Kristinka1402
17.01.10,20:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať - ak si dôchodca neuplatňuje nezdaniteľnú časť na daňovníka, mám mať aj tak od neho podpísané vyhlásenie k dani? Mzdárka predo mnou to nerobila, nedávala dôchodcom ani potvrdenia o zaplatení dane. Je to potrebné?

Ak majú dôchodok vyšší ako je polovica ročnej nezdaniteľnej sumy na daňovníka, má význam im robiť ročné zúčtovanie?

Alebo jednoduchšie povedané, aké sú moje povinnosti voči dôchodcom?

Prosím, poraďte, mzdárku robím prvý rok, mám v tom miš-maš.

Ďakujem!!!!
Nutricia
17.01.10,20:00
Dobrý deň, chcem sa opýtať - ak si dôchodca neuplatňuje nezdaniteľnú časť na daňovníka, mám mať aj tak od neho podpísané vyhlásenie k dani? Mzdárka predo mnou to nerobila, nedávala dôchodcom ani potvrdenia o zaplatení dane. Je to potrebné?
Vyhlásenie,pokial zamestnanec poberá k 1.1.dôchodok nemá zmysel mu dávat podpisovat vyhlásenie jedine,že by si uplatnoval danový bonus na dieta.potvrdenie o príjme musíš dat každému zamestnancovi ročné zúčtovanie dane resp.danové priznanie si musí robit každý kto má príjem vo výške viac ako polovica ročnej min.mzdy.potvrdenie o zaplatení dane sa dáva zamestnancom,ktorí si v ročnom zúčtovaní označili,že žiadajú aj o vystavenie tohto potvrdenia na účely darovania 2% zo svojich daní.

Ak majú dôchodok vyšší ako je polovica ročnej nezdaniteľnej sumy na daňovníka, má význam im robiť ročné zúčtovanie?
výška dôchodku je zaujímavá len na určenie výšky nezdanitelnej sumy na danovníka,ale nie na určenie toho či má zamestnanec povinnost vykonat ročné zúčtovanie alebo nie.
Alebo jednoduchšie povedané, aké sú moje povinnosti voči dôchodcom?
rovnaké ako voči ostatným zamestnancom,akurát neplatia invalidné poistenie a ani poistenie v nezamestnanosti a ani zamestnávateľ,potvrdenia im dávaš rovnako ako ostatným zamestnancom.Ak sú poberatelmi dôchodku k 1.1. nemajú nárok na nezdanitelnú čast,ak skončia prvýkrát pracovný pomer ako dôchodcovia majú nárok na odchodné.
Prosím, poraďte, mzdárku robím prvý rok, mám v tom miš-maš.

Ďakujem!!!!
odpoved máš v texte.