romarico
17.01.10,17:00
Dobrý podvečer
Chcem zamestnať zamestnanca a neviem ako mu mám spraviť „formulovať“ pracovnú zmluvu. Jeho činnosť by spočívala v tom že by bol stále doma na telefóne každý druhý deň od 8:00 do 20:00 . Vychádzala by mu aj každá druhá sobota. Zákazník zavolá mne a ja potom zamestnancovi ktorý je v pohotovosti doma. Zamestnanec urobí na mieste dohodnutom so zákazníkom určitú činnosť a vráti sa domov. V skutočnosti si napríklad odrobí 4 hodiny ale ja ho chcem 12 hodín v daný deň k dispozícií. Poraďte či je to možné a akým spôsobom by sa mala riešiť takáto pracovná zmluva. Ďakujem.
Tweety
17.01.10,16:03
Dobrý podvečer
Chcem zamestnať zamestnanca a neviem ako mu mám spraviť „formulovať“ pracovnú zmluvu. Jeho činnosť by spočívala v tom že by bol stále doma na telefóne každý druhý deň od 8:00 do 20:00 . Vychádzala by mu aj každá druhá sobota. Zákazník zavolá mne a ja potom zamestnancovi ktorý je v pohotovosti doma. Zamestnanec urobí na mieste dohodnutom so zákazníkom určitú činnosť a vráti sa domov. V skutočnosti si napríklad odrobí 4 hodiny ale ja ho chcem 12 hodín v daný deň k dispozícií. Poraďte či je to možné a akým spôsobom by sa mala riešiť takáto pracovná zmluva. Ďakujem.
Pozri si toto:
§ 52 ZP
Domácka práca a telepráca(1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len „domácka práca“) alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len „telepráca“) v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:
a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

(2) Zamestnávateľ prijme pri telepráci vhodné opatrenia, najmä
a) zabezpečí, nainštaluje a pravidelne udržiava technické a programové vybavenie potrebné na výkon telepráce, okrem prípadov, kedy zamestnanec vykonávajúci teleprácu používa svoje vlastné vybavenie,
b) zabezpečuje, najmä pokiaľ ide o softvér, ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci,
c) informuje zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia ako aj o sankciách v prípade porušenia týchto obmedzení.

(3) Zamestnávateľ príjme opatrenia, ktoré predchádzajú izolácii zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu od ostatných zamestnancov a dávajú mu možnosť stretávať sa s ostanými zamestnancami.

(4) Pracovné podmienky zamestnanca pri domáckej práci a telepráci nesmú znevýhodňovať zamestnanca v porovnaní s porovnateľným zamestnancom na pracovisku zamestnávateľa.

(5) Za domácku prácu alebo teleprácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma alebo na inom ako zvyčajnom mieste výkonu práce, za predpokladu, že druh práce, ktorý zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy, to umožňuje.
JankaO
17.01.10,16:06
romarico
17.01.10,16:09
Prepáčte ale nerozumiem on nebude doma nič robiť žiadnu tele prácu ani nič iné len bude v „pohotovosti“ od 8:00 do 20:00 a skutočnú prácu vykoná u zákazníka kedykoľvek v tomto čase.
Tweety
17.01.10,16:12
Prepáčte ale nerozumiem on nebude doma nič robiť žiadnu tele prácu ani nič iné len bude v „pohotovosti“ od 8:00 do 20:00 a skutočnú prácu vykoná u zákazníka kedykoľvek v tomto čase.
Čiže bude tzv. riadnym zamestnancom, ktorému sa bude k jeho mzde priplácať ešte za pracovnú pohotovosť. Áno.?
romarico
17.01.10,16:14
Ak je to jediná možnosť s tou "pohotovosťov " tak sik áno aj takto sa to dá pochopiť, áno bude riadny zamestnanec