Dana7
18.01.10,07:42
Prosím vás vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať rozdiely, ktoré vznikli pri zmene základného imania na EUR.
V hlavnej knihe mám zostatok prenesený ako 6638,78 eur, ale právnik dal do OR zapísať ZI vo výške 6639.

Ako mám správne zúčtovať ten rozdiel 0,22 EUR.

Niekde na porade som sa dočítala, že na 701, ale čo potom s tou 701, ostane to tam visieť?

Ďakujem:)
Stefan2005
18.01.10,07:00
Prosím vás vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať rozdiely, ktoré vznikli pri zmene základného imania na EUR.
V hlavnej knihe mám zostatok prenesený ako 6638,78 eur, ale právnik dal do OR zapísať ZI vo výške 6639.

Ako mám správne zúčtovať ten rozdiel 0,22 EUR.

Niekde na porade som sa dočítala, že na 701, ale čo potom s tou 701, ostane to tam visieť?

Ďakujem:)

Nie účtovanie rozdielov, ale prepočet základného imania - postup je riešený v postupoch účtovania pre PÚ:


"§ 85e
Prepočet základného imania


(1) Pri premene základného imania zo slovenských korún na eurá sa vzniknutý rozdiel medzi hodnotou základného imania alebo kmeňového imania44) ako začiatočného stavu účtu 411 – Základné imanie v eurách a hodnotou základného imania alebo kmeňového imania zapísaného do obchodného registra v eurách, v deň zápisu základného imania alebo kmeňového imania do obchodného registra v eurách, účtuje v súlade s osobitným predpisom42). Pri zaokrúhľovaní smerom nahor sa vzniknutý rozdiel účtuje na ťarchu príslušného účtu vlastného imania so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Pri zaokrúhľovaní smerom nadol sa vzniknutý rozdiel účtuje na ťarchu účtu 411 – Základné imania a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 417 – Zákonný rezervný fond alebo 418 – Nedeliteľný fond.

(2) Rozdiel vzniknutý z dôvodu odchýlenia sa od podmienok zaokrúhľovania podľa osobitného predpisu45), sa účtuje ako zvýšenie alebo zníženie základného imania."

Spomínané účtovanie cez 701 je pri premene ZI v eurách - samozrejme že účet 701 vypadne, lebo ak sa účtuje 411/701, tak sa účtuje i 701/413...

Ak nie je možné účtovanie zvýšenia ZI z titulu prepočtu oproti účtom vlastného imania ( napr. 428,421,...), tak sa to účtuje ako pohľadávka voči spoločníkom. Na porade je k tomu príspevkov až-až...