Ekonómkaaa
17.01.10,11:45
Dobrý deň,
chcem sa s Vami poradiť ohľadne predaja novopostaveného domu a uplatnenia výdavkov na dani z príjmov. Som občan a chcem predať novopostavený dom. Na LV sme uvedení ako vlastníci spolu s manželkou.
Mám tieto otázky:
1. ako musí byť zdokladovaný môj výdavok? stačí odhad súdnym znalcom, alebo musím preukázať pri prípadnej daňovej kontrole všetky doklady?
2. nakoľko na tomto liste vlastníctva som uvedený spolu s manželkou na LV, da sa to nejako urobit tak, aby som celu ciastku uviedol do DP iba ja, aby tam nemusela figuravat aj manzelka?

Dakujem
Evanka
17.01.10,11:16
Dobrý deň,
chcem sa s Vami poradiť ohľadne predaja novopostaveného domu a uplatnenia výdavkov na dani z príjmov. Som občan a chcem predať novopostavený dom. Na LV sme uvedení ako vlastníci spolu s manželkou.
Mám tieto otázky:
1. ako musí byť zdokladovaný môj výdavok? stačí odhad súdnym znalcom, alebo musím preukázať pri prípadnej daňovej kontrole všetky doklady?
2. nakoľko na tomto liste vlastníctva som uvedený spolu s manželkou na LV, da sa to nejako urobit tak, aby som celu ciastku uviedol do DP iba ja, aby tam nemusela figuravat aj manzelka?

Dakujem
Pri predaji stačí odhad súdnym znalcom.
Ak sa jedná o bezpodielové spoluvlastníctvo, príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovna­kom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak.
V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Môžu sa však dohodnúť aj tak, že príjmy bude zdaňovať len manžel alebo manželka. Ak sa manželia dohodnú, daňové priznanie môže podať len jeden z nich.
Zuziana
17.01.10,14:57
Pri príjmoch z § 8 ZoDP sa dosť často uplatňuje oslobodenie 5x ŽM. V DP pri predaji nehnuteľnosti to spomenuté nie je. Naozaj sa tam oslobodenie neuplatňuje, alebo zle čítam?
likodita
17.01.10,15:06
Pri tomto druhu príjmu sa oslobodenie neuplatňuje.
Lianka
17.01.10,16:29
§ 9
(1) Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

§ 8 Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
Ekonómkaaa
17.01.10,21:34
§ 9
(1) Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

§ 8 Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
ahoj, jednoznacne ide o prijem podla § 8 ods. 1 písm. B - teda z prevodu nehnutelnosti. Oslobodenie sa nevztahuje, lebo nemali sme so zenou trvaly pobyt 2 roky. Skor mam obavy, ci staci, aby ako vydavok sme pouzili odhad sudneho znalca. vraj ak ide o novostavbu, treba blocky. Neviem, ci dobre uvazujem.
Evanka
17.01.10,22:10
ahoj, jednoznacne ide o prijem podla § 8 ods. 1 písm. B - teda z prevodu nehnutelnosti. Oslobodenie sa nevztahuje, lebo nemali sme so zenou trvaly pobyt 2 roky. Skor mam obavy, ci staci, aby ako vydavok sme pouzili odhad sudneho znalca. vraj ak ide o novostavbu, treba blocky. Neviem, ci dobre uvazujem.
Tiež si ma spochybnil. V prvom momente mi bolo jasné, že výdavky budú vlastne dané odhadom, ale pozerala som to v zákone a zdá sa, že je treba brať do úvahy výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku. Na zhodnotenie vlastnou prácou sa teda neprihliada....
Možno sa však vyjadria aj ostatní, prípadne kto má s tým skúsenosti.
Mária.K.
18.01.10,08:15
Dobrý deň,
chcem sa s Vami poradiť ohľadne predaja novopostaveného domu a uplatnenia výdavkov na dani z príjmov. Som občan a chcem predať novopostavený dom. Na LV sme uvedení ako vlastníci spolu s manželkou.
Mám tieto otázky:
1. ako musí byť zdokladovaný môj výdavok? stačí odhad súdnym znalcom, alebo musím preukázať pri prípadnej daňovej kontrole všetky doklady?
2. nakoľko na tomto liste vlastníctva som uvedený spolu s manželkou na LV, da sa to nejako urobit tak, aby som celu ciastku uviedol do DP iba ja, aby tam nemusela figuravat aj manzelka?

Dakujem
Odpoveď je v § 8 zákona o dani z príjmov
Pri predaji domu ide o ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b)

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.




(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

Takže znalecký posudok na vyčíslenie výdavku určite nie je možné použiť.

Príjem z predaja domu, ak dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, môže na základe dohody manželov priznať v daňovom priznaní aj jeden z manželov.
pejava
23.02.10,14:16
dobrý deň, všade sa píše o výdavkoch preukazateľne vynaložených.... ale nie je mi jasné či môžu tam byť aj výdavky z predchadzajúcich období. Dom kúpený v roku 2006 a predaný 2009, či môže do výdavkov zarátať aj kúpnu cenu a bločky za obdobia pred predajom..... veľmi pekne ďakujem:o