živnostník-začiatočník
18.01.10,08:54
Dobry den prajem vsetkym,

napokon som to so zivnostou vzdal a nasiel som si pracu.. Asi zo mna podnikatel nebude. Mam vsak nejake otazky s ktorymi by som potreboval pomoct.

Pracu budem mat na TPP v Ceskej republike

Otazka:
ako je to so zdravotnym a socianym poistenim v SR? Treba sa nejako odhlasit zo SP a zdravotnej poistovne?

co v pripade prepustenia? Povedzme, ze po pol roku ma vyhodia - dostanem nejaku podporu? Ak ano - bude to v SR, alebo CR?

co v pripade choroby, urazu? Budem mat narok na PN/invaliditu z CR?

+ prosim, ak ma niekto nejake skusenosti s pracou v CR - nejake dobre rady by sa mi tiez hodili...


Vopred dakujem!
ivka70
18.01.10,15:01
V EU mozes byt zdravotne poisteny len v jednej krajine, preto sa odo dna zacatia TPP, kedy ta prihlasi zamestnavatel v CR na zdravotne poistenie musis odhlasit zo zdravotnej poistovni v SR.

Socialna poistovna nie je povinna.
Odvody ti budu bezat v CR, po istom case - neviem aka je hranica v CR/kolko rokov - ti vznikne narok na dochodok aj z CR.
Na PN budes mat narok v CR, lebi tam budes platit z TPP nemocenske poistenie.
Invalidita je urcovana rokmi odvodov - tkaze zasa zakony CR a SR - kolko rokov si kde platil poistenie, tam budes mat narok (alebo nebudes).

Narok na podporu po pol roku ti vznikne v SR , ak si z poslednych 4 rokov odpracoval aspon 3 /odpracoval v zmysle - platil poistenie v nezamestnanosti/.
Zapocitaju ti aj roky v CR, je na to medzinarodne potvrdenie.
živnostník-začiatočník
19.01.10,06:32
ok, dakujem! Este doplnujuca otazka. Zo zdravotnej poistovne sa odhlasim, zo SP teda nemusim? Aby potom dodatocne nepytali dajake doplatky..
ivka70
19.01.10,06:47
ok, dakujem! Este doplnujuca otazka. Zo zdravotnej poistovne sa odhlasim, zo SP teda nemusim? Aby potom dodatocne nepytali dajake doplatky..

Ako zivnostnik mas nejake povinnosti k socialnej poistovni.
Tam by som asi na tvojom mieste zasla.
živnostník-začiatočník
19.01.10,08:33
o zivnosti som uvazoval, ale napokon som to nechal tak.. Takze teraz som normalne v TPP v SR..