domin1223
17.01.10,12:10
Cavte poradte čo s plesňou na stene? Čo je nato?
220870
17.01.10,11:28
Treba odstrániť príčinu.Plieseň je len dôsledok.
zdenka131
17.01.10,11:52
Odstránenie pliesni bez odstránenia príčiny jej tvorby nemá žiaden zmysel.
Pri maľovaní nových náterov na steny pridávajtedo farby prostriedok proti plesniam. Nábytok a skrine nechajte trocha odsunuté od steny, aby medzi nimi mohol cirkulovať vzduch. Dôležité je správne vetranie.
Protiplesňové prípravky
V súčasnosti existuje množstvo protiplesňových prípravkov. Niektoré stačí nastriekať /Savo proti plesni, Ceresit, Plesnistop/ niektoré treba natrieť, iné nechať pôsobiť dlhšie / Ceresit pohlcovač vlhkosti/ aby sa účinok prejavil. Vetrať, vetrať, vetrať
Ak chceme odstrániť už vzniknutú pleseň, musíme dbať predovšetkým na to, aby povrchy napadnuté plesňou vyschli, a zabrániť opakovanému zvlhnutiu. Ideálne je začať sanáciu cez leto. Plesne nikdy nesmieme zotierať alebo vysávať! Spóry by sme tak ešte viac rozšírili po celom príbytku. Aj keby sme plesne zotreli, o chvíľu sa nám na tom istom mieste vytvoria nové. Odstránenie omietky až na murivo na postihnutých miestach môže pomôcť, ale nezaručuje, že sa nevytvoria nové plesne. Stenu treba natrieť špeciálnymi náterovými hmotami. Po sanácii postihnutých miest treba v prvom rade udržiavať priestor suchý. To znamená vetrať, neobstavať kritické miesta nábytkom, alebo aspoň umiestniť nábytok tak, aby sa v rohoch dalo ľahko vyvetrať. V suchom vzduchu a suchých konštrukciách plesne nerastú!
nazir
17.01.10,11:53
Plne súhlasím treba nájsť zdroj a riešiť to. Možno viac kúriť a prevideľnejšie vetrať. Na krátkodobú elimináciu sa dá použiť savo proti plesni.Jedna zásadná rada NEŠKRABAŤ!!! Mohlo by dôjsť k šíreniu vzduchom a mohlo by to mať aj zdravotné následky.
olga88
17.01.10,14:22
Pokial plesne nie su na celej stene, ale iba male mapy staci postriekat stenu Savom a plesne zmiznu.
Martinni
18.01.10,10:24
Larin - je lepší ako Savo a funguje.Len treba vyvetrať.
ubka
18.01.10,21:19
Na plieseň je overené Savo proti pliesni v sprayi, dostať kúpiť v drogérii. Nastriekať na stenu, nechať uschnúť potom kefou odstrániť a znovu nastriekať. Nezabudni dostatočne vetrať, Savo je žieravina dráždi sliznicu. Po vysušení a vetraní je neškodné.
220870
19.01.10,08:25
K tomu savu.Je to chlórový roztok.Ničí plieseň,ale len na povrchu,síce okamžite, ale nie na dlhšiu dobu.Je to niečo ,ako amatérsky prípravok ,len pre oči, aby sa pokochali síce okamžitým ,ale krátkodobým účinkom.Preto odporúčam síce drahšie riešenie ale na niekoľko násobne dlhšiu dobu.Skúste použiť proloprofesionálne prostriedky ,ktoré tiež okamžite zničia plieseň ,ale na rozdiel od sava ,ničia aj do hĺbky,ničia aj spóry obsahujú látky ,ako aktívne striebro a pod ,ktoré sa usadia na postihnutom mieste,okamžite sa neodparia ,ako chlór ,a tým aj po vyparení chlóru ďalej pôsobia a zamedzujú vytváraniu pliesní na postihnutom mieste.
Johny9
28.01.10,19:59
Táto téma ma zaujala, pretože tiež bojujeme s týmto problémom. Mali sme dom relatívne nový, suchý,bezproblémový.... Vynovili sme ho tak, že sme ho zateplili a dali plastové oná a novú strechu. výsledok plesne v rohoch. Ale keďže sa to robilo iba na tej strane, kde sme (pri výmene strechy z plochej na šikmú) odkryli stenu z brizolitu až do betónu. To na tom mieste, kde sa kotvila strecha. Tak sme si mysleli, že je to ten problém, že betón ťahá vlhkosť do vnútra (a možno, že aj tam bol nejaký problém..) Ale ako sa pozerám na podobné problémy, t.j. vlhké plastové okná, nevetranie chodby atď... Takže je to niečo podobné, ale ma to trápi. Je tam nová maľovka a na umývateľných maľovkách rohové plesne. Používame SAVO, ale je to len dočasná pomoc, objaví sa to zase... Takže budem sledovať ďalej a budem sa s tým snažiť bojovať...
truch
28.01.10,20:30
K tomu savu.Je to chlórový roztok.Ničí plieseň,ale len na povrchu,síce okamžite, ale nie na dlhšiu dobu.Je to niečo ,ako amatérsky prípravok ,len pre oči, aby sa pokochali síce okamžitým ,ale krátkodobým účinkom.Preto odporúčam síce drahšie riešenie ale na niekoľko násobne dlhšiu dobu.Skúste použiť proloprofesionálne prostriedky ,ktoré tiež okamžite zničia plieseň ,ale na rozdiel od sava ,ničia aj do hĺbky,ničia aj spóry obsahujú látky ,ako aktívne striebro a pod ,ktoré sa usadia na postihnutom mieste,okamžite sa neodparia ,ako chlór ,a tým aj po vyparení chlóru ďalej pôsobia a zamedzujú vytváraniu pliesní na postihnutom mieste.
Naša spoločnosť začala vyrábať ACTIN H, je to prípravok s obsahom striebra,ako písal 220870, pôsobí antibakteriálne, je určený aj proti plesniam
marandy
03.08.11,16:31
Ja som pred cca 4 rokmi robil nove omietky a teraz sa mi v chodbe na strope okolo tramov a v rohoch robia bodky, vyzera to ako plesen, neda sa to zotriet a ked to postriekam savom proti plesniam tak to nezmyzne. Co som mal davnejsie plesen na inom mieste, postriekal som to savom a ta zmyzla za par sekund no tato terajsia ani za nic.
Obrazok sa mi neda prilozit, je na adrese:
jackrussel.szm.com/P1050446.jpg
Dakujem za rady
Marína
03.08.11,17:19
Skús Bio Repel(Pythium oligandrum), je to huba, ktorá parazituje na pliesňach a tým ich ničí. Pozri aj priložené video. Rozprávali o tom už dávnejšie aj v Receptári prima nápadov na tv prima ale nespomínam si kedy.
Ešte som našla v archíve na tv prima v receptári cca od 29 minúty z 19.3.2011. Viď http://www.iprima.cz/videoarchiv
http://www.youtube.com/watch?v=msvFvMbu3f4&feature=player_embedded
220870
03.08.11,17:21
To nemusí byť plieseň.Môže to byť soľ respektíve hlina ktorú mohol obsahovať piesok s ktorým ste to omietali.Inak.Špinavý piesok,vápno .Poriadne zateplite strop ,malo by to časom prestať.
Môže to byť aj niečo iné.
wegamizi
03.08.11,17:34
Prosim vas a co kupelna? Vetram, ale nepomaha. Vlhkosti sa asi nezbavim, ked je tam casto para zo sprachovania. Je nejake riesenie?
deni10
03.08.11,18:15
Tiez som pouzivala savo proti plesni, ale lepsi pripravok je Biostat asanex.
marandy
03.08.11,18:22
Dakujem za rychle odpovede :)
K tomu zatepleniu, moze to byt kludne aj tym lebo strop je keramicky cca 20cm palena tehla nad ktorou je nezatepleny krov.. Chceme tam tento rok aspon porobit poriadky a poukladat 10cm polystiren
marandy
03.08.11,18:24
To nemusí byť plieseň.Môže to byť soľ respektíve hlina ktorú mohol obsahovať piesok s ktorým ste to omietali.Inak.Špinavý piesok,vápno .Poriadne zateplite strop ,malo by to časom prestať.
Môže to byť aj niečo iné.


Jedine ze by bola v prvej omietke.. Pred 4 rokmi som oskrabal farbu a robila sa nova stierki FinePutz takze v tej hlina isto nie je..
marandy
03.08.11,18:46
Skús Bio Repel(Pythium oligandrum), je to huba, ktorá parazituje na pliesňach a tým ich ničí. Pozri aj priložené video. Rozprávali o tom už dávnejšie aj v Receptári prima nápadov na tv prima ale nespomínam si kedy.
Ešte som našla v archíve na tv prima v receptári cca od 29 minúty z 19.3.2011.

dakujem :)
220870
03.08.11,19:54
Jedine ze by bola v prvej omietke.. Pred 4 rokmi som oskrabal farbu a robila sa nova stierki FinePutz takze v tej hlina isto nie je..
Môže byť.Tým že máte studený strop môže dochádzať ku kondenzácii vodných pár buď na povrchu alebo aj vo vnútri omietok.Prílišné množstvo vody potom môže vyplavovať z omietok bordel ktorý tam nemal byť.bez problémov to prerazí aj cez 2-3 cm hrubú vrstvu omietky.Ale kopíšem môže to byť aj niečo iné.Takéto fľaky môže narobiť aj skorodovná oceľová výstuž v betónoch stropu.Dôležitú alebo najdôležitejšiu úlohu v takýchto prípadoch zohráva tá vlhkosť v omietkach alebo stenách.Preto som odporučil zatepliť.