sattelitka
17.01.10,15:26
ahojte!som tu nová,môže mi niekto poradiť?
Začala som podnikať ako kaderníčka od 6/2009, prvé mesiace som bola na úrade práce,a za január a február ešte na materskej- rodičovský príspevok. Chcem si účtovať len výdavky 60% (paušálne). Ak dobre rozumiem, tak príjem z registračnej pokladne za rok zrátam, a z toho vyrátam 60%výdavky, a poistné na zdrav.poisťovňu a z tohoto výsledku nezdanitelnú časť za celý rok? Je to správne ? A čo s tým prvým polrokom?
veronikasad
17.01.10,14:27
ahojte!som tu nová,môže mi niekto poradiť?
Začala som podnikať ako kaderníčka od 6/2009, prvé mesiace som bola na úrade práce,a za január a február ešte na materskej- rodičovský príspevok. Chcem si účtovať len výdavky 60% (paušálne). Ak dobre rozumiem, tak príjem z registračnej pokladne za rok zrátam, a z toho vyrátam 60%výdavky, a poistné na zdrav.poisťovňu a z tohoto výsledku nezdanitelnú časť za celý rok? Je to správne ? A čo s tým prvým polrokom?
predávaš aj vlasovú kozmetiku ?
likodita
17.01.10,14:35
Ano, nárok na nezdaniteľnú časť je za celý rok. Nevadí, že si v prvom polroku nedosahovala zdaniteľné príjmy.
Tweety
17.01.10,14:48
ahojte!som tu nová,môže mi niekto poradiť?
Začala som podnikať ako kaderníčka od 6/2009, prvé mesiace som bola na úrade práce,a za január a február ešte na materskej- rodičovský príspevok. Chcem si účtovať len výdavky 60% (paušálne). Ak dobre rozumiem, tak príjem z registračnej pokladne za rok zrátam, a z toho vyrátam 60%výdavky, a poistné na zdrav.poisťovňu a z tohoto výsledku nezdanitelnú časť za celý rok? Je to správne ? A čo s tým prvým polrokom?
Áno, máš nárok na uplatnenie ročnej NČ. To, že si nemala príjmy za prvý polrok, nemá nijaký vplyv na uznanie NČ. NĆ je ročná, t.j. nedelíme ju na počet mesiacov podnikania.
Katka2
17.01.10,14:54
Tak mi napadlo, ak má v ŽL len kadernícke služby, nemôže predávať aj vlasovú kozmetiku? Mala by poskytovať len služby, nie? Napr. ak niekto príde na farbenie vlasov, tak nemôže mu vyúčtovať tú farbu... len ako službu?
Katka2
17.01.10,14:56
No a ak by teda mala na doklade z ERP rozpísané farba, farbenie... tak by už nemohla uplatňovať ani 60% výdavky. Tak?
Rozalka
17.01.10,15:00
Ak farbu použije na farbenie, je to služba.
Neviem, či tvoja kaderníčka tebe zvlášť účtuje farbu, ak áno, nemala by. Je to pre ňu materiál spotrebovaný pri poskytnutí služby.
Katka2
17.01.10,15:11
1. Čiže ak by účtovala službu, tak nakúpená farba by pre ňu bola materiál. Nemusí mať v ŽL nákup predaj tovaru.
2. Ak by účtovala aj farbu, nakúpená farba by pre ňu bola tovar. Musí mať v ŽL nákup predaj tovaru.

Dobre? Ďakujem
veronikasad
17.01.10,15:12
Tak mi napadlo, ak má v ŽL len kadernícke služby, nemôže predávať aj vlasovú kozmetiku? Mala by poskytovať len služby, nie? Napr. ak niekto príde na farbenie vlasov, tak nemôže mu vyúčtovať tú farbu... len ako službu?
No ak to predá ako tovar, na paušálne výdavky 60 % môže zabudnúť. Môže si uplatniť paušál len vo výške 40 % (bežné sa predávajú šampony, kondicionery ... ktoré zákazníčky používajú doma. Neide teda o farbu spotrebovanú priamo v kaderníctve).

Farbu samostatne nech neúčtuje, ak ju spotrebuje priamo v kaderníctve.
sattelitka
17.01.10,16:56
ahojte!som tu nová,môže mi niekto poradiť?
Začala som podnikať ako kaderníčka od 6/2009, prvé mesiace som bola na úrade práce,a za január a február ešte na materskej- rodičovský príspevok. Chcem si účtovať len výdavky 60% (paušálne). Ak dobre rozumiem, tak príjem z registračnej pokladne za rok zrátam, a z toho vyrátam 60%výdavky, a poistné na zdrav.poisťovňu a z tohoto výsledku nezdanitelnú časť za celý rok? Je to správne ? A čo s tým prvým polrokom?
Ďakujem Vám všetkým za diskusiu, ja nepredávam kozmetiku. Takže u mňa neplatí čo ste rozoberali - ale dobrá rada do budúcna. Len ešte poraďte tú druhú časť podčiarknutú, diky.
-Mám z registr.pokladne aj vypísať príjmové doklady?
-Čo všetko ešte musím priložiť k takémuto "paušálnemu účtovníctvu"???
veronikasad
17.01.10,17:42
Ďakujem Vám všetkým za diskusiu, ja nepredávam kozmetiku. Takže u mňa neplatí čo ste rozoberali - ale dobrá rada do budúcna. Len ešte poraďte tú druhú časť podčiarknutú, diky.
-Mám z registr.pokladne aj vypísať príjmové doklady?
-Čo všetko ešte musím priložiť k takémuto "paušálnemu účtovníctvu"???
V exceli si urob jednoduchú tabulku, kde budeš mať spočítané na jednej strane mesačné tržby ako príjmy. Z toho na druhej strane odpočítaš 60 % paušálne výdavky + zaplatené odvody do zdr.poisťovne do 31.12.2009.
Zo základu dane odpočítavaš celú NČZD (4025,70€), aj keď si živnosť neprevádzkovala celý rok.
Ak by si mala aj príjem zo zamestnania (závislej činnosti - čo nie je tvoj prípad), uvádzaš ho v DP spolu so základom dane z podnikania.
mysimis
17.01.10,17:51
Katy a R
17.01.10,18:04
.. a k DP nemusíš dokladať ... len v prípade kontroly potom doložíš.:)
Ak si budeš uplatňovať životné poisteni - tak potvrdeni je povinná príloha DP
sattelitka
19.01.10,08:54
Ď:)akujem Vám všetkým, je to pre mňa veľká pomoc, je super že je táto porada. Diky:):):)
zuzanna
12.02.10,18:30
ja mam tiez kadernictvo a na paskach z reg. pokladne mam strihanie, farbenie, melir, trvala možem uplatnit vydavky vo vyske 60% prosím
babi2
13.02.10,06:03
ja mam tiez kadernictvo a na paskach z reg. pokladne mam strihanie, farbenie, melir, trvala možem uplatnit vydavky vo vyske 60% prosím
Môžeš si uplatniť 60% paušál, veď toto všetko čo uvádzaš, sú práce kaderníčky, iné by bolo keby si v rámci prevádzky zákazníkom aj predávala kozmetické prípravky.
Dav
13.02.10,06:15
ja mam tiez kadernictvo a na paskach z reg. pokladne mam strihanie, farbenie, melir, trvala možem uplatnit vydavky vo vyske 60% prosím

Ak si mala príjmy len z kaderníctva, tak áno, ak boli aj príjmy zo zamestnania, za vedenie účtovníctva, z prepravy osôb, v tom prípade 60 % uplatniť nemôžeš.
http://www.porada.sk/search.php?searchid=10145215
zuzanna
14.02.10,10:40
Dav mala som len prijmy z kadernictva
veronikasad
14.02.10,10:54
Dav mala som len prijmy z kadernictva
kadernícke služby je remeselná živnosť, môžeš si uplatniť paušál 60 %.