
19.01.10,06:25
musím suhlasiť s lambdou zabudol kolega však dodať jednu podstatnu vec u tohto Ytongu nie! je potrebné zateplovať mury štruktura ytongu je robená tak že je to perfektný izolant tepla pri dodržaní tecnologie pokladky muriva tj.nevytvarani tepelnych mostov je to najvyhodnejšia alternatíva čo sa tyka ivesticie do vykoruvania a unikov tepla nehovoriac o čase stavby:o)

Clovece, cital som Tvoj prispevok asi 3x, ale nepochopil som ani Ň...
alltracboy
19.01.10,07:22
musím suhlasiť(priklanam sa k) s lambdou (ytong lambda) zabudol kolega však dodať jednu podstatnu vec u tohto Ytongu nie! je (nieje) potrebné zateplovať mury štruktura ytongu je robená tak že je to perfektný izolant tepla pri dodržaní tecnologie (technologie) pokladky muriva tj.nevytvarani tepelnych mostov je to najvyhodnejšia alternatíva čo sa tyka ivesticie do vykoruvania (vykurovania) a unikov tepla nehovoriac o čase stavby(smajlik))

tomasHC snad pomohlo :D
ddr
19.01.10,11:09
ďakujem kolego alltacboy som si nevšimol bolo rano ospravedlnujem sa thomas povedal by som to aj inak ale linky nemám povolene:o))
ciners
19.01.10,11:24
Co sa tyka tepelnoizolacnych vlastnosti, Ytong je na tom asi najlepsie, co je na trhu. Ako murivo, nevravim o izolaciach.
ciners
19.01.10,11:35
Pri takom domku 10x12m mi vychadza tepelna strata,ak zateplime Ytong Lambda 10cm polystyren mensia o 0,85MW/h mensia ako bez zateplenia. Financne max.50 eur rocne uspora pri 10cm polystyren. Ma ta Lambda proste cosi do seba.
alltracboy
19.01.10,11:45
Co sa tyka tepelnoizolacnych vlastnosti, Ytong je na tom asi najlepsie, co je na trhu. Ako murivo, nevravim o izolaciach.
heluz zacal robit family tehlu hrubky 38cm a ma pisane lepsie parametre ako ytong lambda.
mendo933
19.01.10,12:12
Pri takom domku 10x12m mi vychadza tepelna strata,ak zateplime Ytong Lambda 10cm polystyren mensia o 0,85MW/h mensia ako bez zateplenia. Financne max.50 eur rocne uspora pri 10cm polystyren. Ma ta Lambda proste cosi do seba.
pri pouziti lambda 375 uz netreba riesit zateplenie,lebo tam uz vychadzaju velke hrubky aby sa predislo nive :)
Ked lambdu tak bez zateplenia aj ked to v konecnom stadiu bude stat viac ako tensia tehla+izolant
mendo933
19.01.10,12:19
heluz zacal robit family tehlu hrubky 38cm a ma pisane lepsie parametre ako ytong lambda.
ono tie parametre treba brat dost s rezervou hlavne u spongie ytongu, kde je R urcenepri 0% vlhkosti muriva, cize mozno tak v laboratoriu v Xelle. Ked z ytongu stavaju taky experti ako som sa stretol minule, co tvarnice mokli cele leto na dvore nezakryte a murar malproblem tvarnicu zodvihnut tak taky dom bude suchy mkozno tak o 10rokov
alltracboy
19.01.10,12:23
ytong lambda sa da bez problemu zateplit mineralnou vlnou, alebo multiporom
Snoophy
19.01.10,12:42
Obyč. Ytong je ako Porfix Plus (odporovo skoro rovnaké.)
Ak by som sa rozhodol pre Ytong tak beriem obyč 30cm + zateplenie.
Ale Ak pre Porfix tak mam brať Plus + zateplenie alebo P3+zateplenie.
P3 má r 2,7
mendo933
19.01.10,13:04
ytong lambda sa da bez problemu zateplit mineralnou vlnou, alebo multiporom
vsetko sa da...otazka je za kolko €
alltracboy
19.01.10,13:13
no to ja neviem, len pisem , ze ked niekto chce zateplit ytong lambda a boji sa plesne, tak nech da mineralnu vlnu alebo multipor.
krvak
19.01.10,18:34
Ja by som dal multipor. Inac ten Heluz family vyzera fakt dost dobre. 44 cm tehla R 5.2. To je pekneeee. To uz ani zateplovat nereba.
ciners
19.01.10,19:04
pri pouziti lambda 375 uz netreba riesit zateplenie,lebo tam uz vychadzaju velke hrubky aby sa predislo nive :)
Ked lambdu tak bez zateplenia aj ked to v konecnom stadiu bude stat viac ako tensia tehla+izolant

Chcel som tym povedat, ze Lambdu uz nema zmysel zateplovat.
krvak
20.01.10,03:38
Nema-clovek neriskuje NIVU :-) Ked o 20 rokov budem menit fasadu, hodim na to Multipor 8-10 cm a v klude dozijem do dochodku. Ohladne ceny, ja som mal za m3 s pracou , materialom, lepidlami, dovozom, bla bla bla...cenu 130 eur pri Lambde. Skuste spocitat, alebo si dajte nacenit, kolko stoji tehla + zateplenie s PRACOU. Moj dom potreboval 52 m3.
Tehlu Porotherm 38 som mal nacenenu tiez na 130 eur za m3. V tom este nebolo zateplenie. Jednoducho sa mi nezda, ze by zateplenie vyslo lacneisie ako ytong. Je tam predsa PRACA.