petacuckova
18.01.10,06:54
Dobrý deň. Máme zamestnankyňu, ktorá nastúpila do práce po RD 11.1.2010. V piatok 15.1 si zobrala dovolenku a odo dnes je na PN.

Dovolenku budem počítať z pravdepodobného hodinového zárobku ( hrubá mzda : priemerný počet odpracovaných hodín v mesiaci ) a PN z vymeriavacieho základu za obdobie od 11.1 do 17.1.2010 ?

A ak bude mať dovolenku vo februári tak prepočítam dovolenkový priemer podľa odpr. januára, v marci prerátam za 1-2 mesiac a v apríli za 1 Q/2010 ? Či budem celý 1Q počítať s pravdepodobným dovolenkovým priemerom ?

Ďakujem za odpoveď.
ivka70
18.01.10,06:18
Dovolenku budes pocitat cely I.Q rovnako - z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu.
petacuckova
18.01.10,08:26
A PN tak ako som napísala ? Vypočítam DVZ z obdobia 11.1 až 17.1 ?
Andyke
18.01.10,08:57
DVZ na výpočet náhrady príjmu počas dočasnej PN vypočítaš z pravdepodobného zárobku.
veronikasad
18.01.10,09:00
A PN tak ako som napísala ? Vypočítam DVZ z obdobia 11.1 až 17.1 ?
nie, takto by si postupovala u nového zamestnanca.
U tejto pracovníčky z pravdepodobného VZ.
petacuckova
19.01.10,06:04
nie, takto by si postupovala u nového zamestnanca.
U tejto pracovníčky z pravdepodobného VZ.
Celý rok 2010 budem pri PN a OČR pracovať s pravdepodobným VZ ?


A ešte čo sa týka dovolenky. Celý 1Q budem počítať s pravdepodobným zárobkom a potom druhý qvartál už vypočítam z HM a odpracovaného času za 1 Q? Lebo som čítala v príspevkoch , že je rozdiel či začne pracovať na začiatku alebo na konci qvartálu ( ak nastúpi v januári vtedy sa počíta s pravdepodobným, vo februári sa prepočíta podľa odpracovaného januára a v marci sa dov. priemer prepočíta podľa HM a odpracovaného času za prvé dva mesiace .Tak neviem, mám teda celý 1 Q počítať s pravdepodobným ?..)... Alebo sa to tak počíta len u nových zamestnancov ? ˇ


ĎAkujem za odpoveď...
petacuckova
19.01.10,08:27
Vie mi niekto poradiť ? Ďakujem...
tttt
19.01.10,10:46
Pre PN: rozhodujúce obdobie pre určenie denného VZ je podľa §54 ods.1 c) obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla PN.
Pravdepodobný sa použieje, ak PN vznikla v deň vzniku nemoc.poistenia (§ 57 1b).
Pre dovolenku- pravdepodobný zárobok:
priame zisťovanie = z dosiahnutej mzdy a odpracovanej doby, ak sa v prepočte na 1 hod. nepredpokladajú väčšie rozdiely medzi dosiahnutou a predpokladanou mzdou za celé rozhodujúce obdobie, inak z predpokladanej hrubej mzdy.
Zistený priemerný zárobok používam počas celého Q, úpravu v priebehu Q by som robila, ak zamestnanec pri preradení na inú prácu, alebo pri zmene ustanoveného týž.prac času nedosiahne zákonom dané min. pre daný stupeň náročnosti práce.
petacuckova
20.01.10,07:02
Pre PN: rozhodujúce obdobie pre určenie denného VZ je podľa §54 ods.1 c) obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla PN.
Pravdepodobný sa použieje, ak PN vznikla v deň vzniku nemoc.poistenia (§ 57 1b).

Tak neviem, najprv mi písali, že mám pracovať s pravdepodobným VZ, teraz si prečítam, že za odpracovanú dobu don dňa pred PN...
petacuckova
20.01.10,07:03
Celý rok 2010 budem pri PN a OČR pracovať s pravdepodobným VZ ?


A ešte čo sa týka dovolenky. Celý 1Q budem počítať s pravdepodobným zárobkom a potom druhý qvartál už vypočítam z HM a odpracovaného času za 1 Q? Lebo som čítala v príspevkoch , že je rozdiel či začne pracovať na začiatku alebo na konci qvartálu ( ak nastúpi v januári vtedy sa počíta s pravdepodobným, vo februári sa prepočíta podľa odpracovaného januára a v marci sa dov. priemer prepočíta podľa HM a odpracovaného času za prvé dva mesiace .Tak neviem, mám teda celý 1 Q počítať s pravdepodobným ?..)... Alebo sa to tak počíta len u nových zamestnancov ? ˇ


ĎAkujem za odpoveď...

Prosím o radu, ďakujem...
veronikasad
20.01.10,07:54
Celý rok 2010 budem pri PN a OČR pracovať s pravdepodobným VZ ?


A ešte čo sa týka dovolenky. Celý 1Q budem počítať s pravdepodobným zárobkom a potom druhý qvartál už vypočítam z HM a odpracovaného času za 1 Q? Lebo som čítala v príspevkoch , že je rozdiel či začne pracovať na začiatku alebo na konci qvartálu ( ak nastúpi v januári vtedy sa počíta s pravdepodobným, vo februári sa prepočíta podľa odpracovaného januára a v marci sa dov. priemer prepočíta podľa HM a odpracovaného času za prvé dva mesiace .Tak neviem, mám teda celý 1 Q počítať s pravdepodobným ?..)... Alebo sa to tak počíta len u nových zamestnancov ? ˇ



ĎAkujem za odpoveď...

Peťka, porada je o radení. Ak radu na nej dostaneš, skús prosím ako mzdárka pracovať aj s príslušnými zákonmi :

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1262135#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Tolko k priemernému zárobku pre výpočet dovolenky.
Odpoveď na prvú časť otázky si dostala - tá od tttt nie je správna.
petacuckova
21.01.10,07:39
Už som tú dovolenku pochopila. Len nemám jasno ešte v PN, či teda celý rok 2010 budem počítať s pravdepodobným VZ pri PN a OČR, keďže celý rok 2009 bol VZ nulový v dôsledku RD...
ĎAkujem veľmi pekne...
petacuckova
25.01.10,06:42
Už som tú dovolenku pochopila. Len nemám jasno ešte v PN, či teda celý rok 2010 budem počítať s pravdepodobným VZ pri PN a OČR, keďže celý rok 2009 bol VZ nulový v dôsledku RD...
ĎAkujem veľmi pekne...

Prosím Vás o radu, ďakujem...
brčko
25.01.10,10:59
Už som tú dovolenku pochopila. Len nemám jasno ešte v PN, či teda celý rok 2010 budem počítať s pravdepodobným VZ pri PN a OČR, keďže celý rok 2009 bol VZ nulový v dôsledku RD...
ĎAkujem veľmi pekne...

áno,
ak jej v roku 2010 vznikne očr, PN, tak sa jej bude rátať denný vym.základ ako tridsatina pravdep. vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci vzniku očr, pn, lebo v r.2009 nemala vym.základ.

vid § 57 ods.1 písm. a) + ods. 2 zákon o sociálnom poistení
tttt
26.01.10,10:14
Peťka, porada je o radení. Ak radu na nej dostaneš, skús prosím ako mzdárka pracovať aj s príslušnými zákonmi :

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1262135#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Tolko k priemernému zárobku pre výpočet dovolenky.
Odpoveď na prvú časť otázky si dostala - tá od tttt nie je správna.
A čo nie je správne? Veď píšem to isté, že priemer na dovolenku z pravdepodobného, a sú 2 možnosti ako ho určiť-buď z už odpracovaných hodín, alebo aký zárobok by zrejme dosiahla. A DVZ pre nemocenskú dávku sa určí podľa §54 2 c) zák. o sociálnom poistení, a nie §57, pretože nemocenské poistenie vzniklo pred vznikom PN, nie v ten istý deň. A keď bude mať zamestnankyňa ĎALŠIU PN , napr. v nasledujúcom mesiaci, tak sa určí nový DVZ, teda z rozhodujúceho obdobia podľa §54 2b), tj od vzniku poistenia do konca kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu s novou nemocou.
veronikasad
26.01.10,10:19
A čo nie je správne? Veď píšem to isté, že z pravdepodobného, a sú 2 možnosti ako ho určiť-buď z už odpracovaných hodín, alebo aký by zrejme dosiahol.
tttt, ja som v tvojom príspevku videla niečo iné, alebo som túto citáciu pochopila ako nesprávnu, že chceš počítať vymeriavací základ od nástupu do zamestnania po MD do dňa predch. vzniku PN.
Pracovný pomer trval predch. rok - na pravdepodobnom DVZ sa zhodneme.

Pre PN: rozhodujúce obdobie pre určenie denného VZ je podľa §54 ods.1 c) obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla PN.
tttt
26.01.10,11:22
Máš pravdu, nevšimla som si, že je to nástup po MD, brala som to ako nový nástup.