grammatika
18.01.10,09:37
Podľa zákona o dani z príjmu:
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.

Akým spôsobom toto nahlasujete? Ak mal daňovník stratu počas tých 2-3mesiacov, tak predpokladanú daň ako vypočítate?
Ďakujem :)
azla
18.01.10,09:43
Predpokladanú daň, iba odhaduje.
Odhad predpokladanej dane vychádza z nejakého plánu, očakávaní r. 2010 a vôbec nemusí sledovať líniu r. 2009 (nie je dôležité, či ste mali zisk alebo stratu).
Ak odhadnete svoju predpokladanú daň do 1 659, 70 eura, preddavky nebudete platiť.
Domnievam sa, že oznámenie predpokladanej dane stačí oznámiť listom, nie je na to špeciálny vzor tlačiva.
marina8
18.01.10,10:08
ja som tiez v komentari ku zakonu nasla iba to, ze sa to odhaduje, nic sa nevypocitava

bol tam takyto priklad:

vznik danovnika 20.10.08, ide o obdobie kratsie ako 3 mesiace, preto sa preddavky na dan do konca prislusneho roku 2008 neplatia
preddavky v roku 2009: budu sa platit na zakalde nim odhadovanej danovej povinnosti pocas celeho roku 2009,preddavky do lehoty na podanie danoveho piznania su splatne v tejto lehote
asi by som iba poslala list nieco v zneni, ze na zaklade par. 42 odst. 5 zakona o dani z prijmov c. 595/2003 Z.z v zneni neskorsich predpisov, Vam tymto oznamujeme a tak dalej...
peciatka , podpis doporucene do posty:D
Dav
18.01.10,10:22
Ak ma pamäť neklame, tak je predpokladaná daňová povinnosť a preddavky z nej vypočítané obsiahnutá aj v daňovom priznaní.
azla
18.01.10,11:34
Ak ma pamäť neklame, tak je predpokladaná daňová povinnosť a preddavky z nej vypočítané obsiahnutá aj v daňovom priznaní.

Tiaž som na to myslela,
ale, neviem, či údaj v r. 910 sa bude považovať za oznámenie, podľa § 42, odst. 5.
Alebo napr. Daňové priznanie (z nejakých dôvodov) nebude podané do 31.3.2010.:D

Na riadku 910 sa uvádza daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie na účely stanovenia výšky platených preddavkov na daň podľa § 42 ods. 6 zákona. Pri výpočte sa základ dane uvedený na riadku 500 prenásobí sadzbou dane platnou pre obdobie, za ktoré sú preddavky platené. Táto suma sa zníži o hodnotu uvedenú na riadku 710 a o hodnotu uvedenú na riadku 830.Úľava na dani uvedená na riadku 610 sa odpočítava, len ak ustanovenia zákona, na základe ktorých je uplatňovaná, neustanovujú iný spôsob platenia preddavkov.

Pri stanovení preddavkov na daň z príjmov právnickej osoby sa postupuje podľa § 42 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
grammatika
18.01.10,12:10
Ak ma pamäť neklame, tak je predpokladaná daňová povinnosť a preddavky z nej vypočítané obsiahnutá aj v daňovom priznaní.
Ďakujem, to som si tiež myslela, ale pre istotu im asi aj "niečo"napíšem :)
grammatika
18.01.10,12:43
a takto to moje oznámenie bude vyzerať-možno pomôže i niekomu inému :)
Spoločnosť XY
Vám oznamuje podľa Zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z. §42 odst.5., keďže daňovník existoval v zdaňovacom období roka 2009 menej ako 3 kalendárne mesiace, že jeho výška predpokladanej dane za zdaňovacie obdobie roka 2010 nepresiahne sumu 1.659,70 € a z tohto dôvodu nemusí platiť preddavky na daň podľa § 42 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z