skplan
17.01.10,15:23
Rad by som prijal nejake rady.Kedze z podnikania uz takmer pol roka nemam ziaden prijem, akosi sa prestalo darit, tak uvazujem o pozastaveni zivnosti, resp, jej ukonceni.Mam vysoke odvodove povinnost, nakolko nema ziaden prijem.Nechcem sa vsak evidovat na urad prace, kedze momentalne som dost vzdialeny od trvaleho bydliska a cestovanie za ucelom podpisov a podobne mi vobec nevyhovuje.Chcem sa opytat: Ak pozastavim zivnost, nikde nepracujem a nebudem evidovany na urade prace, co vsetko a kde platit pocas tohto obdobia? Bude sa mi tento cas zaratavat do dochodku? Prijmem kazdu dobru radu.Dakujem.
Ice dive
17.01.10,14:35
Rad by som prijal nejake rady.Kedze z podnikania uz takmer pol roka nemam ziaden prijem, akosi sa prestalo darit, tak uvazujem o pozastaveni zivnosti, resp, jej ukonceni.Mam vysoke odvodove povinnost, nakolko nema ziaden prijem.Nechcem sa vsak evidovat na urad prace, kedze momentalne som dost vzdialeny od trvaleho bydliska a cestovanie za ucelom podpisov a podobne mi vobec nevyhovuje.Chcem sa opytat: Ak pozastavim zivnost, nikde nepracujem a nebudem evidovany na urade prace, co vsetko a kde platit pocas tohto obdobia? Bude sa mi tento cas zaratavat do dochodku? Prijmem kazdu dobru radu.Dakujem.
Ak pozastavíte živnosť, a nebudete evidovaný na úrade práce t.j. budete mať štatút dobrovoľne nezamestnaného nebude sa Vám táto doba rátať ani do odpracovaných rokov a nebudete mať nárok na nič...(budete musieť platiť aj za ošetrenie u lekára - zdravotné poistenie) z tohto dôvodu odporúčam buď platiť odvody minimálne do zdravotnej poisťovne.... resp. si zmeniť dočasne trvalý pobyt a registrovať sa na ÚP a využiť to načo máte zo zákona nárok....
(ak by ste boli nezamestnaný a nikde evidovaný a chceli tento čas do zápočtu odpracovaných rokov, mali by ste platiť všetky odvody aspoň z minimálnej mzdy...)
vanlenka
17.01.10,14:43
Ak pozastavíš živnosť a nebudeš nikde evidovaný tak sa ťi logicky nebude nič rátat do dôchodku.
vanlenka
17.01.10,14:51
Nájdi si na www.podnikam.sk , klikni na Prevádzka firmy – potom Zrušenie a tam to máš, všetky potrebné informácie.

Niečo z toho: Úkony v zdravotnej poisťovni
Ak ste v tlačive - prerušenie živnosti uviedli, že chcete aby živnostenský odbor informoval vašu zdravotnú poisťovňu o pozastavení živnosti, nemusíte vašej zdravotnej poisťovni oznamovať nič, urobí to za vás živnostenský odbor Obvodného úradu. V prípade, že budete po prerušení živnosti dobrovoľne nezamestnaný, treba ísť osobne do zdravotnej poisťovne a vypísať prihlášku a začať platiť odvody z titulu dobrovoľne poistenej osoby, najneskôr do 8 dní. Ak sa hneď zamestnáte prihlási vás nový zamestnávateľ.

Úkony v Sociálnej poisťovni
Sociálnej poisťovni treba do 8 dní doručiť kópiu o pozastavení živnosti a podať odhlášku z povinného poistenia (v prípade, že ste boli povinne poistenou osobou).

Tip: Ak ste si počas povinného poistenia platili aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, odporúčame si zároveň podať prihlášku a opäť sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba aspoň z minimálneho vymeriavacieho základu. Oceníte to najmä vtedy, keď sa náhodou ocitnete v evidencii Úradu práce ako nezamestnaný. Nestratíte mesiace, ktoré sú potrebné na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti (za posledné 4 roky musíte mať aspoň 3 roky platené poistenie v nezamestnanosti).

Pozastavenie živnosti a ukončenie účtovného a daňového roku
Za obdobie pred pozastavením živnosti je podnikateľ povinný vykonať všetky povinnosti voči inštitúciam, ako keby bol podnikateľom aj naďalej. Myslí sa tým, vykonať účtovnú závierku účtovníctva za príslušné daňové obdobie, podať daňové priznanie, zaplatiť daň, podať výpis z daňového priznania Sociálnej poisťovni, vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, atď...
skplan
17.01.10,14:56
pre ICE DIVE:
-nemam zatial 5 prispevkov, tak Vam neviem poslat sukromnu spravu,tak pisem takto.

...ja aj chcem platit vsetky odvody z minimalnej mzdy.Viete mi poradit co vsetko a kde a v akej vyske? Teda,aby sa mi to ratalo do odpracovanych rokov?
marina8
17.01.10,15:07
pre ICE DIVE:
-nemam zatial 5 prispevkov, tak Vam neviem poslat sukromnu spravu,tak pisem takto.

...ja aj chcem platit vsetky odvody z minimalnej mzdy.Viete mi poradit co vsetko a kde a v akej vyske? Teda,aby sa mi to ratalo do odpracovanych rokov?

zdravotne poistenie je povinne, po pozastaveni zivnosti sa musi registrovat v zdravotnej poistovni ako samoplatca, nemoze ostat bez poistenia
tato doba sa nerata iba do odpracovanych rokov na dochodok, to je socialka, to s tym nema nic spolocne
na urade prace zrejme nedostane nic, lebo poistenie v nezamestnanosti by si musel platit dobrovolne 2% z urceneho vymeriavacieho zakladu, najmenej vsak z 295,50 EUR do 31.12.2009
Pokial zadavatel prispevku nie je par krokov od dochodku, je dobrovolne poistenie zatial na to " prechodne " obdobie bez prijmu zbytocne, nakolko sa sumou priblizuje k sume odvodov SZCO, ako SZCO si ich moze uplatnit do vydavkov a vykazanu stratu si moze uplatnit v obdobi, kedy bude mat prijem, ale dobrovolne odvody si neuplatni nikde:rolleyes:
a na cloveka bez prijmu platit 91,70EUR+ 6,30EUR dobrovolne sa mi zda divne:o
Minimálny vymeriavací základ od 1. januára 2010

04.01.2010
Suma vymeriavacieho základu mesačne najmenej (minimálny vymeriavací základ) pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu a dobrovoľne poistenú osobu za obdobie od 1. januára 2010 bude v sume 319,58 EUR (9 627,67 SKK).
Podľa § 138 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2010 vymeriavací základ je pre povinne nemocensky poistenú a povinne dôchodkovo poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu, dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné.
(VVZ za rok 2008 = 8 676,36 EUR, 8 676,36 : 12 = 723,03 EUR, 44,2% z 723,03 = 319,57926 = po zaokrúhlení na celé eurocenty nahor = 319,58 EUR).
Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej vymeriavací základ určený ako pomerná časť základu dane za rok 2008 bol v sume 319,58 EUR a menej, platí od 1. januára 2010 poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia z vymeriavacieho základu mesačne najmenej 319,58 EUR nasledovne:


poistné na nemocenské poistenie 4,4 % v sume 14,00 EUR,
poistné na starobné poistenie 18 % v sume 57,50 EUR,
poistné na invalidné poistenie 6 % v sume 19,10 EUR,
poistné do rezervného fondu solidarity 2 % v sume 6,30 EUR,

spolu poistné v sume 96,90 EUR mesačne.
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba platí od 1. januára 2010 z vymeriavacieho základu mesačne najmenej 319,58 EUR poistné na nemocenské poistenie 4, 4 % v sume 14,00 EUR.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí od 1. januára 2010 z vymeriavacieho základu mesačne najmenej v sume 319,58 EUR:


na starobné poistenie 18 % v sume 57,50 EUR,
na invalidné poistenie 6 % v sume 19,10 EUR,
do rezervného fondu solidarity 4,75 % v sume 15,10 EUR,

spolu poistné v sume 91,70 EUR mesačne.
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti platí od 1. januára 2010 z vymeriavacieho základu mesačne najmenej 319,58 EUR poistné na poistenie v nezamestnanosti 2 % v sume 6,30 EUR.


pre dobrovolne ZP je minimalny VZ 206,60 a z toho 14%
vanlenka
17.01.10,15:23
Ohľadom zdrav. poistenia.
Pre podnikateľov sa od budúceho roka minimálny vymeriavací základ pre jednotlivé poistenia vypočítava zo 44,2-násobku priemernej mzdy za rok 2008 čo predstavuje 319,58 Eur (pozor! pre zdravotné poistenie použite 319,57 Eur !!! ). Priemerná mzda v roku 2008 bola 21 782 Sk, t.j. 723,03 Eur. Hodnota minimálneho vymeriavacieho základu pre poistenia na rok 2010 sa potom vypočíta nasledovne (723,03 Eur * 44,2% = 319,58 Eur).

POZOR! Podľa § 13, ods. 13 zákona č. 580/2004 o zdravotnom poistení sa minimálny vymeriavací základ pre účely zdravotného poistenia zaokrúhli na najbližší eurocent nadol teda na 319,57 Eur!
Ice dive
17.01.10,16:21
mariana8 a vanlenka klobúk dole, prehľadne jasne a zrozumitelne vysvetlene:-)

skplan rozhodnutie je teraz už na Vás, v podstate máte tri možnosti pričom ja osobne by som volil tú tretiu:

- živnosť si ponecháte a bez príjmov budete vykazovať mesačne stratu vo výške min. 96,90 € (prípadne vyššiu podľa Vašich minulých príjmov), ktorú si potom uplatníte v DP ak začnete opäť zarábať...
-alebo zrušíte živnosť a budete platiť 91,30 € mesačne ako dobrovoľne nezamestnanná osoba a tie peniaze sú nenávratne preč (áno sú v našom solidárnom systéme, ale či ich platiť budete alebo nie lepšiu zdravotnú starostlivosť nedostanete jedine pri odchode do dôchodku sa Vám toto obdobie zaráta, ale Švajčiarsky dôchodok to nebude:-)
- zmeniť si trvalý pobyt podľa súčasného výskytu a registrovať sa na UP - a keď sa situácia zlepší vrátiť si ho tam kde ho máte doteraz... (behačkám po úradoch sa aj tak nevyhnete či už zvolíte možnosť 2 alebo 3) a keď by ste podporu v nezamestnanosti nedostali UP za Vás vyrieši aspoň to zdravotné poistenie a zápočet rokov (a či si budete platiť 91,30€ mesačne alebo nie výsledok bude ten istý, len s tým rozdielom že pri možnosti č.2 to pocíti Váš rozpočet...)
pizzanoel
17.01.10,16:30
No ja ma zivnost pozastavenu. Platim si len zdravotne ako samoplatca je to nejakych no neviem presne okolo 26eur. Na urade prace nie som evidovana.
Zivnost sa musi pozastavit minimalne na polroka ak ju teda chces pozastavit nemoze to byt menej. Socialnu neplatis iba kebyze chces, dobrovolne. No a ked si ju potom obnovis potom polroku tak zase platis len zdravotne. Lebo do jedneho roka od zacatia zivnosti nemusis platit socialne. :)
skplan
18.01.10,11:03
Vsetkym velmi pekne dakujem.
certik
27.01.10,07:10
SZČO ukončila živnosť 13.11.2009. ŽÚ informoval o ukončení ZP aj DÚ. Keďže mala SZČO auto v podnikaní, mala k tomuto dátumu podať na DÚ oznámenie o zániku daňovej povinnosti, alebo to DÚ zobral automaticky, keďže mu ŽÚ oznámil ukončenie živnosti. Nie som si istá, či tam náhodou zo strany DÚ nebude pokuta za oneskorené odhlásenie auta. ďakujem
accounte
03.05.10,10:34
dobry den,
chcem vas poziadat o radu. Manzel si pozastavil zivnost, mam uzavriet uctovnictvo /JU\? A zostali mu nevyrovnane zavazky. Ked ich bude uhradzat, pojde to mimo uctovnictva? Uctovnictvo by sa opat nastartovalo az po vrateni sa do zivnosti, ano? co s odpismi?
Marína
03.05.10,12:14
dobry den,
chcem vas poziadat o radu. Manzel si pozastavil zivnost, mam uzavriet uctovnictvo /JU\? A zostali mu nevyrovnane zavazky. Ked ich bude uhradzat, pojde to mimo uctovnictva? Uctovnictvo by sa opat nastartovalo az po vrateni sa do zivnosti, ano? co s odpismi?
Najskôr je potrebné doplniť, či má živnostenské oprávnenenie pozastavené do alebo po termíne na podanie daňového priznania.
accounte
04.05.10,10:19
danove priznanie sme podali potom rozhodnutie bolo v aprili. samozrejme bol v strate. bol i platca dph, za prvy stvrtrok podane a za druhy treba podat i ked nulove. co mam prosim spravit s uctovnictvom?
accounte
03.06.10,06:51
čo spraviť s účtovníctvom? a čo s odpismi? poraďte mi prosím.
Marína
03.06.10,08:47
Asi preto nik neodpovedá, lebo si neuviedla, do kedy je živnostenské oprávnenie pozastavené, tým aj či je potrebné upravovať základ dane. Dobre rozumiem, že pozastavenie je od 04/2010?
Zita5
03.06.10,09:02
dobry den,
chcem vas poziadat o radu. Manzel si pozastavil zivnost, mam uzavriet uctovnictvo /JU\? A zostali mu nevyrovnane zavazky. Ked ich bude uhradzat, pojde to mimo uctovnictva? Uctovnictvo by sa opat nastartovalo az po vrateni sa do zivnosti, ano? co s odpismi?

Na takto položenú sa nedá odpovedať .Treba konkrétne napísať . od kedy do kedy má pozastavenú činnosť .
accounte
07.06.10,08:01
živnosť je pozastavená od 04/2010 do konca roka 2010
ešte treba niečo ozrejmiť? neviem, tak ma skúste nasmerovať, ďakujem
accounte
07.06.10,08:03
áno správne od 04/2010 do konca roka 2010
Zita5
07.06.10,08:10
áno správne od 04/2010 do konca roka 2010

Ak to je do konca roka 2010 tak neupravujete nič .Na pozastavenie vo Vašom prípade hľadíte akoby nebola pozastavená .Spracujete potom účtovníctvo a riadnu závierku JU za rok 2010 a podáte riadne daňové priznanie za rok 2010.

Pozrite si Zákon o dani z príjmu § 17odst.8 písm a/ a odst.9 .http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#17
Poznamenávam , že ak pozastavená živnosť v období 4/2010 by sa do podania DP FO za rok 2010 t.j. do 31.03.2011 neobnovila, až vtedy by ste upravovali ZD podľa § 17 .
accounte
07.06.10,08:19
a čo s pohybmi na účtoch, kde treba ešte zaplatiť záväzky, to budem ako účtovať?
accounte
08.06.10,11:57
evidujem pohladavky a zavazky z tejto cinnosti. mozem robit pohyby v PD? pripadne ako to spravovat. alebo ID?