Lorna
19.09.05,13:04
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu:



dostali sme zahraničnú faktúru od spol. Google. Fakturačná adresa obsahuje názov spoločnosti, adresu . a číslo DPH . Nie je uvedené DIČ a ani IČ pre DPH . A naviac obsahuje i názov email. schránky.???



Adresa dodávateľa obsahuje : Názov , adresu a IČ pre DPH . Je to spol. sídliaca v EU/ Írsko.Ďalej obsahuje dátum fakturácie a dátum splatnosti, ale dátum zdaniteľného plnenia tu nie je uvedený. A ani DIČ.



Fakturujú nám za zverejnenie na vyhľadávači – GOOGLE/ aktivačný poplatok = za reklamné služby realizované od ....do..

Faktúra neobsahuje ani pečiatku ani podpis...je to elektronická faktúra.

Ďalej je uvedené že ....v súlade s articlom 21.1(b), 6. directíva ...klient je povinný priznať DPH.



Je táto fa vystavená korektne ??? Môžem ju dať do účtovníctva ?? Ako budem účtovať DPH??diki moc.
monsol
19.09.05,11:20
Ja si myslim:

Datum fakturacie sa da povazovat za den dodania sluzby.

Elektronicka faktura je povolena - §75 ods.6

A myslim, ze ta odvolavka vo fakture sa tyka samozdanenia (+,-) DPH ...

A este k tym identifikacnym cislam, myslim, ze oni maju iba jedno resp. 2 cisla... ICO a IC DPH, DIC oni podla mna nemaju... ale to by som si overila telefonicky s nimi....

Ja by som ju uznala do uctovnictva....
ala13
19.09.05,12:09
Ved podla zakona o DPH sa uznava, ze zahranicna faktura asi nebude mat vsetky nalezitosti nasej, kedze ma asi nalezitosti len krajiny, v ktorej bola vydana. Podpisy a peciatky ani my na ziadnych zahranicnych fakturach nemame, a to ani nie su elektronicke. Podla mna ta o ktorej pises mozno tiez elektronicka nie je, ak je vytlacena na papieri, ta je len ak neexistuje jej papierova len elektronicka forma.
martinapo77
19.09.05,13:42
to ze nemas original faktury nie je problem aj elektronicky zaslana faktura je uznana aj z hladiska zakona o uctovnictve, ktory uz nehovori o uctovnom doklade ako o originalnom doklade
podla mna samozdanit
Jana Acsová
19.09.05,15:26
V prípade platiteľov už ani na Slovensku nie je povinnosť uvádzať dve daňové identifikačné čísla. Postačuje jedno, v tomto prípade povinné IČ DPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ale ešte by bolo vhodné (ak nie je zmluva) uvažovať uviesť IČO, resp. identifikačné číslo zahraničného podnikateľského subjektu (mám za to, že aj zahraničné subjekty ich majú pridelené.)
Jana Acsová
19.09.05,15:35
Datum fakturacie sa da povazovat za den dodania sluzby.

V zmysle zákona o DPH sa to nielenže považuje, ale aj je dňom dodania. Viď § 19 ods. 2 (plus súvisiace ustanovenia).
Jana Acsová
19.09.05,15:39
Elektronicka faktura je povolena - §75 ods.6

Súhlasila som s príspevkom č. 2, nakoľko poskytuje sumárne zhrnutie problému. Vo svojich príspevkoch sa zaoberám drobnými pripomienkami, napríklad aj touto:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Elektornicky vyhotovená faktúra môže byť so súhlasom zákazníka, t.j. vyžaduje sa súhlas Vašej firmy. Vhodné písomne, aj keď forma nie je uvedená.
Lorna
20.09.05,06:12
Ok. ďakujem za pomoc.
Ešte jedna otázka : Je správne, ak fakturačná adresa obsahuje i emailovú adresu??
Nemala by obsahovať iba názov a adresu spol ....tak ako to je uvedené v obchodnom registri??
Jana Acsová
20.09.05,13:15
Ok. ďakujem za pomoc.
Ešte jedna otázka : Je správne, ak fakturačná adresa obsahuje i emailovú adresu??
Nemala by obsahovať iba názov a adresu spol ....tak ako to je uvedené v obchodnom registri??Faktúra má znieť na správny obchodný názov firmy a sídlo ... nie je uvedené, že to má byť adresa, v akej podobe a čo má obsahovať. Údaj navyše neznamená, že faktúra je vystavená nesprávne.
Jana Acsová
09.12.05,13:42
Prepojím linky z dôvodu legislatívnej zmeny od 1.1.2006:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=153122&postcount=25
betka
09.12.05,18:14
Faktúra neobsahuje ani pečiatku ani podpis...je to elektronická faktúra.


FA nemusi obsahovat ani peciatku, ani podpis, aj keby nebola vyhotovena elektronicky.
JanaSys
11.12.05,05:56
Ja len toľko. Elektronicky vyhotovená faktúra neznamená, že vám ju poslali ako prílohu mailom alebo v maile vám poslali link a po kliknutí naň sa zobrazila faktúra, ktorú ste si vytlačili. Už som sa totiž stretla s tým, že firma poslala fa vo formáte pdf ako prílohu mailu a považovali to za elektronicky vystavenú fa.
Takéto fa sa používajú napr. v EDI komunikácii (elektronická výmená dát), v ČR to používajú najmä obchodné reťazce ( u nás myslím Wolsvagen). Novšia je výmená dát v XML formáte. Bez ohľadu na formu, takto posielané faktúry musia byť zašifrované, firma, ktorá to zabezpečuje (ak si to nerobíte sami) musí mať bezpečnostný certifikát a je tam ešte kopec ďalších vecí.
immi
15.11.06,19:59
Súhlasila som s príspevkom č. 2, nakoľko poskytuje sumárne zhrnutie problému. Vo svojich príspevkoch sa zaoberám drobnými pripomienkami, napríklad aj touto:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Elektornicky vyhotovená faktúra môže byť so súhlasom zákazníka, t.j. vyžaduje sa súhlas Vašej firmy. Vhodné písomne, aj keď forma nie je uvedená.

Ak je elektronická faktúra podpísaná zaručeným elektronickým podpisom, je písomná forma zachovaná - viď §40 občianskeho zákonníka.
immi
23.11.06,19:30
O elektronických faktúrach som našiel dobrý článok v TRENDE:

http://technologie.etrend.sk/81554/pocitace-a-softver/rychle-a-lacne-faktury
spring
06.03.08,12:33
Ahojte všetci.Vie mi niekto poradiť ohľadom elektronickeho zaslatia zmluvy? Chceme zaslať zmluvu na email podpisanú a oni nám ju podpišu a naspať zašlú na email. Ja si ju vytlačím ale to už nebudú tam originál pečiatky a podpisy. Chcem sa opýtať či mi to uznajú daňovníci v prípade kontroly. Ďakujem všetkým za rady a pekný slnečný deň..................
Vlasta
05.06.08,07:13
Stretol sa niekto s faktúrami od GoDaddy.com? Doposiaľ sme si ich sťahovali a boli bez dane. Posledné 2 však už majú účtovanú aj daň, s tým, že je tam aj nejaké identifikačné číslo pre daň, avšak nie k niektorej z krajín EU, ale samotnej EU. Má formu EU1234567890. Pod tým je, že VAT charged at 19% for country Slovak Republic(code SK). Uhradili sme celú sumu, teda aj s daňou a teraz neviem, ako to zaúčtovať? Teda, či bolo vôbec oprávnenie dať tam tú DPH.
Vlasta
05.06.08,13:08
Naozaj sa nikto nestretol s VAT ID:EU123456789?
montecristo
05.06.08,13:35
Naozaj sa nikto nestretol s VAT ID:EU123456789? jednoducho povedane: okradaju zakaznikov
to akoze ta krajina EU kde je ta dana firma zaregistrovana je akoze aka? a ten rad cislic 1 az 9 ti vobec nie je pochybny?
montecristo
05.06.08,13:43
Ahojte všetci.Vie mi niekto poradiť ohľadom elektronickeho zaslatia zmluvy? Chceme zaslať zmluvu na email podpisanú a oni nám ju podpišu a naspať zašlú na email. Ja si ju vytlačím ale to už nebudú tam originál pečiatky a podpisy. Chcem sa opýtať či mi to uznajú daňovníci v prípade kontroly. Ďakujem všetkým za rady a pekný slnečný deň..................

treba sa vyjadrovať jasnejšie - ako podpísanú? ako oni nám ju podpíšu? ide o ZEP? no ale keď je to podpísané zaručeným elektronickým podpisom, tak prečo tlačiť? veď elektronický podpis slúži na to, aby sme sa odbremenili od papierovačiek a kľudne postačuje aj elektronicky dokument.
a pre daňovú kontrolu ani nemusí byť podstatné či je alebo nie je nejaká zmluva - hlavné je či došlo k zdaniteľnému plneniu a či to plnenie je preukázané
Vlasta
06.06.08,06:47
jednoducho povedane: okradaju zakaznikov
to akoze ta krajina EU kde je ta dana firma zaregistrovana je akoze aka? a ten rad cislic 1 az 9 ti vobec nie je pochybny?
Tie číslice nie sú v poradí od 1 do 9. Je to len ilustračné. Len mi nie je jasné, prečo nám fakturujú aj 19% daň. Veď na to, aby nám ju mohli fakturovať by mali mať registráciu na Slovenku, čiže ID DPH s prefixom SK nie?
Vlasta
06.06.08,06:49
Alebo je to nejaká novinka a registráciou s prefixom EU majú oprávnenie fakturovať v každej krajine EU s daňou platnou v konkrétnej krajine?
montecristo
06.06.08,09:02
Tie číslice nie sú v poradí od 1 do 9. Je to len ilustračné. Len mi nie je jasné, prečo nám fakturujú aj 19% daň. Veď na to, aby nám ju mohli fakturovať by mali mať registráciu na Slovenku, čiže ID DPH s prefixom SK nie?

nabudúce sa treba vyjadrovať jasne, nie "ilustračne". akože ti nie je jasné - veď som napísal, že okrádajú zákazníka. Budia dojem, že faktúrujú DPH, pričom žiadne DPH nefaktúruju, pretože prefix EU neexistuje. Registračné čísla vydávajú jednotlivé krajiny a nie EU ako celok.
blcha
22.10.08,18:17
Aj my sme dostali takú faktúru s prefixom EU a slovenskou daňou 19%. Trápim sa už tretí deň s § 68, aby som zistila, čo s tou DPH, až tvoja odpoveď, Montecristo, mi otvorila oči. Už chápem - a ďakujem.
JankaO
31.03.10,07:30
Ohľadom platnosti elektronickej faktúry na účely DPH vydalo MF SR vo finančnom vestníku toto oznámenie:
karcoolka1
05.04.10,16:26
Ak by som súhlasila so zasielaním faktúr za mobil elektronicky, stačí, že ich mám na cd, alebo musím ich aj tlačiť na papier?
Ďakujem za odpoveď.
domenico.office
05.04.10,16:31
Stačí si ich uchovávať v elektronickej podobe.
Iva1
26.08.10,09:31
Ahojte, dostala som e-mailom faktúru v pdf. Je na nej napísané "Faktúra podpísaná elektronickým podpisom v zmysle zákona č. 215/2002 Z.z. Faktúru stačí vytlačiť." Keď dostávam faktúry v pdf bez podpisu, žiadam aj originály, lebo nemám k dispozícii žiaden iný doklad - Objednávku, dodací list - nič, okrem mailovej komunikácie, prípadne je to len telefonicky. Bude mi stačiť takáto faktúra na odpočet DPH?
220870
06.01.11,10:00
Mobilný operátor mi ponúka elektronickú faktúru.To samé banka výpis elektronicky.Vie mi niekto popísať výhody respektíve nevýhody elektronickej faktúry.Má s tým niekto skúsenosť.
arizona
06.01.11,10:47
Mobilný operátor mi ponúka elektronickú faktúru.To samé banka výpis elektronicky.Vie mi niekto popísať výhody respektíve nevýhody elektronickej faktúry.Má s tým niekto skúsenosť.
Mne tak chodi vacsina uctov.
Platim vsetko internet bankingom,tieto FA si po uhradeni odkladam do jedneho priecinka. Nemusim skladovat kopec papierov ak by som potrebovala,viem kde hladat,vsetko na jednom mieste. (Zalohu mam aj v maily.)
Ale bankove vypisy si nechavam posielat "na papieri"-som zvyknuta kontrolovat a odskrtavat :---

Nevyhody nevidim ziadne ...
Vyhodou je okrem uz spominanej uspory papiera,ze ak som dlhsie mimo SK, mozem si FA uhradit aj z druheho konca sveta .-)
220870
06.01.11,11:59
Zaujímalo ma hlavne či v tom nie sú nejaké záludnosti,podvody.O mi ponúklo akýsi účet kde to je pomerne jednoducho a prehľadne usporiadane "preto pýtam".Ďakujem za reakciu.
arizona
06.01.11,12:52
Zaujímalo ma hlavne či v tom nie sú nejaké záludnosti,podvody.O mi ponúklo akýsi účet kde to je pomerne jednoducho a prehľadne usporiadane "preto pýtam".Ďakujem za reakciu.
Ake podvody mas na mysli?:confused:
Ved to je presne taka ista FA ako tá "papierová" ,akurát nepride postou, ale do mailu.:)
jess
06.01.11,13:02
Ja veru neakceptujem žiadne žiadosti o zasielanie elektronických faktúr. Papier je papier a viem ho rýchlo nájsť podľa evidencie dokladov. Neviem ako by som sa pri prípadnej kontrole hrabala v pc. Jedna fa v papierovej forme a druhá niekde v pc. A už si vôbec neviem predstaviť ich zálohy. Veď také cd vraj nevydrží viac rokov. Tak potom aká predpísaná archivácia? Ja ostávam len pri papieroch a požadujem všetky doklady na papieri aj od klientov. Podľa mňa je to prehľadnejšie.
220870
06.01.11,13:09
To aj ja verím len papieru papier je istota aj v nahorších chvílach:D.Vytlačím si to.A vsuniem do účtovníctva.
adi11
06.01.11,13:12
Tiez som dala suhlas na mailovu fakturu za internet. V banke mam trvaly prikaz na uhradu a na vypise si kontrolujem platby, mam aspon menej dokladov na skladovanie.