Dany123
19.09.05,14:59
Chcel by som Vas este raz a pre vsetkych poprosit reagovat na moju otazku. Nasiel som totiz vela prispevkov na tuto temu ale nikde to nie je vysvetlene komplexne.Ide o nasledujuci problem:
V oktobri roku 2005 kupim auto s prislusenstvom ako radio, CD, alarm, sada zimnych pneumatik a diskov atd. Auto kupim v hotovosti.Budem ho odpisovat 4 roky.Auto zaradim do majetku v oktobri 2005.Uctujem v JU.
1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny alebo len pomernu cast rocneho odpisu t. j. za mesiace oktober az december?
2./ Za obstaravaciu cenu mozem povazovat cenu auta vratane vymenovaneho prislusenstva spolu resp. ako to mam urobit aby to tak bolo? Na fakturu mam dat napisat auto vratane prislusenstva?
Vdaka.
Tweety
19.09.05,13:08
Chcel by som Vas este raz a pre vsetkych poprosit reagovat na moju otazku. Nasiel som totiz vela prispevkov na tuto temu ale nikde to nie je vysvetlene komplexne.Ide o nasledujuci problem:
V oktobri roku 2005 kupim auto s prislusenstvom ako radio, CD, alarm, sada zimnych pneumatik a diskov atd. Auto kupim v hotovosti.Budem ho odpisovat 4 roky.Auto zaradim do majetku v oktobri 2005.Uctujem v JU.
1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny alebo len pomernu cast rocneho odpisu t. j. za mesiace oktober az december?
2./ Za obstaravaciu cenu mozem povazovat cenu auta vratane vymenovaneho prislusenstva spolu resp. ako to mam urobit aby to tak bolo? Na fakturu mam dat napisat auto vratane prislusenstva?
Vdaka.Odpisovať sa môže počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na odpisovanie, teda v oktobri-ak sa vtedy začne používať na podnikanie,bude sa o tom účtovať.
OC:cena auta s príslušenstvom
Mária M
andrej_rv
19.09.05,15:09
Predchádzajúca odpoveď Tweety (odpisovanie počnúc októbrom) sa vzťahuje na účtovné odpisy. Keďže máš JÚ, Tvoja otázka sa vzťahovala zrejme predovšetkým na daňový odpis. Do daňových odpisov si môžeš uplatniť celých 25 % obstarávacej ceny - bez ohľadu na to či auto zaradíš do podnikania v januári alebo decembri príslušného roku. ( V zmysle ustanovení § 26 ZDP sa pomerný daňový odpis prepočítaný na kalendárne mesiace uplatňuje len u majetku prenajatého formou finančného prenájmu, formách, modeloch, šablónach, banských dielach, lomoch....)
Vstupná cena pre daňové odpisy bude cena auta vrátane vymenovaných doplnkov, na fa ich môžeš aj rozpísať, ale postačí uviesť "auto vrátane príslušenstva".
Dany123
19.09.05,18:07
Vdaka. Myslel som na danove odpisy. Je to teraz uplne jasne.
Jana Acsová
19.09.05,18:23
1./ Mozem zauctovat v roku 2005 cely rocny odpis t. j. 25% z obstaravacej ceny.
Áno ako nepeňažnú operáciu v peňažnom denníku v rámci "uzávierkových operácií". Odpis sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Ostatné tak ako v príspevku č. 3http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif