Ela222
17.01.10,11:06
Ahojte,
priateľ má uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, 40 hodín týždenne, robil ako zámočník. Z dôvodu finančnej krízy ho preradili za vrátnika, ale len na 72 hodín mesačne, nakoľko jedno pracovné miesto rozdelili pre 3 pracovníkov. Je zamestnávateľ povinný mu doplatiť ten rozdiel v mzde? Či ako sa to posudzuje?
veronikasad
17.01.10,10:08
Ahojte,
priateľ má uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, 40 hodín týždenne, robil ako zámočník. Z dôvodu finančnej krízy ho preradili za vrátnika, ale len na 72 hodín mesačne, nakoľko jedno pracovné miesto rozdelili pre 3 pracovníkov. Je zamestnávateľ povinný mu doplatiť ten rozdiel v mzde? Či ako sa to posudzuje?
Podpísal dohodu o zmene pracovnej zmluvy a s preradením súhlasil ?
drobeceva
17.01.10,10:10
Ahojte,
priateľ má uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, 40 hodín týždenne, robil ako zámočník. Z dôvodu finančnej krízy ho preradili za vrátnika, ale len na 72 hodín mesačne, nakoľko jedno pracovné miesto rozdelili pre 3 pracovníkov. Je zamestnávateľ povinný mu doplatiť ten rozdiel v mzde? Či ako sa to posudzuje?
Predpokladám, že keď ho preradili, podpísali dohodu o zmene pracovnej zmluvy, kde bolo uvedené zaradenie a mzdové podmienky. Či???
terezamaria
17.01.10,10:18
Ahojte,
priateľ má uzavretú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, 40 hodín týždenne, robil ako zámočník. Z dôvodu finančnej krízy ho preradili za vrátnika, ale len na 72 hodín mesačne, nakoľko jedno pracovné miesto rozdelili pre 3 pracovníkov. Je zamestnávateľ povinný mu doplatiť ten rozdiel v mzde? Či ako sa to posudzuje?

Nedá sa napísať správnu odpoveď, keď chýbajú údaje. Musíš napísať, či písomne súhlasil s preradením, teda či podpisoval zápisnicu o preradení na 72 hodín mesačne. Je to veľmi málo hodín, nie je to ani polovica mesačného pracovného fondu, z čoho zasa budú vyplývať iné náležitosti. Vysvetli nám bližšie podstatu konania zamestnávateľa a Tvojho priateľa.
Ela222
17.01.10,15:25
Ahojte, takze je to uz jedno, lebo ako som sa dozvedela, tak priateľ už podpísal dohodu o preradení, v ktorej neboli uvedené mzdové podmienky, iba to, ze ho preraduju. tak uz sa s tym neda nic robit a obavam sa, ze zamestnavatel si urobi ako bude chciet, ked uz ma jeho podpis. skoda, ze sa neporadil predtym ako nieco podpisal. :-(
terezamaria
17.01.10,15:48
Ahojte, takze je to uz jedno, lebo ako som sa dozvedela, tak priateľ už podpísal dohodu o preradení, v ktorej neboli uvedené mzdové podmienky, iba to, ze ho preraduju. tak uz sa s tym neda nic robit a obavam sa, ze zamestnavatel si urobi ako bude chciet, ked uz ma jeho podpis. skoda, ze sa neporadil predtym ako nieco podpisal. :-(

No to je veľká škoda. Vidíš, takýto zamestnávatelia profitujú na ľuďoch, ktorí
podpíšu " všetko ". Je to škoda.

Ale predsa len mi nedá, bolo tam napísané, že odpracuje mesačne len 72 hodín? Pokiaľ nie, tak by mal dostať pracovné smeny tak, aby naplnil fond mesačného pracovného času +- v jednotlivých mesiacoch.
veronikasad
17.01.10,15:51
Ahojte, takze je to uz jedno, lebo ako som sa dozvedela, tak priateľ už podpísal dohodu o preradení, v ktorej neboli uvedené mzdové podmienky, iba to, ze ho preraduju. tak uz sa s tym neda nic robit a obavam sa, ze zamestnavatel si urobi ako bude chciet, ked uz ma jeho podpis. skoda, ze sa neporadil predtym ako nieco podpisal. :-(
Môže to byť dočasné riešenie zo strany zamestnávatela, ktorý zamestnancov nechcel prepustiť. Ak pre nich nájde prácu (ako zámočníkov), preradí ich späť.
AnnaČ
14.03.11,18:00
Ak zamestnanec podpíše takúto dohodu napr. na 4 hod.denne a zostane na DPN, z akej mzdy sa mu bude počítať? a ak je pracovníčka tehotná a je takto preradená? Robí síce to isté, čo robila predtým, ale na polovičný úväzok.
Zuzka2510
04.08.11,11:05
Dobrý deň. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca na inú prácu ak sa dohodnú? Stačí k tomu spraviť len dodatok k pracovnej zmluve, alebo to má byť zmena pracovnej zmluvy. Netreba k tomu nejaké lekárske potvrdenia atď. podľa § 55 Zák. práce? Ďakujem
terezamaria
04.08.11,11:42
Dobrý deň. Chcem sa opýtať môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca na inú prácu ak sa dohodnú? Stačí k tomu spraviť len dodatok k pracovnej zmluve, alebo to má byť zmena pracovnej zmluvy. Netreba k tomu nejaké lekárske potvrdenia atď. podľa § 55 Zák. práce? Ďakujem
Samozrejme Zuzka že môže, veď obojstranná dohoda je platná.
Stačí spraviť Dodatok k pracovnej zmluve, kde sa zmení pracovné zaradenie, prípadne mzda.
Zuzka2510
04.08.11,11:46
Ďakujem pekne