Sasa27
18.01.10,08:14
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
S mojim ex sme sa rozviedli v septembri minuleho roka. Dovodom rozvodu bolo ze absolutne pocas rok a pol dlheho manzelstva neprispieval nijako na domacnost a nechodil do prace. Este pocas manzelstva sa chcel dostat na lod do holandska ale nato mu trebalo lodnu knizku na ktoru som mu dala peniaze, konkretne 40.000 Skk (naco ale doklad nemam,akurat tak potvrdenie z banky o vybere) a tym som sa zadlzila na mojom ucte. Samozrejme ine vydavky a uroky na ucte narastali a tak som bola nutena poziadat banku o uver vo vyske 2000 eur, ktory mi poskytli s tym ze moj ex podpisal spoludlznictvo.Este pred rozvodom sme sa dohodli (ustne) ze mi vsetky peniaze vrati, dokopy je to vyse 1800 eur.Ale kedze neverim tomu ze uvidim co i len cent, rozmyslam nad tym ci by bolo vobec mozne aby aspon polovicu toho uveru zaplatil ked uz nic ine.Kolko su naklady na sud v takomto pripade? Ako sa to riesi?
Dakujem za odpoved
Chobot
18.01.10,08:26
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
S mojim ex sme sa rozviedli v septembri minuleho roka. Dovodom rozvodu bolo ze absolutne pocas rok a pol dlheho manzelstva neprispieval nijako na domacnost a nechodil do prace. Este pocas manzelstva sa chcel dostat na lod do holandska ale nato mu trebalo lodnu knizku na ktoru som mu dala peniaze, konkretne 40.000 Skk (naco ale doklad nemam,akurat tak potvrdenie z banky o vybere) a tym som sa zadlzila na mojom ucte. Samozrejme ine vydavky a uroky na ucte narastali a tak som bola nutena poziadat banku o uver vo vyske 2000 eur, ktory mi poskytli s tym ze moj ex podpisal spoludlznictvo.Este pred rozvodom sme sa dohodli (ustne) ze mi vsetky peniaze vrati, dokopy je to vyse 1800 eur.Ale kedze neverim tomu ze uvidim co i len cent, rozmyslam nad tym ci by bolo vobec mozne aby aspon polovicu toho uveru zaplatil ked uz nic ine.Kolko su naklady na sud v takomto pripade? Ako sa to riesi?
Dakujem za odpoved

A máte už vysporiadané BSM? Lebo ak nie, tak najprv musíš urobiť to, že si rozdelíte spoločný majetok, tam môžeš vzniesť požiadavku o spolupodieľaní sa na platení úveru či tento dlh zahrnúť do delenia spoločného majetku.

Takže začať musíš tak, že podáš na súd žalobu o rozdelení BSM.
Sasa27
18.01.10,08:55
No my sme ziaden spolocny majetok nemali, byvali sme v prenajme, auto som si kupila pred manzelstvom...pocas manzelstva sme nic nenadobudli, akurat ja dlhy :)
Chobot
18.01.10,09:03
No my sme ziaden spolocny majetok nemali, byvali sme v prenajme, auto som si kupila pred manzelstvom...pocas manzelstva sme nic nenadobudli, akurat ja dlhy :)

Keď ste úver brali počas manželstva, tak patrí do BSM a môžeš požadovať, aby sa spolupodieľal na jeho splatení. Do BSM patrí nie len majetok, ale aj dlhy.
Sasa27
18.01.10,09:08
a ako je to pri vysporiadani BSM s poplatkami pre sudy? Co ak sa sudu nezucastni, co ak nebude platit tak ci tak?
Sasa27
18.01.10,09:20
Este jedna otazocka, ako je to s prijmamy, teda s mojou vyplatou ktoru som pocas celeho manzelstva dostavala na moj ucet? Cela vyplata sa vlastne minula na vydavky rodiny.
Sasa27
18.01.10,09:53
Viete ja Vam to poviem takto,majetok tam nie je ziaden, ja ho len potrebujem nejakym sposobom pritlacit aby mi splatil aspon nejaku cast penazi, pretoze po dobrom to neslo, ustne sme sa dohodli ale pre neho ustna dohoda je nieco ako toalerny papier.A naozaj nie som ochotna este dalsi rok a pol splacat to co on doma prelezal.
Chobot
18.01.10,10:59
Este jedna otazocka, ako je to s prijmamy, teda s mojou vyplatou ktoru som pocas celeho manzelstva dostavala na moj ucet? Cela vyplata sa vlastne minula na vydavky rodiny.

Pýtaš sa veľmi zoširoka, na pár riadkoch ti asi ťažko popíšeme všetky možnosti, čo v prípade sporu môžu nastať alebo všetky alternatívy.

Aspoň niečo - tie tvoje príjmy. Keďže ste boli manželia a nemali ste zrušené BSM, tak všetok majetok je spoločný. Teda neexistuje "môj" účet, "moja" výplata, všetko čo zarobíte - ty či on, sú spoločné peniaze, aj keď sú na "tvojom" účte. Je to "tvoj" účet preto, lebo účet sa nedá otvoriť na "manželov Hruškových", ale účet musí byť na fyzickú osobu. Ale prostriedky na ňom sú manželov Hruškových, nie pani Hruškovej.

To isté je aj s úverom. AK si ho zoberieš ty, tak je to úver, ktorý ste si zobrali obaja. Takže aj manžel je zodpovedný za jeho splácanie. Preto ak delíte spoločný majetok, delíte si aj povinnosť splácať tento úver. Môžete sa dohodnúť, že ho budete splácať obaja, alebo že on ti jednorazovo vyplatí X EUR a ty ho budeš naďalej splácať.

To, že si mu počas manželsva "požičala" peniaze, neviem či môžeš niekde použiť. Veď to boli vaše spoločné, takže on si len zobral z rodinného rozpočtu. To neviem, či vymôžeš, k tomu by si potrebovala dobrého právnika, ktorý nájde spôsob, ako to vymôcť.

Myslím, že môžeš od neho súdne vymáhať aspoň polovicu zostatku úveru, ktorý bol známy po rozvode. Vstupuje tu však fakt, že nemáte rozdelené BSM, teda úver je stále váš spoločný. K automatickému rozdeleniu BSM dôjde až po 3 rokoch od rozvodu.

Na tvojom mieste by som asi predsa len podal žalobu o rozdelenie BSM, kde predmetom BSM, ktorý sa má deliť bude ten úver. Súd, ak vyhraješ, môže rozhodnúť, že manžel bude splácať polovicu úveru.

Ako ale pozerám výšku úveru - 2000 EUR, tak sa obávam, že pre teba to bude príliš rizikové a možno nerentabilné. Len súdne poplatky a prípadný advokát zoberú skoro polovicu. A ak tvoj ex nemá žiadne peniaze ani majetok, tak mu nič nezoberieš.
Chobot
18.01.10,11:03
Viete ja Vam to poviem takto,majetok tam nie je ziaden, ja ho len potrebujem nejakym sposobom pritlacit aby mi splatil aspon nejaku cast penazi, pretoze po dobrom to neslo, ustne sme sa dohodli ale pre neho ustna dohoda je nieco ako toalerny papier.A naozaj nie som ochotna este dalsi rok a pol splacat to co on doma prelezal.

AK teraz neplní svoje sľuby, tak ťažko ho k tomu inak donútiš - leda ak by si mala pár dobrých a silných kamarátov, ktorí by ho niekde večer chytili pod krkom...

Ale môžeš sa súdiť, len treba dobre spísať žalobu a na to potrebuješ právnika a právnik niečo stojí. Koľko bude nakoniec stáť celý spor ti nikto dopredu povedať nevie. Ty si musíš rozhodnúť, či obetuješ nervy a ďalšie peniaze na súdny spor, či ti to stojí za to. Či nie je lepšie, že si sa ho zbavila...
Sasa27
18.01.10,12:17
Nuz takze ako mi to tak vychadza bude asi najlepsie nechat to tak. Asi mi to za tie nervy nestoji. Dakujem pekne za radu.
viktoria1
19.01.10,04:58
Chcela by som radu, s manželom sme sa dohodli, že podám návrh na rozvod manželstva. Kde by som našla niaky vzor, ako má vyzerať jeho súhlas s rozvodom manželstva ako odporcu.
Sasa27
19.01.10,07:28
Moj ex nepisal ziaden suhlas k rozvodu az na sude ho sudca vyzval aby sa k navrhu na rozvod vyjadril, kedze sa nevyjadril v sudom stanovenej lehote.
Laco-monter
20.01.10,04:08
Moj nazor na tuto problematiku je taký,že ak by nebolo po rozvode,čo deliť,tak sa ľudia nerozvádzaju.
Laco-monter
20.01.10,04:12
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
S mojim ex sme sa rozviedli v septembri minuleho roka. Dovodom rozvodu bolo ze absolutne pocas rok a pol dlheho manzelstva neprispieval nijako na domacnost a nechodil do prace. Este pocas manzelstva sa chcel dostat na lod do holandska ale nato mu trebalo lodnu knizku na ktoru som mu dala peniaze, konkretne 40.000 Skk (naco ale doklad nemam,akurat tak potvrdenie z banky o vybere) a tym som sa zadlzila na mojom ucte. Samozrejme ine vydavky a uroky na ucte narastali a tak som bola nutena poziadat banku o uver vo vyske 2000 eur, ktory mi poskytli s tym ze moj ex podpisal spoludlznictvo.Este pred rozvodom sme sa dohodli (ustne) ze mi vsetky peniaze vrati, dokopy je to vyse 1800 eur.Ale kedze neverim tomu ze uvidim co i len cent, rozmyslam nad tym ci by bolo vobec mozne aby aspon polovicu toho uveru zaplatil ked uz nic ine.Kolko su naklady na sud v takomto pripade? Ako sa to riesi?
Dakujem za odpoved

Tak to je naozaj veľká trpezlivosť od Teba, sa rozviesť pre takú príčinu už po roku trvania manželstva !
Žasnem na takými typmi ako si ty,ja by som Ťa nazval jedným slovom : ZLATOKOPKA .
Sasa27
20.01.10,04:24
Tak to je naozaj veľká trpezlivosť od Teba, sa rozviesť pre takú príčinu už po roku trvania manželstva !
Žasnem na takými typmi ako si ty,ja by som Ťa nazval jedným slovom : ZLATOKOPKA .
Ako nebudem sa k tomuto vobec vyjadrov, prd vies o tom ako to bolo a co tam vlastne. JA A ZLATOKOPKA. Rok a pol som vsetko tahala sama,platila najom, stravu a ine vydavky, este som mu dala aj peniaze na lodnu knizku, klamal o tom ako si on hlada pracu, ako mu kamarati nevolaju a pritom volali len to zatlkal a povedal ze teraz nemoze,sedel doma na zadku a ja som tahala 12 hodin 6 dni v tyzdni v praci,aby mi platili nadcasy a aby som mala vacsiu vyplatu. Takze budem velmi rada ked si svoje nazory nechas pre seba. Ja chcem naspat len to co som do toho manzelstva dala navyse a nic viac.A to nehovorim o tom ze som mu cele manzelstvo platila mobil a milost pan si valal g...e.A to nehovorim o tych nervoch o ktore som v tomto manzelstve prisla, pretoze milost pan sa vedel akurat tak poflakovat po krcmach a chodit rano o 4 domov v podnapitom stave,vsak on nemusi chodit do prace. A okrem toho som sa dozvedela ako v krcme vykrikoval,ze on do prace chodit nemusi,jeho uzivi zena.
Takze asi tak.Zlatokop bol on a nie ja.
Laco-monter
20.01.10,08:47
Svoje nazory možem prezentovať kde chcem a ako chcem !

Keď dobrovoľne zverejňuješ chúlostive detaily zo svojho života, tak reakcie budú prichádzať všelijake...

Tento portál slúži na poradenstvo,predovšetkým v odborných a pracovných otázkach.

Ak tu budeme ťahať súkromie,tak sa to zvrhne ako na www.zena.centrum.sk
Sasa27
20.01.10,09:00
No pokial ja viem, pytala som si pravnicku radu a tu som dostala.Ako si spravne poznamenal tento portal sluzi na poradenstvo,predvostekym v odbornych a pracovnych otazkach. Nikoho som neziadala aby mi radil v mojom sukromnom zivote,to ze som poodhalila niektore skutocnosti bolo len na vysvetlenie problemu a vyprosim si aby si sa o mojej osobe vyjadroval tymto smerom, nepozname sa a absolutne nic o mne nevies. Tak si strc svoje nazory za klobuk alebo ich mozes ist prezentovat na tebou spominanu stranku,tam ti za ne bude mozno kopa ludi vdacnych.Neviem kde sa v tebe berie ta drzost posudzovat zivot a sukromie inych.