Monika C.
17.01.10,10:19
Pekný deň poradáci. Poprosila by som Vás o radu aby som na niečo nezabudla :
Frima predá tovar do ČR až keď tovar bude hotový to zn. o 3 mesiace. Zajtra prídu z ČR s tým, že nám zaplatia zálohu okolo 100 000,- €. Čo budem potrebovať pre nich pripraviť ja :
1. vystaviť zálohovú FA bez DPH s odvolaním / plnenie je oslobodené od DPH podľa § 43 zákona o DPH s možnosťou odpočítania dane /
2. príjmový doklad o prevzatí platby budú platiť v hotovosti
3. súhrný výkaz podám až po vystavení ostrej FA kde tú zálohu odčítam

Poradíte mi neviem či som na dačo nezabudla alebo nie som si istá ako by mala vyzerať tá zálohová FA do ČR. Tovar môže byť hotový skôr ale aj neskôr.Ďíki
IvoM
18.01.10,09:51
1 - zálohová faktúra nie je daňový doklad, nemusí spĺňať náležitosti §72

2 - áno, ale na takú sumu?

3 - Áno
Monika C.
18.01.10,09:56
IvoM ďakujem za odpoveď záloha bude 20 000,- € ostatné až potom. Ide o to či vystaviť FA zálohovú kde ten § 43 neuvediem alebo rovno vystaviť FA o prijatí platby chcela by som riešiť vec touto FA len tu asi budem musieť uviesť ten § 43 kvôli DPH / to už je vlastne preddavok / rozmýšlam správne.
evina
18.01.10,10:11
IvoM ďakujem za odpoveď záloha bude 20 000,- € ostatné až potom. Ide o to či vystaviť FA zálohovú kde ten § 43 neuvediem alebo rovno vystaviť FA o prijatí platby chcela by som riešiť vec touto FA len tu asi budem musieť uviesť ten § 43 kvôli DPH / to už je vlastne preddavok / rozmýšlam správne.

Ako píše IVO - zálohová faktúra nie je daňovým dokladom, nie je ani účtovným dokladom - je to len podklad pre platbu od odberateľa. Pri požiadavke platby predom nedochádza k žiadnemu dodaniu z hľadiska zákona o DPH, t.j. ani žiadnemu oslobodeniu podľa § 43, na faktúre nič také neuvádzaš.
Daňové plnenie a účtovné prípady nastávajú až po zaplatení tejto zálohy ....


http://www.porada.sk/t24446-100-zaloha-na-dodavku-tovaru-do-eu-kolko-faktur-vystavit.html
IvoM
18.01.10,10:15
Pri nadobudnutí tovaru §11 nie je rozhodujúca platba ale vystavenie dokladu podľa §72 alebo skutočné nadobudnutie tovaru. Daňový doklad k prijatej zálohe sa nerobí.


§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
evina
18.01.10,10:23
Pri nadobudnutí tovaru §11 nie je rozhodujúca platba ale vystavenie dokladu podľa §72 alebo skutočné nadobudnutie tovaru. Daňový doklad k prijatej zálohe sa nerobí.


§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

§72 nám však prikazuje vystaviť doklad i pri prijatí platby EÚ

§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.
Monika C.
18.01.10,11:14
Čiže keď som to dobre pochopila vystavím FA na prijatú platbu aj s §43 nakoľko je to už daňový doklad a v poslednej FA tieto platby odčítam a dofaktúrujem zbytok. Rozmýšlam správne je to obdobie dlhšie možno 3-4 mesiace kým tovar bude hotový. Potvrdíte mi to prosím. Vopred vďaka.